Szczeniaki potrzebują szczególnej troski, również w kwestii karmienia. Bardzo szybko rosną. Ponadto ich organizmy wykazują duże zapotrzebowanie energetyczne. Są bardzo ruchliwe, ciekawskie, biegają, bawią się i zaglądają w każdy kąt, a do tego uczą się posłuszeństwa i współżycia z ludźmi.
Aby miały energię, siłę, były zdrowe oraz prawidłowo się rozwijały, potrzebna jest im odopowiednia dieta. Jeśli podjąłeś decyzję o żywieniu szczenięcia gotową karmą, przeczytaj nasze porady, aby dowiedzieć się jak wybrać odpowiednią i jak ją podawać.
Karma dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę?
Szczeniak żywi się mlekiem matki przez pierwsze 4 tygodnie życia. Zawiera ono cenne składniki odżywcze, których potrzebuje tak mały pies. Posiłki stałe wprowadza się stopniowo po pierwszym miesiącu.
Samodzielne skomponowanie jadłospisu dla małego pieska jest niezmiernie czasochłonne i skomplikowane. Nie dziwi zatem fakt, że najczęściej decydujemy się na gotowe produkty.
Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?
Szczeniak potrzebuje dobrej jakości białek i ziaren, odpowiedniej ilości węglowodanów, a także witamin i minerałów . Karma dla szczeniąt jest również przygotowana w mniejszych kawałeczkach, które małej mordce łatwiej pogryźć.
Karma dla szczeniąt powinna być:
- lekkostrawna – układ pokarmowy szczeniaka jest wrażliwy, dlatego nie powinno się podawać mu karmy dla dorosłych. Jeśli żołądek lub jelita psa będą przeciążone, może wymiotować, mieć biegunki oraz bóle i skurcze. Do 14 tygodnia życia karmę trzeba podawać psu około 4 razy dziennie. Potem można zmniejszyć liczbę posiłków do 3, a po upływie 5–6 miesięcy do 2;
- miękka i drobna – delikatne zęby szczeniaków mogą nie poradzić sobie z gryzieniem dużych kawałków karmy. Dla szczeniąt odpowiednie są niewielkich rozmiarów chrupki. W pierwszych tygodniach życia powinny być namoczone, ale nie należy tego robić za długo. Sucha karma dla szczeniaków wpływa korzystnie na ich uzębienie i pomaga zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego i chorób przydziąsłowych;
- dopasowana do rasy i wielkości psa – szczeniak szczeniakowi nierówny. Inna karma posłuży szczeniakom ras dużych, a inna psom ras małych. Owczarek niemiecki lub labrador mają różne rozmiary i odmienne potrzeby. Rozwijają się też w innym tempie, niż szczeniak yorka lub maltańczyka, dlatego potrzebują zróżnicowanego pożywienia.
Jakie składniki powinny znaleźć się w dobrej karmie dla szczenięcia?
Najlepsza karma dla szczeniaka to taka, która zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.
- Musi mieć w składzie dobrej jakości, najlepiej hydrolizowane białko, lecz nie może go być go zbyt dużo.
- Ważnym składnikiem dla psa są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, a w szczególności kwas dokozaheksaenowy DHA, ponieważ wpływa na procesy poznawcze i układ nerwowy.
- Równie istotne są witaminy – C i E oraz prebiotyki, które stymulują procesy obronne organizmu. Dzięki temu pies nie będzie chorował w późniejszym wieku.
- W karmie nie może zabraknąć też minerałów takich jak: wapń, fosfor, miedź, cynk, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój całego organizmu.
Mokra i sucha karma dla szczeniaka. Którą wybrać?
Karmy dla szczeniąt można podzielić na rodzaje zależne od zawartości składników odżywczych. Są to karmy pełnoporcjowe, które dostarczają zwierzętom wszystkich niezbędnych do życia i prawidłowego rozwoju składników pokarmowych i jeśli są odpowiednio dobrane, mogą stanowić jedyne źródło pożywienia lub karmy uzupełniające, które można podawać psu jako przekąskę, nagrodę lub urozmaicenie codziennej diety. Nie powinny stanowić podstawy jego żywienia.
Psi posiłek można podzielić także ze względu na formę, w jakiej jest dostępny. Istnieją dwa jego rodzaje:
- karmy suche dla szczeniąt – wysokiej jakości sucha karma jest bogata w składniki odżywcze i bardziej treściwa niż mokra. Zwierzę potrzebuje jej mniej, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i wygodnym;
- mokre karmy – taki pokarm składa się w dużej mierze z wody, więc pies potrzebuje go więcej, niż jego suchej odmiany. Mokra karma może być traktowana jako dodatek lub podstawa pożywienia, a podawana naprzemiennie z karmą suchą.
Jak często karmić szczenię — czas i częstotliwość
Szczeniak może i ma koński apetyt, ale żołądek ma szczenięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc uważne stosowanie się do umieszczonych na etykiecie wytycznych dotyczących podania, aby mieć pewność, iż serwujemy porcje odpowiednie do wielkości i wieku pieska.
Można poprosić lekarza weterynarii o bardziej szczegółowe wskazówki, zazwyczaj jednak, zwarta, ciemnobrązowa kupka oznacza, że szczeniak jest prawidłowo karmiony. Naturalnie może się zdarzyć, że sytuacja stanie się bardziej… płynna. Ponieważ świeżo upieczony podopieczny najprawdopodobniej pałaszuje wszystko, co znajdzie w ogrodzie, od czasu do czasu może pojawić się biegunka - zupełnie jak u dziecka.
Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie ma powodu do niepokoju, jeśli jednak kupki szczeniaka są nietypowe, cierpi na gazy lub częste rozwolnienia, najlepiej zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii, który sprawdzi, czy w brzuszku malca nie dzieje się nic poważnego.
Ważne jest również, aby uważać, żeby nie przekarmić szczenięcia. Zostawienie go z pełną miską na cały dzień może skończyć się bólem brzucha i innymi dolegliwościami.
Do czwartego miesiąca życia, całodzienną porcję karmy najlepiej podzielić na cztery równe części i podawać w równych przedziałach czasowych.
Następnie, do szóstego miesiąca, podawać trzy posiłki. Później piesek osiąga okres dojrzewania i karmimy go tylko dwa razy dziennie.
Przekąski i smakołyki dla szczeniaka
Oczywiście jedząc cztery skromne posiłki dziennie, szczeniak czasami może domagać się przekąsek. Należy ich raczej unikać, zwłaszcza tych niezdrowych, zawierających cukier. Szczeniak z nadwagą jest zbyt ciężki dla dopiero rosnących łap i stawów.
Jednak jeśli pod wpływem błagalnego wzroku zmięknie wam serce, lepiej dać mu kawałek jabłka albo marchewkę (słodycze, a zwłaszcza czekolada są groźne dla psów).
Jeśli zdecydujemy o dawaniu nagród podczas szkolenia szczeniaka, musimy kontrolować ich ilość. Mała przekąska wystarczy, a w sumie nie powinno ich być więcej niż 15% dziennej porcji karmy.
Dlaczego regularność jest ważna w żywieniu szczeniąt?
Pod względem psychologicznym, szczeniaki lubią regularność, która jest również ważna dla zachowania dobrej formy fizycznej. Pamiętajmy o stałych godzinach karmienia i nie wprowadzajmy nagłych i drastycznych zmian w menu psa, bo mogą mieć katastrofalne skutki dla układu trawiennego.
Jeśli wydaje się, że dana dieta nie jest dobra dla naszego psa, należy ją stopniowo zmienić. Jeśli pies je zbyt łapczywie, dobrym rozwiązaniem jest miska spowalniająca jedzenie. Dzięki temu pies nie będzie miał gazów i wzdęć. Nie wolno również karmić czworonoga przed poważnym wysiłkiem.
Jeśli wciąż macie wątpliwości, nie wahajcie się skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem- na pewno pomoże Wam dobrać najlepszą dietę dla Waszego pupila!