Reklama

Lekkostrawna dieta dla psa – jak żywić psa, aby uniknąć problemów trawiennych?

Opiekunka karmiąca dalmatyńczyka © Shutterstock

Jeśli Twój pies miewa problemy trawienne, jest osłabiony po chorobie lub niedożywiony (np. piesek z adopcji), dobrym pomysłem może być przestawienie go na dietę lekkostrawną. Zanim ją wprowadzisz, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że  nowa dieta jest dopasowana do metabolizmu i potrzeb psa. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega dieta lekkostrawna i kiedy warto ją stosować.

Przez Dr Alice Watson

aktualizacja dnia

Lekkostrawna dieta dla psa - kiedy i jak ją stosować?

W przypadku każdej psiej diety, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinna być ona dostosowana do potrzeb zwierzęcia. Wiek, styl życia psa, ewentualne problemy zdrowotne – wszystkie te elementy mają wpływ na to, jakie składniki odżywcze i jaka ilość pokarmu będzie najodpowiedniejsza dla danego czworonoga.

Tak jak w przypadku ludzi, lekkostrawna dieta dla psa ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, nie obciążając jelit i żołądka.

Taką dietę warto zastosować w następujących sytuacjach: 

  • Utrata apetytu
  • Okres przejściowy, w którym przestawiamy psa z jednej diety na inną (np. z karmy na żywienie BARF)
  • Problemy trawienne
  • Powrót do zdrowia po operacji
  • Niedożywienie lub osłabienie organizmu, np. w wyniku choroby

Na rynku dostępne są karmy opracowane specjalnie dla psów z problemami trawiennymi. Cechuje je łatwa przyswajalność (strawność), podwyższona zawartość białka i zmniejszona ilość tłuszczu.

Jeśli pies jest żywiony domowym jedzeniem, jego dieta powinna być pożywna i  lekka, złożona w około 80% z białka zwierzęcego i 20% z owoców lub warzyw. Białko powinno pochodzić z nisko-tłuszczowych mięs, takich jak kurczak, królik, ryba, indyk itp. Ważne, aby mięso było gotowane. Dieta może być uzupełniona niewielką ilością węglowodanów (ryż, kasza, ziemniaki). 

©Shutterstock

Dobrym posiłkiem będzie na przykład gotowany kurczak z ryżem i warzywami. 

Warto wiedzieć, że domowe diety dla psów nie powinny być stosowane dłużej niż trzy dni bez konsultacji z psim dietetykiem.

Jaka karma będzie najlepsza dla mojego psa?

Jeśli decydujesz się na karmienie psa gotowa karmą, przede wszystkim upewnij się, że jet to karma wysokiej jakości, odpowiednia do wieku twojego psa (np. szczenięcia, dorosłego, seniora) i jego aktywności. 

Niektóre psy powinny spożywać karmę przeznaczoną dla konkretnej rasy, a inne wymagają specyficznych posiłków, takich jak dieta niskotłuszczowa (np. przy zapaleniu trzustki), lekkostrawna lub hipoalergiczna. Jeśli nie masz pewności, jaka dieta jest odpowiednia dla twojego psa, zapytaj weterynarza. Czasami wymagane jest wykonanie badań, które pomogą dobrać odpowiednią dla zwierzęcia dietę.

Pamiętajmy, aby dieta psa była spójna. Zbyt częste zmiany karmy mogą powodować rozstrój żołądka, wymioty czy biegunkę

Czym karmić psa z problemami trawiennymi?

Tak jak wspomnieliśmy, dieta lekkostrawna to dieta niskotłuszczowa i wysokobiałkowa. Tłuszcz opóźnia opróżnianie żołądka. Przy diecie niskotłuszczowej żołądek opróżnia się szybciej i jest mniej prawdopodobne, że nastąpią ponowne wymioty.

Jeśli pies ma problemy z trawieniem, często najlepiej jest podawać mu mniejsze posiłki częściej, zamiast całej karmy za jednym razem. 

Pomocne mogą okazać się także probiotyki, ponieważ wspierają one prace jelit.

Jaka karma będzie najlepsza dla psów z wrażliwym żołądkiem i skórą?

Jeśli twój pies ma wrażliwy żołądek i skórę, warto porozmawiać o tym z weterynarzem. Czasami te problemy mogą być spowodowane alergią pokarmową lub nietolerancją, więc twój zwierzak może potrzebować próby pokarmowej, w celu dobrania dla niego najlepszej diety.

©Shutterstock

Wykonanie takich testów może zająć do sześć tygodni. Aby wykazać jakikolwiek efekt, próby muszą być ściśle przestrzegane (więc żadnych smakołyków). Po próbie żywieniowej można wprowadzić inne pokarmy, aby ustalić, jaki będzie najlepszy dla Twojego psa. 

Alternatywą dla specjalnych diet hipoalergicznych lub hydrolizowanych są posiłki domowe, które zapewnią psu nowe źródła białka i węglowodanów. Nowe źródła białka lub węglowodanów to takie pokarmy, których pies nigdy wcześniej nie próbował, np. łosoś i ziemniaki lub dziczyzna i słodkie ziemniaki.

Czy ser szkodzi psom?

Ser jest bogaty w tłuszcz, a zatem jest bardzo kaloryczny. To jedna z rzeczy, która sprawia, że jest wyjątkowo smaczny dla psów. Ser zawiera również laktozę, której psy nie trawią zbyt dobrze, ponieważ nie mają tak dużo enzymu laktazy, jak ludzie (laktaza to enzym, którego brakuje ludziom z nietolerancją laktozy). Oznacza to, że ser może wywołać biegunkę psa.

Czy ryż szkodzi psom?

Ryż jest dobrym źródłem węglowodanów i jest często zalecany psom z rozstrojem żołądka. Ponieważ psy są mięsożercami, potrzebują w swojej diecie dużej ilości białka, dlatego nie należy podawać ryżu jako jedynego posiłku.

Czy probiotyki są dobre dla układu trawiennego psa?

Probiotyki to żywe organizmy  (drobnoustroje, takie jak bakterie, drożdże i wirusy), które po spożyciu są korzystne dla zdrowia. W jelitach jest mnóstwo różnych rodzajów drobnoustrojów, zwanych mikrobiomem.

Niektóre drobnoustroje jelitowe są „dobre”, a niektóre mogą być szkodliwe, jeśli rozmnoży ich się zbyt wiele. Probiotyki działają poprzez dostarczanie „dobrych” bakterii, które mogą się rozwijać, oraz poprzez zmniejszanie liczby szkodliwych bakterii (poprzez konkurowanie z nimi).

Na rynkunjest dostępnych wiele marek probiotyków. Możesz zapytać weterynarza, jaki typ leku będzie najlepszy dla twojego pupila. 

Jeśli zastanawiasz się, jaką karmą podawać swojemu zwierzakowi, najlepiej porozmawiać o tym z weterynarzem. Jedzenie to coś, co możemy łatwo zmienić, aby utrzymać nasze psy w jak najlepszym zdrowiu, a dobra dieta może zapobiec wielu chorobom (choć niestety nie wszystkim).

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz