Reklama

pies podaje łapę
© Shutterstock

Jak nauczyć psa komendy daj łapę?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Sztuczka „podaj łapę” jest jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych do nauczenia, bo nie wymaga złożonych działań. Jak nauczyć psa komendy podawania łapy? Co w sytuacji, gdy pupil nie pozwala dotykać się w łapę? Wyjaśniamy.

Większość czworonogów daje łapę bardzo chętnie i już po kilku powtórzeniach wie, czego oczekuje opiekun. Poznaj instrukcję krok po kroku i dowiedz się, dlaczego nie wszystkie psy lubią takie aktywności! 

Nauka komendy "podaj łapę" - czego nie robić? 

Zacznijmy nieco przewrotnie, bo od tego, w jaki sposób nie uczyć psa komendy „podaj łapę”. Sztuczka jest naprawdę prosta, ale wiele osób i tak próbuje ją sobie jeszcze bardziej ułatwiać. Mowa o sytuacji, w której właściciel bierze łapę psa w swoją dłoń i wydaje polecenie.

W rzeczywistości jednak proces ten będzie trwał dłużej, bo pies… zwyczajnie nie wie, o co chodzi! Cała rzecz w tym, aby to czworonóg wykazał się inicjatywą i wykonał ćwiczenie z własnej woli, nie zaś był do tego fizycznie przymuszany. 

Zamiast łapy… zęby

Skoro już wspomniana została kwestia wymuszania na psie konkretnych czynności, warto ją rozwinąć. Powyższy sposób nauki komendy „daj łapę” jest nie tylko nieefektywny (bo de facto to Ty wykonujesz ćwiczenie a nie pies), ale może też być niebezpieczny.

Jeśli bowiem czworonóg z jakiegoś powodu nie lubi, gdy jego łapa jest dotykana lub wręcz boi się tego, a opiekun bez ostrzeżenia pochwyci go za łapę, może dojść do nieprzyjemnej sytuacji.

Pies może się wyrywać, warczeć a nawet – w ostateczności, jeśli nie będzie miał możliwości ucieczki – ugryźć. Dlaczego taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny?

Dotykanie łap nie jest dla psa naturalną czynnością. Psy nie witają się poprzez podawanie łapy i nie przypijają sobie „piątek” (to także bardzo popularna sztuczka). Łapy psa to wrażliwy, delikatny obszar, którego czworonóg będzie bronić, jeśli poczuje zagrożenie.

W związku z tym psa należy nauczyć tej czynności, zachęcić do niej i pokazać mu, że podawanie łapy nie tylko nie boli i jest bezpieczne, ale dodatkowo może być bardzo przyjemne, bo wiąże się z nagrodą. 

Jak nauczyć psa dawać łapę krok po kroku

©Shutterstock

Krok 1 - Przygotuj przysmak, kucnij i wyciągnij dłoń

W pierwszej kolejności przygotuj smakołyki – takie, które Twój pies naprawdę uwielbia. Musi to być coś, o co warto zawalczyć. Najwygodniej jest uczyć podawania łapy w pozycji siedzącej.

Usiądź wygodnie naprzeciw psa i wyciągnij w jego stronę zamkniętą dłoń z ukrytym wewnątrz smakołykiem.

Pamiętaj, aby dłoń była niżej, nie na wysokości psiego pyska, bo rzecz w tym, aby próbował wydobyć smakołyk łapą, a nie pyskiem. Oczywiście czworonóg może próbować różnych strategii, w tym trącania dłoni kufą, podgryzania etc., zanim zdecyduje się na użycie łapy. To zupełnie zrozumiałe, bo przecież łapą nie je…

W żadnym wypadku nie karć za to psa, nie upominaj, bo właśnie o to chodzi, aby „kombinował” i metodą prób i błędów w końcu doszedł do celu.

To świetne ćwiczenie umysłowe, które pozwala rozwijać kreatywność i bardzo wzmacnia pewność siebie, gdy przychodzi sukces. Po prostu wyciągnij dłoń i czekaj na reakcję. Metoda ta to tzw. kształtowanie. 

Krok 2 - Nagradzaj

Początkowo nagradzaj pupila za każdy ruch łapą. Wystarczy, że nią ruszy, delikatnie podniesie, nie musi od razu kłaść łapy na dłoni. Ważne, aby zrozumiał, że łapa odgrywa tu jakąś rolę.

Stopniowo zwiększaj kryteria, wymagając coraz więcej. W końcu pies dotknie dłoni łapą, bo będzie próbował w ten sposób ją otworzyć, by wydobyć smakołyk. Utrwal ten etap.

Krok 3 - Wycofaj przysmak i utrwal

Gdy pies za każdym razem będzie reagował i kładł łapę na dłoni, wycofaj z niej smakołyk – po poprawnym wykonaniu ćwiczenia podawaj go drugą ręką. Teraz wystawiaj już otwartą dłoń bez smakołyka.

Na koniec dodaj komendę słowną podczas wyciągania dłoni. Utrwalaj. 

Pamiętaj o tym, aby nie przeciążać psa. Ćwicz z psem w krótkich sesjach, rób przerwy i przede wszystkim obserwuj. Nie dopuść do tego, aby pies się znudził i zaczął wykonywać polecenia niedbale.

Zakończ sesję w momencie, gdy pies jest jeszcze bardzo zaangażowany i zmotywowany do pracy. Pamiętaj też o tym, aby zakończyć na sukcesie psa, bo dzięki temu chętnie wróci do ćwiczeń kolejnym razem. 

WAŻNE! Jeśli Twój pies jest wrażliwy i niechętnie pozwala na dotykanie łap, po podaniu łapy nie zatrzymuj jej w dłoni, nie ściskaj i nie próbuj przedłużać komendy.

Niech pies wie, że ćwiczenie to jest dla niego bezpieczne i w każdej chwili może wycofać łapę. Dzięki temu zachowa bardzo ważny komfort psychiczny. Ćwicz regularnie, a metodą małych kroków dojdziecie do celu. 

Łapa, daj a może podaj?

Sztuczka ta nazywa się bardzo różnie. Możesz mówić do psa „łapa”, „daj łapę”, „podaj łapę”, a nawet „rączkę proszę” czy… „ananas”! Bez względu na to, jaką komendę wymyślisz, stosuj ją konsekwentnie, bo pies nie rozumie, co do niego mówisz, a jedynie kojarzy i utrwala określone hasła. 

©Shutterstock

Po co uczyć psa dawać łapę?

Sztuczka ta może wydawać się zupełnie bezwartościowa i niepotrzebna. Tymczasem komenda "daj łapę" naprawdę może okazać się pomocna właśnie w przypadku, gdy pies broni swoich łap niczym niepodległości. Opiekun powinien mieć możliwość dotknięcia i dokładnego obejrzenia psich łap.

To ważne, aby kontrolować ich stan, szczególnie wówczas, gdy pies jest bardzo aktywny i spędza dużo czasu, buszując w lesie, chodząc z przewodnikiem po górach czy w innym wymagającym terenie. Ewentualne rany powinny być natychmiast odkryte i zabezpieczone, aby nie doszło do zakażenia. Warto dążyć do tego, aby taki „przegląd” nie wiązał się z dużym stresem dla psa. 

Odwrażliwianie jest długim procesem, bo żadnego etapu nie można „przeskoczyć”, czasem też trzeba zrobić krok w tył, ale warto się tego podjąć. Podawanie łapy, którego nauka będzie przebiegać w przyjaznej atmosferze i w formie zabawy, jest doskonałym wstępem. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?