Reklama

Gazy u psów – czy zawsze to wina karmy?

gazy u psow © Shutterstock

Gazy u psów mogą występować sporadycznie i mieć zupełnie niegroźne podłoże. Niekiedy jednak ich nasilenie nie tylko uprzykrza nam codzienność, ale również sprawia, że zaczynamy się martwić o stan zdrowia czworonoga. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ nadmierne gazy u psa mogą być objawem zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Gazy u psa

Choć gazy u psa są normalnym “skutkiem ubocznym” trawienia, ich nasilenie może być powodem do niepokoju. Taka sytuacja jest nie tylko uciążliwa dla właściciela, ale przede wszystkim dla zwierzęcia, ponieważ często towarzyszą jej dolegliwości brzucha.
 
O uporczywym problemie z gazami u psa mogą świadczyć takie objawy jak:

 • głośne dźwięki dochodzące z jamy brzusznej, do których zalicza się np. bulgotanie, burczenie czy przelewanie;
 • odbijanie;
 • nieprzyjemny i intensywny zapach pochodzący z pyska;
 • wyraźny dyskomfort czworonoga, przejawiający się w kręceniu się, naprzemiennym wstawaniu i kładzeniu się czy trudności w znalezieniu wygodnej pozycji do odpoczynku.

Problem nadmiernych gazów u psa

Nadmierne gazy u psa nierzadko są konsekwencją zaburzeń pracy układu pokarmowego. W niektórych przypadkach mogą mieć związek ze zbyt wolną perystaltyką jelit, w wyniku której zalegający w odbytnicy pokarm podlega przemianom metabolicznym, powodując wytwarzanie zbyt dużej ilości gazu.

Niekiedy takie zaburzenia mogą być konsekwencją leczenia antybiotykami. Aby uniknąć takich nieprawidłowości, należy, w przypadku antybiotykoterapii, każdorazowo stosować u zwierzęcia odpowiednie probiotyki.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernych gazów u psa można zaliczyć:

 • Nieprawidłową dietę – będąca najczęstszym powodem przykrych dolegliwości u czworonogów. Gazy u psa zwykle mogą być wywołane nadmierną ilością węglowodanów lub błonnika pokarmowego, zawartych w karmie, a także roślinami strączkowymi.
 • Zbyt szybkie spożywanie posiłków – podczas którego pies połyka nadmierne ilości powietrza. Problem ten dotyczy niektórych ras psów bardziej niż innych, np. mopsy mają tendencję do nader szybkiego spożywania pokarmów, a buldogi niewystarczająco dokładnie  przeżuwają jedzenie. W takiej sytuacji warto podawać psu jedzenie w misce spowalniającej.
 •  Nieprawidłowy styl życia – niedostateczna ilość aktywności fizycznej jest niezmiernie istotna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga. Należy jednak dopilnować, aby nie następowała bezpośrednio po zjedzonym posiłku.
 • Choroby – w niektórych przypadkach występowanie nadmiernych gazów może być spowodowane przez choroby, np. choroby trzustki czy zapalenie jelit.

Nie zapominajmy, że niektóre rasy psów mają tendencje do częstszych problemów z gazami. Należą do nich rasy brachycefaliczne (boksery, buldogi angielskie i francuskie, mopsy, shih-tzu czy pekińczyki), które mają tendencję do połykania zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia.
 
W przypadku zaobserwowania nasilonych biegunek i gazów u psa, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby zdiagnozował przyczynę dolegliwości.

O czym warto pamiętać, gdy nasz pies zmaga się z problemami natury trawiennej?

 • Wybierajmy specjalistyczną karmę i jedzenie, które spełniają określone normy jakości i są dostosowane do potrzeb naszego pupila. Zwróćmy uwagę na to, czy podawany psu produkt dostarcza mu właściwej ilości dobrze przyswajalnych składników odżywczych.
 • Unikajmy podawania psu ciężkostrawnych produktów Do takich można zaliczyć nabiał, brokuły, fasolę czy groch.
 • Ograniczmy lub wykluczmy podawanie psu resztek jedzenia nieprzeznaczonego dla zwierząt. Niektóre produkty zdrowe i potrzebne człowiekowi, mogą wywoływać u czworonoga przykre dolegliwości. Nie zapominajmy, że szczególnie szkodliwe mogą być produkty przetworzone i zawierające cukier, które często przyczyniają się do wywoływania gazów u zwierząt.
 • Podawajmy psu karmę bogatą w optymalną ilość błonnika, który przyspieszy proces trawienny, a przez to zminimalizuje ryzyko powstawania gazów.
 • Dobierzmy odpowiednią częstotliwość spożywanego pokarmu –  podawajmy psu dwa posiłki w ciągu dnia.
 • Dbajmy o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu – nie zapominajmy, że ruch stymuluje jelita do działania i ułatwia psu wypróżnianie oraz usuwanie nadmiaru gazów z organizmu.

 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz