Reklama

jajko-dla-psa
© Shutterstock

Jajko dla psa. Czy pies może jeść jajka? Gotowane, smażone, a może surowe?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Opiekunowie psów często zastanawiają się nad tym, czy mogą podawać swoim pupilom jajka – i jeśli tak, to w jakiej formie. Okazuje się, że obecność tego składnika w posiłkach psów jest jak najbardziej pożądana, aby zapewnić mu dostęp do niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Jak często i w jakiej formie najlepiej podawać jajka czworonogom?

Czy jajko jest dobre dla psa? Jak najbardziej! Jajka to jeden z najbardziej odżywczych produktów spożywczych. Jajka są cennym źródłem białka i witamin, przede wszystkim A, B ,E, D i K. Zawierają również wiele mikro- i makroelementów.

Dlatego jajka to jeden z produktów, który jak najbardziej warto włączyć do diety naszego pupila. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie jajka dla psa oraz częstotliwość spożywania. Warto dowiedzieć się także, czy pies może jeść jajko surowe i w jakich przypadkach powinniśmy z niego zrezygnować.

Surowe jajko dla psa - czy to dobry pomysł?

Jajko na surowo możemy podać psu tylko raz w tygodniu i to samo żółtko. Choć nie istnieją ścisłe przeciwwskazania, które zabraniały by właścicielom dodawanie surowego jajka do psiej diety, warto jednak zastanowić się nad tym, czy w ogóle wprowadzać taki składnik do jadłospisu psa.

Choć wśród niektórych opiekunów psów funkcjonuje przekonanie, że podanie surowego jajka wpłynie pozytywnie na kondycję skóry i sierści czwonoronga, nie jest to prawdą.

Nieugotowane jajko zawiera awidynę, czyli substancję, rozkładającą witaminę H (biotynę), która może wpłynąć na pogorszenie jakości sierści psa – włosy staną się łamliwe, zaczną wypadać, a w niektórych przypadkach może pojawić się także łupież.

Nie zapominajmy także, że spożywanie surowych jajek grozi dodatkowo zatruciem salmonellą. Choć nie istnieją przesłanki, by sądzić, że mogą one powodować zachorowanie na ptasią grypę, lepiej unikać nieugotowanych jajek.

Podobnie jest w przypadku jajek smażonych – niewielka ilość nie powinna psu zaszkodzić, jednakże nie zaleca się ich spożywania ze względu na to, że są bogate w tłuszcze i ciężkostrawne.

Gotowane jajko dla psa - czy kurze żółtko i białko zaszkodzą czworonogowi?

Jeśli chcemy podać psu jajko, to najlepsze będzie jajko gotowane. Psy mogą jeść jajka ugotowane na twardo, jak i na miękko. Co więcej – produkt ten jest wręcz wskazany i powinien znajdować się w diecie Twojego psa, ponieważ zawiera dużą ilość najwartościowszych składników odżywczych.

Jest doskonałym źródłem białka o wysokim stopniu strawności, zawiera aminokwasy i witaminy A, B, D3 oraz E. Ponadto dostarcza potrzebną biotynę, fosfor, miedź, niacynę, siarkę, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe.

© Shutterstock

Białko jajka kurzego ma, w przypadku psów, najwyższą wartość biologiczną. Uznaje się je za wzorzec wartości odżywczej pod względem składu i proporcji zawartych w nim animokwasów egzogennych.

Jest łatwe do strawienia także dla starszych czworonogów, które cierpią na zanik mięśni. Białko dostarcza przede wszystkim aminokwasów, będących budulcem białek oraz lizozymu i cystatyny oraz wykazuje działanie antybakteryjne.

Żółtko jajka jest z kolei najbogatszym źródłem immunoglobuliny, choliny i foswityny, która pełni kluczową rolę w emulgowaniu i rozpraszaniu cholesterolu w organizmie. Jest ono dobrym i smacznym uzupełnieniem codziennego jadłospisu, które korzystnie wpływa zarówno na ogólny stan organizmu zwierzęcia, jak i na kondycję skóry.

Zaleca się wykorzystywanie żółtka jajka w żywieniu psów, ponieważ dostarcza im jednych z najłatwiej przyswajalnych bioskładników w przyrodzie. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, cholinę i lecytynę, ksantofile, witaminy i fosfolipidy, które wykazują korzystny wpływ na trzustkę i wątrobę.

Żółtko jajka przyda się także w diecie starszych psów i rekonwalescentów, ponieważ odgrywa istotną rolę w prawidłowym widzeniu i działaniu funkcji mózgu starzejących się zwierząt. Dodatkowo barwniki zawarte w nim chronią oczy przed promieniowaniem UVA oraz zapobiegają degeneracji plamki żółtej i siatkówki.

Czy pies może jeść skorupkę kurzego jajka?

Skorupki jajek to wartościowe źródło wapnia w diecie psa. Stanowią doskonały zamiennik dla kości, jeżeli czworonóg nie może ich jeść. Należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej obróbce. Najpierw musisz je dokładnie wymyć i wyparzyć. Następnie drobno zmielić, aby nie uszkodziły wrażliwego układu pokarmowego Twojego pupila. W takiej formie możesz je zmieszać z jego ulubioną karmą.

Jajko dla szczeniaka. Czy szczeniak może jeść jajko?

Jajko jest cennym pokarmem dla rosnącego organizmu psa. Warto jednak zachować umiar i podawać nie więcej niż jedno żółtko w tygodniu. Surowe jajko dla szczeniaka nie jest najlepszym pomysłem. Dla bezpieczeństwa lepiej je ugotować. Można je wprowadzić do diety szczenięcia po odstawieniu maluszka od matki.

Jak często pies może jeść jajka?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie o to, ile jajek i w jakiej częstotliwości może spożywać pies. Wszystko zależeć będzie od wielkości, wieku i trybu życia zwierzęcia Precyzyjną dawkę może określić jedynie lekarz weterynarii, który zajmuje się dietetyką.

Warto jednak wiedzieć, że regularne spożywanie jajek przez psa wpłynie pozytywnie na jego zdrowie i zapewni jego sierści piękny wygląd.

Nie zapominajmy, że jajko kurze jest naturalną multiwitaminą dla naszego pupila, która dostarcza mu wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dodatkowo, z racji tego, że psy zwykle nie mają problemu z wysokim cholesterolem, zbyt duża ilość jajek w diecie może doprowadzić co najwyżej do przytycia.

W przypadku małych psów żółtko jajka powinno znajdować się w składzie pierwszego pokarmu, którym dokarmia się szczenięta przy matce aż do okresu odsadzenia.

W przypadku psów starszych, które wciąż rosną zaleca się uwzględnić kurze jajko w diecie psa przynajmniej raz w tygodniu – wszystko ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na białko wysokiej jakości.

W przypadku psów dorosłych żółtka jaja kurzego warto wprowadzać do ich diety nawet kilka razy w tygodniu.

Karmienie pupila jajkiem jest niedozwolone jedynie w przypadku alergii pokarmowej. U niektórych psów może wystąpić uczulenie na białko jaja kurzego – w przypadku zaobserwowania niepożądanych reakcji należy wykluczyć je z diety.

Jak widać, warto uwzględnić jajka nie tylko w naszej, ale również w psiej diecie. Pamiętajmy, aby były to jaja dobrej jakości, od kur hodowanych w godnych warunkach.

Nie tylko dlatego, że jajka od takich kur są bardziej wartościowe, ale również po to, aby nie przyczyniać się do podtrzymania okrutnego chodu klatkowego, który w wielu krajach został już zakazany.

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?