Reklama

Jak karmić szczeniaka? Poznaj podstawowe zasady żywienia szczeniąt.

Jak karmić szczeniaka © Shutterstock

Posiadanie psa to nie tylko mnóstwo radości, ale i spore wyzwanie – jak każda żywa istota potrzebuje on czułości i odpowiedniej opieki. Sprawa jest jeszcze trudniejsza, jeśli chodzi o szczeniaka. Szczenięta, tak jak i dzieci, aby mogły zdrowo się rozwijać, potrzebują troskliwej opieki: miłości, ciepła, zabawy i oczywiście – odpowiedniej diety.

Karmienie szczeniaka to sprawa niesamowicie ważna, bowiem dobry start warunkuje całe późniejsze życie psa. Ile, co, jak i kiedy powinien jeść mały piesek, aby rósł silny i zdrowy? Podpowiadamy, jak karmić szczeniaka!
 

Redakcja

aktualizacja dnia

Czym karmić szczeniaka?

Szczeniaki rosną bardzo szybko, dlatego potrzebują dużych dawek pierwiastków stanowiących budulec kości, np. wapnia czy fosforu. Z tego powodu nie powinno się karmić szczeniaków karmą dla psów dorosłych, które tak dużego zapotrzebowania na te składniki już nie mają – spożywanie przez młode psy zbyt małych ilości tych mikroelementów może doprowadzić do niedoborów, a w konsekwencji do nieprawidłowego składu kości, zaburzeń wzrostu i innych niepożądanych dolegliwości, których zwykle nie da się już zwalczyć w okresie dorosłości. 

Przez pierwsze cztery tygodnie karmienie szczeniaka to obowiązek psiej matki – jeśli z jakichś przyczyn jest to niemożliwe, należy podawać małemu pieskowi specjalny preparat zastępczy, który zapewni mu optymalne ilości potrzebnych do rozwoju składników. Lepiej nie wykorzystywać w tym celu mleka krowiego, ponieważ w jego składzie znajduje się dużo wody i laktozy, za to mniej potrzebnych małemu psu witamin i minerałów, które są w okresie szczenięcym tak bardzo potrzebne.

Po tym czasie można stopniowo włączać do szczenięcej diety pokarmy stałe, ale uwaga! Nie byle jakie. Jak karmić szczeniaka, aby korzystnie wpływać na jego rozwój? Po odstawieniu mleka matki bądź preparatu zastępczego wciąż należy zwracać szczególną uwagę na zawartość najpotrzebniejszych składników: białka, wapnia, fosforu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz tłuszczów. Karmienie szczeniaka powinno opierać się na produktach o wysokiej kaloryczności, ponieważ ruchliwy i rezolutny malec poznając świat, zużywa mnóstwo energii.

Wielu świeżo upieczonych opiekunów zastanawia się, czym karmić szczeniaka. Dobrym pomysłem będzie wybór zbilansowanej karmy suchej lub mokrej przeznaczonej dla szczeniąt. Szczenięta małych ras mogą mieć problemy z jej gryzieniem, dlatego aby ułatwić jedzenie, można delikatnie namoczyć chrupki w wodzie. Karmienie szczeniaka przy pomocy specjalnie opracowanych karm ma tę zaletę, że zawartość poszczególnych składników odżywczych jest dobrze przemyślana i dostarcza małemu pieskowi wszystkiego, czego potrzebuje. 

Niektórzy producenci, oprócz karm opracowanych specjalnie pod kątem potrzeb szczeniąt, proponują konsumentom także karmy przystosowane dla konkretnych ras psów. Będąc opiekunem szczenięcia rasowego, warto sięgnąć po produkt tego typu – można mieć wówczas pewność, że skład pożywienia został opracowany przez specjalistów, którzy wzięli pod uwagę potrzeby rozwojowe oraz ewentualne typowe dla rasy schorzenia i tendencje.

Oczywiście gotowe karmy suche i mokre to nie jedyne rozwiązanie. Wielu właścicieli decyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków pod postacią gotowanego mięsa, warzyw, ryżu, czasem np. z dodatkiem jajka czy białego sera. Taka dieta dla młodego pieska na pewno będzie bardzo smaczna, ale jest to zadanie wymagające, ponieważ trzeba wiedzieć, ile i jakich składników użyć, by maluch rósł zdrowo.

Decydując się na taki sposób karmienia, trzeba też mieć świadomość, że być może zajdzie potrzeba włączenia do diety określonych suplementów. Tej decyzji jednak nie należy podejmować samodzielnie, a w porozumieniu z prowadzącym szczenię lekarzem weterynarii

Karmienie szczeniąt – ile razy dziennie?

Shutterstock

Nie sposób opowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Częstotliwość karmienia szczeniaka powinna kilkukrotnie zmieniać się na przestrzeni pierwszych miesięcy życia maleństwa. Mały piesek nie będzie w stanie na raz pochłonąć dużej porcji pożywienia, ale musi jeść stosunkowo dużo, by móc rosnąć i rozwijać się, dlatego akcent należy postawić na ten czynnik.

Warto zacząć od 5-6 porcji dziennie o stałych porach, aby po szóstym miesiącu życia ta liczba została już zredukowana do trzech razy na dobę. Częstotliwość karmienia powinna być również uzależniona od wielkości i trybu życia psa – psy bardzo ruchliwe bądź towarzyszące opiekunom w aktywnościach fizycznych z reguły potrzebują więcej pożywienia, ponieważ wykorzystują w ciągu dnia więcej energii.

Najlepiej dostosować pory karmienia do swojego planu dnia, pamiętając przy tym o dobru pupila. Planując wieczorny spacer lub jogging z psem, nakarmmy psa odpowiednio wcześniej – wysiłek fizyczny od razu po jedzeniu może spowodować problemy trawienne, a w przypadku dużych ras doprowadzić nawet do skrętu żołądka. Warto pamiętać też o tym, że stałe pory karmienia wywierają pozytywny wpływ na szczenię – zapewniają mu bowiem poczucie bezpieczeństwa. 

Czego nie robić? Nie przekarmiać!

Jeśli jesteśmy początkującymi opiekunami małego pieska, nic dziwnego, że karmienie szczeniaka i dawkowanie karmy dla szczeniaka jest dla nas zupełną nowością i wydaje nam się „czarną magią”. Ciężko stwierdzić, jak często powinien jeść mały szkrab, chociażby ze względu na to, że psy są różne, a wszystko zależy od wielkości, ciężaru ciała i aktywności psa.

Przykładowo, dwumiesięczny szczeniak dużej rasy potrzebuje znacznie więcej pożywienia niż szczeniak małej rasy w tym samym wieku. Dwa podobne do siebie psy również mogą mieć inne zapotrzebowanie kaloryczne, jeśli jeden jest bardzo ruchliwy i ma aktywnego właściciela, zaś drugi woli bardziej „statyczne” zajęcia.

Chcąc dowiedzieć się, ile razy dziennie i w jakich dawkach podawać jedzenie dla szczeniaka, warto sprawdzić zalecane porcje na opakowaniu od karmy. Zwykle widnieje tam tabela objaśniająca, jaka porcja karmy będzie odpowiednia dla psa o danej masie ciała. Są to jednak wartości przybliżone, dlatego nie trzeba sztywno stosować się do tych informacji.

Innym sposobem na stwierdzenie najlepszej dawki karmy dla szczeniaka będzie wizyta u weterynarza, który po zważeniu i określeniu tempa rośnięcia malucha zaleci najodpowiedniejsze ilości pożywienia.

Chociaż karmienie szczeniaka to zadanie bardzo wdzięczne, może wymagać od nas stanowczości i konsekwencji. Bardzo ważne jest, aby nie przekarmiać psa – szczeniaki rzadko są w stanie usiedzieć w miejscu, dlatego tracą dużo energii, którą potem chętnie uzupełniają, jedząc.

Brak umiaru w jedzeniu może skutkować pojawieniem się nadwagi i obciążeniem stawów, co dotyczy szczególnie psów dużych ras i może powodować problemy z chodzeniem. Zadaniem opiekuna jest więc nadzór i podawanie małemu pupilowi dokładnie takiej ilości karmy, jakiej ten potrzebuje.
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz