Reklama

gazy u psow
© Shutterstock

Nadmierne gazy u psów – czy zawsze to wina karmy?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Gazy u psów mogą występować sporadycznie i mieć zupełnie niegroźne podłoże. Niekiedy jednak ich nasilenie nie tylko uprzykrza nam codzienność, ale również sprawia, że zaczynamy się martwić o stan zdrowia czworonoga. Co mogą oznaczać gazy u psów? 

Gazy u psa, tak jak i u ludzi, to generalnie naturalny proces - “skutek uboczny” trawienia. Ich nasilenie może jednak być powodem do niepokoju. Taka sytuacja jest nie tylko uciążliwa dla właściciela, ale przede wszystkim dla zwierzęcia, ponieważ często towarzyszą jej dolegliwości brzucha i problemy z trawieniem.

W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ nadmierne gazy u psa mogą być objawem zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Kiedy gazy u psa mogą być powodem do niepokoju?

O uporczywym problemie z gazami u psa mogą świadczyć takie objawy jak:

Zobacz video:
  • głośne dźwięki dochodzące z jamy brzusznej, do których zalicza się np. bulgotanie w brzuchu psa, burczenie czy przelewanie;
  • wzdęty, twardy brzuch u psa, bolesny przy dotyku;
  • odbijanie;
  • nieprzyjemny zapach pochodzący z pyska;
  • wyraźny dyskomfort czworonoga, przejawiający się w kręceniu się, naprzemiennym wstawaniu i kładzeniu się czy trudności w znalezieniu wygodnej pozycji do odpoczynku.

Nie bagatelizuj tych objawów. Świadczą one o ogromnym dyskomforcie, a nawet bólu u psa. Gazy mogą być symptomem groźnych schorzeń, takich jak skręt żołądka, który sprawia, że pies cierpi i może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Objawy wzdęć czy śmierdzące bąki to jak najbardziej powód do wizyty u weterynarza, który wykluczy groźne przyczyny i ustali dalszy schemat postępowania.

Gazy jelitowe i wzdęcia u psa a problemy z układem pokarmowym

Śmierdzące gazy u psa nierzadko są konsekwencją zaburzeń pracy układu pokarmowego. W niektórych przypadkach mogą mieć związek ze zbyt wolną perystaltyką jelit, w wyniku której zalegający w odbytnicy pokarm podlega przemianom metabolicznym, powodując wytwarzanie zbyt dużej ilości gazu.

Niekiedy takie zaburzenia mogą być konsekwencją leczenia antybiotykami. Aby uniknąć takich nieprawidłowości, należy, w przypadku antybiotykoterapii, każdorazowo stosować u zwierzęcia odpowiednie probiotyki.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Dlaczego pies puszcza bąki? Najczęstsze przyczyny nadmiernych gazów u psa

  • Nieprawidłowa dieta – jest najczęstszym powodem przykrych dolegliwości u czworonogów. Gazy u psa zwykle mogą być wywołane nadmierną ilością węglowodanów lub błonnika pokarmowego zawartych w karmie, a także roślinami strączkowymi. Również podawanie resztek ze stołu może stać się przyczyną gazów u psa. Wiele z nich cierpi np. na nietolerancję laktozy.
  • Zbyt szybkie spożywanie posiłków – podczas którego pies połyka nadmierne ilości powietrza. Problem ten dotyczy niektórych ras psów bardziej niż innych, np. mopsy mają tendencję do nader szybkiego spożywania pokarmów, a buldogi niewystarczająco dokładnie  przeżuwają jedzenie. W takiej sytuacji warto podawać psu jedzenie w misce spowalniającej.
  • Nieprawidłowy styl życia – niedostateczna ilość aktywności fizycznej jest niezmiernie istotna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga. Należy jednak dopilnować, aby nie następowała bezpośrednio po zjedzonym posiłku.
  • Choroby – w niektórych przypadkach występowanie nadmiernych gazów u psa jest objawem choroby, np. schorzenia trzustki czy zapalenia jelit.
  • Alergia pokarmowa lub nietolerancja pewnych składników, np. wspomnianej laktozy.
  • Zubożenie flory bakteryjnej jelit lub zachwianie jej równowagi (korzystnie działające bakterie ustępują miejsca bakteriom gnilnym powodującym gazy).
  • Pasożyty jelitowe - obecność pasożytów w jelitach psa prowadzi do różnych problemów zdrowotnych i może się przejawiać również wzdęciami.

Nie zapominajmy, że niektóre rasy psów mają tendencje do częstszych problemów z gazami. 

Należą do nich rasy brachycefaliczne (boksery, buldogi angielskie i francuskie, mopsy, shih-tzu czy pekińczyki), które mają tendencję do połykania zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia.
 
W przypadku zaobserwowania nasilonych biegunek i gazów u psa, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby zdiagnozował przyczynę dolegliwości.

O czym warto pamiętać, gdy nasz pies zmaga się z problemami z układem trawiennym?

  • Wybierajmy specjalistyczną karmę i jedzenie, które spełniają określone normy jakości i są dostosowane do potrzeb naszego pupila. Zwróćmy uwagę na to, czy podawany psu produkt dostarcza mu właściwej ilości dobrze przyswajalnych składników odżywczych.
  • Unikajmy podawania psu ciężkostrawnych produktów; do takich można zaliczyć nabiał, brokuły, fasolę czy groch.
  • Ograniczmy lub wykluczmy podawanie psu resztek jedzenia nieprzeznaczonego dla zwierząt. Niektóre produkty zdrowe i potrzebne człowiekowi, mogą wywoływać u czworonoga przykre dolegliwości. Nie zapominajmy, że szczególnie szkodliwe mogą być produkty przetworzone i zawierające cukier, które często przyczyniają się do wywoływania gazów u zwierząt.
  • Podawajmy psu karmę bogatą w optymalną ilość błonnika, który przyspieszy proces trawienny, a przez to zminimalizuje ryzyko powstawania gazów.
  • Dobierzmy odpowiednią częstotliwość spożywanego pokarmu –  podawajmy psu dwa posiłki w ciągu dnia.
  • Dbajmy o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu – nie zapominajmy, że ruch stymuluje jelita do działania i ułatwia psu wypróżnianie oraz usuwanie nadmiaru gazów z organizmu.

Jaka karma na gazy i wzdęcia u psa będzie najlepsza?

Jeżeli puszczanie bąków wynika ze złej diety psa, jej zmiana będzie jednym z kluczowych elementów walki z tą przypadłością. Elementem profilaktyki gazów jest zbilansowana karma, pozbawiona składników, które wywołują wzdęcia.

 Jeżeli pies cierpi na gazy z powodu alergii pokarmowej, należy wykluczyć składnik wywołujący reakcje alergiczne. Najlepiej wykryć go po przeprowadzeniu diety eliminacyjnej. Psi alergik może być żywiony karmami monobiałkowymi.

Wyeliminuj także z diety psa produkty wzdymające i wywołujące zwiększoną fermentację w jelitach psa. Są to m.in.:

Jeśli obawiasz się komponowania domowych posiłków, możesz wybrać dobrą, łagodną dla przewodu pokarmowego karmę zapobiegającą wzdęciom.

Pamiętaj o stałych porach posiłków i zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do wody! Jeśli wprowadzasz do diety psa nową karmę, rób to stopniowo. Pozwól przyzwyczaić się do nowych składników. Zbyt gwałtowna zmiana karmy może źle wpływać na układ trawienny psa.

Pies powinien otrzymywać codzienną dużą dawkę ruchu, która usprawni metabolizm oraz perystaltykę jelit. Jeżeli problemem psa jest łapczywe jedzenie, kup mu specjalną miskę czy matę ograniczającą prędkość spożywania pokarmu. 

Wzdęcia i gazy u psa mogą być przyczyną bólu brzucha. Do bezpiecznych leków, które możesz podać zwierzęciu w takiej sytuacji, należą No-spa czy Espumisan. Zanim podasz je psu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który ustali dawkowanie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?