Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Jak liczyć wiek psa? Naukowcy opublikowali nowy sposób

Jak liczyć wiek psa? Naukowcy opublikowali nowy sposób advice
© Shutterstock

W ostatnich latach naukowcy obalili mit, zgodnie z którym jeden rok życia psa to siedem lat życia człowieka. W ten sposób zaczęto liczyć w latach 50. XX wieku, opierając się na tym, że człowiek żyje około 70 lat, a pies około 10 lat. Zasada ta jest jednak przestarzała i nie uwzględnia znaczących różnic między rasami psów i ich rozmiarami.

Przez Izabela Markowska

Jak się liczy wiek psa? Oto najlepszy sposób według naukowców

Jeśli też zastanawiasz się, jak obliczyć wiek swojego czworonoga, ten nowy wzór powinien przypaść Ci do gustu. Myślisz, że umiesz przeliczyć wiek swojego psa na ludzki? Mylisz się!

Założenie, że 1 rok życia psa to 7 lat życia człowieka, powstało na podstawie średniej oczekiwanej długości życia obu gatunków. Tymczasem proces starzenia się psów jest nieco inny niż u ludzi. Mimo iż jego etapy przebiegają podobnie, tzw." zegar epigenetyczny" psa początkowo tyka znacznie szybciej niż u ludzi, by później zwolnić. Oznacza to, że psy zaczynają starzeć się szybciej niż ludzie, ale potem proces ten postępuje wolniej.

Materiał genetyczny psa daje dobre wyobrażenie o długości jego życia

labrador
© Shutterstock

Nowe badania umożliwiły obliczenie długości życia psów zgodnie z ich materiałem genetycznym. Koncepcja ta nazywana jest zegarem epigenetycznym i również u ludzi jest znana od niedawna.

W przypadku człowieka materiał genetyczny stanowi 40% przy obliczaniu długości życia, pozostałe 60% zależy od trybu życia danej osoby – diety, snu, aktywności fizycznej, poziomu stresu. U psów czynniki te również mają ogromny wpływ na długość życia. 

Jak liczyć wiek psa: nowe badania

Różne rasy mają różne problemy zdrowotne, zatem w tym badaniu naukowcy zajęli się osobnikami jednej rasy, labrador retriever. Bo chociaż wszystkie psy osiągają dojrzałość około 10 miesiąca życia i umierają przez ukończeniem 20 lat (z wyjątkiem rzadkich wyjątków), to na tym kończą się ogólne podobieństwa dotyczące wieku i rozwoju.

W badaniu opublikowanym na biorxiv.org na początku listopada naukowcy przeskanowali i zbadali profile metylacji DNA 104 psów w wieku od 4 tygodni do 16 lat. W ten sposób uzyskali wzór do obliczania ludzkiego wieku psa z uwzględnieniem faz rozwoju zwierzęcia, które różnią się od naszych.

Jaki wzór pozwala obliczyć ludzki wiek psa?

Wzór na obliczenie ludzkiego wieku psa jest następujący: 16In + 31. Trzeba więc pomnożyć naturalny logarytm rzeczywistego wieku psa przez 16 i dodać 31 do wyniku mnożenia. Uwaga, wzór ten odnosi się wyłącznie do psów, które ukończyły 1 rok życia. Jeśli Twój pies ma rok, w przeliczeniu na ludzki wiek skończył 31 lat.

Choć jest to zaskakujący wynik w odniesieniu do tak młodego zwierzęcia, zegar epigenetyczny psów obraca się dużo szybciej niż ludzki. Ludzie zaczynają starzeć się później i  jest to bardziej rozłożone w czasie, natomiast u psów proces ten zaczyna się wcześnie i zwalnia po kilku latach.

Wiek psa - tabela

1 31
2 42,1
3 48,6
4 53,2
5 56,8
6 59,7
7 62,1
8 64,3
9 66,2
10 67,8
11 69,4
12 70,8
13 72
14 73,2
15 74,3
16 75,4
17 76,3
18 77,2
19 78,1

 

Obliczenie ludzkiego wieku psa według tego wzoru jest zatem nieco bardziej skomplikowane niż pomożenie danej liczby przez 7. Pomysł ten był rozpowszechniany w latach 50. XX w. przez weterynarzy, którzy chcieli, by właściciele zwierząt zrozumieli, że ich czworonogi starzeją się szybciej od nich i częściej powinni zgłaszać się po pomoc do profesjonalistów. 

Możecie również użyć kalkulatora wieku psa dostępnego na tej stronie.

Obecnie, gdy ustalono nowy wzór obliczania wieku psa, naukowcy kontynuują badania i chcą dowiedzieć się, dlaczego niektóre psy zaczynają chorować wcześniej niż inne. Jeśli im się to uda, na pewno napiszemy o wynikach badań!

Źródło: science.com, wamiz.com, rp.pl