Reklama

Jak wybrać smaczne i zdrowe przekąski dla psów?

Jak wybrać smaczne i zdrowe przekąski dla psów? © Shutterstock

Podawanie psu przeróżnych przekąsek to częsty sposób na okazanie mu miłości i sprawienie ogromnej przyjemności. Jednak nie każde smakołyki dla psa będą odpowiednie. Jak wybrać przysmaki dla psa, by były smaczne i zdrowe i jak często je podawać?

Przez Karolina Hołda

aktualizacja dnia

Jadalne gryzaki i drobne smaczki dla psa to nie tylko smaczny sposób na urozmaicenie diety czworonoga. Podawanie psu przeróżnych przekąsek ma także wiele innych zalet. Jakich?

Przekąski dla psów – czy warto je podawać?

Małe kawałki miękkich, aromatycznych przysmaków stanowią doskonałą nagrodę dla psa podczas nauki przeróżnych sztuczek czy komend i zwiększają motywację zwierzaka do współpracy z opiekunem.

Żucie większych, twardych gryzaków może natomiast pomóc w higienie zębów czworonoga i stanowić dla niego zdrowe, relaksujące zajęcie umilające mu samotność lub stresujące chwile.

Niektóre przekąski dla psa zawierają także cenne, prozdrowotne składniki, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 popraiające wygląd sierści, substancje wspomagające pracę stawów czy antyoksydanty chroniące organizm zwierzaka przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Smaczki i gryzaki mogą więc znaleźć się w diecie każdego zdrowego czworonoga. Powinny być one jednak odpowiednio dobrane. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przysmaków dla psa?

Jak wybrać zdrowe przysmaki dla psa?

Szukajac odpowiednich przysmaków i gryzaków powinniśmy wziąć pod uwagę ich wielkość i twardość.

Małe psiaki mogą nie poradzić sobie z twardym gryzakiem przeznaczonym dla większych czworonogów, natomiast podawanie dużym psom zbyt małych przysmaków może grozić niebezpiecznym i potencjalnie śmiertelnym zadławieniem.

Wybierając przysmaki dla szczeniąt i starszych psów musimy zachować szczególną ostrożność – takie czworonogi nie powinny dostawać zbyt twardych i ciężkostrawnych smaczków, które mogą powodować uszkodzenie zębów i niestrawność.

©Shutterstock

Przy wyborze smakołyków dla domowego czworonoga należy także zwrócić uwagę na znajdujący się na opakowaniu skład danego produktu. Niektóre przysmaki dla psa mogą zawierać dodatki, takie jak sól, cukier czy sztuczne barwniki, które nie powinny znaleźć sie w diecie tych zwierząt.

Wiele psich ciastek i gryzaków zawiera także olbrzymie ilości węglowodanów i tłuszczu, co może przyczynić się do nadwagi i otyłości u domowego czworonoga. Tego typu smaczki podawane okazjonalnie i w niewielkich ilościach raczej nie zaszkodzą zdrowemu zwierzakowi, jednak szukając najlepszych przysmaków dla psa warto wybierać produkty, które dostarczą mu przede wszystkim wartościowych składników.

Dokładna analiza składu przekąsek jest też konieczna w przypadku psów cierpiących na alergie pokarmowe. Jakie przysmaki będą najzdrowsze dla domowego pupila?

Przysmaki funkcjonalne dla psów

Przysmaki funkcjonalne to smaczki i gryzaki dla psów, w których składzie znajdziemy prozdrowotne substancje. Tego typu przekąski dla psów mogą zawierać takie składniki, jak zioła, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, aminokwasy oraz składniki i wyciągi roślinne, które będą oddziaływać na organizm czworonoga.

Wśród tych produktów znajdziemy przysmaki dla psów poprawiające wygląd sierści, ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego, poprawiające funkcjonowanie przewodu pokarmowego czy wspomagające pracę stawów.

Na opakowaniach niektórych przysmaków funkcjonalnych znajdziemy orientacyjne dawkowanie, które określa ilość smaczków, jaką dziennie możemy podać naszemu psu w zależności od jego wielkości. 

Domowe przysmaki dla psów

©Shutterstock

W roli zdrowej przekąski dla psa sprawdzą się także przeróżne warzywa i owoce, takie jak surowa marchewka, banan czy pozbawione pestek jabłka. Tego typu przysmaki można podawać psu w całości jako alternatywę dla tłustych, kalorycznych gryzaków ze sklepu lub pokroić na drobne plasterki i wykorzystać podczas szkolenia psa.

Doskonałym i zdrowym domowym przysmakiem dla psa może być także gotowane mięso, podroby i jajko. Jeśli nasz czworonóg nie jest przyzwyczajony do takich przekąsek, warto najpierw podać mu niewielką ilość przysmaku i obserwować reakcję jego organizmu.

Biegunka, wymioty lub wzdęcia będą dla nas jasnym sygnałem, że podany psu smaczek zaszkodził zwierzakowi i nie powinien znaleźć się w diecie psiaka.

Opiekunowie chcący sprawić swoim podopiecznym wyjątkową przyjemność mogą także przygotować psu domowe ciasteczka składające się z mięsa, jajek, owoców i warzyw z niewielkim dodatkiem mąki i oleju lub ususzyć mięso i podroby w domu, przy użyciu suszarki do grzybów lub w piekarniku.

Jak często podawać przekąski dla psów?

Należy pamiętać, że podstawą diety domowego czworonoga powinna być pełnoporcjowa karma sucha, mokra lub odpowiednio zbilansowane domowe posiłki. Podając psu gryzaki i smaczki musimy zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Przekąski dla psów zawierają kalorie, których nadmiar w diecie będzie prowadzić do nadwagi i otyłości czworonoga. Ponadto, są to produkty uzupełniające, czyli takie, które nie zawierają wszystkich potrzebnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. 

Chcąc podać psu gryzak lub planując trening, podczas ktorego będziemy nagradzać zwierzaka smakołykami, powinniśmy odpowiednio zmniejszyć dzienną porcję karmy naszego podopiecznego.

Przyjmuje się, że wszelkie dodatki do diety zwierzęcia, nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorycznej. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz