Biały owczarek szwajcarski

Inne nazwy : Berger Blanc Américain, Berger Blanc Canadien, White Swiss Shepherd Dog, Weisser Schweizer Schaferhund

#36

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Biały owczarek szwajcarski
Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to średniej wielkości pies o śnieżnobiałej szacie, która odróżnia go od bliskiego kuzyna, owczarka niemieckiego. To wyjątkowo inteligentny, wytrzymały i zrównoważony pies pracujący, który jednak ze względu na dość wrażliwe usposobienie może cierpieć na lęk separacyjny. Rasa ta nadaje się dla wielu osób prowadzących różnoraki tryb życia, o ile tylko zapewnimy psu odpowiednią ilość czasu i uwagi.

Podstawowe informacje o białym owczarku szwajcarskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Białe umaszczenie zostało wykluczone z oficjalnego wzorca owczarka niemieckiego, dlatego też biały owczarek szwajcarski zaczął być selekcjonowany jako osobna rasa. Pierwsze informacje sprzed roku 1900 o hodowli białych owczarków szwajcarskich pochodzą z Alzacji i Lotaryngii: na dworze królewskim Habsburgów hodowano białe owczarki czystej rasy. W 2002 roku Szwajcaria stała się oficjalną ojczyzną rasy, a jej oficjalny wzorzec uznano pod aktualną nazwą.

Więcej o psach pochodzących ze Szwajcarii przeczytasz tutaj.

Grupa rasowa i sekcja FCI Biały owczarek szwajcarski

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

Biały owczarek szwajcarski

Wysokość w kłębie Biały owczarek szwajcarski

Suka : pomiędzy 53 i 61 cm

Pies : pomiędzy 58 i 66 cm

Waga

Suka : pomiędzy 25 i 35 kg

Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Ten piękny pies ten jest niezwykle podobny do owczarka niemieckiego, ale ma dłuższy i mniej nachylony tułów niż jego kuzyn. Wzorzec opisuje białego owczarka szwajcarskiego jako mocnego, umięśnionego psa średniej wielkości o stojących uszach i białej, podwójnej szacie, półdługiej lub długiej. Oczy mają kształt migdałów, są nieco skośne. Uszy są duże, trójkątne i idealnie proste. Ogon dość nisko osadzony, sięga przynajmniej stawu skokowego.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ciekawostki

Biały owczarek szwajcarski - charakter

100%

Czuły

Biały owczarek szwajcarski wyróżnia się łagodnym i przyjaznym usposobieniem. Jest lojalny, wierny i bardzo, czasem nawet za bardzo, przywiązany do właściciela. 

Potrzebuje okazywania uczuć, powinniśmy jednak dawkować je z umiarem, by nie zwiększać jego nadmiernego przywiązania.

100%

Lubi zabawę

Największą radość sprawia owczarkowi spędzanie czasu z najbliższymi. Uwielbia zabawę, zwłaszcza że ma sporo energii, którą może w ten sposób rozładować.

33%

Spokojny

Owczarek szwajcarski nieco uspokaja się z wiekiem i jako dorosły pies potrafi zachowywać się naprawdę spokojnie, ale w młodości jest bardzo ruchliwy i potrzebuje mnóstwa uwagi.

100%

Inteligentny

Biały owczarek szwajcarski to pies niezwykle wszechstronny, co stanowi oznakę ogromnej inteligencji.

Świetnie radzi sobie w wielu psich dyscyplinach sportowych (tropienie, agility, nauka posłuszeństwa itd.), wykorzystuje się go również jako psa przewodnika dla niewidomych, psa policyjnego, patrolowego i ratowniczego.

33%

Łowca

Rasa ta ma instynkt łowiecki, nie jest on jednak specjalnie rozwinięty. Łatwo można go złagodzić za sprawą odpowiedniego wychowania.

100%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Biały owczarek szwajcarski może być nieco chłodny wobec obcych, nigdy jednak nie okazuje agresji ani strachu.
Niełatwo obdarza zaufaniem, a czułość okazuje tylko właścicielom lub osobom, z którymi regularnie się spotyka.

33%

Niezależny

Pies ten jest ogromnie przywiązany do swojego pana, często jednak cierpi na lęk separacyjny. Problemu tego możemy uniknąć, ucząc psa jak najwcześniej radzenia sobie z samotnością i frustracją.

Zachowanie

33%

Znoszenie samotności

Biały owczarek szwajcarski jest z natury zależny od swojej grupy społecznej, nie znosi zostawać sam. Od pierwszych miesięcy życia musimy więc przyzwyczajać go do samotności, przyjmując konsekwentną postawę przy wychodzeniu z domu i proponując ciekawe zajęcia na czas naszej nieobecności.

100%

Posłuszny / łatwo się uczy

To wyjątkowo posłuszny pies, uwielbiający swojego pana. Lubi spędzać z nim czas i sprawiać mu przyjemność, co bardzo ułatwia szkolenie.

Dzięki swojej inteligencji szybko rozumie, czego się od niego oczekuje. 

Pamiętajmy jednak, że ten wrażliwy pies nie zniesie brutalności czy niesprawiedliwości! Konieczne jest zdecydowane i łagodne szkolenie, wzmacniające dobre zachowanie czworonoga. Szkolenie szczeniaka najlepiej rozpocząć, gdy tylko trafi on do naszego domu.

33%

Szczekliwy

Mimo entuzjastycznego usposobienia i wielkiej energii, pies ten jest dość cichy i nie szczeka bez powodu. Usłyszymy go, jeśli wyczuje na swoim terytorium zagrożenie lub będzie zostawał sam na długie godziny.

33%

Skłonność do ucieczek

Oddalenie się od właściciela to dla tego wrażliwego psa największy koszmar. Jego usposobienie nie obejmuje jednak skłonności do ucieczki.

100%

Skłonność do niszczenia

Biały owczarek szwajcarski to pies, który źle znosi samotność, zostawiony sam na długie godziny może zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu. Będzie niszczył głównie rzeczy, ubrania czy tkaniny pachnące właścicielem (pilot, poduszki, buty itd.). To objaw lęku separacyjnego i nadmiernego przywiązania do bliskich.

66%

Łakomczuch

Biały owczarek szwajcarski lubi jeść, ale jeśli zadbamy o właściwe wychowanie psa, będzie cierpliwie czekał na posiłek. Przysmaki przydadzą się przy szkoleniu.

66%

Pies stróżujący

Dzięki swojej rezerwie wobec obcych pies ten jest dobrym stróżem. Pamiętajmy, że to bliski kuzyn owczarka niemieckiego, u którego instynkt ten jest niezwykle silny.

66%

Pierwszy pies

Biały owczarek szwajcarski to dobry towarzysz nadający się dla wielu osób. Inteligentny, zrównoważony, posłuszny i czuły wydaje się doskonałym materiałem na pierwszego psa. 

Niedoświadczone osoby mogą jednak spowodować wzmocnienie predyspozycji do nadmiernego przywiązania psa. Powinny one zorientować się, czego należy unikać i jak radzić sobie z tą cechą psa. Z całą pewnością dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady behawiorysty.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Czy szukasz psa rasy Biały owczarek szwajcarski ?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Biały owczarek szwajcarski ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Biały owczarek szwajcarski jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

66%

Biały owczarek szwajcarski w mieszkaniu

To dość spokojny pies, który dostosowuje się do właściciela i jego trybu życia.

Może żyć w mieszkaniu, o ile zapewnimy mu na co dzień odpowiednią dawkę ruchu i stymulujących ćwiczeń. Szczęśliwszy będzie jednak w domu z dużym ogrodem, ale najważniejsza jest dla niego obecność przy nim bliskich osób. 

Możemy zaproponować mu aktywność sportową, lepiej jednak poczekać z nią do końca okresu wzrostu. Przed rozpoczęciem intensywnego wysiłku fizycznego dobrze jest zasięgnąć opinii weterynarza.

100%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Biały owczarek szwajcarski to świetny pies pracujący i dobry sportowiec, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje codziennego ruchu. 

Regularny wysiłek – fizyczny, umysłowy, węchowy i socjalny – umożliwia psu pozbycie się nadmiaru energii i wzmocnienie relacji z właścicielem. To również sposób na problemy z zachowaniem, powodowane na przykład nudą.

66%

Podróże/łatwość przewożenia

Mimo sporych rozmiarów biały owczarek szwajcarski łatwo się adaptuje i potrafi stać się niemal niewidzialny, jeśli tylko może towarzyszyć swojemu panu. 

Pamiętajmy jednak, że niektóre osobniki mogą być bardzo wrażliwe. Odpowiednie szkolenie i socjalizacja zapewnią bezpieczne i spokojne podróże. 

Współżycie z innymi

100%

Biały owczarek szwajcarski i koty

Ten niezwykle towarzyski pies dogada się ze wszystkimi zwierzakami, zwłaszcza jeśli przyzwyczaimy go do nich od najmłodszego wieku. 

Jednak to, że przyjaźni się z kotami ze swojego otoczenia, nie oznacza, że dogada się z każdym myszołapem.

100%

Biały owczarek szwajcarski i psy

Odpowiednia socjalizacja od pierwszych miesięcy życia szczeniaka zapewnia przyswojenie psich kodów komunikacyjnych, dzięki czemu spotkania z innymi psami będą przyjemnością. 

Może żyć pod jednym dachem z innym psem, co podczas nieobecności właściciela będzie dla niego sporą pociechą. Pamiętajmy jednak, że nie należy brać drugiego psa tylko po to, by pierwszy czuł się mniej samotny i lepiej znosił nieobecność pana. W ten sposób może się okazać, że mamy dwa psy, które nie cierpią samotności.

100%

Biały owczarek szwajcarski i dzieci

Jeśli dzieci szanują psa i potrafią się z nim komunikować, współżycie powinno być bezproblemowe. Biały owczarek szwajcarski to dobry pies rodzinny, delikatny i cierpliwy wobec dzieci, musimy jednak wdrożyć odpowiednie zasady współżycia, tak jak w przypadku każdej rasy. 

Dzieci nie powinny przeszkadzać psu, gdy śpi w legowisku, ani karmić go przy stole. Gdy dziecko przebywa z psem, w pobliżu powinien znajdować się kontrolujący sytuację dorosły.

100%

Biały owczarek szwajcarski i osoby starsze

Młodzi, aktywni emeryci, którzy mogą zaspokoić zapotrzebowanie psa na aktywność fizyczną, będą świetnymi właścicielami dla tej nie znoszącej samotności rasy. Osoby stale obecne w domu to dla niego świetny wybór. 

Pies nie nadaje się jednak do siedzącego trybu życi. W razie potrzeby można skorzystać z usług osób zajmujących się wyprowadzaniem psów.

%}

Biały owczarek szwajcarski - cena

Cena białego owczarka szwajcarskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi ok 4500 - 12 000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Miesięczny koszt utrzymania to około 200 zł. Kwota ta obejmuje żywność i standardowe zabiegi.

Listę hodowli białych owczarków szwajcarskich w Polsce znajdziesz tutaj.

Pielęgnacja

Wbrew pozorom pielęgnacja tego śnieżnobiałego psa jest bardzo prosta, wystarczy regularnie go szczotkować. 

Zaleca się jedynie 1–2 kąpiele rocznie, bo sierść owczarka ma właściwości samooczyszczające. 

Systematycznie sprawdzajmy i oczyszczajmy oczy oraz uszy psa.

Linienie

Biały owczarek szwajcarski stale traci umiarkowaną ilość sierści, w okresie wiosennego i jesiennego linienia ilość ta wzrasta. W tym czasie zaleca się codzienne szczotkowanie.

Biały owczarek szwajcarski - żywienie

Dzienne porcje, bez względu na to, czy wybierzemy suchą karmę, surowe pożywienie (BARF) czy też domowe posiłki, należy dostosować do wieku psa, jego kondycji fizycznej i stanu zdrowia.

Jest to wrażliwa rasa, która może cierpieć na biegunki. W takim wypadku dietę należy zmodyfikować zgodnie z zaleceniem weterynarza. 

Posiłki można podzielić na dwa (lżejszy rano i większy wieczorem), dzięki czemu zmniejszymy ryzyko skrętu żołądka. Polecane są podwyższane miski zapewniające lepsze trawienie.

Zdrowie

Długość życia

Długość życia białego owczarka niemieckiego to około 12 lat.

Odporność/wytrzymałość

Pies ten jest dość wytrzymały i długowieczny, może żyć nawet 14 lat bez specjalnych problemów ze zdrowiem.

Odporność na upały

Podczas upału psu trzeba zapewnić chłodną i regularnie wymienianą wodę. Przyda mu się również miejsce do odpoczynku w cieniu. 

Przy wysokich temperaturach należy hamować aktywność psa, bo nawet w ogromnym upale potrafi uparcie dążyć do wykonania zadania.

Odporność na zimno

Podwójna szata zapewnia mu dobrą ochronę przed złą pogodą, ale podczas chłodów pies woli przebywać w cieple z najbliższymi.

Skłonność do tycia

Jeśli zapewnimy psu wysokiej jakości karmę i codzienną dawkę ćwiczeń, nie powinien przybierać na wadze. Trzeba jednak zachować w tym względzie czujność.

Częste choroby

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

Resztę treści znajdziesz pod reklamą