Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Czy pies może jeść chleb? Czy jest to dla niego zdrowe?

pies z chlebem advice © Shutterstock

Podkradanie jedzenia przez psy to bardzo częsty problem, który pojawia się w wielu domach. Warto już od pierwszych dni w domu uczyć czworonoga, że zachowanie to jest niedopuszczalne. Niestety pies nie ma wyczucia, co jest dla niego zdrowe, a co szkodliwe, więc podczas dożywiania się poprzez niekontrolowane kradzieże może się czymś zatruć.

Bywa że mieszkańcy domu sami dokarmiają psa poza głównymi posiłkami – nad tym też należy zapanować. I w tym przypadku pojawia się ryzyko zatrucia, gdyż ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla psów. Ponadto niekontrolowana ilość spożywanych kalorii może doprowadzić do otyłości psa i idących za nią chorób. A jak to jest z chlebem? Czy karmienie psa chlebem jest rozsądne? 

Przez Olga Balicka

Chleb dla psa czy nie?

Pies jest względnym mięsożercą. Oznacza to, że głównym składnikiem jego diety powinno być mięso, ale jego organizm trawi też innego rodzaju pokarmy. Chleb sam w sobie nie jest szkodliwy dla psa, więc nie trzeba panikować, jeśli psu zdarzy się zjeść kromkę czy dwie, natomiast w żadnym wypadku nie powinien być on stałym ani tym bardziej głównym składnikiem diety!

Oczywiście wiele zależy od rodzaju pieczywa, ale generalnie jest ono ciężkostrawne, zawiera duże ilości węglowodanów i może prowadzić do otyłości zwierzęcia. Nie ma też wartości odżywczych, za to bardzo wysoki indeks glikemiczny (oznacza to, że poziom stężenia cukru we krwi po spożyciu pszennego chleba gwałtownie wzrasta), są to więc tylko tak zwane puste kalorie. 

Ponadto należy pamiętać, że niektóre psy mogą mieć alergię na pszenicę lub inne składniki używane do pieczenia chleba – wówczas należy całkowicie zrezygnować z podawania go. Jeżeli pies nie wykazuje reakcji alergicznych, chleb nie powinien być dla niego szkodliwy, o ile tylko serwowany będzie okazjonalnie, w małych ilościach, a nie jako jeden z głównych składników psiego jadłospisu. 

Niemniej warto zastanowić się nad tym, czy podawanie go psu jest w ogóle zasadne, skoro nic on nie wnosi do psiej diety, a może prowadzić do otyłości i wynikającej z niej chorób, jeśli będzie konsumowany przez pupila w nadmiarze. 

W kwestii podawania chleba trzeba też pamiętać, dla psa szkodliwe mogą być niektóre składniki stosowane przy pieczeniu. Należy do nich między innymi sól.

Ponadto trzeba unikać pieczywa z rozmaitymi dodatkami, takimi jak np. rodzynki, cebula, czosnek, orzechy czy czekolada.

Są to produkty toksyczne dla psa i mogą mu realnie zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Do takich zagrożeń należy również ciasto chlebowe. Psy nie trawią drożdży, na dodatek samo ciasto potrafi w żołądku rosnąć dalej uszkadzając układ trawienny! 

Przy tylu potencjalnych zagrożeniach warto zastanowić się, czy podanie psu chleba jest niezbędne. 

Czy pies może jeść chleb z masłem? 

Jeśli już dajemy psu kawałek chleba, może nasunąć się pytanie, czy posmarować go masłem? Masło samo w sobie również nie jest szkodliwe w małych ilościach, jednak jako tłuszcz mocno podbija wysoką już przecież kaloryczność chleba, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko otyłości.

Dodatkowo większe ilości masła zjedzone naraz mogą prowadzić do biegunki lub wymiotów. W przypadku masła dochodzi też kolejny potencjalny alergen, czyli laktoza. W maśle ponadto często zawarta jest sól, która jest dla psa szkodliwa. Warto wspomnieć o tym, że masło jest używane przez ludzi głównie jako dodatek smakowy, który psu jest w zasadzie obojętny i z całą pewnością niepotrzebny. 

Czy szczeniak może jeść chleb? 

szczeniak je
©Shutterstock

Podobnie jak dorosłemu psu, szczeniakowi również chleb nie powinien zaszkodzić, o ile będzie serwowany okazjonalnie, w niewielkiej ilości – jednak nie jest on wskazany w codziennej diecie. W okresie szczenięcym, witaminy i minerały w psiej diecie są szczególnie ważne - w końcu maluch rośnie.

Przyjmowany przez niego pokarm powinien być wartościowy, a chleb do takich nie należy. Dodatkowo okres szczenięcy to czas, w którym wyrabiamy w czworonogu określone nawyki. Jeśli w tym czasie pies zostanie przyzwyczajony do tego, że zjada resztki chleba, dostaje potajemnie od dziecka pół kanapki lub może się poczęstować kromką ze stołu – bardzo trudno będzie te nawyki wyplenić w przyszłości. 

Jeśli nie chleb, to co? Przekąski dla psa 

Należy zastanowić się, jakie inne przekąski można podawać psu w ramach nagrody lub przyjemności pomiędzy posiłkami, ponieważ wybór jest ogromny. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo różnego rodzaju smakołyków dla psów. Oprócz gotowych gryzaków i przysmaków w sklepach, dostępne są również przepisy na domowe ciastka dla psów. Ich wykonanie nie jest trudne ani szczególnie czasochłonne, a przynajmniej mamy pewność, że podajemy psu wartościową przekąskę. Możemy spersonalizować je, znając preferencje naszego zwierzaka. 

Świetnie sprawdza się również np. suszone w domowych warunkach mięso – na pewno będzie to smaczny dodatek do psiej diety, a dla organizmu psa będzie zdrowszy i bardziej wartościowy niż gotowe produkty. Do przygotowania takiego smakołyku wystarczy piekarnik. Samo suszenie trwa dość długo, ale psy szaleją za takim przysmakiem. 

Od samego początku należy zaniechać dokarmiania psa przy stole i pilnować, aby nie kradł ludzkiego jedzenia ze stołu i nie żebrał, kiedy przygotowujemy posiłki w kuchni. Ważne jest, aby wszyscy domownicy stosowali się do tych zasad, bo dzięki temu pies ma szansę zrozumieć, że ludzkie jedzenie nie jest dla niego. 

Przeczytaj także