Surowe ogórki to doskonały przysmak dla Twojego czworonoga. To dlatego, że są niskokaloryczne, zawierają dużo wody i składników odżywczych, jak magnez, mangan, miedź, molibden, zdrowa biotyna oraz potas i błonnik. Bogate są również w witaminy K i C, B1, B6.
Nieprawidłowo podawane mogą jednak zaszkodzić pupilowi. Sprawdź, jak pies powinien spożywać to warzywo.
Czy pies może jeść surowe ogórki?
Świeże ogórki są zdrowe dla psiaków. Rewelacyjne sprawdzą się zwłaszcza w upalne dni. Wysoka zawartość wody i niewiele kalorii sprawiają, że warzywo to może być dobrym sposobem na nawodnienie pupila i dostarczenie mu niezbędnych elektrolitów. Jeśli zwierzak naprawdę lubi ich smak, z powodzeniem mogą zastąpić bardziej kaloryczne przekąski używane podczas szkolenia.
Stanowią również idealny przysmak dla zwierząt z nadwagą. Ogórki zawierają przeciwutleniacze, które przeciwdziałają chorobom, wzmacniają układ odpornościowy, wątrobę i nerki, a nawet metabolizm i funkcjonowanie mózgu.
Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością. Zwłaszcza, jeśli podajemy je pupilowi ze skórką. Kiedy piesek nie jest przyzwyczajony do tego pokarmu ryzykujemy, że dostanie biegunkę.
Warzywa często są pryskane toksycznymi substancjami, więc umyjmy je dokładnie przed nakarmieniem czworonoga i sprawdźmy, czy go nie uczulają. Pamiętaj również, że nie wolno podawać psu ogórka, jeśli wcześniej pił mleko lub jadł produkty mleczne — może to doprowadzić do rozstroju żołądka!
Czy pies może jeść ogórki kiszone?
Kiszone ogórki mogą trafić do jadłospisu pupila, ale musimy uważnie sprawdzić ich skład.
Do kiszonek często dodawany jest czosnek, cebula, chrzan i przyprawy, które mogą być toksyczne dla Twojego psa. W ich wodzie występuje też często zbyt duża ilość soli.
Czy pies może jeść konserwowe ogórki?
Ogórki konserwowe nie powinny znaleźć się w diecie szczekających czworonogów. Powodem jest zalewa octowa, w której się znajdują. Ocet jest toksyczny dla psów i nie powinien być przez nie spożywany.
Przeczytaj również: