Reklama

pies i brokuł

Warzywa w diecie psa: czy pies może jeść brokuły?

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Chcesz uzupełnić dietę swojego pupila i zastanawiasz się, czy możesz podać mu brokuły lub inne warzywa? Podpowiadamy!

Coraz większa liczba właścicieli rozumie, że odpowiednie żywienie jest dla ich psów tak samo ważne, jak dla nich samych. To, co jedzą nasze psy, ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie, piękny wygląd oraz samopoczucie.

Bardzo dobrze, że poszukujesz sposobów na rozszerzenie diety swojego psa — z pewnością Twój pupil na tym zyska! Warzywa i owoce są dla psa wartościowym źródłem witamin i minerałów, ale czy pies powinien czerpać je akurat z brokułów?

Brokuły dla psa: czy pies powinien jeść warzywa?

Na rynku są dostępne setki rodzajów gotowych psich karm. To oczywiście wygodne rozwiązanie, które pozwala dostarczyć psu wszystkie niezbędne składniki i pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

 Jednak coraz większe grono specjalistów zachęca, by podawać psu surowy pokarm, najbardziej zbliżony do naturalnego (BARF) lub przyrządzać gotowane posiłki.

Wtedy dokładnie wiemy, co znalazło się w misce naszego psa, a nieprzetworzone żywienie jest zdecydowanie zdrowsze dla czworonoga i bardziej przyjazne dla środowiska. Pozwala też uniknąć alergii pokarmowych i licznych problemów ze strony układu pokarmowego.

W przeciwieństwie do kotów, psy to tzw. mięsożercy względni, co oznacza, że w ich diecie, obok mięsa, powinny znaleźć się także warzywa i owoce. 

Dopiero wówczas jest ona w pełni zbilansowana. Jednak decydowanie się na w 100% wegetariańską dietę dla psa to bardzo zły pomysł! Do zdrowego funkcjonowania potrzebuje on produktów pochodzenia zwierzęcego (a więc mięsa, kości, chrząstek i podrobów) oraz roślin, które są źródłem witamin i błonnika. Jedną z nich może być brokuł.

Czy pies może jeść brokuły?

Brokuł pochodzi z obszarów Morza Śródziemnego i jest jednoroczną rośliną, odmianą kapusty warzywnej. Ma niezwykłe właściwości odżywcze. Stanowi znakomity dodatek do różnych potraw przyrządzanych dla ludzi. Czy można podać to warzywo także psu?

Tak. Pies może jeść brokuły w niewielkich ilościach — zarówno surowe (jeśli nasz pies jest przyzwyczajony do takiego żywienia), jak i ugotowane lub przygotowane na parze.

Pamiętajmy jednak, że zbyt duże spożycie tego warzywa naraz może poskutkować wzdęciami i rozstrojem żołądka. Tak jak każdy nowy element, brokuły wprowadzamy do psiego jadłospisu stopniowo, w małych ilościach. Niektóre psy bardzo lubią to warzywo i traktują je jak przysmak, inne lubią je trochę mniej — wtedy niewielką ilość brokułów można drobno pokroić i zmieszać z karmą, którą pies lubi.

Niektórzy właściciele przygotowują mieloną pulpę z różnych warzyw, która ułatwia „przemycenie” do miski pupila mniej lubianych składników. To bardzo dobry sposób na psiego niejadka.

Wartości odżywcze brokułów: błonnik, potas, witaminy...

brokuly
Brokuł to jedno z najzdrowszych warzyw na świecie©Shutterstock
Warto na stałe umieścić brokuł w psiej diecie, ponieważ wnoszą do niej wiele cennych składników. To jedno z najzdrowszych warzyw na świecie! Udowodniono, że surowe brokuły, a także blanszowane w temperaturze do 76 stopni, mają znakomite właściwości antynowotworowe i opóźniające starzenie się organizmu. 

Ponadto, brokuły surowe i gotowane są źródłem błonnika, manganu, potasu oraz licznych witamin (m.in. A, K, C). Pozytywnie wpływają na stan kości i stawów (co jest szczególnie ważne w przypadku psów starszych lub pracujących), ale w nadmiarze mogą powodować podrażnienia żołądka. 

Składniki zawarte w brokułach obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, więc są wskazane w przypadku psów, które mają problemy z układem krążenia.

Za włączeniem brokułów do diety czworonoga przemawia także fakt, że są to powszechnie dostępne, niedrogie warzywa, które można mrozić i łatwo przechowywać. 

Warto uzupełniać dietę naszego psa tym warzywem w niewielkich ilościach, regularnie, co kilka lub kilkanaście dni — powinno to być około 5-10% całodziennej dawki pokarmu. 

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tak niewielkiej ilości brokułu w diecie. Zaserwowanie psu miski pełnej brokułów może się źle skończyć! 

Podobnie jak kalafior, ta roślina posiada izotiocyjaniany — składnik, który odpowiada za właściwości antynowotworowe brokuła, ale w zbyt dużych ilościach jest szkodliwy dla psów.

Brokuły i co jeszcze? Jakie warzywa może jeść pies?

kobieta podaje psu brokuł

Urozmaicona dieta jest bardzo wskazana w przypadku zdrowych, dorosłych psów©Shutterstock

Na Wamiz znajdziesz całą serię pt. Czy mój pies może jeść…?, w której ukazały się artykuły poświęcone poszczególnym składnikom pokarmowym. To doskonałe źródło wiedzy na temat żywienia czworonożnego ulubieńca.

Poza brokułami warzywa bezpieczne dla psa to między innymi:

  • marchewka (wiele psów ją uwielbia ze względu na jej chrupkość!), 
  • pietruszka, 
  • buraki
  • ogórki
  • seler, 
  • groszek, 
  • szpinak
  • papryka
  • czy kukurydza.

Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje preferencje smakowe, więc zdarza się, że nie przepadają za jednymi warzywami, a uwielbiają inne.

Pamiętajmy, że warzywa to znakomity sposób na dostarczenie psu wartościowych minerałów, ale też zdrowy, niskokaloryczny przysmak!

Różnorodność to podstawa

Urozmaicona dieta jest bardzo wskazana w przypadku zdrowych, dorosłych psów, które nie mają alergii lub nietolerancji pokarmowych. 

Podawanie czworonogowi zróżnicowanych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz różnorodnych warzyw i owoców pozytywnie wpływa na jego zdrowie, ponieważ dostarcza zwierzęciu wielu cennych składników pokarmowych.

Choć właściciele, którzy gotują swoim psom, najczęściej korzystają z trzech składników: kurczaka, ryżu i marchewki. Taka dieta na dłuższą metę nie zaspokoi wszystkich potrzeb czworonoga. W razie wątpliwości warto porozmawiać z weterynarzem, który może zalecić stosowanie suplementów diety.

Pamiętajmy, aby nowe składniki dodawać do psiego jadłospisu pojedynczo i stopniowo. W ten sposób powoli przyzwyczajamy czworonoga do nowego pokarmu, oszczędzając mu przykrych dolegliwości, jak ból brzucha czy biegunka. Dodatkowo mamy większą szansę na szybkie wyeliminowanie szkodliwego produktu, gdyby okazało się, że nasz pies go nie toleruje.

Czasem, po wprowadzeniu do diety nowego składnika, pojawiają się niepokojące sygnały, jak biegunka, wymioty, wzdęcia czy świąd skóry. Należy wówczas usunąć z jadłospisu naszego psa problematyczny produkt i jeśli objawy nie ustąpią, udać się z pupilem do weterynarza.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?