Zdarza Ci się podawać psu ryż, który pozostał po obiedzie? Często nie przykładamy do tego większej wagi – zostało po obiedzie, szkoda wyrzucić.
To podstawowy błąd w myśleniu, bowiem podając pupilowi resztki swojego dania, możemy spowodować u niego problemy zdrowotne - trudności z trawieniem, bóle brzucha, a nawet doprowadzić do zatrucia. Odpowiedzmy więc na pytanie i raz na zawsze rozprawmy się z wątpliwościami: czy pies może jeść ryż?
Ryż dla psa - jakie są zalety ryżu?
Ryż to rodzaj zboża łączący około 25 jego gatunków. Oprócz pszenicy, to jedno z najczęściej spożywanych zbóż na świecie. Nie bez powodu – to bardzo pożyteczny składnik pożywienia.
W Polsce najczęściej sięga się po ryż biały. Niewątpliwą jego zaletą jest zawartość licznych składników odżywczych - ryż zawiera żelazo i wapń, błonnik oraz witamina D, a także korzystne ryboflawiny.
Ryż biały jest jednak dość kaloryczny – 100 g tego produktu dostarcza około 130 kcal. To produkt łatwy w przygotowaniu i uniwersalny – pasuje do większości warzyw i mięs, a dodatkowo jest tani.
Czy pies może jeść ryż?
Tak zróżnicowane pożywienie dostarczy mu wszelkich niezbędnych wartości odżywczych. To bardzo ważne – dzięki nim organizm psa pracuje prawidłowo, a jego sierść i skóra wyglądają zdrowo.
Ryż w psiej diecie pełni rolę nie tylko źródła składników odżywczych, ale też regulatora pracy układu trawiennego oraz wypełniacza (podobnie jak kasza czy makaron), czyli wywołuje uczucie sytości, a to m.in. dzięki zawartości błonnika. Jakie jeszcze zalety ma ryż w diecie czworonoga?
- Jest źródłem zdrowym węglowodanów, ważnych zwłaszcza w diecie aktywnych psów;
- Jest lekkostrawny, dzięki czemu jest odpowiedni dla psów z problemami trawiennymi;
- Zawiera błonnik, który wspomaga pracę jelit;
- Jest źródłem wielu witamin i minerałów;
- Rzadko uczula, dlatego zazwyczaj jest odpowiednim pokarmem dla psów alergików;
Jak podawać psu ryż?
Aby ryż miał pozytywny wpływ, trzeba bowiem pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Przede wszystkim, liczy się jakość ryżu. Aby produkt zawierał wspomniane pierwiastki i witaminy, musi być dobrej jakości. O ile podając zwierzęciu samodzielnie przygotowany ryż, raczej nie musimy się o nią martwić, o tyle warto zwrócić na to szczególną uwagę przy zakupie gotowej karmy z ryżem w składzie.
Ponieważ ryż wykorzystywany jest głównie jako wypełniacz, zdarza się, że niektórzy producenci, dotyczy to zwłaszcza najtańszych karm, sięgają po tzw. odpady produkcyjne, które zwykle nie mogą równać się z jakościowym produktem pod względem zawartości składników odżywczych.
Jeśli podajemy psu ryż w domu jako dodatek do posiłku, nie dodawajmy do niego soli ani przypraw.
Brązowy czy biały ryż dla psa?
W żywieniu psów sięgnąć można zarówno po ryż biały, jak i brązowy.
Ryż brązowy jest mniej przetworzony niż biały, jest też mniej kaloryczny. Zawiera więcej błonnika, witamin i białka, dlatego to właśnie ten rodzaj jest najkorzystniejszy dla psiego zdrowia. Jak się natomiast okazuje, biały ryż jest łatwiejszy do strawienia przez organizm psa.
Ta wiedza może okazać się pomocna w przypadku rozstrojów żołądka spowodowanych spożyciem ryżu – zdarza się, że odmiana brązowa powoduje u niektórych psów biegunkę.
Biały ryż może wówczas uratować sytuację – dzięki temu, że w przewodzie pokarmowym wchłania wodę, przyczynia się do zniwelowania nadmiaru płynów odpowiedzialnych za rozwolnienie i przyspiesza pokonanie problemu.
Ryż w karmie dla psa
Na rynku pojawia się coraz więcej bezzbożowych karm dla psów. Wielu ekspertów zajmujących się tematyką żywienia psów przekonuje, iż z psiej natury wynika, że jedynym koniecznym w psiej diecie składnikiem jest mięso. A jednak organizm psa wraz z ewolucją przystosował się do trawienia także pokarmów roślinnych – zmiany te zapoczątkowało udomowienie psa przez człowieka.
Wybierając dla psa karmę z zawartością ryżu, warto dokładnie przeczytać etykietę. Renomowani producenci często wymieniają w składzie ryż brązowy – to dobry znak.
Tanie karmy natomiast często nie określają składu procentowego ani rodzaju ryżu. Niestety w najtańszych produktach może być zawarty ryż paszowy, który nie dostarczy zwierzęciu potrzebnych składników.
Ryż możemy także podawać psu w potrawach samodzielnie z myślą o nim przygotowanych. Ważne, by nie zdarzało się to codziennie – dwa, trzy razy w tygodniu to optymalna częstotliwość.
Pilnujmy ponadto, by ryż nie stanowił głównego pożywienia, a jedynie uzupełnienie diety. Można serwować go z mięsem i warzywami. Komponując posiłki samodzielnie, warto dopilnować, by z ryżem łączyć warzywa o niewielkiej zawartości węglowodanów.