Reklama

Prawidłowe żywienie psa: czym karmić i ile razy dziennie?

żywienie psa © Shutterstock

Prawidłowe żywienie psa to jeden z podstawowych aspektów, o jakie musi zadbać każdy właściciel czworonoga. Optymalne odżywianie przekłada się bowiem  na lepsze funkcjonowanie i mniejszą ilość niepożądanych problemów zdrowotnych. Chcąc zapewnić naszemu pupilowi to, co najlepsze, należy poznać jego potrzeby i dobrać najbardziej odpowiedni dla niego sposób żywienia. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii, który nie tylko podpowie, czym karmić psa, ale także zwróci uwagę na inne aspekty prawidłowego żywienia, do których należą chociażby częstotliwość i wielkość podawanych zwierzęciu posiłków.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Jak wygląda prawidłowe żywienie psa?

Zbilansowane żywienie psa ma ogromne znaczenie dla rozwoju i zdrowia zwierzęcia. Pozwala mu zachować odpowiednią kondycję oraz pełni rolę profilaktyczną w przeciwdziałaniu wielu powszechnie występujących chorób. Dla dobrego samopoczucia naszego pupila kluczowe jest jednak nie tylko dobranie odpowiedniej karmy, ale także prawidłowe żywienie psa.

Do najważniejszych aspektów prawidłowego żywienia psa zalicza się:

Zbilansowaną dietę

Dieta naszego pupila powinna być dostosowana do jego potrzeb. Wybrana przez nas sucha karma musi więc zaspokajać wszystkie potrzeby zwierzęcia, dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych. Należy unikać podawania psu produktów dla niego nieprzeznaczonych – nieodpowiednie produkty nie tylko nie będą zapewniać mu odpowiednich substancji odżywczych, ale mogą być także szkodliwe i mogą prowadzić do powstania wielu dolegliwości.

Dawkowanie karmy

Ilość karmy podawanej zwierzęciu powinna być dostosowana do masy ciała czworonoga, jego aktywności oraz potrzeb energetycznych. Zwykle producenci podają na opakowaniach swoich produktów dawkę dzienną pożywienia, należy jednak pamiętać, że są to statystycznie opracowane tabele, które biorą pod uwagę „średniego” przedstawiciela danej rasy i zazwyczaj wymagają one modyfikacji. Przede wszystkim dlatego, że każdy pies ma swoje indywidualne potrzeby, różniące się w zależności od metabolizmu i aktywności.
Zwróćmy uwagę na to, aby nie napełniać całej miski zwierzęcia i stopniowo odmierzać jej ilość, co umożliwi kontrolowanie ilości zjadanego jedzenia i - w razie potrzeby -  pozwoli na łatwe jej zmodyfikowanie.

Pory karmienia

Zaleca się podawanie psu posiłków o stałej porze. Ilość jedzenia powinna być uzależniona od wieku, kondycji fizycznej i aktywności czworonoga. O ile dorosły pies może dostawać jedynie jeden posiłek dziennie, o tyle szczenięta do 6 miesiąca powinny otrzymywać kilka (zazwyczaj 3-4) równowartościowych posiłków w ciągu dnia. Takie dzielenie posiłków można także stosować w przypadku dorosłych zwierząt – pozwoli to psu jeść mniej łapczywie i nie będzie stanowić dla jego żołądka zbytniego obciążenia.
Pamiętajmy, że psa należy karmić po spacerze – nigdy przed. Dodatkowo po posiłku zapewnijmy psu konieczny odpoczynek, który umożliwi spokojne trawienie.

Odpowiednią ilość płynów

Kluczowym elementem zdrowego żywienia psa jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości płynów. Szacuje się, że czworonóg powinien przyjmować dziennie 60ml wody na każdy kilogram wagi. Szczególne zapotrzebowanie na wodę mają oczywiście szczenięta, suki w ciąży, suki karmiące oraz zwierzęta pracujące. Należy pamiętać o zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do świeżej wody i regularnym jej wymienianiu.

Czym należy więc karmić czworonoga?

Zbilansowana dieta to dieta kompletna pod względem składu, która zawiera wszystkie niezbędne pierwiastki, składniki i witaminy potrzebne organizmowi zwierzęcia do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania, przy uwzględnieniu dobowego zapotrzebowania. Tylko specjalistyczne karmy dla czworonogów są kompletne pod względem składu i zaspokajają wszystkie potrzeby zwierząt danej grupy wiekowej.

Nie oznacza to jednak, że każda karma będzie dla naszego pupila odpowiednia – kluczowe jest wybranie produktu dopasowanego do potrzeb i stanu fizjologicznego zwierzęcia. Podstawowym kryterium powinien być w tym przypadku wiek psa. Karmy przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej zostały opracowane przez specjalistów zajmujących się żywieniem zwierząt, którzy zadbali o odpowiednie zróżnicowanie ich składów. Dzięki temu karmy różnią się zarówno zawartością takich składników jak białko, tłuszcze i węglowodany, jak również potrzebnymi minerałami i witaminami.
 

  • Karma dla szczeniąt: przeznaczona dla intensywnie rozwijających się organizmów, które wykazują wysokie zapotrzebowanie pokarmowe. Pełnowartościowy produkt dla szczeniąt powinien cechować się wysoką strawnością i stałością składu, co zapobiegnie zaburzeniom pracy układu trawiennego oraz biegunkom.
  • Karma dla dorosłych psów: odpowiednio zbilansowana karma jest konieczna dla zapewnienia dorosłemu psu właściwej równowagi żywieniowej. Kluczowa jest w tym przypadku jakość oraz odpowiednio dostosowany dla czworonoga skład. Producenci opracowali karmy różniące się składem dostosowanym indywidualnie do wielkości psa oraz specyficznych zapotrzebowań danej rasy. Dostępne są również karmy dla czworonogów o szczególnych zapotrzebowaniach żywieniowych tj. psów sterylizowanych czy psów zmagających się z alergią pokarmową. Produkty te będą się różniły zawartością składników odżywczych, przez co zapewnią utrzymanie czworonoga w dobrej kondycji, nie dopuszczając do rozwoju ewentualnej nadwagi i otyłości.
  • Karma dla psów seniorów: przeznaczona dla zwierząt starzejących się (powyżej 7-8 roku życia), których zapotrzebowania żywieniowe organizmu ulegają pewnym zmianom. Z racji tego, że wraz z wiekiem spowalnia metabolizm zwierzęcia, nasz pupil powinien otrzymywać mniej kaloryczną karmę, która nie doprowadzi u niego do otyłości. Produkty żywieniowe dla starszych psów powinny za to zawierać większą ilość witamin i mikroelementów, które podniosą wydolność wszystkich narządów oraz wspomogą pracę układu odpornościowego. Istotna jest także odpowiednia zawartość łatwo przyswajalnego białka, specyficznych aminokwasów oraz włókniwa zapobiegającego zaparciom. Decydując się na wybór konkretnej karmy, upewnijmy się, że wyróżnia się ona wysoką strawnością i nadaje się dla zwierząt ze spowolnioną perystaltyką jelit.

 
Pamiętajmy, że kluczową kwestią przy wyborze karmy jest jej skład. Konsystencja produktu jest sprawą drugorzędną, która powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji naszego pupila. Producenci specjalistycznych karm oferują pod tym względem różne rodzaje gotowych karm, spośród których możemy wybrać najlepszą dla naszego psa:

  • karmy suche: charakteryzujące się dużą kalorycznością w stosunku do małej objętości, wysoką strawnością i małą zawartością wody (od 5 do 10%). W przypadku podawania psu jedynie suchej karmy istnieje ryzyko przekarmienia zwierzęcia;
  • karmy półwilgotne, tzw. miękkie krokiety, ich skład jest podobny do składu karm suchych, ale charakteryzują się wyższą wilgotnością (ok. 20% zawartości wody);
  • karmy wilgotne: odznaczające się większą smakowitością. Niestety są one gorzej zbilansowane niż suche karmy i szybciej ulegają ewentualnemu zepsuciu. Zazwyczaj są także mniej kaloryczne, przez co trzeba podawać ich więcej.
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz