Reklama

Wzdęty brzuch u psa – jak pomóc zwierzakowi?

wzdęty brzuch u psa

Choć wzdęcia kojarzą nam się jako przypadłość typowo ludzka, problem ten może wystąpić również u psa. Zwierzę staje się wówczas niespokojne, towarzyszą mu ogólny dyskomfort oraz ból brzucha. Warto wiedzieć, jak pomóc psu, gdy ma wzdęcia oraz co robić, by zminimalizować ryzyko ich występowania.

Przez Katarzyna Udalska

aktualizacja dnia

Jakie są przyczyny wzdęć u psa?

Twardy i napięty brzuch, uciążliwe (także dla domowników) gazy, „przelewanie się” treści żołądka, odbijanie – to typowe objawy wzdęć nie tylko u człowieka, ale również u psa.

Wzdęty brzuch u psa to najczęściej efekt źle zbilansowanej diety pupila.

Wzdęcia u psa pojawiają się w wyniku przyswojenia przez czworonoga zbyt dużej ilości ciężkostrawnych białek i węglowodanów. Dzięki zintensyfikowanej pracy układ trawienny co prawda poradzi sobie z rozkładem składników pokarmowych, ale jej efektem ubocznym będzie powstanie dużych ilości wywołujących wzdęcia gazów.

Inną, również związaną z dietą pupila przyczyną wzdętego brzucha u psa jest podawanie nieodpowiedniej karmy.

Dziś wiele karm komercyjnych posiada w składzie produkty wzdymające, jak soja, mleko, brokuł czy fasola.

Jeśli karmimy psa kośćmi wieprzowymi i drobiowymi, również narażamy zwierzę na wzdęcia (pomijając już inne niebezpieczeństwa związane z jedzeniem przez psa kości drobiowych). Błędy dietetyczne to najczęstsza, ale nie jedyna przyczyna wzdętego brzucha u psa.

Inne powody problemów trawiennych u czworonogów to m.in.:

  • budowa psa – na przykład psy z krótką kufą są bardziej narażone na wzdęcia niż psy z wydłużonym pyskiem, ponieważ podczas jedzenia połykają większe ilości powietrza;
  • wiek psa – im starszy pies, tym wolniej działa jego układ trawienny, psy w podeszłym wieku znacznie częściej zmagają się ze wzdęciami niż młode osobniki;
  • niezdiagnozowana nietolerancja pokarmowa;
  • choroby psa związane z zaburzeniami wchłaniania lub upośledzoną pracą okrężnicy;
  • zbyt łapczywe jedzenie – jeśli pies je szybko, to po pierwsze połyka duże kawałki pożywienia, a ich trawienie trwa dłużej, a po drugie połyka przy okazji sporo powietrza.

Czy wzdęcia u psa mogą być groźne?

Wzdęty brzuch u psa to przede wszystkim duży dyskomfort dla pupila. Zdarza się, że wzdęty brzuch utrudnia psu przyjęcie wygodnej pozycji leżącej, co doprowadza do sytuacji, w której pies chodzi niespokojnie po całym domu i nie potrafi znaleźć sobie miejsca.

Taka konieczność pozostania w ciągłym ruchu nasila stres czworonoga, co z pewnością nie pomaga w zwalczeniu bólu brzucha i związanych ze wzdęciami niedogodności.

©Shutterstock

Jeśli pies często ma wzdęcia, a opiekun nic z tym nie robi, istnieje ryzyko, że zwierzę powiąże przykre doznania np. ze spożywaniem posiłków i w efekcie zacznie odmawiać przyjmowania pożywienia. Mogą pojawić się również inne problemy natury behawioralnej – i w tym kontekście wzdęcia u psa mogą być groźne.

Dodatkowo, jeśli wzdęciom towarzyszą inne objawy kliniczne, takie jak biegunka, wymioty czy apatia zwierzęcia, utrata apetytu i spadek masy ciała, konieczna jest wizyta u weterynarza. Może się bowiem okazać, że wzdęcia u psa nie są odrębną przypadłością, a objawem jakiegoś poważnego schorzenia.

Jak pomóc psu, gdy ma wzdęcia?

Leki tylko pod kontrolą lekarza

Gdy pupil zmaga się ze wzdęciami, często nie wiemy, jak się zachować. Co zrobić, by ulżyć zwierzęciu, a jednocześnie mu nie zaszkodzić? Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy można podać psu ludzkie leki na wzdęcia.

Można, ale aby było to bezpieczne dla pupila, koniecznie trzeba zwrócić uwagę zarówno na rodzaj podawanego leku, jak i na dawkę (więcej o tym czy i jak stosować ludzkie leki u psa przeczytasz tutaj).

Na wzdęcia u psa Espumisan i No-spa będą najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne. Nie zaszkodzi również podać psu odpowiedniej dawki węgla aktywowanego. Jaka dawka ludzkiego leku będzie dla psa tą odpowiednią?

Taką informację najlepiej pozyskać u lekarza weterynarii, jeśli nie podczas wizyty, to chociaż telefonicznie. Dane, które trzeba przygotować, by weterynarz mógł ustalić dawkę leku to wiek oraz waga psa.

Ruch na świeżym powietrzu

©Shutterstock

Leczenie bólu brzucha u psa domowymi sposobami będzie zbliżone do postępowania w przypadku wzdęć u człowieka.

Ruch na świeżym powietrzu w postaci długiego, spokojnego spaceru pobudzi do pracy układ trawienny i sprawi, że pies nie będzie skupiał całej swojej uwagi na przykrych dolegliwościach. Otoczenie skutecznie przekieruje uwagę pupila na inne rzeczy, wybierajmy zatem nowe trasy spacerowe – takie, które np. dostarczą psu wielu nowych bodźców zapachowych.

O ile pies nie wzbrania się w czasie wzdęć przed dotykiem, można zrobić mu delikatny, kojący masaż podbrzusza lub wykorzystać letnie okłady. Jeśli pies często ma wzdęcia, należy rozważyć wprowadzenie probiotyków wzmacniających naturalną florę bakteryjną jelit.

Właściwe żywienie

Wzdęty brzuch u psa to przypadłość przykra i uciążliwa zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego opiekunów. Dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć wzdęcia u psa.

Zminimalizowanie ryzyka występowania bólu brzucha i wzdęć u czworonożnego przyjaciela polega przede wszystkim na stosowaniu lekkostrawnej, zbilansowanej diety, odpowiedniej dawce aktywności fizycznej oraz podawaniu kilku mniejszych porcji posiłku zamiast jednej obfitej.

Właściwe żywienie pupila, zapobiegające zjawisku wzdętego brzucha u psa, to nie tylko wyeliminowanie z diety zwierzęcia produktów wzdymających i wprowadzenie kilku mniejszych porcji.

To także ograniczenie suchej karmy oraz podawanie wyłącznie tej dobrej jakości. Odpowiednie nawodnienie również odgrywa istotną rolę w walce ze wzdęciami, dlatego należy pilnować, by pies miał zawsze dostęp do świeżej wody. Dobrą praktyką jest odbycie spaceru z psem niedługo po posiłku – jeśli pies zje obfity posiłek i zaraz potem położy się, procesy trawienne z całą pewnością przebiegać będą wolniej, co zwiększa ryzyko wystąpienia wzdęć.

Zbyt łapczywe spożywanie pokarmu można wyeliminować, nabywając specjalną miskę spowalniającą. Na rynku dostępne są różne wzory tego typu misek.

Konieczność wyłuskania smakowitego kąska spomiędzy przeszkód i ograniczników z pewnością przyczyni się do wolniejszego pochłaniania przez psa kolejnych kawałków jedzenia. W przypadku, gdy w gospodarstwie domowym znajduje się więcej psów, miska spowalniająca nie będzie dobrym wyborem.

Pies może jeść łapczywie, chcąc nie dopuścić do sytuacji, w której inne zwierzę zabiera jego jedzenie. Pamiętać zatem należy o tym, iż każdy pies powinien mieć własną miskę.

Zwierzęta powinny jeść w tym samym czasie i – o ile to możliwe – ich posiłek powinien być jednakowy. Jeżeli jeden z pupili musi mieć ścisłą dietę, a drugi pies może jeść wszystko, lepiej karmić zwierzęta w osobnych pomieszczeniach.

Masz pytanie dotyczące zdrowia lub zachowania swojego psa? Zadaj je na naszym forum!
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz