Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy
Mops

Pies mops to niewielki, krępy molos, ogromnie ceniony za swój niezwykle przyjazny i serdeczny charakter. Ten skory do zabawy, czuły i towarzyski piesek to wspaniały kompan, idealnie nadający się do życia w mieszkaniu. Do odpowiedniego rozwoju potrzebuje pewnego poziomu komfortu i dużo uwagi od swojego opiekuna. 

Mops – opis rasy

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Historia rasy

Mops to niezwykle stara rasa. Wywodzi się z Chin (był ulubionym psem Chińczyków), ale jest też bardzo ceniony w Holandii i Anglii. Te dwa kraje domagały się zresztą uznania ich za kraje pochodzenia rasy ze względu na dobór osobników prowadzony przez nie od setek lat. Ostatecznie współczesny wizerunek rasy przypisano Anglikom. Rasa ta miała gorsze momenty w swej historii, ale obecnie znów jest bardzo doceniana i popularna.

Mops czasem mylony jest z buldgiem francuskim - dowiedz się, czym różnią się te rasy.

Grupa rasowa i sekcja FCI Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 11 : małe psy w typie molosów

Mops - wzorzec rasy

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy

Wysokość w kłębie Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy

Suka : pomiędzy 25 i 33 cm

Pies : pomiędzy 30 i 40 cm

Waga

Suka : pomiędzy 6 i 8 kg

Pies : pomiędzy 6 i 8 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Ten niewielki molos zwany jest „multum in parvo”, co po łacinie oznacza dużą gęstość w niewielkiej objętości. Jego sylwetka jest zwarta i krępa, a muskulatura mocna. Mops nie powinien być zbyt chudy. Ma charakterystyczny pyszczek i bardzo urocze spojrzenie, którym potrafi zdobyć każdego!

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ciekawostki

Mops - usposobienie

100%

Czuły

Psy tej rasy są wyjątkowo przyjazne i czułe. Zawsze chcą być blisko swoich właścicieli i uwielbiają wszelkiego rodzaju pieszczoty. Czują się dobrze, gdy są w centrum uwagi. 

100%

Lubi zabawę

Ten mały molos to prawdziwy wesołek, który kocha rozbawiać towarzystwo. Świetnie odnajduje się w towarzystwie dzieci, z którymi uwielbia się bawić i płatać figle. Ten zabawny piesek zachwyci zarówno małych, jak i dużych właścicieli. 

66%

Spokojny

Młody mops jest dość energicznym psiakiem, ale uspokaja się w dorosłym wieku. 

66%

Inteligentny

Mops ma duże możliwości, które często są jednak słabo wykorzystywane. Jest bardzo łagodny i rozumie, czego się od niego oczekuje, jeśli zapewnimy mu odpowiednie szkolenie. 

Czasem wychodzi z niego uparciuch, ale w żaden sposób nie umniejsza to jego dużego potencjału. 

33%

Łowca

Mops nie ma instynktu drapieżnika. To typowy czworonóg do towarzystwa. W stosunku do potencjalnej ofiary może wykazać obojętność lub ciekawość, ale nigdy agresję. 

33%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Pies ten nie jest bojaźliwy ani agresywny w stosunku do obcych. Przeciwnie, wita ich z entuzjazmem, zwłaszcza jeśli może liczyć na pieszczoty. Jeśli jednak nie spotka się z zainteresowaniem, może okazać obojętność.

33%

Niezależny

Ten mały molos jest szczęśliwy wyłącznie w towarzystwie opiekuna. Bardzo przywiązuje się do swojej grupy społecznej, czasem nawet za bardzo. Dlatego w przypadku tej rasy istnieje poważne ryzyko lęku separacyjnego.

Zachowanie

33%

Znoszenie samotności

Mops to pies, który nie ma charakteru samotnika, źle znosi nieobecność właścicieli. Najlepiej czuje się jako pupil osób stale przebywających w domu lub mogących wszędzie go ze sobą zabrać. Jeśli przez dłuższy czas będzie pozostawiony sam sobie, bez odpowiedniego przygotowania, może się u niego rozwinąć m.in. lęk separacyjny.

100%

Posłuszny / łatwo się uczy

Wbrew stereotypom mopsa szkoli się bardzo łatwo. Wystarczy wykazać się cierpliwością i łagodną stanowczością. 

By poradzić sobie z uporem tego pieska, należy szkolić go w sposób zdecydowany i konsekwentny, ale w żadnym razie brutalny. Mops jest niezwykle wrażliwy i potrzebuje pozytywnego szkolenia wzmacniającego dobre zachowania, a nie systematycznego karania wybryków. 

Warto dodać, że pomimo niewielkich rozmiarów wciąż jest to pies, który musi poznać podstawy szkolenia. Małe psy często nie są szkolone w tym samym stopniu co duże, ponieważ uznaje się, że w ich przypadku skutki złego zachowania są mniej niebezpieczne. Naukę należy jednak wdrażać od młodego wieku bez względu na rozmiar psa!

33%

Szczekliwy

Pies mops jest cichy i szczeka niewiele. Może trochę hałasować podczas wizyty gości, ale nie jest to nadmierne i uciążliwe ujadanie. 

33%

Skłonność do ucieczek

Piesek ten, niezwykle przywiązany do swojego opiekuna, ale i do komfortu, nie oddala się od rodzinnego domu. Przebywanie samemu na zewnątrz to najgorsza rzecz, jaka mogłaby go spotkać. 

66%

Skłonność do niszczenia

Młody mops może wykazywać czasem tendencje do niszczenia. Jest to często związane z brakiem emocjonalnej stabilności, gdy zostaje sam. Od okresu szczenięcego trzeba go zatem uczyć pozostawania w domu i konstruktywnego spędzania czasu, np. przy pomocy zabawek na inteligencję.

100%

Łakomczuch

Mops, z natury dość żarłoczny, potrafi prosić o smakołyki i zmiękczyć serce każdego. Trzeba więc uważać, by za bardzo nie przybrał na wadze. 

Jego zamiłowanie do smakołyków warto wykorzystać podczas szkolenia. Wizja pysznej nagrody wzmacnia jego koncentrację i motywuje go do współpracy. 

33%

Pies stróżujący

Ten niewielki pies z płaskim pyszczkiem nie odstraszy nikogo swoim wyglądem. Uwielbia też kontakt z każdym człowiekiem, dlatego nie ma co liczyć na to, że będzie pilnował domu. 

100%

Pierwszy pies

To świetna rasa dla osób, które nigdy dotąd nie miały psa. Mops ma przyjazny charakter, umiarkowaną potrzebę ruchu, jest czuły, łagodny i wyjątkowo towarzyski. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako pies do towarzystwa dla wielu osób. 

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Czy szukasz psa rasy Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy ?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

100%

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy w mieszkaniu

Ten mały molos świetnie nadaje się do miejskiego stylu życia. To pies domowy, który nie jest w stanie żyć na zewnątrz. Zmienne warunki pogodowe nie są dlań odpowiednie – to piesek wytrzymały, ale jednocześnie bardzo wrażliwy.

Poza tym mops jest bardzo wygodny, lubi miękkie posłania i nie zadowoli się cienką matą położoną na podłodze w kącie pokoju. Nie należy więc brać pod uwagę budy w ogrodzie. 

Ponadto, jego niewielkie zapotrzebowanie na ruch sprawia, że świetnie nadaje się do mieszkania. W zupełności wystarczy mu kilka krótkich spacerów dziennie, podczas których załatwi potrzeby, przewietrzy umysł i rozciągnie łapki. 

33%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Pies ten nie ma sportowej duszy, nie należy zatem liczyć na długodystansowe biegi z czworonogiem, bo po drodze może wyzionąć ducha! 

Jako kanapowy piesek do towarzystwa, mops nie wymaga wielu ćwiczeń. W pełni wystarczy mu kilka wyjść dla higieny i dużo czasu spędzonego na zabawie lub nauce sztuczek. 

Z powodu specyficznej budowy (jest to rasa brachycefaliczna, ze skróconą kufą) może cierpieć na liczne problemy z oddychaniem. Należy zatem unikać intensywnej aktywności fizycznej. 

66%

Podróże/łatwość przewożenia

Ze względu na niewielkie rozmiary można go bez problemu wszędzie ze sobą zabrać, na przykład w torbie transportowej. 

Jednak ze względu na problemy oddechowe, mopsik nie nadaje się do każdej podróży, zwłaszcza gdy jest gorąco. Nie może też latać samolotem. Wysiłek, jaki ten krótkonosy czworonóg musi podjąć w celu regulacji temperatury ciała, może okazać się za duży, a nawet doprowadzić go do śmierci. 

Współżycie z innymi

100%

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy i koty

Pies mops doskonale dogaduje się z kotami, czasem okazuje obojętność, a czasem chęć do zabawy. Porozumienie jest jeszcze większe, jeśli zwierzaki dorastały razem. Należy natomiast uważać na agresywne reakcje kotów (zadrapania przy oczach lub kufie).

66%

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy i psy

Niewielki mopsik absolutnie nie uważa się za małego psa, więc dobrze dogaduje się ze wszystkimi psami. Należy jednak uważać, by większe osobniki nie okazały się niechcący zbyt brutalne podczas zabawy.

Mops wymaga wczesnej i odpowiedniej socjalizacji, by spotkania z innymi psami przebiegały jak najspokojniej. W tym celu należy zapewnić regularne kontakty z innymi psiakami o dobrych kompetencjach społecznych, zawsze pod kontrolą właścicieli.

100%

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy i dzieci

Ten skory do zabawy czworonóg uwielbia rozśmieszać innych, a w szczególności dzieci, które często poświęcają mu tak pożądaną przez niego uwagę. Ten mały piesek doskonale nadaje się do rodziny z dziećmi

100%

Pies rasy mops – cena, charakter, ciekawostki, historia rasy i osoby starsze

Cechy mopsa, takie jak potrzeba uwagi, strach przed samotnością i umiarkowane zapotrzebowanie na ruch, sprawiają że doskonale nadaje się na towarzysza życia dla starszych osób, nawet tych prowadzących siedzący tryb życia. 

%}

Mops – cena i hodowla

Ile kosztuje mops? Ceny zaczynają się od około 1500 zł, ale za najlepsze osobniki trzeba zapłacić nawet 3000 zł. 

Średnie miesięczne koszty utrzymania wynoszą od 60 do 80 zł w zależności od wybranej karmy i z uwzględnieniem niezbędnych corocznych zabiegów (szczepienie, odrobaczanie, itd.). 

Pielęgnacja psa rasy mops

Pielęgnacja mopsa nie jest trudna, ale wymaga systematyczności.  By sierść zachowała połysk, należy ją co tydzień czesać szczotką z twardym włosem. Należy też zwrócić szczególną uwagę na oczy, uszy i zmarszczkę przy nosie. 

Linienie

Mops traci sierść przez cały rok w umiarkowanej ilości, przy czym w okresie linienia (wiosną i jesienią) wypadanie jest bardziej intensywne. Podczas linienia konieczne może być codzienne czesanie.
 

Żywienie

Mops zadowoli się dobrej jakości suchą karmą, bo nie jest szczególnie wymagający. Dzienne porcje należy dostosować do wieku psa, jego kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Należy uważać, aby go nie przekarmiać, gdyż ma tendencje do tycia.

Zdrowie

Mops - długość życia

Długość życia mopsa to około 13 lat. 

Odporność/wytrzymałość

Mopsy są bardzo wrażliwe, głównie ze względu na brachycefalię. Mimo swojej specyficznej budowy, nieco utrudniającej mu życie, mops raczej rzadko choruje. Im lepsze warunki do życia zapewni mu jego opiekun, tym większa jest szansa na to, że czworonóg ten dożyje starości bez większych dolegliwości.
 

Odporność na upały

Brachycefalia (krótka kufa) powoduje liczne problemy z oddychaniem. Mops ma większy niż inne rasy problem z odpowiednią regulacją temperatury w gorące dni. Przedstawiciele tej rasy będą więc źle znosić upały.

Przy wysokich temperaturach dyszą, by wyregulować ciepłotę ciała. Ze względu na spłaszczoną kufę mops zmuszony jest do dużo większego wysiłku.

Odporność na zimno

Pies ten nie ma wystarczająco grubego podszerstka, który pozwoliłby mu znosić nieprzyjemne warunki pogodowe (zimno, wilgoć). W niesprzyjającą pogodę nie należy go zatem zostawiać na zewnątrz. Podczas zimowych spacerów przyda się kurtka.

Skłonność do tycia

Nieograniczony apetyt tego pieska sprawia, że czasem jest grubszy, niż powinien. Mimo że chude osobniki nie są pożądane, mops nie powinien być także nadto gruby. 

Trzeba więc zadbać o dostosowaną do jego potrzeb dietę oraz aktywność fizyczną - niezbyt intensywną, ale regularną. 

Problemy zdrowotne

Mops cierpi najczęściej na:

-    zaburzenia układu oddechowego specyficzne dla ras brachycefalicznych,
-    zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (choroba neurologiczna),
-    infekcje dermatologiczne spowodowane zmarszczkami i fałdami skóry,
-    wnętrostwo u psów (nieprawidłowość w obrębie narządów płciowych),
-    trudności przy porodzie,
-    problemy z oczami,
-    zaburzenia wzrostu u szczeniaka.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

Resztę treści znajdziesz pod reklamą