Reklama

Czy pies może jeść pomidory?

pies i pomidory © Shutterstock

Psy mają tendencję do proszenia opiekuna o pokarm, który on sam konsumuje – siedzą pod stołem i wpatrują się w niego, „czarują”, aby tylko cokolwiek spadło ze stołu… Z taką sytuacją spotkał się zapewne każdy, kto posiada czworonożnego przyjaciela. Czasem ulegamy, innym razem wydaje nam się naturalne, że pewne pokarmy bezsprzecznie nie są przeznaczone dla psów.

Jeśli chodzi jednak o warzywa i owoce, sprawa wydaje się prosta – przecież to samo zdrowie! Witaminy, minerały, zwierzęta ich potrzebują! Oczywiście, ale nie każdy owoc i nie każde warzywo są dla nich bezpieczne. Jak to jest zatem z pomidorami? Czy pies może jeść pomidory?

Przez Małgorzata Lipska

aktualizacja dnia

Czy pies może jeść pomidory?

Pomidor to warzywo, które występuje w dziesiątkach różnych odmian i jest w naszym kraju szalenie popularne. Jednym z czynników, które to warunkują są stosunkowo łatwa uprawa i niskie ceny w sezonie. Poza walorami smakowymi i szerokimi możliwościami zastosowania, pomidory mają także szereg innych zalet.

Skład chemiczny czyni pomidory bardzo zdrowym warzywem, dlatego warto w niewielkich ilościach włączyć je do psiej diety. Psom możemy podawać czerwone, mocno dojrzałe pomidory (o tym za chwilę), a także sos pomidorowy, pod warunkiem, że nie zawiera przypraw.

Pomidory są niskokaloryczne. 100 g tego produktu zawiera niespełna 20 kcal. Cechuje je także niska zawartość węglowodanów i tłuszczów oraz duża ilość wody, co czyni je doskonałym warzywem na upalną pogodę – sprzyja nawodnieniu organizmu i nie obciąża go.

To doskonałe źródło witamin – w pomidorach znaleźć można między innymi witaminy C, E i K, jak również liczne witaminy z grupy B, takie jak B1, B2 i B6.

Warto wspomnieć ponadto o obecności pierwiastków: sodu, fosforu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku i innych.

Dobroczynne działanie ma także likopen, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, a więc opóźnia procesy starzenia organizmu. Jedzenie pomidorów przez ludzi zmniejsza ryzyko zawału, zapobiega miażdżycy, wspomaga odporność i trawienie. 

Jak podawać psu pomidory?

©Shutterstock

Niektóre psy odczuwają niezrozumiałą niekiedy dla nas potrzebę pochłonięcia warzywa w całości – najczęściej są to ogórki lub pomidory, tak bardzo popularne w Polsce, obecne praktycznie w każdym polskim domu. Jak się okazuje, o ile pomidory są bardzo zdrowe i mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, o tyle zawierają kilka substancji, które mogą okazać się niebezpieczne i szkodliwe dla organizmu psa.

Chodzi tu między innymi o dwa związki z grupy glikoalkaloidów – tomatynę oraz solaninę. Znajdują się one w pomidorach niedojrzałych i wszystkich zielonych częściach, czyli w łodygach i liściach. Trzeba wspomnieć, że substancje te, a zwłaszcza solanina, w dużych ilościach są toksyczne.

Psom można podawać więc pomidory mocno czerwone, dojrzałe, a zielone części zawsze usuwać – wówczas nie powinny wystąpić żadne niepokojące objawy.

Jeśli natomiast zdarzy się, że pies spożyje niedojrzałego pomidora lub jego zieloną część, mogą pojawić się symptomy świadczące o zatruciu, takie jak wymioty i biegunka, a ponadto senność, utrata koordynacji ruchowej i apatia, zwolnione bicie serca oraz rozszerzone źrenice.

Choć zatrucie pomidorami w większości przypadków nie jest śmiertelnie groźne (wszystko zależy oczywiście od wieku, masy ciała psa i jego kondycji zdrowotnej, a także od ilości zjedzonych pomidorów!), to po zauważeniu takich objawów trzeba udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Osoby posiadające psa i uprawiające w swoim ogrodzie pomidory powinny zatem zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie, aby pies nie miał dostępu do krzaczków. Niektóre psy mają bowiem tendencję do zjadania owoców i warzyw prosto z krzaka oraz do obskubywania liści – w tym przypadku może to mieć przykre następstwa.

Podawanie psu pomidorów wyhodowanych przez jego właściciela sposobami ekologicznymi jest całkowicie bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że pomidor jest dojrzały i czerwony.

Podając psu pomidory i inne warzywa, zadbajmy o to, by były dobrze umyte. Obecne uprawy często korzystają z chemicznych oprysków, które nie tylko wpływają na smak warzyw, ale mogą powodować zatrucia u ludzi i zwierząt.

 Zadbajmy więc o zdrowie własne i naszego czworonożnego przyjaciela!

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz