Reklama

pies i pomidory

Czy pies może jeść pomidory?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Jeśli chodzi o warzywa i owoce, sprawa wydaje się prosta – przecież to samo zdrowie! Witaminy i minerały - psy ich potrzebują! Oczywiście, ale nie każdy owoc i nie każde warzywo są dla nich bezpieczne. Jak to jest zatem z pomidorami? Czy pies może jeść pomidory?

Psy mają tendencję do proszenia opiekuna o pokarm, który on sam konsumuje – siedzą pod stołem i wpatrują się w niego, „czarują”, aby tylko cokolwiek spadło ze stołu… Z taką sytuacją spotkał się zapewne każdy, kto posiada czworonożnego przyjaciela. Czasem ulegamy, innym razem wydaje nam się naturalne, że pewne pokarmy bezsprzecznie nie są przeznaczone dla psów. Czy pomidory są zdrowe i bezpieczne dla psów?

Czy pies może jeść pomidory?

Pomidor to warzywo, które występuje w dziesiątkach różnych odmian i jest w naszym kraju szalenie popularne. Jednym z czynników, które to warunkują są stosunkowo łatwa uprawa i niskie ceny w sezonie. Poza walorami smakowymi i szerokimi możliwościami zastosowania, pomidory mają także szereg innych zalet.

Skład chemiczny czyni pomidory bardzo zdrowym warzywem, dlatego warto w niewielkich ilościach włączyć je do psiej diety. Psom możemy podawać czerwone, mocno dojrzałe pomidory (o tym za chwilę), a także sos pomidorowy, pod warunkiem, że nie zawiera przypraw.

Czy pomidory dla psa to zdrowy przysmak?

Pomidory są niskokaloryczne. 100 g tego produktu zawiera niespełna 20 kcal. Cechuje je także niska zawartość węglowodanów i tłuszczów oraz duża ilość wody, co czyni je doskonałym warzywem na upalną pogodę – sprzyja nawodnieniu organizmu i nie obciąża go.

To doskonałe źródło witamin – w pomidorach znaleźć można między innymi witaminy C, E i K, jak również liczne witaminy z grupy B, takie jak B1, B2 i B6.

Warto wspomnieć ponadto o obecności kwasu foliowego i pierwiastków: sodu, fosforu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku i innych.

Dobroczynne działanie ma także likopen, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, a więc opóźnia procesy starzenia organizmu. Jedzenie pomidorów przez ludzi zmniejsza ryzyko zawału, zapobiega miażdżycy, wspomaga odporność i trawienie. 

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do newslettera

Jak podawać psu pomidory?

©Shutterstock

Niektóre psy odczuwają niezrozumiałą niekiedy dla nas potrzebę pochłonięcia warzywa w całości – najczęściej są to ogórki lub pomidory, tak bardzo popularne w Polsce, obecne praktycznie w każdym polskim domu. Jak się okazuje, o ile pomidory są bardzo zdrowe i mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, o tyle zawierają kilka substancji, które mogą okazać się niebezpieczne i szkodliwe dla organizmu psa.

Chodzi tu między innymi o dwa związki z grupy glikoalkaloidów – tomatynę oraz solaninę. Znajdują się one w pomidorach niedojrzałych i wszystkich zielonych częściach, czyli w łodygach i liściach. Trzeba wspomnieć, że substancje te, a zwłaszcza solanina, w dużych ilościach są toksyczne.

Psom można podawać więc mocno dojrzałe czerwone pomidory, a zielone części zawsze usuwać – wówczas nie powinny wystąpić żadne niepokojące objawy. To samo dotyczy pomidorków koktajlowych.

Objawy zatrucia u czworonoga

Jeśli natomiast zdarzy się, że pies spożyje niedojrzałego pomidora lub jego zieloną część, mogą pojawić się symptomy świadczące o zatruciu, takie jak wymioty i biegunka, a ponadto senność, utrata koordynacji ruchowej i apatia, zwolnione bicie serca oraz rozszerzone źrenice.

Choć zatrucie pomidorami w większości przypadków nie jest śmiertelnie groźne (wszystko zależy oczywiście od wieku, masy ciała psa i jego kondycji zdrowotnej, a także od ilości zjedzonych pomidorów!), to po zauważeniu takich objawów trzeba udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Osoby posiadające psa i uprawiające w swoim ogrodzie pomidory powinny zatem zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie, aby pies nie miał dostępu do krzaczków. Niektóre psy mają bowiem tendencję do zjadania owoców i warzyw prosto z krzaka oraz do obskubywania liści – w tym przypadku może to mieć przykre następstwa.

Podawanie psu pomidorów wyhodowanych przez jego właściciela sposobami ekologicznymi jest całkowicie bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że pomidor jest dojrzały i czerwony.

Podając psu pomidory i inne warzywa, zadbajmy o to, by były dobrze umyte. Obecne uprawy często korzystają z chemicznych oprysków, które nie tylko wpływają na smak warzyw, ale mogą powodować zatrucia u ludzi i zwierząt.

 Zadbajmy więc o zdrowie własne i naszego czworonożnego przyjaciela!

Przeczytaj również:

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz