W Polsce kochamy śliwki. Nic dziwnego, bo to owoce pełne cennych składników odżywczych, źródłem witamin i minerałów, które stanowią doskonałe uzupełnienie naszej diety.
Czy śliwki są zdrowe również dla psów?
Jakie wartości odżywcze mają śliwki?
Śliwki to owoce bogate w potas, żelazo, magnez i fosfor oraz witaminy z grupy B. Są dobrym źródłem błonnika pokarmowego i innych substancji odżywczych.
Zawierają prozdrowotne antyoksydanty w postaci polifenoli, ale ich największa zaleta to zbawienny wpływ na układ trawienny.
Dzięki temu, że pomagają zapobiegać zaparciom i poprawiają pracę jelit, redukują ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego.
Czy pies może jeść śliwki?
Tak, nie ma przeciwwskazań, by nasz pupil czasem zjadł śliwkę.
W podobny sposób jak na ludzi, świeże śliwki wpływają na organizm psa. Są nietoksyczne, mają wysokie walory smakowe i mogą dobrze działać na układ pokarmowy, ale tylko wtedy, kiedy podawane są z umiarem.
Jeśli zatem chcesz uniknąć problemów trawiennych u psiaka, dawaj mu je okazjonalnie.
Śliwki dla psa — o tym warto pamiętać
Minusem śliwek jest dość wysoka zawartość cukru, ale plusem niski indeks glikemiczny. To sprawia, że jest to dobra przekąska, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Nie należy podawać śliwek psom w ilości większej niż 2 dziennie.
Zbyt duża ilość może u pupila wywołać biegunkę lub doprowadzić do problemów z trawieniem, głównie przez to, że śliwki zawierają sporo błonnika, który może doprowadzić do powstawania gazów i wzdęć.
Jak podawać psu śliwki?
Zanim zaoferujesz swojemu psu ten owoc, koniecznie usuń z niego pestkę!
Pies może ją połknąć w całości, a stanowi ona, przez swój kształt i ostre krawędzie, zagrożenie dla błony śluzowej.
Ponadto zawiera szkodliwe dla psa substancje takie jak amigdalina. Jest to związek cyjanogenny, a trujący cyjanowodór (cyjanek), jest bardzo szkodliwy dla twojego pupila. Występuje on w pestkach owoców takich jak wiśnie, brzoskwinie, morele, gruszki.
Zatrucie cyjankiem objawia się wymiotami, ślinotokiem, biegunką, obrzękiem układu oddechowego. Pestka może też zalec w jelitach i spowodować niedrożność układu pokarmowego.
Czy pies może jeść suszone śliwki?
Suszone śliwki nie są toksyczne dla psa i jeśli nasz pupil zje jedną czy dwie śliweczki (oczywiście bez pestek), to nic mu nie będzie. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie suszone owoce mają więcej kalorii niż świeże, a ich spożycie podnosi poziom cukry we krwi.
Z tego powodu lepiej by śliwek suszonych (nawet tak smacznych jak nasza polska suska sechlońska) nie włączać do psiej diety, zwłaszcza przy chorobach takich jak cukrzyca.