Aktualności :

Reklama

Czy ryż jest zdrowy dla psa?

ryż dla psa advice
© Shutterstock

Zdarza Ci się podawać psu ryż, który pozostał po obiedzie? Zastanawiałeś się kiedyś, czy ryż to odpowiedni pokarm dla psów? Często nie przykładamy do tego większej wagi – zostało po obiedzie, szkoda wyrzucić. To podstawowy błąd w myśleniu, bowiem podając pupilowi resztki swojego dania, możemy spowodować u niego problemy zdrowotne - trudności z trawieniem, bóle brzucha, a nawet doprowadzić do zatrucia. Odpowiedzmy więc na pytanie i raz na zawsze rozprawmy się z wątpliwościami: czy pies może jeść ryż? 

Przez Małgorzata Lipska

Ryż dla psa  - jakie są zalety ryżu?

Ryż to rodzaj zboża łączący około 25 jego gatunków. Oprócz pszenicy, to jedno z najczęściej spożywanych zbóż na świecie. Nie bez powodu – to bardzo pożyteczny składnik pożywienia. W Polsce najczęściej sięga się po ryż biały. Niewątpliwą jego zaletą jest zawartość licznych składników odżywczych - ryż zawiera żelazo i wapń, błonnik oraz witamina D, a także korzystne ryboflawiny. Ryż biały jest jednak dość kaloryczny – 100 g tego produktu dostarcza około 130 kcal. To produkt łatwy w przygotowaniu i uniwersalny – pasuje do większości warzyw i mięs, a dodatkowo jest tani. 

Czy pies może jeść ryż?

ryż
Ryż zawiera wiele cennych składników, ale nie powinien stanowić podstawy diety psa.©Shutterstock

Pies z natury jest mięsożercą względnym – oznacza to, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje w swojej diecie nie tylko mięsa, ale i pokarmów pochodzenia roślinnego. Obok mięsa należy więc zapewnić psu także warzywa oraz niektóre owoce. Tak zróżnicowane pożywienie dostarczy mu wszelkich niezbędnych wartości odżywczych. To bardzo ważne – dzięki nim organizm psa pracuje prawidłowo, a jego sierść i skóra wyglądają zdrowo.

Choć biorąc pod uwagę obecność dużej ilości dobroczynnych składników w ryżu, mogłoby się wydawać, że podawanie go psu jest jak najbardziej wskazane, sprawa nie jest taka prosta. Aby ryż miał pozytywny wpływ, trzeba bowiem pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim, liczy się jakość ryżu. Aby produkt zawierał wspomniane pierwiastki i witaminy, musi być dobrej jakości. O ile podając zwierzęciu samodzielnie przygotowany ryż, raczej nie musimy się o nią martwić, o tyle warto zwrócić na to szczególną uwagę przy zakupie gotowej karmy z ryżem w składzie. Ponieważ ryż wykorzystywany jest głównie jako wypełniacz, zdarza się, że niektórzy producenci, dotyczy to zwłaszcza najtańszych karm, sięgają po tzw. odpady produkcyjne, które zwykle nie mogą równać się z jakościowym produktem pod względem zawartości składników odżywczych.

W żywieniu psów sięgnąć można zarówno po ryż biały, jak i brązowy. Ryż brązowy jest mniej przetworzony niż biały, jest też mniej kaloryczny. Zawiera więcej błonnika, witamin i białka, dlatego to właśnie ten rodzaj jest najkorzystniejszy dla psiego zdrowia. Jak się natomiast okazuje, biały ryż jest łatwiejszy do strawienia przez organizm psa. Ta wiedza może okazać się pomocna w przypadku rozstrojów żołądka spowodowanych spożyciem ryżu – zdarza się, że odmiana brązowa powoduje u niektórych psów biegunkę. Biały ryż może wówczas uratować sytuację – dzięki temu, że w przewodzie pokarmowym wchłania wodę, przyczynia się do zniwelowania nadmiaru płynów odpowiedzialnych za rozwolnienie i przyspiesza pokonanie problemu.

Przeciwwskazaniem do podawania ryżu psu są alergie pokarmowe, problemy z układem pokarmowym nasilające się po spożyciu produktów zbożowych oraz cukrzyca.

Na rynku pojawia się coraz więcej bezzbożowych karm dla psów. Wielu ekspertów zajmujących się tematyką żywienia psów przekonuje, iż z psiej natury wynika, że jedynym koniecznym w psiej diecie składnikiem jest mięso. A jednak organizm psa wraz z ewolucją przystosował się do trawienia także pokarmów roślinnych – zmiany te zapoczątkowało udomowienie psa przez człowieka. 

Ryż w psiej diecie ma pełnić rolę nie tylko źródła składników odżywczych, ale też regulatora pracy układu trawiennego oraz wypełniacza (podobnie jak kasza czy makaron), czyli wywoływać uczucie sytości, a to m.in. dzięki zawartości błonnika. Wybierając dla psa karmę z zawartością ryżu, warto dokładnie przeczytać etykietę. Renomowani producenci często wymieniają w składzie ryż brązowy – to dobry znak. Tanie karmy natomiast często nie określają składu procentowego ani rodzaju ryżu. Niestety w najtańszych produktach może być zawarty ryż paszowy, który nie dostarczy zwierzęciu potrzebnych składników.

Ryż możemy także podawać psu w potrawach samodzielnie z myślą o nim przygotowanych. Ważne, by nie zdarzało się to codziennie – dwa, trzy razy w tygodniu to optymalna częstotliwość. Pilnujmy ponadto, by ryż nie stanowił głównego pożywienia, a jedynie uzupełnienie diety. Można serwować go z mięsem i warzywami. Komponując posiłki samodzielnie, warto dopilnować, by z ryżem łączyć warzywa o niewielkiej zawartości węglowodanów.