Jeśli Twój pies miewa problemy trawienne, jest osłabiony po chorobie lub niedożywiony (np. piesek z adopcji), dobrym pomysłem może być przestawienie go na dietę lekkostrawną.
Zanim ją wprowadzisz, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że nowa dieta jest dopasowana do metabolizmu i potrzeb psa.
Lekkostrawna dieta dla psa — kiedy i jak ją stosować?
W przypadku każdej psiej diety, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinna być ona dostosowana do potrzeb zwierzęcia. Wiek, styl życia psa, ewentualne problemy zdrowotne – wszystkie te elementy mają wpływ na to, jakie składniki odżywcze i jaka ilość pokarmu będzie najodpowiedniejsza dla danego czworonoga.
Tak jak w przypadku ludzi, lekkostrawna dieta dla psa ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, nie obciążając jelit i żołądka.
Taką dietę warto zastosować w następujących sytuacjach:
- Utrata apetytu
- Okres przejściowy, w którym przestawiamy psa z jednej diety na inną (np. z karmy na żywienie BARF)
- Problemy trawienne
- Powrót psa do zdrowia po operacji
- Niedożywienie lub osłabienie organizmu, np. w wyniku choroby
Na rynku dostępne są karmy opracowane specjalnie dla psów z problemami trawiennymi. Cechuje je łatwa przyswajalność (strawność), podwyższona zawartość białka i zmniejszona ilość tłuszczu.
Lekkostrawne karmy dla psa - jak je wybrać?
Jeśli decydujesz się na karmienie psa gotową karmą, przede wszystkim upewnij się, że jet to karma wysokiej jakości, odpowiednia do wieku twojego psa (np. szczenięcia, dorosłego, seniora) i jego aktywności.
Niektóre psy powinny spożywać karmę przeznaczoną dla konkretnej rasy, a inne wymagają specyficznych posiłków, takich jak dieta niskotłuszczowa (np. przy zapaleniu trzustki), lekkostrawna lub hipoalergiczna.
Jeśli nie masz pewności, jaka dieta jest odpowiednia dla twojego psa, zapytaj weterynarza. Czasami wymagane jest wykonanie badań, które pomogą dobrać odpowiednią dla zwierzęcia dietę.
Pamiętajmy, aby dieta psa była spójna. Zbyt częste zmiany karmy mogą powodować rozstrój żołądka, wymioty czy biegunkę.
Czym karmić psa z problemami trawiennymi?
Dieta lekkostrawna to dieta o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości białka. Tłuszcz opóźnia opróżnianie żołądka. Przy diecie niskotłuszczowej żołądek opróżnia się szybciej i jest mniej prawdopodobne, że nastąpią ponowne wymioty.
Jeśli pies ma problemy z trawieniem, często najlepiej jest podawać mu mniejsze posiłki częściej, zamiast całej karmy za jednym razem.
Pomocne mogą okazać się także probiotyki, ponieważ wspierają one pracę jelit.
Jaka karma będzie najlepsza dla psów z wrażliwym żołądkiem i skórą?
Jeśli twój pies ma wrażliwy żołądek i skórę, warto porozmawiać o tym z weterynarzem. Czasami te problemy mogą być spowodowane alergią pokarmową lub nietolerancją, więc twój zwierzak może potrzebować próby pokarmowej, w celu dobrania dla niego najlepszej diety.
Wykonanie takich testów może zająć do sześć tygodni. Aby wykazać jakikolwiek efekt, próby muszą być ściśle przestrzegane (więc żadnych smakołyków). Po próbie żywieniowej można wprowadzić inne pokarmy, aby ustalić, jaki będzie najlepszy dla Twojego psa.
Lekkostrawne domowe jedzenie dla psa
Alternatywą dla specjalnych diet hipoalergicznych lub hydrolizowanych są posiłki domowe, które zapewnią psu odpowiednie źródła białka i węglowodanów.
Domowe posiłki powinny być łatwo przyswajalne, pożywne i zawierać mniejsze ilości tłuszczu, złożone w około 80% z białka zwierzęcego i 20% z owoców lub warzyw. Dobrym posiłkiem będzie na przykład gotowany kurczak z ryżem i warzywami.
Domowa dieta lekkostrawna dla psa powinna zawierać:
- Białko zwierzęce: najlepszym źródłem białka będą chude mięsa, takie jak kurczak, indyk, królik oraz ryby.
- Węglowodany: kasza i ryż to dobre źródła węglowodanów, ale należy uważać z ich ilością, ponieważ nadmiar może powodować problemy trawienne.
- Owoce i warzywa: powinny być łatwe do strawienia i bogate w błonnik. Sprawdzą się gotowane marchewki, czy cukinia a z owoców jabłka i banany. Odpowiednie będą również ziemniaki, ale tylko ugotowane na miękko, najlepiej w formie puree. Skrobia zawarta w ziemniakach jest lekkostrawna dla psa.
Unikaj cytrusów, kapusty, warzyw strączkowych, cebuli i innych szkodliwych dla psiego żołądka składników.
Warto wiedzieć, że domowe diety dla psów nie powinny być stosowane dłużej niż trzy dni bez konsultacji z psim dietetykiem.
Czy probiotyki są dobre dla układu trawiennego psa?
Probiotyki to żywe organizmy (drobnoustroje, takie jak bakterie, drożdże i wirusy), które po spożyciu są korzystne dla zdrowia. W jelitach jest mnóstwo różnych rodzajów drobnoustrojów, zwanych mikrobiomem.
Niektóre drobnoustroje jelitowe są „dobre”, a niektóre mogą być szkodliwe, jeśli rozmnoży ich się zbyt wiele. Probiotyki działają poprzez dostarczanie „dobrych” bakterii, które mogą się rozwijać, oraz poprzez zmniejszanie liczby szkodliwych bakterii (poprzez konkurowanie z nimi).
Na rynku jest dostępnych wiele marek probiotyków. Możesz zapytać weterynarza, jaki typ leku będzie najlepszy dla twojego pupila.
Jeśli zastanawiasz się, jaką karmą podawać swojemu zwierzakowi, najlepiej porozmawiać o tym z weterynarzem. Jedzenie to coś, co możemy łatwo zmienić, aby utrzymać nasze psy w jak najlepszym zdrowiu, a dobra dieta może zapobiec wielu chorobom (choć niestety nie wszystkim).