Reklama

Biegunka u psa - jak sobie z nią poradzić?

Pies nie chce jeść advice
© Shutterstock

Biegunka u psa, inaczej rozwolnienie, nie jest osobną jednostką chorobową, ale objawem, który o chorobie może świadczyć. Najczęściej pojawia się w formie jednorazowego, samoleczącego się epizodu, który nie odbija się na zdrowiu psa, ale warto obserwować towarzyszące jej objawy, aby stwierdzić, czy nie będzie konieczne udanie się do lekarza weterynarii, w celu dalszej diagnozy.

 

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:53

Biegunka u psa: możliwe przyczyny

Rozróżniamy dwie postacie biegunki: ostrą i przewlekłą. Biegunka ostra trwa do 14 dni i zazwyczaj samoistnie zanika (u lekarza jednak powinniśmy pojawić się w przeciągu 48h, jeśli biegunka nie ustępuje).

Należy zwrócić szczególną uwagę na efekty, jakie wywołuje, czy pies nie jest w jej wyniku odwodniony, bowiem odwodnienie może prowadzić do wielu chorób a nawet do śmierci. Biegunka przewlekła trwa powyżej 2 tygodni. Pojawiają się nawroty, mogą towarzyszyć jej też inne objawy. Ten rodzaj biegunki u psa wymaga szerszej diagnostyki u lekarza weterynarii.

Biegunka u psa jest bardzo częstym objawem i może świadczyć zarówno o krótkotrwałych problemach, które nie mają większego wpływu na ogólne zdrowie naszego psa, jak i o poważnych chorobach. Trudno jednak jednoznacznie określić jej przyczyny.

Zmiana karmy

Najczęstszą przyczyną rozwolnienia u psa jest dieta. W związku ze specyfiką budowy psiego układu pokarmowego, nie najlepiej reaguje on na nagłe zmiany karmy. Należy pamiętać o tym, aby zawsze nowy pokarm wprowadzać stopniowo, mieszając ze starym!

Zatrucie pokarmowe

Innym, równie częstym problemem jest brak kontroli nad tym, co pies je. Często pies ma dostęp do odpadków, takich jak kości, reszki jedzenia ze stołu oraz śmieci.

Ludzkie jedzenie jest dla psa szkodliwe i może być nawet trujące!

Alergie

Do biegunki u psa prowadzić może nieprawidłowe żywienie (nadmiar lub zła jakość białek, tłuszczy i węglowodanów, hiperwitaminoza), nietolerancje pokarmowe, alergie. W takich przypadkach pomoże usunięcie czynnika drażniącego. W przypadku alergii musimy w porozumieniu z lekarzem weterynarii przeprowadzić dietę eliminacyjną, która trwa około 6-8 tygodni.

Leki i szczepienia

Przyczyną biegunki u psa  mogą być ponadto leki – antybiotyki, niektóre leki na stawy oraz przeciwbakteryjne, a także szczepienia psa i odrobaczanie.  

Objaw choroby

Może  też być objawem wielu różnych chorób, dlatego nie należy jej bagatelizować. Należą do nich bakterie, pasożyty, choroby jelit, parwowiroza, ropomacicze i wiele innych. Diagnozę postawić może tylko lekarz weterynarii po wykonaniu odpowiednich badań. Biegunce towarzyszą także inne objawy, na które należy zwrócić uwagę. Kolejną przyczyną rozwolnienia u psa może być – tak jak u ludzi – stres, jednak warto wcześniej wykluczyć inne choroby.

Kiedy biegunka u psa powinna nas zaniepokoić?

Jeśli mamy do czynienia z ostrym przebiegiem biegunki - pojawia sie nagle i trwa krótko, zwykle da się ją zwalczyć głodówką.

Jeśli jednak biegunka się przedłuża, należy zwrócić się do lekarza weterynarii - wizyta powinna nastąpić maksymalnie w przeciągu 48h od wystąpienia biegunki.

Objawami towarzyszącymi biegunce, które powinny zwrócić naszą uwagę są: apatia, oznaki bólu, wykrzywiona pozycja ciała z wygiętym kręgosłupem, dźwięki wydobywające się z brzucha, niechęć do ruchu i gorączka, a także brak kontroli nad oddawaniem kału, który niestety wiąże się z uciążliwym zostawianiem go w nietypowych dla siebie miejscach, na przykład w domu. W tym przypadku nie należy czelkać z wizytą u lekarza. 

Co możemy podać psu na biegunkę?

pies nie chce jeść
©Shutterstock

Przy biegunce ważna jest dieta. Przez 24h należy zastosować głodówkę pilnując, żeby pies pił wodę i obserwując, czy nie wykazuje objawów odwodnienia. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustępują, trzeba udać się do lekarza weterynarii, ponieważ dopiero wykonana przez niego diagnostyka upoważnia do podawania leków.

Możemy wspomóc psa węglem aktywowanym, ale pamiętajmy, że wzięty w podobnym czasie co inne leki – wchłonie je i osłabi ich działanie. Niektóre źródła polecają zastosowanie Nifuroksazydu dla psa, czyli ludzkiego leku przeciwbakteryjnego, natomiast nie ma wiarygodnych badań potwierdzających jego skuteczność. Nie powinien zaszkodzić, ale mimo wszystko lepiej wstrzymać się z podawaniem leków aż do konsultacji z lekarzem weterynarii.

W przypadku, gdy jako przyczynę biegunki ustalimy alergię lub nietolerancję pokarmową, należy przeprowadzić tak zwaną dietę eliminacyjną. Polega ona na tym, aby przez kilka tygodni (6 do 8) podawać tylko karmę monobiałkową z takimi składnikami, które psa na pewno nie uczulają. Kiedy miną wszystkie objawy, powoli i stopniowo dodajemy do diety kolejne składniki, aby ustalić, który jest alergenem.

Jeśli pies wykazuje inne objawy, jest apatyczny i wyraźnie w kiepskiej kondycji, nie czekajmy. Zabierzmy go do lekarza weterynarii od razu.

Czy biegunka u psa może być niebezpieczna?

pies na rekach weterynarza
©Shutterstock

Tak, biegunka może być niebezpieczna dla psa. Może prowadzić do odwodnienia organizmu, które jest bardzo obciążające i w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci zwierzęcia. W szczególności niebezpieczna jest biegunka u szczeniaka, ponieważ młody organizm szybciej się odwadnia!

Kiedy pies odmawia przyjmowania płynów, może się okazać, że trzeba go będzie podłączyć pod kroplówkę i sztucznie nawodnić. Głównym objawem odwodnienia jest utrata elastyczności skóry – jeśli po pociągnięciu skóra potrzebuje dłuższej chwili, aby powrócić na swoje miejsce, to znaczy, że możemy mieć do czynienia z odwodnieniem psa i należy bezzwłocznie reagować. Odwodnieniu towarzyszą: apatia, brak sił, dyszenie psa, chwiejny chód i suchość pyska.

W wyniku biegunki u psa spada też produkcja moczu, co skutkuje słabszą wydolnością nerek i wątroby. Biegunka u psa skutkuje ponadto niedożywieniem i niedoborami, dlatego ważne jest odpowiednie odżywianie organizmu w stanie jego osłabienia.

Podsumowanie

Nie da się bez przeprowadzenia badań jednoznacznie określić przyczyny biegunki u psa. Zazwyczaj nie jest groźna, ale równie dobrze może być objawem chorobowym. Kluczowa jest obserwacja dodatkowych objawów oraz pilnowanie, aby pies się nie odwodnił.

Pamiętajmy o tym, że pies nie powinien jeść ludzkiego jedzenia! W najlepszym razie jest dla niego bezwartościowe i prowadzi do otyłości, w najgorszym – zwierzak może się zatruć. Po stronie właściciela leży odpowiedzialność za to, co pies zjada.


Bibliografia:
Biegunki bakteryjne i pasożytnicze u psów, lek. wet. Małgorzata Głowacka, dr n. wet. Michał Ceregrzyn, lek. wet. Dawid Jańczak
Zasady wyboru diety u psów z chorobami jelit przebiegającymi z biegunką, dr n. wet. Michał Ceregrzyn, lek. wet. Berenika Barszczewska
Biegunka u psa: jak zatrzymać biegunkę, czy domowe sposoby działają?, lek. wet. Piotr Krzysztof Smentek