Reklama

Jak nauczyć psa podstawowych komend?
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Jeśli masz odrobinę wolnego czasu i chęci, możesz samodzielnie wyszkolić swojego pupila. Nauka podstawowych komend – o ile będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad – nie nastręczy ani Tobie, ani Twojemu psu najmniejszych trudności. Sprawdź, jak nauczyć psa komend krok po kroku!

Jak nauczyć psa podstawowych komend? 

Istnieje wiele metod. Najskuteczniejsze jest szkolenie psa bazujące na wzmocnieniu pozytywnym. Uczysz psa siadania, warowania, przychodzenia na zawołanie czy jakiejkolwiek innej komendy – gdy wykonuje ją poprawnie, otrzymuje nagrodę (np. smakołyk, pochwałę, pieszczotę).

Efekt? Zachowanie zostaje wzmocnione – pies będzie prezentował je coraz częściej i dokładniej, by otrzymać nagrodę, bo w końcu dąży do tego, co przynosi mu korzyść! Chcesz wiedzieć, jak uczą się czworonogi i jak wyszkolić psa?

Czy to nie przekupstwo?

Wiele osób myśli w ten sposób, ale niepotrzebnie. To nie przekupstwo, a zachęta na dobry początek współpracy! Na smakołykach bazujesz tylko w początkowych etapach szkolenia. Później powoli wyprowadzasz je, nagradzasz co któryś raz, smakołyk zastępujesz pochwałą lub podrapaniem za uchem.

Nie chodzi o to, by „szczuć” psa smakołykami – kiedy ćwiczysz, trzymaj je w kieszeni lub saszetce, wyciągaj dopiero wtedy, gdy pies poprawnie wykona ćwiczenie. I nie obawiaj się, że kiedy pies raz nie otrzyma smakołyka, więcej już nie będzie pracował.

Uwierz, że dla większości psów ważniejszy od smakowitych kąsków jest kontakt z właścicielem i możliwość aktywnego spędzania czasu z nim! Jeśli będziesz dobrym przewodnikiem, szybko staniesz się bardziej atrakcyjny dla swojego pupila niż cokolwiek innego!

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do newslettera

Jak nauczyć psa komendy siad?

To proste. Najłatwiejszą i najszybszą metodą nauki tego zachowania jest naprowadzanie. Przygotuj smakołyki, schowaj je.

Kiedy pies stanie przed Tobą, ostrożnie i powoli przeciągnij dłoń ze smakołykiem od nosa psa za jego głowę. To powinno spowodować, że pies – odchylając głowę do tyłu za smakołykiem – usiądzie. Nie uda się za pierwszym czy za 10 razem? Nie przejmuj się, ćwicz!

Kiedy tylko zad psa opadnie na podłogę, szybko powiedz np. „tak” lub kliknij (tutaj dowiesz się, jak pracować z klikerem i czym jest marker słowny) i nagródź psa. Następnie radośnie powiedz np. „ok” (komenda zwalniająca) i jednocześnie wyrzuć kolejny smakołyk, by pies zakończył wykonywanie komendy. Zrób kilka powtórek w jednej sesji, później zafunduj psu świetną zabawę po szkoleniu.

Kiedy pies zacznie coraz szybciej siadać, podążając za Twoimi wskazówkami, dodaj komendę „siad” w chwili, gdy będzie opuszczał zad, by skojarzył czynność z komendą. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!

©Shutterstock

Jak nauczyć psa komendy leżeć? 

W bardzo podobny sposób jak powyżej. Naprowadź psa smakołykiem (ze stania) od nosa pomiędzy przednie łapy. Pies automatycznie powinien ugiąć łapki w łokciach. Zaznaczaj klikerem lub markerem słownym i nagradzaj każdy najmniejszy krok w stronę leżenia.

Rób to ostrożnie i delikatnie, bo zbyt szybki ruch spowoduje, że pies się cofnie. Po kilku próbach powinien się położyć. Kiedy już będzie kładł się bez trudu, dodaj komendę „leżeć” lub „waruj” (zdecyduj się na jedną konkretną, bo pies nie rozumie, co do niego mówisz, a jedynie kojarzy słowo). 

©Shutterstock

Jak nauczyć psa komendy „zostań”? 

Kiedy nauczysz psa siadania i warowania, możesz pracować nad kryterium czasu, by wytrwał w komendzie jak najdłużej – zacznij np. od 5 sekund, później stopniowo wydłużaj czas, pozostając przy psie. By pies nie zerwał komendy i pozostał w niej przez dłuższą chwilę, powoli wydawaj mu smakołyki jeden za drugim. Następnie możesz dodać komendę „zostań”.

Kiedy pies siedzi/waruje, powiedz zostań i powoli podreptaj w miejscu – nagródź pupila. Ćwicz ten etap. W kolejnym zrób niewielki krok w bok, powiedz „zostań” i natychmiast powróć do psa. Zwiększaj trudność (tzn. oddalaj się od psa) stopniowo.

Jeśli nagle podniesie się i pójdzie za Tobą, znaczy to, że za szybko podniosłeś kryterium czasu (za długo kazałeś psu na siebie czekać) lub kryterium dystansu (odszedłeś za daleko).

Jak nauczyć psa komendy „daj łapę”?

Nie jest to co prawda podstawowa i niezbędna komenda, ale świetna sztuczka, dzięki której możesz budować więź ze swoim pupilem. Pokaż psu, że masz w dłoni smakołyk, ale nie pozwól mu go zjeść.

Zamknij dłoń. Początkowo będzie wąchał, później zapewne spróbuje wydostać go przy pomocy łapy. Kiedy tylko dotknie Twojej dłoni łapą, powiedz „łapa” lub „daj łapę” i nagródź psa. Powtarzaj, aż pies będzie podawał łapę na otwartą dłoń bez smakołyka. 

To zaledwie kilka z wielu komend, których możesz nauczyć swojego czworonoga, stosując metody oparte na wzmocnieniu pozytywnym. Zanim przejdziesz do trudniejszych ćwiczeń, opanuj proste komendy z podstaw posłuszeństwa, by zgrać się ze swoim pupilem i zbudować silną więź oraz zaufanie!

Przeczytaj również:

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz