Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy

#43

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy
Mops

Pies mops to niewielki, krępy molos, ogromnie ceniony za swój niezwykle przyjazny i serdeczny charakter. Ten skory do zabawy, czuły i towarzyski piesek to wspaniały kompan, idealnie nadający się do życia w mieszkaniu. Do odpowiedniego rozwoju potrzebuje pewnego poziomu komfortu i dużo uwagi od swojego opiekuna. 

Mops – opis rasy

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Historia rasy

Mops to niezwykle stara rasa. Wywodzi się z Chin (był ulubionym psem Chińczyków), ale jest też bardzo ceniony w Holandii i Anglii. Te dwa kraje domagały się zresztą uznania ich za kraje pochodzenia rasy ze względu na dobór osobników prowadzony przez nie od setek lat. Ostatecznie współczesny wizerunek rasy przypisano Anglikom. Rasa ta miała gorsze momenty w swej historii, ale obecnie znów jest bardzo doceniana i popularna.

Mops czasem mylony jest z buldgiem francuskim - dowiedz się, czym różnią się te rasy.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 11 : małe psy w typie molosów

Mops - wzorzec rasy

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 33 cm

  Pies : pomiędzy 30 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 8 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 8 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten niewielki molos zwany jest „multum in parvo”, co po łacinie oznacza dużą gęstość w niewielkiej objętości. Jego sylwetka jest zwarta i krępa, a muskulatura mocna. Mops nie powinien być zbyt chudy. Ma charakterystyczny pyszczek i bardzo urocze spojrzenie, którym potrafi zdobyć każdego!

  Ciekawostki

  Ze względu na celowe rozmnażanie psów z mocno podkreślonymi cechami rasy (z coraz krótszą kufą), często mopsy rodzą się wyraźnie niepełnosprawne, z ciężkimi zaburzeniami układu oddechowego. Powoduje to u nich mocne chrapanie i głośne oddychanie spowodowane zwężeniem nosa. Jest to wynik deformacji, z powodu której mopsy niejednokrotnie bardzo cierpią. 

  Mops - usposobienie

  • 100%

   Czuły

   Psy tej rasy są wyjątkowo przyjazne i czułe. Zawsze chcą być blisko swoich właścicieli i uwielbiają wszelkiego rodzaju pieszczoty. Czują się dobrze, gdy są w centrum uwagi. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten mały molos to prawdziwy wesołek, który kocha rozbawiać towarzystwo. Świetnie odnajduje się w towarzystwie dzieci, z którymi uwielbia się bawić i płatać figle. Ten zabawny piesek zachwyci zarówno małych, jak i dużych właścicieli. 

  • 66%

   Spokojny

   Młody mops jest dość energicznym psiakiem, ale uspokaja się w dorosłym wieku. 

  • 66%

   Inteligentny

   Mops ma duże możliwości, które często są jednak słabo wykorzystywane. Jest bardzo łagodny i rozumie, czego się od niego oczekuje, jeśli zapewnimy mu odpowiednie szkolenie. 

   Czasem wychodzi z niego uparciuch, ale w żaden sposób nie umniejsza to jego dużego potencjału. 

  • 33%

   Łowca

   Mops nie ma instynktu drapieżnika. To typowy czworonóg do towarzystwa. W stosunku do potencjalnej ofiary może wykazać obojętność lub ciekawość, ale nigdy agresję. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten nie jest bojaźliwy ani agresywny w stosunku do obcych. Przeciwnie, wita ich z entuzjazmem, zwłaszcza jeśli może liczyć na pieszczoty. Jeśli jednak nie spotka się z zainteresowaniem, może okazać obojętność.

  • 33%

   Niezależny

   Ten mały molos jest szczęśliwy wyłącznie w towarzystwie opiekuna. Bardzo przywiązuje się do swojej grupy społecznej, czasem nawet za bardzo. Dlatego w przypadku tej rasy istnieje poważne ryzyko lęku separacyjnego.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Mops to pies, który nie ma charakteru samotnika, źle znosi nieobecność właścicieli. Najlepiej czuje się jako pupil osób stale przebywających w domu lub mogących wszędzie go ze sobą zabrać. Jeśli przez dłuższy czas będzie pozostawiony sam sobie, bez odpowiedniego przygotowania, może się u niego rozwinąć m.in. lęk separacyjny.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wbrew stereotypom mopsa szkoli się bardzo łatwo. Wystarczy wykazać się cierpliwością i łagodną stanowczością. 

    By poradzić sobie z uporem tego pieska, należy szkolić go w sposób zdecydowany i konsekwentny, ale w żadnym razie brutalny. Mops jest niezwykle wrażliwy i potrzebuje pozytywnego szkolenia wzmacniającego dobre zachowania, a nie systematycznego karania wybryków. 

    Warto dodać, że pomimo niewielkich rozmiarów wciąż jest to pies, który musi poznać podstawy szkolenia. Małe psy często nie są szkolone w tym samym stopniu co duże, ponieważ uznaje się, że w ich przypadku skutki złego zachowania są mniej niebezpieczne. Naukę należy jednak wdrażać od młodego wieku bez względu na rozmiar psa!

   • 33%

    Szczekliwy

    Pies mops jest cichy i szczeka niewiele. Może trochę hałasować podczas wizyty gości, ale nie jest to nadmierne i uciążliwe ujadanie. 

   • 33%