Reklama

starszy pies i mężczyzna w średnim wieku
© Kazantseva Olga / Shutterstock

Adopcja starszego psa: dlaczego warto adoptować psa seniora?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Gdy myślimy o adopcji psa, chętniej wybieramy pełne energii szczenięta. Jednak adoptowanie starszego psa często jest niezapomnianym doświadczeniem.

Psi seniorzy często są pomijani przez odwiedzających schroniska. Choć nie będą już tak rozbrykane jak szczeniaki, wciąż mają wiele do zaoferowania. 

Dowiedz się, dlaczego warto adoptować starszego psiaka. 

W jakim wieku pies jest uważany za starszego?

Długość wieku czworonoga zależy od wielu czynników, w tym od wielkości, rasy, stylu życia czy odżywiania.

Te psy uważane będą za "seniorów" w wieku: 

 • Dog niemiecki: 5 lat. 
 • Rottweiler: 6,5 roku. 
 • Labrador: 8 lat. 
 • Shih Tzu: 9 lat. 
 • Border Collie: 9,5 roku. 
 • Yorkshire Terrier: 10 lat. 

Zalety i wady adopcji psa seniora

Starsze psy mają wiele do zaoferowania, kochają całym sercem i często wymagają mniej wysiłku i cierpliwości niż szczenięta.

Szkolenie 

Zalety: Starsze psy są już dawno nauczone czystości i podstawowych reguł funkcjonowania w rodzinie. Zazwyczaj znają podstawowe komendy i są nauczone posłuszeństwa. Nie powinny mieć problemów z wychodzeniem na smyczy. 

Wady: Pogląd, że nie można nauczyć starszych psów nowych sztuczek, nie jest prawdziwy. Faktem jest jednak, że psi seniorzy mogą być bardziej uparci i mniej zmotywowani do nauki nowych komend.

Zachowanie

Zalety: W przeciwieństwie do szczeniąt, których rozmiar, osobowość i przyszłe potrzeby często są nieznane, starsze psy są już ukształtowane. Ich charakter jest już znany, a zachowania przewidywalne. Są też spokojniejsze i mniej wymagające pod względem ilości ruchu i zabawy, choć oczywiście, tak jak każdy pies, wspólnej aktywności z opiekunem.

Wady: Starsze psy mogą mieć trudności z dostosowaniem się i zmianą swoich nawyków. Jednak schronisko lub fundacją, która opiekuje się psem seniorem, będzie w stanie udzielić szczegółowych informacji co do charakteru i zachowań danego czworonoga.

Danielle W Press/Shutterstock

Aktywność 

Zalety: Jeśli nie lubisz ćwiczyć lub nie masz czasu na długie spacery z psem, posiadanie psa w podeszłym wieku może być korzystne. Starsze psy po prostu nie mają takiej samej energii jak szczeniaki. Oczywiście to nie oznacza, że nie należy ich wyprowadzać na spacery. 

Wady: Jeśli lubisz ćwiczyć, starszy pies może nie być odpowiedni z powodu wymienionych wyżej powodów. Psy seniorzy mogą także mieć mniejszą ochotę na zabawę.

Zdrowie 

Zalety: Starszy pies (szczególnie jeśli pochodzi ze schroniska) będzie zaszczepiony. Jego układ odpornościowy jest także znacznie silniejszy niż u szczeniąt. 

Wady: Jednak psy starsze (podobnie jak ludzie) są bardziej podatne na choroby, a w zależności od rasy, niektóre z nich mogą być poważne. Jednym z głównych schorzeń dotykające starsze psy jest zapalenie stawów. 

Schronisko zawsze będzie transparentne w sprawie stanu zdrowia czworonoga i chętnie udzieli ci wsparcia. 

Często zapomniane w schroniskach, psy seniorzy to prawie zawsze zwierzęta o złotym sercu. Wdzięczni za drugą szansę w życiu, zazwyczaj tworzą bardzo bliskie więzi z nowymi opiekunami i są doskonałymi towarzyszami. 

🤚Tysiące zwierząt w schroniskach potrzebuje domu. Jeśli możesz, rozważ adopcję zamiast zakupu i uratuj bezdomnego czworonoga. 

Możesz zacząć od sprawdzenia naszych licznych ogłoszeń adopcyjnych.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

 • Iwaska
  Iwaska
  Bardzo popieramy adopcje zwierząt w wieku senioralnym, żeby dać im spokojną starość i żeby zwierzak miał mniejsze szanse zostać osamotniony, gdy odchodzi właściciel. Nasz Mores jest już drugim seniorem zabranym ze schroniska. Kicia urodziła się w naszym domu, a Kitek sam nas znalazł jako dzielny mały kotek bez mamy.
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?