Reklama

Jak nauczyć psa podstawowych komend
© Shutterstock/Kamil Macniak

Jak nauczyć psa podstawowych komend? Kiedy rozpocząć naukę?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Jeśli masz odrobinę wolnego czasu i chęci, możesz samodzielnie wyszkolić swojego pupila. Nauka podstawowych komend – o ile będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad – nie nastręczy ani Tobie, ani Twojemu psu najmniejszych trudności. Sprawdź, jak nauczyć psa komend krok po kroku!

Jak nauczyć psa podstawowych komend? 

Istnieje wiele metod szkolenia psów

Najskuteczniejsze jest szkolenie psa bazujące na wzmocnieniu pozytywnym. Uczysz psa siadania, warowania, przychodzenia na zawołanie czy jakiejkolwiek innej komendy – gdy wykonuje ją poprawnie, otrzymuje nagrodę (np. smakołyk, pochwałę, pieszczotę).

Efekt? Zachowanie zostaje wzmocnione – pies będzie prezentował je coraz częściej i dokładniej, by otrzymać nagrodę, bo w końcu dąży do tego, co przynosi mu korzyść! Chcesz wiedzieć, jak uczą się czworonogi i jak wyszkolić psa?

Smakołyki dla psa - czy to nie przekupstwo?

Wiele osób myśli w ten sposób, ale niepotrzebnie. To nie przekupstwo, a zachęta na dobry początek współpracy! 

Na smakołykach bazujesz tylko w początkowych etapach szkolenia. Później powoli wyprowadzasz je z sesji, nagradzasz co któryś raz, przysmak zastępujesz pochwałą, podrapaniem za uchem, zabawą szarpakiem etc.

Nie chodzi o to, by „szczuć” psa smakołykami. W czasie treningu psa, bez względu na to, czy jest to nauka chodzenia na smyczy, przywołanie, dostawianie do nogi czy siadanie, trzymaj jedzenie w kieszeni lub saszetce i wyciągaj dopiero wtedy, gdy Twój pupil poprawnie wykona polecenie. 

I nie obawiaj się, że kiedy pies raz nie otrzyma smakołyka, więcej już nie będzie pracował.

Uwierz, że dla większości psów ważniejszy od smakowitych kąsków jest kontakt wzrokowy z opiekunem i możliwość aktywnego spędzania czasu z nim! Jeśli będziesz dobrym przewodnikiem, szybko staniesz się bardziej atrakcyjny dla swojego pupila niż cokolwiek innego, nawet bez ręki ze smakołykiem!

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jak nauczyć psa komendy siad

©Shutterstock

To proste. Najłatwiejszą i najszybszą metodą nauki tego zachowania jest tzw. naprowadzanie. Przygotuj smakołyki i schowaj je do saszetki.

 • Kiedy pies stanie przed Tobą, ostrożnie, powoli przeciągnij dłoń ze smakołykiem od nosa psa za jego głowę. To powinno spowodować, że pies – odchylając głowę do tyłu za smakołykiem – usiądzie. Nie uda się za pierwszym czy za 10 razem? Nie przejmuj się, ćwicz!
 • Kiedy tylko zad psa opadnie na podłogę, szybko powiedz np. „tak” lub kliknij (tutaj dowiesz się, jak pracować z klikerem i czym jest marker słowny) i nagródź psa.
 • Następnie radośnie powiedz np. „ok” (komenda zwalniająca) i jednocześnie wyrzuć kolejny smakołyk, by pies zakończył wykonywanie komendy. Zrób kilka powtórek w jednej sesji, później zafunduj psu świetną zabawę po szkoleniu.
 • Kiedy pies zacznie coraz szybciej siadać, podążając za Twoimi wskazówkami (sygnałem optycznym), dodaj komendę „siad” w chwili, gdy będzie opuszczał zad, by skojarzył czynność z komendą. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz! 

Chcesz, aby szczeniak lub dorosły pies wytrwał dłużej w siadzie? Najpierw naucz go samego "mechanizmu" siadania, następnie przytrzymuj w pozycji siedzącej poprzez wydawanie smakołyków jednego za drugim. Po każdej serii (np. 5 smaczków) zwolnij czworonoga, zanim sam wstanie! Więcej na ten temat poniżej.

Jak nauczyć psa komendy leżeć? 

Należy wprowadzić komendę w bardzo podobny sposób jak powyżej. 

 • Naprowadź psa smakołykiem (ze stania) od nosa pomiędzy przednie łapy. Pies automatycznie powinien ugiąć łapki w łokciach. 
 • Zaznaczaj ten moment klikerem lub markerem słownym. 
 • Nagradzaj każdy najmniejszy krok w stronę "pełnego" leżenia.

Rób to ostrożnie i delikatnie, bo zbyt szybki ruch spowoduje, że pies się wystraszy i cofnie. Po kilku próbach powinien się położyć. 

Kiedy już będzie kładł się bez trudu, dodaj komendę „leżeć” lub „waruj” (zdecyduj się na jedną konkretną, bo pies nie rozumie, co do niego mówisz, a jedynie kojarzy słowo). 

Jak nauczyć psa komendy leżeć

©Shutterstock

Jak nauczyć psa komendy "zostań"?

Kiedy nauczysz psa siadania i warowania, możesz pracować nad wspomnianym już kryterium czasu, by wytrwał w komendzie jak najdłużej – zacznij np. od 5 sekund, później stopniowo wydłużaj czas, pozostając przy psie. 

By pies nie zerwał komendy i pozostał w niej przez dłuższą chwilę, powoli wydawaj mu smakołyki jeden za drugim. Następnie możesz dodać komendę „zostań”.

 • Kiedy pies siedzi/waruje, powiedz „zostań” i powoli podrepcz w miejscu – nagródź pupila. Ćwicz ten etap. 
 • W kolejnym zrób niewielki krok w bok, powiedz „zostań” i natychmiast powróć do psa.
 • Zwiększaj trudność (tzn. oddalaj się od psa) stopniowo. 

Jeśli podopieczny nagle podniesie się i pójdzie za Tobą, znaczy to, że za szybko podniosłeś kryterium czasu (za długo kazałeś psu na siebie czekać) lub kryterium dystansu (odszedłeś za daleko). 

Pamiętaj o tym, że procesu nauki nie należy przyspieszać. Daj czworonogowi tyle czasu, ile potrzebuje. Możesz go pochwalić, zachęcić, ale nigdy nie zmuszaj, nie wywołuj stresu i presji. 

Jak nauczyć psa komendy "daj łapę"?

Nie jest to co prawda podstawowa i niezbędna komenda, ale świetna sztuczka, dzięki której możesz budować więź ze swoim pupilem. 

 • Pokaż psu, że masz w dłoni smakołyk, ale nie pozwól mu go zjeść.
 • Zamknij dłoń. Początkowo będzie ją wąchał, później zapewne spróbuje wydostać go przy pomocy łapy. 
 • Kiedy tylko dotknie Twojej dłoni łapą, powiedz „łapa” lub „daj łapę” i nagródź psa. 
 • Powtarzaj, aż pies będzie podawał łapę na otwartą dłoń bez smakołyka. 

To zaledwie kilka z wielu podstawowych komend dla psa, których możesz nauczyć, stosując metody oparte na wzmocnieniu pozytywnym. Zanim przejdziesz do trudniejszych ćwiczeń, opanuj proste komendy z podstaw posłuszeństwa, by zgrać się ze swoim pupilem, zbudować silną więź oraz zaufanie.

Pamiętaj o tym, że nauka komend psa (bez względu na to, czy to szczenię, czy pies dorosły) powinna być przyjemnością! Uzbrój się w cierpliwość i konsekwencję. 

Nigdy nie rozpoczynaj treningu posłuszeństwa, jeśli czworonóg źle się czuje, wokół działają na niego różne rozproszenia czy właśnie oddaje się zabawie z psimi kumplami. Znajdź właściwy moment także dla siebie, bowiem pupil, jeśli poczuje Twoje napięcie, nie zechce współpracować, gdy ulegnie stresowi! 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

4 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?