Reklama

Żywienie psa seniora

pies je z miski © Shutterstock

Szacuje się, że około 45% wszystkich psów to seniorzy. Okazuje się, że sposób żywienia psów seniorów i bardzo starych psów znacznie różni się od żywienia zwierząt młodych i dorosłych. Jak karmić psa seniora? Sprawdź, jakie są objawy starzenia się psów i czym karmić psiego seniora. Dowiedz się, jaka karma dla psa seniora jest najlepsza. Przeczytaj.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Pies senior – ile ma lat? Kiedy pies staje się seniorem?

©Shutterstock

O psim seniorze mówi się, gdy ten przeżyje około 70-80% swojego życia. Okazuje się jednak, że nie tylko wiek decyduje o tym, czy zasługuje już na miano seniora. Wpływa na to także jego masa ciała.

Już pięcioletnie psy, których masa ciała przekracza 50 kg, można  zaklasyfikować do grupy seniorów. Dla porównania, te, które ważą poniżej 10 kg (psy małe i miniaturowe), seniorami stają się znacznie później, dopiero w wieku 8-9 lat.

Obecnie nikogo już nie dziwią czworonogi, które mają naście lat. Dzięki profesjonalnej opiece weterynaryjnej i trosce, jaką opiekunowie otaczają swoich czworonożnych przyjaciół, średnia długość życia psów wciąż się wydłuża.

Zastanawiasz się, ile lat ma twój pies w przeliczeniu na ludzkie lata? Dowiedz się, jak liczyć wiek psa. Przeczytaj.

Objawy starzenia się psa:
•    nadwaga lub niedowaga;
•    zmniejszona aktywność ruchowa;
•    trudności w poruszaniu się po schodach;
•    problemy stomatologiczne;
•    zmniejszona elastyczność skóry;
•    zmniejszona ilość wydzielanego ciepła;
•    pogorszenie się słuchu, węchu i wzroku;
•    demencja.

Czym karmić psa seniora?

©Shutterstock

Mokra karma dla psa seniora

Mokra karma jest aromatyczna, dlatego poleca się ją szczególnie w żywieniu psów ze zmiennym apetytem lub takich, które nie mają go wcale. Sprawdzi się także u czworonogów z niepełnym uzębieniem, ponieważ nie wymaga rozgryzania. Zawiera mniej kalorii niż karma sucha – 60-80% mokrej karmy to woda. Dlatego ryzyko odwodnienia zwierząt, które jedzą wyłącznie ten rodzaj pokarmu jest zminimalizowane.

Dodatkowo konsystencja karmy mokrej pozwala na ukrycie w niej tabletek, co w kontekście leczenia chorób przewlekłych u seniorów jest bardzo ważne. Niestety, wśród licznych zalet ma też jedną dużą wadę – osiada na zębach, tworząc warstwę na nich osadu. To z kolei osłabia szkliwo oraz sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego. 

Mokra karma jest dostępna w puszkach, tackach i saszetkach (rzadko). Jej przydatność do spożycia po otwarciu wynosi zazwyczaj 48-72 godziny, ale musi być wówczas przechowywana w lodówce. Szczegóły znajdziesz na opakowaniu karmy danego producenta.

Domowe jedzenie dla psa seniora

Jeśli twój pies przez całe życie jadał domowe posiłki, utrzymuje prawidłową dla jego rasy masę ciała i pobieranie pokarmu nie sprawia mu większych trudności, to nie ma wskazań, by z tej formy żywienia rezygnować.

To, o czym należy pamiętać, przygotowując posiłki dla psa w domu, to ich kaloryczność. Trudno jest ją oszacować, szczególnie na początku, dlatego warto zasięgnąć opini specjalisty i skonsultować rodzaj oraz ilość podawanego pokarmu z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w żywieniu zwierząt domowych.

Sucha karma dla psa seniora

Twarda struktura karmy zmusza zwierzęta do rozgryzania granulek. Dzięki temu powierzchnia zębów jest mechanicznie oczyszczana z osadu. To ważny element profilaktyki kamienia nazębnego.

Pamiętajmy jednak, że sucha karma nie wystarczy, aby utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Najlepszym sposobem jest regularne szczotkowanie zębów. Ten rodzaj karmy zawiera o wiele mniej wody, niż mokry pokarm dla psów, stąd psy karmione wyłącznie suchą karmą piją o wiele więcej wody niż te, które jedzą tylko karmę z puszek.

Suchą karmę po otwarciu można przechowywać szczelnie zamkniętą w specjalnym pojemniku.  Najlepiej zużyć ją w ciągu 6 tygodni. Duży worek z karmą najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu (nie przesypywać do pojemnika).

Mimo licznych zalet sucha karma nie nadaje się dla wszystkich psich seniorów. Jeśli zauważysz, że twój pupil nagle odskakuje od miski podczas jedzenia lub połyka cząstki karmy w całości, bez rozgryzania, może to świadczyć o jego złym stanie uzębienia. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. 

Jaka karma dla psa seniora jest najlepsza?

©Shutterstock

Każdy pies jest inny. Nic więc dziwnego, że czworonogi mają zupełnie różne upodobania kulinarne i potrzeby energetyczne.

Dobra karma dla psa seniora powinna być smakowita, pożywna i lekkostrawna.

Oprócz struktury pokarmu bardzo ważny jest także jego skład, dlatego zanim włożysz do wózka karmę ze sklepowej półki, zapoznaj się z etykietą na odwrocie opakowania i upewnij się, czy ta karma jest na pewno dobra. Kaloryczność jedzenia dla seniora powinna wynosić około 4 kcal/g karmy. 

Ponadto karma dla psiego seniora powinna zawierać:

  • minimum 25% białka (jeśli pies nie ma podwyższonych parametrów określających pracę nerek); w tym rozgałęzione aminokwasy (BCAA);
  • łatwoprzyswajalne węglowodany;
  • około 5% włókna pokarmowego (błonnika);
  • glikozaminoglikany (GAG), np. siarczan chondroityny
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w szczególności DHA i EPA pochodzące z oleju rybiego.

Jak karmić psa seniora?

Senior z tendencją do tycia

Psa seniora należy karmić 2-3 razy dziennie. Pamiętaj, by w dawce pokarmowej uwzględnić wszystkie przekąski, ponieważ każda dodatkowa porcja jedzenia to dodatkowe kalorie, a przekroczenie zalecanej dziennej dawki kalorii jest bezpośrednią przyczyną nadwagi i otyłości.

Posiłki warto urozmaicać poprzez zmianę formy podania. Skorzystaj z zabawek edukacyjnych, w których możesz schować część jedzenia lub ze specjalnych misek, które spowalniają pobieranie pokarmu. Dla psów, które mają silną potrzebę węszenia, np. dla beagle atrakcyjna będzie na pewno mata węchowa, w której możesz ukryć przekąski.

Starszy pies z tendencją do chudnięcia

Psy, które zaczynają chudnąć, powinny być karmione częściej, nawet 3-5 razy dziennie. To bardzo ważne, ponieważ wraz z wiekiem spada zdolność wchłaniania substancji odżywczych z jelit do krwi. Karmiąc psa częściej, ale małymi porcjami sprawisz, że wchłanianie będzie bardziej efektywne, a twój pupil będzie mniej narażony na niedowagę.

Żywienie psiego seniora – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? 

Psi seniorzy są szczególnie narażeni na nadwagę i otyłość, ponieważ procesy metaboliczne zachodzące w ich organizmach wraz z wiekiem ulegają spowolnieniu. Oznacza to, że potrzebują zazwyczaj mniej kalorycznej diety niż psy dorosłe i młode. Trudno jest uchwycić moment, w którym zapotrzebowanie kaloryczne pupila się zmienia.

To, co możesz zrobić, to ważyć psa co kilka miesięcy (a najlepiej co miesiąc) i monitorować jego masę ciała. Jeśli twój pies senior zaczyna przybierać na wadze pomimo tego, że dawka pokarmowa i rodzaj karmy nie zostały zmienione, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w tej sprawie.

Sposób żywienia psa seniora powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb organizmu pupila. W niektórych przypadkach wystarczy suplementacja dotychczasowej diety gotowymi preparatami dla starszych psów, w innych należy zmienić karmę na taką, która zawiera więcej białka i jest mniej kaloryczna lub na karmę weterynaryjną (specjalistyczną). 

Pamiętaj, że karmy specjalistyczne (np. dla psów z problemami nerkowymi, neurologicznymi czy trawiennymi) mogą być stosowane wyłącznie z zalecenia lekarza weterynarii.

Witaminy dla psa seniora – jakie suplementy diety dla psa seniora są najlepsze?

Podpis©Shutterstock

Dietę psów seniorów warto wzbogacać gotową mieszanką witamin i składników mineralnych przeznaczoną dla starszych psów, tylko wtedy gdy żywiony jest dietą domową.

W przypadku podawania karmy gotowej (pełnoporcjowej) nie ma konieczności uzupełniania diety w niezbędne składniki odżywcze, ponieważ znajdują się już w zbilansowanej karmie.

Podawanie preparatów mineralno-witaminowych razem z karmą komercyjną jest szkodliwe i może prowadzić do nadmiarów składników odżywczych.

Czym innym są preparaty na stawy lub na sierść, które można stosować wspomagająco razem z karmą gotową. Preparaty tego typu dostępne są w przychodniach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Dobór najlepszych suplementów diety dla psa należy zostawić specjaliście, ponieważ każde zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby.

Suplementy diety dla psów seniorów – skład:

Szczegółowy skład preparatów dla psów seniorów różni się w zależności od producenta oraz grupy psów, dla której jest przeznaczony. Dobre suplementy dla psich seniorów zawierają w swoim składzie w swoim składzie przynajmniej część składników podanych poniżej:
•    witamina C;
•    karotenoidy;
•    L-karnityna, tauryna, fosfokreatyna;
•    koenzym Q-10, selen i witamina E;
•    nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT);
•    bioflawonoidy;
•    kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy;
•    rozgałęzione aminokwasy (leucyna, izoleucyna, walina);
•    kwas alfa-liponowy;
•    glukozamina;
•    siarczan chondroityny.

Żywienie bardzo starego psa – czym karmić? Jak nakłonić starszego psa do jedzenia?

Bardzo stare psy, w przeciwieństwie do seniorów, mogą cierpieć na niedowagę. Wraz z wiekiem, spada wydolność przewodu pokarmowego wskutek czego jelita nie wchłaniają substancji odżywczych pochodzących z karmy tak dobrze, jak kiedyś. 

Dodatkowo, starsze psy narażone są na spadek masy mięśniowej na skutek zmiany metabolizmu białka. Stąd, żywienie bardzo starych psów wymaga zupełnie innego podejścia.

Bardzo stare czworonogi mają niższe dzienne zapotrzebowanie na kalorie niż seniorzy, dlatego to normalne, jeśli mają nieco mniejszy apetyt. Jednak gdy pies nie ma apetytu w ogóle lub chudnie mimo, że wciąż dostaje jednakową dawkę tej samej karmy, należy niezwłocznie udać się z pupilem na wizytę do lekarza weterynarii. 

Najpierw należy wykluczyć choroby, których objawem może być chudnięcie lub osłabiony apetyt. Jeśli specjalista potwierdzi, że niedowaga i zmniejszony apetyt wynikają z naturalnego procesu starzenia się czworonoga, to należy przystąpić do działania:

Po pierwsze, zwiększ smakowitość wszystkich posiłków swojego pupila. Możesz to zrobić poprzez dodanie do jego karmy olejów z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi

Po drugie, postaw raczej na mokrą karmę, która jest bardziej aromatyczna oraz nie wymaga gryzienia i żucia. Jeśli wolisz podawać czworonogowi suchą karmę, to warto ją namoczyć w wodzie przed podaniem.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz