Jak nauczyć psa podstawowych komend?
Istnieje wiele metod szkolenia psów.
Najskuteczniejsze jest szkolenie psa bazujące na wzmocnieniu pozytywnym. Uczysz psa siadania, warowania, przychodzenia na zawołanie czy jakiejkolwiek innej komendy – gdy wykonuje ją poprawnie, otrzymuje nagrodę (np. smakołyk, pochwałę, pieszczotę).
Efekt? Zachowanie zostaje wzmocnione – pies będzie prezentował je coraz częściej i dokładniej, by otrzymać nagrodę, bo w końcu dąży do tego, co przynosi mu korzyść! Chcesz wiedzieć, jak uczą się czworonogi i jak wyszkolić psa?
Smakołyki dla psa - czy to nie przekupstwo?
Wiele osób myśli w ten sposób, ale niepotrzebnie. To nie przekupstwo, a zachęta na dobry początek współpracy!
Na smakołykach bazujesz tylko w początkowych etapach szkolenia. Później powoli wyprowadzasz je z sesji, nagradzasz co któryś raz, przysmak zastępujesz pochwałą, podrapaniem za uchem, zabawą szarpakiem etc.
Nie chodzi o to, by „szczuć” psa smakołykami. W czasie treningu psa, bez względu na to, czy jest to nauka chodzenia na smyczy, przywołanie, dostawianie do nogi czy siadanie, trzymaj jedzenie w kieszeni lub saszetce i wyciągaj dopiero wtedy, gdy Twój pupil poprawnie wykona polecenie.
I nie obawiaj się, że kiedy pies raz nie otrzyma smakołyka, więcej już nie będzie pracował.
Uwierz, że dla większości psów ważniejszy od smakowitych kąsków jest kontakt wzrokowy z opiekunem i możliwość aktywnego spędzania czasu z nim! Jeśli będziesz dobrym przewodnikiem, szybko staniesz się bardziej atrakcyjny dla swojego pupila niż cokolwiek innego, nawet bez ręki ze smakołykiem!
Jak nauczyć psa komendy siad?
To proste. Najłatwiejszą i najszybszą metodą nauki tego zachowania jest tzw. naprowadzanie. Przygotuj smakołyki i schowaj je do saszetki.
- Kiedy pies stanie przed Tobą, ostrożnie, powoli przeciągnij dłoń ze smakołykiem od nosa psa za jego głowę. To powinno spowodować, że pies – odchylając głowę do tyłu za smakołykiem – usiądzie. Nie uda się za pierwszym czy za 10 razem? Nie przejmuj się, ćwicz!
- Kiedy tylko zad psa opadnie na podłogę, szybko powiedz np. „tak” lub kliknij (tutaj dowiesz się, jak pracować z klikerem i czym jest marker słowny) i nagródź psa.
- Następnie radośnie powiedz np. „ok” (komenda zwalniająca) i jednocześnie wyrzuć kolejny smakołyk, by pies zakończył wykonywanie komendy. Zrób kilka powtórek w jednej sesji, później zafunduj psu świetną zabawę po szkoleniu.
- Kiedy pies zacznie coraz szybciej siadać, podążając za Twoimi wskazówkami (sygnałem optycznym), dodaj komendę „siad” w chwili, gdy będzie opuszczał zad, by skojarzył czynność z komendą. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!
Chcesz, aby szczeniak lub dorosły pies wytrwał dłużej w siadzie? Najpierw naucz go samego "mechanizmu" siadania, następnie przytrzymuj w pozycji siedzącej poprzez wydawanie smakołyków jednego za drugim. Po każdej serii (np. 5 smaczków) zwolnij czworonoga, zanim sam wstanie! Więcej na ten temat poniżej.
Jak nauczyć psa komendy leżeć?
Należy wprowadzić komendę w bardzo podobny sposób jak powyżej.
- Naprowadź psa smakołykiem (ze stania) od nosa pomiędzy przednie łapy. Pies automatycznie powinien ugiąć łapki w łokciach.
- Zaznaczaj ten moment klikerem lub markerem słownym.
- Nagradzaj każdy najmniejszy krok w stronę "pełnego" leżenia.
Rób to ostrożnie i delikatnie, bo zbyt szybki ruch spowoduje, że pies się wystraszy i cofnie. Po kilku próbach powinien się położyć.
Kiedy już będzie kładł się bez trudu, dodaj komendę „leżeć” lub „waruj” (zdecyduj się na jedną konkretną, bo pies nie rozumie, co do niego mówisz, a jedynie kojarzy słowo).
Jak nauczyć psa komendy "zostań"?
Kiedy nauczysz psa siadania i warowania, możesz pracować nad wspomnianym już kryterium czasu, by wytrwał w komendzie jak najdłużej – zacznij np. od 5 sekund, później stopniowo wydłużaj czas, pozostając przy psie.
By pies nie zerwał komendy i pozostał w niej przez dłuższą chwilę, powoli wydawaj mu smakołyki jeden za drugim. Następnie możesz dodać komendę „zostań”.
- Kiedy pies siedzi/waruje, powiedz „zostań” i powoli podrepcz w miejscu – nagródź pupila. Ćwicz ten etap.
- W kolejnym zrób niewielki krok w bok, powiedz „zostań” i natychmiast powróć do psa.
- Zwiększaj trudność (tzn. oddalaj się od psa) stopniowo.
Jeśli podopieczny nagle podniesie się i pójdzie za Tobą, znaczy to, że za szybko podniosłeś kryterium czasu (za długo kazałeś psu na siebie czekać) lub kryterium dystansu (odszedłeś za daleko).
Pamiętaj o tym, że procesu nauki nie należy przyspieszać. Daj czworonogowi tyle czasu, ile potrzebuje. Możesz go pochwalić, zachęcić, ale nigdy nie zmuszaj, nie wywołuj stresu i presji.
Jak nauczyć psa komendy "daj łapę"?
Nie jest to co prawda podstawowa i niezbędna komenda, ale świetna sztuczka, dzięki której możesz budować więź ze swoim pupilem.
- Pokaż psu, że masz w dłoni smakołyk, ale nie pozwól mu go zjeść.
- Zamknij dłoń. Początkowo będzie ją wąchał, później zapewne spróbuje wydostać go przy pomocy łapy.
- Kiedy tylko dotknie Twojej dłoni łapą, powiedz „łapa” lub „daj łapę” i nagródź psa.
- Powtarzaj, aż pies będzie podawał łapę na otwartą dłoń bez smakołyka.
To zaledwie kilka z wielu podstawowych komend dla psa, których możesz nauczyć, stosując metody oparte na wzmocnieniu pozytywnym. Zanim przejdziesz do trudniejszych ćwiczeń, opanuj proste komendy z podstaw posłuszeństwa, by zgrać się ze swoim pupilem, zbudować silną więź oraz zaufanie.
Pamiętaj o tym, że nauka komend psa (bez względu na to, czy to szczenię, czy pies dorosły) powinna być przyjemnością! Uzbrój się w cierpliwość i konsekwencję.
Nigdy nie rozpoczynaj treningu posłuszeństwa, jeśli czworonóg źle się czuje, wokół działają na niego różne rozproszenia czy właśnie oddaje się zabawie z psimi kumplami. Znajdź właściwy moment także dla siebie, bowiem pupil, jeśli poczuje Twoje napięcie, nie zechce współpracować, gdy ulegnie stresowi!