Reklama

Zapalenie trzustki u psa
© Shutterstock

Zapalenie trzustki u psa - jakie są jego objawy i jak leczyć tę chorobę?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Często cierpienie naszego pupila dostrzegamy dopiero, kiedy jego stan jest już dość poważny. Zwykle mamy wtedy mało czasu na diagnozę i leczenie. Musimy więc nauczyć się rozpoznawać gorsze samopoczucie naszego czworonoga po niuansach jego zachowania. Jak rozpoznać zapalenie trzustki u psa i jak je leczyć?

Trzustka to narząd, który wspomaga procesy trawienne, ponieważ odpowiada za wydzielanie soków trawiennych rozkładających składniki pokarmowe. Trzustka odpowiada również za metabolizm cukrów, a zaburzenia w jej prawidłowym funkcjonowaniu mogą prowadzić do cukrzycy.

Wyróżnia się dwa typy zapalenia trzustki u psa: ostre i, występujące rzadziej, przewlekłe zapalenie trzustki.

Objawy zapalenia trzustki u psa

Jeśli starszy pies nie jest już tak żywiołowy, jak kiedyś, wyraźnie posmutniał, je zdecydowanie mniej chętnie niż zazwyczaj, a na dotknięcie w okolicach brzucha reaguje niepokojem lub bólem, mogą to być objawy przewlekłego zapalenia trzustki.

U psa rasy owczarek niemiecki, collie lub bokser, jest to schorzenie, które niestety dosyć często ujawnia się wraz z wiekiem. Jeżeli raz na pewien czas do objawów dołączają wzdęcia, biegunki i wymioty, to jak najprędzej zawieźmy swojego czworonożnego przyjaciela do kliniki weterynaryjnej.

 Tak samo należy postąpić, jeśli pupil raptownie odmówi jedzenia, ma gorączkę, silny ból brzucha, przyspieszony oddech lub obserwujemy zmianę koloru błon śluzowych (dziąseł, spojówek). Takie nagłe objawy mogą wskazywać na ostre zapalenie trzustki u psa.

Rozpoznanie tego schorzenia nie jest łatwe. Diagnostyka polega na badaniu klinicznym, pobiera się też krew i wykonuje USG brzucha, a czasem nawet tomografię komputerową.

Przyczyny zapalenia trzustki u psa

Na prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby w postaci przewlekłej wpływa głównie wiek i rasa, natomiast ostre zapalenie trzustki u psa zazwyczaj jest spowodowane błędami żywieniowymi.

Szczególnie szkodliwy jest:

  •  nadmiar tłuszczu, 
  • soli, 
  • konserwantów i przypraw. 

Zdarza się, że psy całe życie jedzą tylko suchą karmę o kilkuprocentowej zawartości mięsa. Trzustce szkodzą też leki, zwłaszcza jeśli ktoś decyduje się samowolnie podawać psu preparaty przeznaczone dla ludzi.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Leczenie zapalenia trzustki u psa

chory pies
Shutterstock

Gdy lekarz weterynarii stwierdzi przewlekłe zapalenie trzustki u psa, leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od kilkudniowej głodówki. W tym czasie pies pozostaje pod kroplówką, zawierającą m.in. roztwór glukozy. Niekiedy zaleca się też podawanie enzymów trzustkowych. Później stan zwierzęcia kontroluje się odpowiednią dietą.

W cięższych przypadkach ostrego zapalenia trzustki u psa, dieta i głodówka są niewystarczające. Niezbędne jest podawanie leków przeciwwstrząsowych, przeciwbólowych, przeciwwymiotnych, sterydów oraz środków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Konieczna może być też transfuzja krwi. Nawet kiedy uda się zmniejszyć aktywność trzustki i stan czworonożnego pacjenta jest już stabilny, jego odporność przez jakiś czas pozostaje obniżona i pies staje się podatny na zakażenia. 

W razie powikłań bakteryjnych wskazana jest antybiotykoterapia. Na szczęście zdarzają się one stosunkowo rzadko. Generalnie, w przypadku zapalenia trzustki u psa, rokowania są tym lepsze, im szybciej właściciel podejmie leczenie.

Dieta dla psa po zapaleniu trzustki

Chora trzustka u psa wymaga wprowadzenia diety o wysokiej zawartości węglowodanów, a niskiej tłuszczu. W jadłospisie powinny się znaleźć:

  • gotowane jaja dostarczające białka o wysokiej wartości biologicznej,
  • chude mięso np. z piersi kurczaka, najlepiej od zaufanego rzeźnika, a nie z hipermarketu,
  • gotowany brązowy ryż lub puree z ziemniaków, będące źródłem łatwo przyswajalnej skrobi,
  • chudy ser twarogowy 1%. 

Na rynku dostępne są też specjalistyczne, gotowe karmy weterynaryjne dla czworonogów z problemami układu trawiennego. Uważajmy za to z olejami, często bezrefleksyjnie podawanymi dla poprawienia stanu sierści.

Od momentu zachorowania to właśnie dieta decyduje o samopoczuciu zwierzęcia, dlatego należy jej bezwzględnie przestrzegać. Zaszkodzić może nawet mały smakołyk. Trzeba pamiętać, że gdy raz dojdzie do zapalenia trzustki u psa, schorzenie to ma tendencję do nawracania. Warto też dbać o profilaktykę i regularnie wykonywać badania krwi.

Podsumowując, zapalenie trzustki u psa jest poważnym schorzeniem. Groźniejsza jest niewydolność ostra niż przewlekła. Ta druga na ogół dotyczy psów starszych. Rozpoznanie jest trudne, a rokowania zależą od tego, jak zaawansowana jest choroba. Leczenie, oprócz podawania leków w cięższych przypadkach, wymaga dożywotniego stosowania niskotłuszczowej diety.

Konsultacja: Lekarz weterynarii Dorota Dołęga-Kozierowska z gabinetu Dora-Vet. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Alabog15_-
    Alabog15_-
    Powiedzcie o jaką chorobę hodzi!?!!!!??🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🥱🥱🥱🥱🥱🥱🥱
  • 1 komentarz na temat 1

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Chcesz udostępnić ten artykuł?