Reklama

pies pije mleko
© Shutterstock

Czy pies może pić mleko? Czy jest dla niego zdrowe?

Przez Karolina Hołda

aktualizacja dnia

Mleko to produkt o wyjątkowych wartościach odżywczych. Oprócz dobrze przyswajalnego białka, niezbędnych nam aminokwasów egzogennych i zdrowych tłuszczów zawiera także wapń, fosfor, magnez, potas, cynk oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K. Czy pies może pić mleko krowie? Sprawdźmy!

Picie mleka krowiego bywa polecane zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ma ono zapewniać zdrowy wzrost kości, zapobiegać przeróżnym nowotworom i zmniejszać ryzyko otyłości u dzieci. Mleko to także podstawowy składnik wielu produktów, takich jak jogurty, sery, masło i śmietana.

Mleko krowie nie jest niezbędnym elementem w diecie domowego czworonoga. Obecnie nie istnieją żadne dowody na to, by podawanie psu mleka mogło przynosić jakiekolwiek korzyści zdrowotne dla zwierzaka. Wręcz przeciwnie – krowie mleko może powodować u psów alergie i niestrawności.

Czy pies może pić mleko krowie?

Niektórzy opiekunowie psów uważają, że mleko krowie jest zdrowym dodatkiem do diety ich czworonożnego pupila. Jednak nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Psy żywione zbilansowanym pokarmem otrzymują wraz z dobrą karmą odpowiednią ilość białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin, przez co nie potrzebują dodatkowych ilości tych składników.

Mleko dolewane do wody lub karmy psa to dodatkowa dawka kalorii i tłuszczu, które mogą doprowadzić czworonoga do nadwagi i otyłości.

Przeróżne napoje mleczne mogą natomiast zawierać szkodliwe dla psów składniki, takie jak ksylitol, których podawanie odbije się na zdrowiu czworonoga i może wywołać poważne zatrucie. Również dodawane do nich cukry i sól nie są wskazane dla psów.

Czy mleko dostarcza psu wapnia?

Mleko uważane jest za doskonałe źródło wapnia w diecie człowieka. Psy żywione zbilansowaną dietą otrzymują jednak wystarczającą dawkę tego składnika wraz z pokarmem. Nie ma więc konieczności uzupełniania psiej karmy wapniem pochodzącym z mleka.

Produkty mleczne nie sprawdzą się także w roli suplementu wapniowego w diecie domowej – zawartość wapnia w takich produktach jest na tyle niska, że nawet duże ilości mleka, jogurtu lub twarogu nie pokryją dziennego zapotrzebowania psa na ten składnik pokarmowy.

Czy mleko może powodować alergie u psów?

Mleko zawiera białka, które mogą powodować u ludzi reakcje alergiczne. Obecna w nim kazeina i białka serwatkowe mogą wywołać uczulenie także u domowych czworonogów.

Najczęstszymi objawami alergii pokarmowych u psów są silny świąd objawiający się częstym drapaniem i wygryzaniem sierści, wysypki, zaczerwienienie i stany zapalne skóry, kanałów słuchowych i oczu oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Podawanie psu uczulonemu na mleko przeróżnych produktów mlecznych może skutkować przewlekłym zapaleniem jelit, zaburzeniem wchłaniania składników pokarmowych i niedożywieniem. Częste drapanie się i wylizywanie skóry prowadzi  do powstawania wyłysień i trudno gojących się ran na ciele zwierzęcia, a osłabiona skóra może stać się podatna na grzybice i infekcje.

©Shutterstock

Alergie na białka mleka nie zdarzają się u psów często, jednak jeśli zamierzamy podać naszemu podopiecznemu mleko, musimy uważnie obserwować reakcję jego organizmu.

Trzeba pamiętać, że białka mleka zawarte są także w przeróżnych przetworach mlecznych – jogurtach, śmietanie i serach. Podawanie takich produktów może wywołać objawy alergii u psa. Wśród uczulających białek mleka znajdują się również beta-laktoglobuliny, które obecne są także w wołowinie i cielęcinie. Dlatego psom uczulonym na te gatunki mięsa nie należy podawać mleka krowiego.

Czy pies może cierpieć na nietolerancję laktozy?

Mleko krowie zawiera dużą dawkę laktozy (inaczej cukru mlekowego), która w jelitach nowo narodzonego ssaka trawiona jest przy pomocy enzymu zwanego laktazą. Wraz z wiekiem ludzie i zwierzęta tracą zdolność do wytwarzania laktazy, a tym samym do przyswajania laktozy, przez co rozwja się u nich przypadłość zwana nietolerancją laktozy. Nierozłożony cukier mleczny fermentuje w jelitach, powodując gazy, wzdęcia i biegunki.

Częste podawanie mleka zwierzakowi z nietolerancją laktozy może doprowadzić do nieprzyjemnego bólu brzucha i poważnego odwodnienia. Staje się także pożywką dla mikroorganizmów zasiedlających jelita psa i bywa przyczyną zaburzeń wzrostu i funkcjonowania mikroflory jelitowej u tych zwierząt. Nie każdy pies będzie cierpial na nietolerancję laktozy – niektóre, nawet dorosłe czworonogi doskonale radzą sobie z jej trawieniem.

Jeśli u naszego podopiecznego po podaniu mleka wystąpią zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, nie powinniśmy więcej dodawać tego typu produktów do jego miski.

Czy szczeniaki mogą pić mleko? Czy mleko dla szczeniaka to odpowiedni pokarm?

Skład mleka krowiego znacząco różni się od składu mleka suki. Zawiera przede wszystkim znacznie mniej białka, tłuszczu i kalorii, przez co zastępowanie nim mleka psiej matki w dokarmianiu osesków może powodować niedobory pokarmowe i niedożywienie psich maluchów.

Odkarmiając porzucone przez sukę nowo narodzone szczeniaki powinniśmy sięgać po preparaty mlekozastępcze stworzone specjalnie dla psów. Specjalne mleko dla szczeniaka może mieć postać płynu gotowego do podania lub proszku, który trzeba rozmieszać z wodą.

Szczenięta po odstawieniu od matki, karmione pełnoporcjową karmą dla szczeniąt lub dobrze zbilansowaną dietą domową nie potrzebują składników pokarmowych zawartych w mleku.

Ponadto w przypadku najmłodszych psów ewentualne biegunki i niestrawności wywołane alergią na białka mleka lub nietolerancją laktozy mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, skutkując odwodnieniem, zaburzeniem rozwoju i niedożywieniem. Dlatego krowie mleko nie powinno znaleźć się również w diecie psów rosnących i osesków.

Czy psom może zaszkodzić tylko mleko krowie?

W sklepach możemy znaleźć nie tylko krowie, ale także owcze i kozie mleko oraz bazujące na nich produkty mleczne. Ich dodatek w diecie psa również nie jest wskazany – dostarczają one psu niepotrzebnej dawki kalorii i tłuszczu, która może doprowadzić zwierzaka do otyłości. Tego typu produkty także zawierają białka mogące wywołać alergie i laktozę, której podawanie może skutkować wzdęciami i biegunką.

Zyskujące coraz większą popularność przeróżne mleka roślinne, takie jak mleko sojowe, ryżowe, migdałowe czy kokosowe również nie powinny być podawane psu.

Zawierają one często niezdrowe dla psa dodatki, takie jak cukier, substancje słodzące i sól.

Bazujące na zbożach lub orzechach napoje mogą powodować alergie u psów uczulonych na ryż, pszenicę, owies czy soję, nie dostarczając psu wartościowych składników pokarmowych. Duże dawki tłuszczu zawartego w mlekach roślinnych mogą natomiast powodować biegunkę, przyczynić się do nadwagi i zaburzyć pracę trzustki.

Czy pies może pić mleko?

Dolewanie mleka do psiej karmy lub wody nie niesie ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych dla organizmu psa. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, stąd nie ma potrzeby uzupełniania jej o produkty mleczne.

Mleko ani produkty mleczne nie sprawdzą się także w roli suplementu wapnia, gdyż zawierają niewystarczającą dawkę tego składnika.

Podawanie psu mleka krowiego może natomiast negatywnie odbić się na zdrowiu zwierzaka, powodując nadwagę, alergie lub nietolerancje, której skutkiem będą biegunki i stany zapalne przewodu pokarmowego. Jednak nie każdy pies będzie w ten sposób reagował po podaniu mu mleka. Dlatego chcąc poczęstować psa produktami nabiałowymi powinniśmy uważnie obserwować reakcję jego organizmu.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?