Reklama

gryzak dla psa
© Shutterstock

Na co zwrócić uwagę, kupując gryzak dla psa?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Wielu świeżo upieczonych właścicieli psów żywi pewne obawy co do nadmiernej aktywności żuchwy swojego pupila i jej wpływu na ogólny stan posiadania w domu... Prościej rzecz ujmując: psie ząbki mogą czasem świerzbić, co sprawia, że nasz czworonożny przyjaciel zaczyna gryźć buty, nogi krzeseł czy niektóre elementy dekoracyjne. Jak temu zapobiec?

Aby nie dopuścić do niszczenia mienia, warto podsunąć zwierzęciu specjalne gryzaki dla psa, które powinny w zupełności zaspokoić jego potrzebę żucia i gryzienia. By jednak były one dla psiaka interesujące i by nie porzucił ich na rzecz ciekawszych obiektów znajdujących się na terenie gospodarstwa domowego, trzeba dobrać je adekwatnie do wieku, wielkości i możliwości psa. Na co zwracać uwagę?
 

Zanim zastanowimy się nad kryteriami wyboru gryzaków dla psa, warto poświęcić chwilę uwagi kwestii podstawowej – dlaczego w pewnym okresie swojego życia pies gryzie wszystko, co spotka na swojej drodze i dlaczego w niektórych przypadkach ten nawyk utrzymuje się na dłużej? 

Dlaczego pies gryzie?

U szczeniąt gryzienie i żucie jest jedną z podstawowych czynności poznawczych. Używając zębów, uczy się relacji ze światem. Pierwszą lekcją w tym zakresie jest już bardzo pierwotna czynność ssania – pies uczy się, jak mocno i pod jakim kątem powinien ssać oraz gryźć sutek matki, by płynęło z niego mleko. Jeśli chwyta go zębami zbyt mocno, matka wstrzymuje wypływ mleka, a czasami zdarza się nawet, że warczy i odchodzi.

Kolejnym krokiem jest zabawa z rodzeństwem – nietrudno zauważyć, że jedną z ulubionych zabaw szczeniąt jest wzajemne „obgryzanie” sobie uszu, ogonów czy łap. W tym okresie u szczenięcia rozpoczyna się proces zwany inhibicją gryzienia – a więc nauki kontrolowania siły uścisku swojej szczęki. Jeśli bowiem pies ugryzie zbyt mocno, rodzeństwo nie będzie chciało bawić się dalej.

Naturalną kontynuacją tych procesów jest poznawanie świata dookoła i sprawdzanie, co nadaje się do jedzenia. Małe pieski gryzą w tym okresie wszystko, co napotkają: buty, poduszki, swoje legowisko, nasze stopy i ręce... To naturalny etap ich rozwoju, ale jeśli nie chcemy stracić całego dobytku, już w tym okresie należy zacząć uczyć psa, że jest to działanie niepożądane i podsuwać mu w zamian zabawki i specjalne gryzaki dla szczeniaka.

Czasami zdarza się jednak, że obsesyjne gryzienie wszystkiego pojawia się u psów w znacznie starszym wieku, które nigdy nie przejawiały żadnych niszczycielskich zapędów w stosunku do naszych kapci czy rogów sofy. U podstaw takiego zachowania leżą zazwyczaj problemy somatyczne, pośrednio lub bezpośrednio wpływające na chęć gryzienia.

Mogą to być np. problemy z uzębieniem (choroby zębów lub dziąseł) lub – w wersji pośredniej – jakakolwiek inna dolegliwość bólowa lub odczuwanie dyskomfortu. Wówczas gryzienie stanowi swego rodzaju próbę uspokojenia i ukojenia wewnętrznego niepokoju. W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z weterynarzem i doraźnie zaproponować psu różnego rodzaju gryzaki, które odwrócą jego uwagę od elementów wystroju i garderoby.

Gryzak dla psa - jak wybrać odpowiedni?

O najważniejszej rzeczy w kwestii doboru gryzaków dla psa wspomnieliśmy już we wstępie. Zabawka do gryzienia musi być dla zwierzęcia atrakcyjna – bardziej kusząca niż pozostałe obiekty w jego zasięgu. By nasz pupil zainteresował się gryzakiem, musi on być odpowiednio dopasowany do jego:

  • wielkości – co oznacza, że chihuahua czy york nie docenią raczej ogromnej skórzanej kości, zaś bernardyn i dalmatyńczyk nawet nie dostrzegą gryzaków stworzonych z myślą o małych rasach;
  • możliwości – mamy tu na myśli stan uzębienia psa i ewentualne choroby zębów lub dziąseł, z którymi się zmaga: zbyt twarde lub szorstkie gryzaki będą dodatkowo podrażniały wrażliwe miejsca;
  • wieku – ostre i delikatne ząbki szczeniaka potrzebują czegoś innego niż w pełni ukształtowane, mocne zęby dorosłego psa. 

Choć wydaje się to oczywiste, wielu właścicieli czworonogów wybiera nieodpowiednie gryzaki dla psa i zastanawia się, dlaczego pupil, mimo posiadania zabawki, wybiera skórzane kozaki z półki na buty. Te trzy kryteria powinny stanowić punkt wyjścia przy zakupie gryzaka dla psa. 

Sztuczne gryzaki dla psów

Innym wyznacznikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest rozróżnienie między sztucznymi i naturalnymi gryzakami dla psów. Te pierwsze mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, jak kauczuk, wełniany lub bawełniany sznur, guma, termoguma, winyl czy lateks.

Niektóre takie wytrzymałe zabawki dla psa łączą kilka z tych materiałów ze sobą – gdy np. kilka części gumowych połączonych jest ze sobą grubym sznurem. Różnorodność kształtów, modeli i kolorów jest w tym wypadku naprawdę duża – bez problemu można więc dobrać coś odpowiedniego dla swojego pupila. 

Decydując się na sztuczny gryzak dla psa, trzeba dokładnie sprawdzić, czy materiał, z którego został on wykonany, posiada wszystkie niezbędne atesty bezpieczeństwa i czy na pewno nie jest toksyczny dla naszego czworonożnego przyjaciela. Niezależnie jednak od atestów: jeśli tworzywo, z którego wykonana jest zabawka, okazuje się mniej trwałe niż mogłoby się wydawać, należy pilnować, by pies nie zjadał obgryzionych z zabawki drobnych elementów. Może się to skończyć nieprzyjemnie dla jego układu pokarmowego.

Naturalne gryzaki dla psów

Bezpieczniejsze pod tym względem okazują się naturalne gryzaki dla psów, które są jednocześnie specyficznym rodzajem przysmaków: wysuszone części ciała zwierząt (np. sarnie raciczki, świńskie uszy czy ścięgna wołowe) czy zabawki wykonane ze skóry (np. w kształcie kości czy butów o różnych rozmiarach). Psy bardzo je lubią ze względu na atrakcyjny zapach i walory smakowe. Z oczywistych względów naturalne gryzaki są znacznie mniej trwałe niż gryzaki sztuczne – z założenia bowiem przeznaczone są do zjedzenia w całości. 
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?