Reklama

Co z koszyczka wielkanocnego możesz podać psu?

Co z koszyczka wielkanocnego możesz podać psu?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Święta Wielkanocne to czas dzielenia się i rodzinnych posiłków. To także konkretne produkty i potrawy, które serwujemy podczas śniadania wielkanocnego, a dzień wcześniej – wkładamy do koszyczka ze święconką. Czy produktami ze święconki możemy podzielić się również z psem?

Czy podzielić się z pupilem święconką? To zależy, którymi produktami! Sprawdźmy, co z koszyczka wielkanocnego możesz podać psu.

Koszyczek wielkanocny dla psa: nie dla psa kiełbasa

Niestety, mimo że pierwsza myśl zapewne kieruje nas ku artykułom mięsnym, podanie psu kiełbasy nie jest dobrym pomysłem. I nie o samo mięso tu chodzi, lecz o sposób jego przyrządzenia i dodatkowe składniki znajdujące się w kiełbasie.

Zobacz video:

Przede wszystkim kiełbasa zawiera przyprawy – drażniący pieprz i duże ilości soli, których nie powinniśmy serwować naszemu pupilowi. Dodatkowo kiełbasy są często czosnkowate, mogą zawierać cebulę; część jest wędzona, część – zbyt tłusta. 

Tańsze kiełbasy zawierają ponadto różnorakie składniki konserwujące. Wiele psów jest uczulonych na te dodatki, dla innych będzie to po prostu smakołyk ciężkostrawny. 

Pyszna kiełbasa może być więc prostą drogą do… biegunki, której nie chcemy zaserwować naszemu przyjacielowi. Lepiej postawić na zdrowe psie smaczki!

Jajko – wartościowy składnik diety

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się z jajkiem. Możesz śmiało podać psu jajko ugotowane na twardo (oczywiście bez soli i pieprzu!) zarówno dorosłemu psu, jak i szczeniakowi. 

Jajko jest źródłem cennych witamin (A, E, biotyna) i soli mineralnych oraz kwasów tłuszczowych.

Jajko jest też oczywiście źródłem białka, i to łatwo przyswajalnego – jest więc bardzo pożywne. To przysmak delikatny dla żołądka.

Pamiętaj tylko, aby nie podawać ani jajek niedogotowanych, ani gotowanych zbyt długo (jajo gotowane dłużej niż 10 minut traci wartości odżywcze), ani też w zbyt dużych ilościach!

Czy pies może jeść chleb?

Chleb nie należy do produktów, które powinny być obecne w psiej diecie. Przede wszystkim pieczywo zawiera sól, której nie należy podawać czworonogom. 

Najgorszą opcją dla psa jest białe pieczywo – jest ono właściwie pozbawione składników odżywczych; lepszą propozycją jest mały kawałek pieczywa pełnoziarnistego, które zawiera naturalny błonnik.

Baranek wielkanocny

Baranki w wielkanocnych koszyczkach często zrobione są z cukru, ciasta lub masła. Cukrowego baranka nie podawaj psu. Jeśli chodzi o baranki z ciasta (bez lukru i innych dodatków!) lub masła – możesz podać pupilowi malutki kawałek, jeśli będzie miał ochotę.

Większe ilości masła mogą spowodować biegunkę, a poza tym jest to produkt bardzo kaloryczny.

Sól, pieprz, chrzan – tylko dla ludzi

Chociaż my często nie wyobrażamy sobie jedzenia nieprzyprawionych potraw, nie przekładajmy swoich upodobań na nasze zwierzaki, dla których przyprawy są często szkodliwe. 

Korzeń chrzanu może zaszkodzić psu, jednak wątpliwe jest, czy wiele czworonogów skusi się akurat na ten specjał.

Jeśli chodzi o sól – zatrzymuje ona wodę w organizmie, pieprz natomiast działa drażniąco na śluzówkę jamy ustnej oraz na żołądek.

Pamiętajmy też, że pies nie powinien jeść w żadnej ilości takich produktów jak czekolada, orzechy, winogrona (w tym rodzynki), warzywa cebulowe. Są one szkodliwe dla naszego pupila!

Jeśli chcesz, aby pies również poczuł świąteczną atmosferę, przygotuj mu jego własny koszyczek ze zdrowym jajkiem oraz mięsnymi przysmakami, które są dla czworonoga znacznie zdrowsze i bardziej wartościowe niż produkty przeznaczone dla ludzi.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?