Reklama

Czy powinniśmy się niepokoić, gdy psu burczy w brzuchu?

psi brzuch
© Shutterstock

Burczenie w brzuchu u psa mogłoby wydawać się zwykłą dolegliwością spowodowaną głodem lub nieodpowiednią dietą, która nie powinna wzbudzać niepokoju właściciela. Czy jednak jest tak w każdym przypadku? O ile sporadyczne bulgotanie w brzuchu psa nie powinno być powodem do zmartwień, o tyle już dodatkowe symptomy towarzyszące temu, że psu burczy w brzuchu, powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, który zleci odpowiednie badania. Konieczna może okazać się zmiana diety lub nawyków żywieniowych naszego pupila, a w bardziej zaawansowanych przypadkach ukierunkowane leczenie.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Przyczyny burczenia w brzuchu u psów


Niepokojące dźwięki dobiegające z brzucha psa często mogą przypominać bulgotanie lub przelewanie w brzuchu. Powstają one wówczas, gdy gaz przemieszcza się z jednej części jelita do drugiej. Obecność gazu w jelitach jest czymś najzupełniej normalnym i ma związek z przemieszczaniem się treści pokarmowych w układzie pokarmowym. U niektórych zwierząt takie bulgotanie może być jednak bardzo donośne i wywoływać nasz niepokój. Nie zawsze musi oznaczać jednak coś złego. Do najczęstszych przyczyn burczenia w brzuchu u psów zalicza się bowiem:

 • Głód – wynikający nie tylko z niedostatecznej ilości pokarmu, jaką przyjmuje zwierzę, ale także źle zbilansowanej diety lub niewłaściwej ilości posiłków. Głód powoduje, że jelita nie zawierają dostatecznej ilości treści pokarmowej i gromadzi się w nich zbyt duża ilość gazu, która przy przemieszczaniu się z jednego odcinka jelita do drugiego powoduje przelewanie. Aktywność taka trwa tak długo, aż zwierzę nie otrzyma kolejnego posiłku.
 • Nieodpowiednią dla psa dietę prawidłowe żywienie psa powinno opierać się na wysokojakościowych gotowych karmach lub zbilansowej diecie domowej, jeśli jesteśmy pewni, że dostarczamy czworonogowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. W żadnym razie nie należy opierać posiłków psa na resztkach jedzenia dla ludzi. Warto zwrócić także uwagę na to, czy dieta spożywana przez psa zawiera dostateczną ilość błonnika lub nie dostarcza go zwierzęciu w nadmiarze.

Niekiedy jednak bulgotaniu w brzuchu psa towarzyszą także inne objawy, takie jak:

 • biegunka,
 • wymioty,
 • senność,
 • obniżony apetyt,
 • nadmierne pragnienie,
 • osowiałość.

W przypadku zaobserwowania takich symptomów powinniśmy czuć się zaniepokojeni i jak najszybciej udać się ze zwierzęciem do weterynarza. Są to objawy chorobowe, które mogą świadczyć o chorobach pasożytniczych, chorobach jelit i układu pokarmowego, krwotocznym zapaleniu żołądka i jelit, zaburzeniu jelit, zapaleniu trzustki, chorobach wątroby, a nawet nowotworach.

Czy burczenie w brzuchu u psa może powodować dolegliwości bólowe u naszego pupila? Wszystko zależy od przyczyny takiego stanu. Zwykle burczenie w brzuchu psa z powodu głodu nie jest uciążliwe, jednakże inaczej może wyglądać to w przypadku, gdy nie jest to jedyny niepokojący objaw. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie badania i przeprowadzi diagnostykę. Szczególnie, gdy objawy nasilają się i przybierają niepokojący obrót. Im szybciej rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym większa szansa na zapobiegnięcie rozwoju groźnej choroby.

W jaki sposób można pomóc swojemu psu w sytuacji, gdy lekarz wykluczył jednak istnienie choroby układu pokarmowego? Istnieje kilka praktycznych sposobów na zmodyfikowanie diety i wspomożenie prawidłowego funkcjonowania pracy jelit:

 • Usunięcie ziarna z diety psa: wykluczenie zboża z psiej diety wpłynie korzystnie na pracę układu pokarmowego naszego pupila. Unikajmy karmy dla psów, której głównym składnikiem jest mąka kukurydziana – nie dość, że ma niską wartość odżywczą, to jeszcze jest główną przyczyną gazów jelitowych i może powodować bulgotanie w brzuchu psa.
 • Posiłki bogate w błonnik: wprowadzenie błonnika do diety naszego czworonoga nie tylko korzystnie wpłynie na pracę jelit, ale również pomoże w łagodzeniu przykrych dolegliwości. Warto podawać psu ryż brązowy oraz kurczaka, które zawierają dużą ilość tej dobroczynnej substancji.
 • Włączenie do diety psa dyni: dynia lub jej pestki to ważny składnik zdrowej diety, który zapewni zwierzęciu porcję cennych witamin i kwasów tłuszczowych. Dynia ma właściwości łagodzące ból żołądka, jelit oraz wzdęcia i zaparcia. Możemy zmiksować ją razem z oliwą i podać zwierzęciu w tej formie lub ugotować i dodać do przyrządzonego posiłku.
 • Włączenie enzymów do diety: warto skontaktować się z weterynarzem w celu wybrania najbardziej optymalnych substancji dla naszego czworonoga. Na początku podaje się zazwyczaj enzymy roślinne lub jogurty, które powinny przynieść ulgę w psich dolegliwościach. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów trawiennych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie konieczne może się okazać podawanie enzymów farmaceutycznych.
 • Podawanie leków zobojętniających: w niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków zobojętniających nadmiar kwasu żołądkowego, co pozwoli złagodzić przykre i uporczywe objawy. Niekiedy skuteczna może okazać się już niewielka dawka, która ustabilizuje pracę układu pokarmowego psa.