Reklama

Buraki w diecie psa - dobry czy zły pomysł?

Buraki w diecie psa - dobry czy zły pomysł?

Zastanawiasz się, jakimi warzywami uzupełniać dietę pupila i chcesz wiedzieć, czy pies może jeść buraki? Podpowiadamy.

Przez Martyna Szkołyk

Opublikowano 08.02.2021, 12:21

Psy to mięsożercy względni - to oznacza, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebują diety złożonej z produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów roślinnych. Oczywiście ten pierwszy element - czyli mięso, kości, podroby, ryby, tłuszcze - powinien przeważać, jednak nie należy lekceważyć warzyw i owoców w psiej diecie.

Nawet wilki spożywają pokarm roślinny - np. zawartość żołądków swoich ofiar czy jagody. Psy, przystosowując się do życia w pobliżu człowieka, musiały zadowalać się zróżnicowanym pokarmem, a nawet wykształciły geny predysponujące do lepszego trawienia pokarmu roślinnego.

Dziś optymalna dieta dla psów to taka, w której 80% składników jest pochodzenia zwierzęcego, a 20% - pochodzenia roślinnego. Takie założenia przyjmują osoby stosujące żywienie psów tzw. BARFem. Wobec tego, czy pies może jeść buraki? Okazuje się, że to warzywo może być dobrym dodatkiem roślinnym w diecie psa, o ile nie będzie pojawiać się w menu zbyt często.


Buraki w diecie psa - na zdrowie!

Bez względu na to, czy karmimy psa tzw. dietą BARF (ten skrót oznacza biologicznie odpowiedni surowy pokarm), czy też przyrządzamy dla czworonoga gotowane posiłki, możemy do jadłospisu dodawać od czasu do czasu niewielkie ilości buraków - są one bardzo zdrowe dla zwierząt, o ile nie przesadzamy z ilością tego warzywa i oczywiście obserwujemy reakcję psa na ten składnik diety. 

Co ciekawe, niektóre czworonogi lubią buraki także w formie surowej przekąski, a nawet same „częstują się” burakami wykopanymi w ogródku! To pokazuje, że buraki niewątpliwie smakują wielu psom i z pewnością zawierają składniki, których nasze czworonogi potrzebują w swojej diecie.

Buraki dla psa w niewielkich ilościach są zdrowe. Najlepiej podawać ugotowane ©Shutterstock

Co ciekawe, dodatek buraków znajdziemy także w niektórych komercyjnych karmach wysokiej jakości, jednak zawsze jest to niewielki procent składu - nigdy główny roślinny składnik.

Dlaczego tak się dzieje? Buraki zawierają kwas szczawiowy, który w normalnych ilościach jest nieszkodliwy i wydalany z moczem, jednak w dużych - może prowadzić nawet do powstawania u psa kamieni nerkowych i utrudniać przyswajanie żelaza.

Ze względu na kwas szczawiowy, buraków unikamy w diecie psów, które mają problemy zdrowotne z nerkami i tych, które cierpią na niedobory żelaza, które suplementujemy.

Warto wiedzieć, że młode buraczki zawierają więcej kwasu szczawiowego, dlatego dla psów lepiej wybierać te starsze warzywa. Kwas szczawiowy jest substancją antyodżywczą i utrudnia organizmowi wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia, jednak buraki zawierają także wiele wartościowych substancji i zdrowym psom nie zaszkodzą, jeśli będą podawane w rozsądnych dawkach.

Pamiętajmy o jeszcze jednym aspekcie - podanie buraków psu (zwłaszcza w większej ilości) może spowodować, że mocz tymczasowo będzie mieć barwę różową lub jasnoczerwoną. To normalne zjawisko i mija w ciągu kilku dni - nie ma powodów do niepokoju.


Buraki dla psa - jak wprowadzić je do psiej diety?

Buraki wprowadzamy do psiego jadłospisu tak samo, jak każdy inny składnik - stopniowo! To szczególnie ważne, gdy nasz czworonóg czasem źle reaguje na nowe rodzaje pokarmu. Dając psu buraki, zaczynamy od małych dawek co kilka lub kilkanaście dni i obserwujemy reakcje - ewentualne odstępstwa od normy, wymioty, biegunki lub alergie u psa powinny być sygnałem alarmowym.

W takiej sytuacji zaprzestajemy podawania buraków. Jeśli wszystko jest w porządku, a nasz pies lubi buraki, z czasem możemy nieznacznie zwiększyć dawkę, jednak zawsze pamiętajmy, że buraki mają być tylko dodatkiem i urozmaiceniem diety, które pojawia się w psiej misce od czasu do czasu - nigdy nie jest to podstawowy element roślinnej części psiego menu.

Ważne też, aby wprowadzać tylko jeden nowy składnik naraz. Wówczas, w razie problemów żołądkowych, alergii i innych trudności, z łatwością zorientujemy się, który składnik wywołał taką reakcję i możemy szybko wykluczyć go z diety.


Jak podawać psu buraki?

Psy mogą jeść surowe buraki (weźmy jednak pod uwagę, że to warzywo może brudzić sierść, dywan lub psie legowisko). Jeśli nasz pupil lubi buraki w takiej formie, możemy podawać je w formie smakołyku podczas treningów lub spacerów.

Bardziej zalecane jest jednak podawanie buraków po obróbce termicznej - upieczonych lub ugotowanych (w wodzie bez soli!). Dzięki pieczeniu buraki zachowują więcej wartości odżywczych, a ich zblendowanie lub starcie przed podaniem sprawi, że będą łatwiej przyswajalne. Oczywiście podajemy warzywo po ostudzeniu. Jeśli samodzielnie przygotowujemy psie ciasteczka, buraki mogą być ich składnikiem. 

Ważna informacja dla osób, które mają psa z cukrzycą: indeks glikemiczny surowego buraka jest znacznie niższy, niż ugotowanego.

Nie podajemy buraków z obiadu - gotowanych z solą, smażonych, z chrzanem czy w marynatach różnego rodzaju. Takie dodatki mogą być szkodliwe dla psa, często są też zbyt ostre, co wywoła u zwierzęcia duży dyskomfort, może prowadzić do wymiotów lub biegunki.


Dlaczego warto podawać psu buraki?

Buraki są bardzo zdrowymi warzywami i mają wiele cennych właściwości, dlatego warto dopilnować, by czasem gościły w psiej misce.

Te warzywa wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, wspierają prawidłowe działanie układu krwionośnego i pozytywnie działają na odporność, zawierają także przeciwutleniacze, które są bardzo cenne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Buraczki mają w sobie witaminy (A, B1, C, E, K) oraz wapń, magnez, potas, fosfor, kwas foliowy, błonnik i beta-karoten.

Nie zapominajmy też o tym, że buraki są po prostu tanie! To kolejna ich zaleta, zwłaszcza jeśli jesteśmy opiekunami dużego psa lub kilku czworonogów. Buraki możemy kupić za grosze w każdym warzywniaku, a nawet wyhodować w ogródku. Z pewnością będą dobrym urozmaiceniem psiej diety i dostarczą Twojemu pupilowi wielu cennych składników odżywczych. Poczęstujesz swojego psa burakami?