Biały owczarek szwajcarski

Inne nazwy: Berger Blanc Américain, Berger Blanc Canadien, White Swiss Shepherd Dog, Weisser Schweizer Schaferhund

#22

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Biały owczarek szwajcarski
Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to średniej wielkości pies o śnieżnobiałej szacie, która odróżnia go od bliskiego kuzyna, owczarka niemieckiego. To wyjątkowo inteligentny, wytrzymały i zrównoważony pies pracujący, który jednak ze względu na dość wrażliwe usposobienie może cierpieć na lęk separacyjny. Rasa ta nadaje się dla wielu osób prowadzących różnoraki tryb życia, o ile tylko zapewnimy psu odpowiednią ilość czasu i uwagi.

Podstawowe informacje o białym owczarku szwajcarskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Białe umaszczenie zostało wykluczone z oficjalnego wzorca owczarka niemieckiego, dlatego też biały owczarek szwajcarski zaczął być selekcjonowany jako osobna rasa. Pierwsze informacje sprzed roku 1900 o hodowli białych owczarków szwajcarskich pochodzą z Alzacji i Lotaryngii: na dworze królewskim Habsburgów hodowano białe owczarki czystej rasy. W 2002 roku Szwajcaria stała się oficjalną ojczyzną rasy, a jej oficjalny wzorzec uznano pod aktualną nazwą.

Więcej o psach pochodzących ze Szwajcarii przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 53 i 61 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 66 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 35 kg

  Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten piękny pies ten jest niezwykle podobny do owczarka niemieckiego, ale ma dłuższy i mniej nachylony tułów niż jego kuzyn. Wzorzec opisuje białego owczarka szwajcarskiego jako mocnego, umięśnionego psa średniej wielkości o stojących uszach i białej, podwójnej szacie, półdługiej lub długiej. Oczy mają kształt migdałów, są nieco skośne. Uszy są duże, trójkątne i idealnie proste. Ogon dość nisko osadzony, sięga przynajmniej stawu skokowego.

  Ciekawostki

  Opinia, jakoby biały kolor owczarka wiązał się z możliwymi chorobami, jest całkowicie nieuzasadniona, o czym świadczy dobry stan zdrowia tej rasy.

  Biały owczarek szwajcarski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Biały owczarek szwajcarski wyróżnia się łagodnym i przyjaznym usposobieniem. Jest lojalny, wierny i bardzo, czasem nawet za bardzo, przywiązany do właściciela. 

   Potrzebuje okazywania uczuć, powinniśmy jednak dawkować je z umiarem, by nie zwiększać jego nadmiernego przywiązania.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Największą radość sprawia owczarkowi spędzanie czasu z najbliższymi. Uwielbia zabawę, zwłaszcza że ma sporo energii, którą może w ten sposób rozładować.

  • 33%

   Spokojny

   Owczarek szwajcarski nieco uspokaja się z wiekiem i jako dorosły pies potrafi zachowywać się naprawdę spokojnie, ale w młodości jest bardzo ruchliwy i potrzebuje mnóstwa uwagi.

  • 100%

   Inteligentny

   Biały owczarek szwajcarski to pies niezwykle wszechstronny, co stanowi oznakę ogromnej inteligencji.

   Świetnie radzi sobie w wielu psich dyscyplinach sportowych (tropienie, agility, nauka posłuszeństwa itd.), wykorzystuje się go również jako psa przewodnika dla niewidomych, psa policyjnego, patrolowego i ratowniczego.

  • 33%

   Łowca

   Rasa ta ma instynkt łowiecki, nie jest on jednak specjalnie rozwinięty. Łatwo można go złagodzić za sprawą odpowiedniego wychowania.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Biały owczarek szwajcarski może być nieco chłodny wobec obcych, nigdy jednak nie okazuje agresji ani strachu.
   Niełatwo obdarza zaufaniem, a czułość okazuje tylko właścicielom lub osobom, z którymi regularnie się spotyka.

  • 33%

   Niezależny

   Pies ten jest ogromnie przywiązany do swojego pana, często jednak cierpi na lęk separacyjny. Problemu tego możemy uniknąć, ucząc psa jak najwcześniej radzenia sobie z samotnością i frustracją.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Biały owczarek szwajcarski jest z natury zależny od swojej grupy społecznej, nie znosi zostawać sam. Od pierwszych miesięcy życia musimy więc przyzwyczajać go do samotności, przyjmując konsekwentną postawę przy wychodzeniu z domu i proponując ciekawe zajęcia na czas naszej nieobecności.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    To wyjątkowo posłuszny pies, uwielbiający swojego pana. Lubi spędzać z nim czas i sprawiać mu przyjemność, co bardzo ułatwia szkolenie.

    Dzięki swojej inteligencji szybko rozumie, czego się od niego oczekuje. 

    Pamiętajmy jednak, że ten wrażliwy pies nie zniesie brutalności czy niesprawiedliwości! Konieczne jest zdecydowane i łagodne szkolenie, wzmacniające dobre zachowanie czworonoga. Szkolenie szczeniaka najlepiej rozpocząć, gdy tylko trafi on do naszego domu.

   • 33%

    Szczekliwy

    Mimo entuzjastycznego usposobienia i wielkiej energii, pies ten jest dość cichy i nie szczeka bez powodu. Usłyszymy go, jeśli wyczuje na swoim terytorium zagrożenie lub będzie zostawał sam na długie godziny.

   • 33%