Reklama

Czy ryż jest zdrowy dla psa?

ryż dla psa © Shutterstock

Zdarza Ci się podawać psu ryż, który pozostał po obiedzie? Zastanawiałeś się kiedyś, czy ryż to odpowiedni pokarm dla psów? Często nie przykładamy do tego większej wagi – zostało po obiedzie, szkoda wyrzucić. To podstawowy błąd w myśleniu, bowiem podając pupilowi resztki swojego dania, możemy spowodować u niego problemy zdrowotne - trudności z trawieniem, bóle brzucha, a nawet doprowadzić do zatrucia. Odpowiedzmy więc na pytanie i raz na zawsze rozprawmy się z wątpliwościami: czy pies może jeść ryż? 

Redakcja

aktualizacja dnia

Ryż dla psa  - jakie są zalety ryżu?

Ryż to rodzaj zboża łączący około 25 jego gatunków. Oprócz pszenicy, to jedno z najczęściej spożywanych zbóż na świecie. Nie bez powodu – to bardzo pożyteczny składnik pożywienia. W Polsce najczęściej sięga się po ryż biały. Niewątpliwą jego zaletą jest zawartość licznych składników odżywczych - ryż zawiera żelazo i wapń, błonnik oraz witamina D, a także korzystne ryboflawiny.

Ryż biały jest jednak dość kaloryczny – 100 g tego produktu dostarcza około 130 kcal. To produkt łatwy w przygotowaniu i uniwersalny – pasuje do większości warzyw i mięs, a dodatkowo jest tani. 

Czy pies może jeść ryż?

©Shutterstock

Pies z natury jest mięsożercą względnym – oznacza to, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje w swojej diecie nie tylko mięsa, ale i pokarmów pochodzenia roślinnego. Obok mięsa, które powinno być podstawą psiej diety, należy więc zapewnić psu także warzywa oraz niektóre owoce.

Tak zróżnicowane pożywienie dostarczy mu wszelkich niezbędnych wartości odżywczych. To bardzo ważne – dzięki nim organizm psa pracuje prawidłowo, a jego sierść i skóra wyglądają zdrowo.

Choć biorąc pod uwagę obecność dużej ilości dobroczynnych składników w ryżu, mogłoby się wydawać, że podawanie go psu jest jak najbardziej wskazane, sprawa nie jest taka prosta. Aby ryż miał pozytywny wpływ, trzeba bowiem pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim, liczy się jakość ryżu. Aby produkt zawierał wspomniane pierwiastki i witaminy, musi być dobrej jakości. O ile podając zwierzęciu samodzielnie przygotowany ryż, raczej nie musimy się o nią martwić, o tyle warto zwrócić na to szczególną uwagę przy zakupie gotowej karmy z ryżem w składzie.

Ponieważ ryż wykorzystywany jest głównie jako wypełniacz, zdarza się, że niektórzy producenci, dotyczy to zwłaszcza najtańszych karm, sięgają po tzw. odpady produkcyjne, które zwykle nie mogą równać się z jakościowym produktem pod względem zawartości składników odżywczych.

Brązowy czy biały ryż dla psa?

W żywieniu psów sięgnąć można zarówno po ryż biały, jak i brązowy.

Ryż brązowy jest mniej przetworzony niż biały, jest też mniej kaloryczny. Zawiera więcej błonnika, witamin i białka, dlatego to właśnie ten rodzaj jest najkorzystniejszy dla psiego zdrowia. Jak się natomiast okazuje, biały ryż jest łatwiejszy do strawienia przez organizm psa.

Ta wiedza może okazać się pomocna w przypadku rozstrojów żołądka spowodowanych spożyciem ryżu – zdarza się, że odmiana brązowa powoduje u niektórych psów biegunkę. Biały ryż może wówczas uratować sytuację – dzięki temu, że w przewodzie pokarmowym wchłania wodę, przyczynia się do zniwelowania nadmiaru płynów odpowiedzialnych za rozwolnienie i przyspiesza pokonanie problemu.

Przeciwwskazaniem do podawania ryżu psu są alergie pokarmowe, problemy z układem pokarmowym nasilające się po spożyciu produktów zbożowych oraz cukrzyca.

Na rynku pojawia się coraz więcej bezzbożowych karm dla psów. Wielu ekspertów zajmujących się tematyką żywienia psów przekonuje, iż z psiej natury wynika, że jedynym koniecznym w psiej diecie składnikiem jest mięso. A jednak organizm psa wraz z ewolucją przystosował się do trawienia także pokarmów roślinnych – zmiany te zapoczątkowało udomowienie psa przez człowieka. 

Ryż w psiej diecie ma pełnić rolę nie tylko źródła składników odżywczych, ale też regulatora pracy układu trawiennego oraz wypełniacza (podobnie jak kasza czy makaron), czyli wywoływać uczucie sytości, a to m.in. dzięki zawartości błonnika.

Wybierając dla psa karmę z zawartością ryżu, warto dokładnie przeczytać etykietę. Renomowani producenci często wymieniają w składzie ryż brązowy – to dobry znak. Tanie karmy natomiast często nie określają składu procentowego ani rodzaju ryżu. Niestety w najtańszych produktach może być zawarty ryż paszowy, który nie dostarczy zwierzęciu potrzebnych składników.

Ryż możemy także podawać psu w potrawach samodzielnie z myślą o nim przygotowanych. Ważne, by nie zdarzało się to codziennie – dwa, trzy razy w tygodniu to optymalna częstotliwość. Pilnujmy ponadto, by ryż nie stanowił głównego pożywienia, a jedynie uzupełnienie diety. Można serwować go z mięsem i warzywami. Komponując posiłki samodzielnie, warto dopilnować, by z ryżem łączyć warzywa o niewielkiej zawartości węglowodanów.

Przeczytaj również: Jaką kaszę można podawać psu?
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz