Reklama

jak żywić psa?
© New Africa/Shutterstock

Jak żywienie powinno zmieniać się w różnych okresach życia psa?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Szczenięta, psy dorosłe i psy starsze wymagają odmiennego sposobu żywienia z uwagi na zmieniające się potrzeby organizmu w poszczególnych okresach życia. Jako odpowiedzialny opiekun musisz wiedzieć, kiedy zmienić karmę i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru, aby pożywienie spełniało wszystkie potrzeby i wymagania pupila. Oto garść najistotniejszych informacji!

Żywienie szczeniąt

W pierwszych tygodniach życia szczenięta są karmione wyłącznie mlekiem matki. To najlepsze dla nich żywienie w tym okresie, które dostarcza ich młodym organizmom wszelkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. 

W tym czasie należy szczególnie zadbać także o matkę szczeniąt. Powinna ona otrzymywać wysokoenergetyczną karmę dedykowaną sukom ciężarnym i karmiącym, aby miała siłę do opieki nad młodymi i mogła wytwarzać wartościowy pokarm. 

Około 6. tygodnia życia możesz zacząć wprowadzać do diety malucha stały pokarm. Najlepszym wyborem jest mokra karma dedykowana młodym psom. Jeśli wybierzesz suchy pokarm, przed podaniem koniecznie należy go rozmiękczyć w wodzie, ponieważ szczeniak może nie poradzić sobie z twardymi chrupkami. 

Poza tym jego organizm powinien być przyzwyczajany do stałego pokarmu stopniowo. Zbyt radykalna i gwałtowna zmiana może wywołać problemy żołądkowe. 

Od około 8. tygodnia szczenięta mogą odżywiać się już wyłącznie karmą. Ale… jaką? Karma dla szczeniąt znacznie różni się składem od karm stworzonych z myślą o psach dorosłych i starszych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że szybko rozwijający się organizm potrzebuje znacznie więcej energii do prawidłowego funkcjonowania. Karmy dedykowane maluchom są wysokoenergetyczne. Zawierają więcej białka i poszczególnych witamin oraz minerałów niezbędnych w fazie wzrostu niż karmy dla psów dorosłych i starszych. 

Odpowiednio dobrana kompozycja składników wspiera właściwy rozwój szkieletu i masy mięśniowej malucha. 

Uwaga! Zanim kupisz nawet najlepszej jakości karmę dla szczeniąt, upewnij się, że będzie ona dobra dla Twojego podopiecznego. 

Szczenięta różnych ras rosną w różnym tempie. Rasy małe, miniaturowe i średnie osiągają wygląd i wagę dorosłych osobników znacznie szybciej (średnio między 9. a 12. miesiącem) niż rasy duże i olbrzymie (dopiero około 18. miesiąca). 

Zbyt szybki wzrost czworonogów dużych i olbrzymich może skutkować nieprawidłową budową kośćca, uszkodzeniami stawów i innymi groźnymi schorzeniami, dlatego należy go kontrolować przy pomocy odpowiedniej karmy. 

Powinna ona cechować się umiarkowaną ilością białka – niższą niż w przypadku karm dla mniejszych psów, ale nadal wyższą niż w karmach dla dorosłych i starszych osobników. Zmiana karmy powinna odbywać się stopniowo. Zacznij wprowadzać nowy pokarm na minimum 10 dni przed tym, gdy inny rodzaj karmy całkowicie zastąpi poprzedni.

 Jak to zrobić? To proste! Dorzucaj odrobinę nowej karmy do miski z dotychczasowym pożywieniem. Konsekwentnie, ale powoli zmieniaj proporcje, aby każdego dnia stary pokarm był zastępowany nowym. 

alexei_tm/Shutterstock
Ważne! Zaraz po wprowadzeniu stałego pokarmu podziel dzienną dawkę na 6 mniejszych porcji. 

Kiedy szczeniak osiągnie wiek około 3 miesięcy, możesz zmniejszyć dzienną liczbę posiłków do 4, a około 6 miesiąca możesz serwować młodemu podopiecznemu 2-3 posiłki na dzień. Pamiętaj o tym, aby zawsze podawać porcję pożywienia sugerowaną przez producenta. Jeśli masz wątpliwości lub uważasz, że pies jest za chudy lub zbyt szybko przybiera na wadze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Żywienie psów dorosłych

Żywienie psa dorosłego, jeśli nie ma specjalnych potrzeb żywieniowych z uwagi na stan zdrowia, jest stosunkowo proste. Wystarczy, że wybierzesz wysokiej jakości karmę stworzoną dla psów, które osiągnęły dorosłość. Pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na to, jakich ras czworonogom jest dedykowana – małych, średnich czy dużych. Na większości opakowań karm znajdziesz ponadto informację dotyczącą wagi psa, która także pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. 

Czym powinna cechować się karma bytowa dla dorosłego pupila? 

Z pewnością musi zawierać umiarkowaną ilość białka, która będzie wspierać zachowanie prawidłowej masy ciała. W składzie powinny znajdować się także takie składniki jak m.in. błonnik, tauryna, L-karnityna, witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach. 

Ważne, aby karma była lekkostrawna, pozbawiona sztucznych dodatków smakowych, barwników i konserwantów! Ponadto sprawdź wielkość chrupka. 

Karmą wysokiej jakości, która zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe dla psów w różnym wieku i o różnych potrzebach, jest gama suchych karm Purina® PRO PLAN® Dog. Jej receptura zostały opracowana przez lekarzy weterynarii i dietetyków i jest dostosowane do zmieniających się potrzeb psów na różnych etapach życia — od szczenięcia do seniora. Najważniejszym składnikiem jest wysokiej jakości białko (łosoś, kurczak, jagnięcina lub indyk), które pomaga wzmacniać mięśnie i kondycję czworonoga.

Jeżeli obserwujesz u swojego czworonożnego przyjaciela jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu lub/i wyglądzie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku wykrycia jakiejś dolegliwości być może konieczne będzie przejście na karmę specjalistyczną. Jeśli planujesz poddać pupila zabiegowi kastracji, również zaistnieje konieczność zmiany pożywienia na mniej kaloryczne. Pamiętaj o zasadzie stopniowego zmieniania karmy na nową.

Żywienie psów starszych 

Psy dojrzewają i starzeją się znacznie szybciej niż ludzie, dlatego musisz mieć świadomość tego, że któregoś dnia Twój pupil wejdzie w wiek geriatryczny. Odpowiednia opieka – domowa i medyczna – może sprawić, że czworonóg dożyje słusznego wieku w dobrym zdrowiu i kondycji.

Niemniej starzenia się organizmu nie można zatrzymać, dlatego w pewnym momencie jego sprawność ruchowa zmaleje, podobnie jak masa mięśniowa. Wzrosnąć może natomiast jego waga z powodu przyrostu tkanki tłuszczowej. Możesz zaobserwować ponadto pojawienie się innych problemów, jak np. obniżenie aktywności, dolegliwości żołądkowe (z powodu spowolnionego trawienia), schorzenia stomatologiczne i okulistyczne. 

Prawidłowo dobrana karma, choć nie cofnie procesu starzenia, może go spowolnić i – dzięki odpowiednio skomponowanym składnikom – wesprzeć funkcjonowanie poszczególnych narządów. 

Dobra karma dla seniora musi być lekkostrawna, cechować się obniżoną zawartością białka i tłuszczu, a także sodu i fosforu, aby zminimalizować ryzyko obciążenia nerek. 

Co istotne, pokarm musi być wysoce smakowity, ponieważ starsze psy często borykają się z osłabieniem smaku – i co za tym idzie, z utratą apetytu. 

Świetnym rozwiązaniem może okazać się powrót do częstszego karmienia mniejszymi porcjami, który znasz już z okresu szczenięcego swojego podopiecznego. Dzięki temu psi staruszek nie będzie się przejadał i nadmiernie obciążał żołądka. 

Ponadto regularne karmienie – zwłaszcza w przypadku starszych psów – jest ważne ze względu na zachowanie prawidłowego poziomu cukru. 

Pommer Irina/Shutterstock

Kiedy wprowadzić karmę dla starszych psów? 

Tutaj ponownie należy zwrócić uwagę na rasę. Mniejsze rasy osiągają wiek geriatryczny znacznie później niż rasy duże i olbrzymie. Przykładowo 8-letni jack russell terrier to całkiem żwawy młodziak – przeciętna długość jego życia to bowiem 13 do 16 lat. Tymczasem 8-letni dog niemiecki to… niestety dość rzadki widok, bowiem rasa żyje średnio 8 do 10 lat. 

Zmianę karmy warto przedyskutować z lekarzem. Regularnie odwiedzaj gabinet weterynaryjny w celu wykonywania badań profilaktycznych.

Podsumowanie 

Wiesz już, że pies na różnych etapach swojego życia wymaga zupełnie innej diety. Obserwuj swojego podopiecznego i nie bagatelizuj zmian w jego zachowaniu lub/i wyglądzie, gdyż nawet te niepozorne mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Wybieraj wyłącznie najlepszej jakości karmy dostosowane do potrzeb i wymagań pupila, aby zapewnić mu zdrowie i doskonałe samopoczucie!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?