Reklama

Mleko dla szczeniaka - wszystko, co powineneś o nim wiedzieć

mleko dla szczeniąy © Shutterstock

 Dla szczeniąt mleko matki jest najważniejszym źródłem niezbędnych składników odżywczych. Zdarza się jednak, że nie jest ona w stanie wykarmić swoich dzieci. Konieczne jest wtedy podawanie szczeniętom mleka zastępczego. Czy małe psy mogą pić mleko innych gatunków zwierząt? Jak karmić je w pierwszych miesiącach życia?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Szczeniaki do czwartego tygodnia życia piją mleko matki. Jest to jedyny pokarm, jaki powinny otrzymywać w tym czasie  - mleko matki zapewnia im prawidłowy wzrost i zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoborów w późniejszym wieku. Wpływa ponadto na prawidłowy rozwój układu odpornościowego maluchów.

Gdy piesek ukończy cztery tygodnie, można stopniowo przyzwyczajać go do innego pożywienia. Wtedy bowiem wzrasta jego zapotrzebowanie energetyczne i na składniki odżywcze. W tym czasie powinien być jeszcze karmiony mlekiem matki i dodatkowo innymi pokarmami. Szczeniakom podaje się karmę przeznaczoną dla najmłodszych psów. Jesli podajemy suchą karmę, warto zwilżać ją wodą, aby nie była zbyt twarda. To niezbędne, aby mały pies mógł ją pogryźć i łatwo przyswoić.

Mleko zastępcze dla szczeniąt

©Shutterstock

Szczeniak powinien być karmiony mlekiem matki, ale zdarza się, że z różnych przyczyn jest to niemożliwe , np. wtedy, gdy suka zdycha podczas porodu, odrzuca któreś ze szczeniąt, produkuje za mało mleka lub ma inne problemy zdrowotne.

W takich sytuacjach wykorzystuje się preparaty, które są podobne składem do naturalnego pokarmu. Jest to nic innego, jak mleko zastępcze dla szczeniąt. Karmienie szczeniaka mlekiem zastępczym jest możliwe i bezpieczne dla pieska już w pierwszych dniach i tygodniach jego życia. Jest to jedyny pokarm, który powinien otrzymywać, jeśli nie może być karmiony naturalnie, bo tylko ono może dostarczyć szczeniakowi niezbędnych substancji odżywczych.

Mleko w proszku dla szczeniąt (bo w takiej postaci również jest dostępne) należy przygotowywać zgodnie z instrukcją na opakowaniu i podawać psu butelką. Jest to bardzo czasochłonne zajęcie, bo szczeniaki w pierwszych tygodniach życia jedzą nawet kilkanaście razy dziennie, ale też niezbędne, żeby maluch przeżył i był zdrowy.

Teoretycznie możliwe jest przygotowanie mleka zastępczego dla szczeniaka samodzielnie, jednak wymaga to doświadczenia, specjalistycznej wiedzy i czasu. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla świeżo upieczonych opiekunów, jest zakup gotowego produktu.

Czy mleko krowie lub kozie jest odpowiednie dla szczenięcia?

Wiele osób zastanawia się, czy szczeniaki mogą pić mleko krowie lub kozie. Niestety nie wolno im podawać mleka innych gatunków zwierząt. Nie jest ono przystosowane dla psów i nie zawiera niezbędnych składników odżywczych. Mały pies może pić wyłącznie mleko matki lub mleko zastępcze dla szczeniąt, a w późniejszych tygodniach życia jeść karmę lub zbilansowane posiłki przygotowane przez opiekuna. W żadnym wpadku nie należy podawać małym pieskom mleka krowiego, które jest dla nich  zbyt ciężkostrawne.

Jak karmić psa, gdy przestaje pić mleko dla szczeniąt?

ShuttertsockPo upływie ośmiu tygodni szcczeniaki mogą trafić do nowych opiekunów. W tym czasie dieta pieska może być oparta już wyłącznie o karmę. Na początku trzeba zwilżać ją wodą, by ostatecznie przejść do podawania jedzenia w postaci stałej.

Zanim pies trafi do nowego domu, opiekun powinien dowiedzieć się, czym był karmiony przedtem. Gdy zechce podawać zwierzęciu inną karmę, musi to robić stopniowo, ponieważ nagła zmiana diety może wywołać u szczeniaka dolegliwości trawienne. Należy do starej karmy dosypać niewielką ilość nowej i codziennie zwiększać proporcje. Zmiana karmy powinna trwać około tygodnia.

Szczenięta mają szczególne potrzeby odżywcze, ponieważ rozwijają się i zwiększają masę ciała bardzo szybko. Składniki, których potrzebują, to przede wszystkim: białko, fosfor, wapń, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, miedź oraz witaminy. Pokarm dostarczany pieskowi powinien być zatem wysokokaloryczny. Dobrej jakości karmy skomponowane dla najmłodszych pupili mają w składzie wszystko, co potrzebne do ich prawidłowego rozwoju.

Małego psa można karmić, przygotowując posiłki samodzielnie, ale wymaga to odpowiedniej wiedzy. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków, których zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze jest wysokie, a układ trawienny wrażliwy. Nie wolno podawać maluchom karmy dla dorosłych psów, ponieważ nie zaspokoi ona ich potrzeb żywieniowych.

Co jeszcze jest ważne w prawidłowym żywieniu szczeniąt? Psie maluchy muszą jeść regularnie.

Do czternastego tygodnia życia pies powinien dostawać pożywienie cztery razy dziennie. Do piątego lub szóstego miesiąca pokarm należy rozłożyć na trzy porcje, a po upływie tego czasu – jedynie na dwie. Karmę suchą można podawać naprzemiennie z mokrą.
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz