Reklama

mops i buldog francuski

Mops i buldog francuski są często ze sobą mylone

© Shutterstock/BIGANDT.COM

Mops a buldog francuski – dwie rasy, które są ze sobą mylone. Poznaj je bliżej!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Mops a buldog francuski – co warto wiedzieć o tych rasach? Jakim wyglądem się charakteryzują? Jaki mają temperament i potrzeby? Dowiedz się już teraz!

Zarówno mopsy i buldogi francuskie to od dłuższego czasu bardzo popularne czworonogi. Ciszą się one szczególnym „uznaniem” wśród rodzin z dziećmi oraz osób, które nie są szczególnie aktywne i nie planują rozmaitych ćwiczeń fizycznych z psem u boku. Wśród najpopularniejszych ras w Polsce w 2021 roku buldog francuski znalazł się na piątym miejscu, a mops na siódmym.

Mimo, iż te niewielkie czworonogi nie wymagają dużej dawki ruchu, przed zakupem, warto dowiedzieć się jak najwięcej o ich potrzebach, pielęgnacji i zdrowiu. Jako rasy brachycefaliczne (o spłaszczonej kufie) są narażone na ryzyko wielu chorób.

Mops – krótka charakterystyka

Mops jest psem zaklasyfikowanym do grupy psów do towarzystwa. To mała rasa molosowata, która pochodzi z Chin. Najprawdopodobniej jej rozwój nastąpił na Dworze Chińskim, gdzie pies ten towarzyszył tamtejszym władcom przez co najmniej 1000 lat.

Co ciekawe, dawniej psy te mogły być w posiadaniu wyłącznie przedstawicieli dworu, a ich nielegalna hodowla poza pałacem dla nadgorliwego hodowcy mogła skończyć się nawet karą śmierci! Kiedy mopsy, określane też m.in. pug i carlin, przedostały się poza granice Chin, szybko zyskały zainteresowanie wśród wyższych warstw społeczeństwa w wielu innych krajach. Ich miłośniczką była m.in. angielska królowa Wiktoria.

Mops ma charakterystyczne "zmarszczki" ©Shutterstock

Buldog francuski – krótka charakterystyka

Buldog francuski także jest małym psem molosowatym należącym do grupy psów do towarzystwa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rasa francuska, choć tak naprawdę… jej przodkami są psy angielskie, jakie jak m.in. boston terrier i buldog angielski. Historia rasy jest długa, ale psy zbliżone wyglądem do obecnych buldożków zaczęły pojawiać się w drugiej połowie XIX wieku właśnie w Anglii. Kiedy rozpoczęła się tam rewolucja przemysłowa, większość tkaczy straciła swoje posady i wyruszyła w poszukiwaniu pracy do Francji, zabierając ze sobą swoje miniaturowe czworonogi, w których Francuzi od razu się zakochali!

Po rozmaitych krzyżówkach i ustaleniu wzorca nowej rasy została ona uznana końcem XIX wieku i wtedy też zaczęła funkcjonować pod nazwą „buldog francuski”. Choć początkowo należała do „zwykłych” ludzi, zyskała zainteresowanie wyższych sfer, gdy jednym z właścicieli buldoga stał się sam król Edward VII.

Buldogi, w przeciwieństwie do mopsów, mają stojące uszy©Shutterstock

Mops vs buldog francuski - wygląd 

Zarówno mops i buldog francuski to nieduże psy krótkowłose. Przedstawiciele obu ras należą do tzw. ras brachycefalicznych, które cechują się krótką kufą.

Mops

  • Wielkość: wysokość w kłębie od 30 do 36 cm
  • Waga: od 6,3 do 8,1 kg.
  • Umaszczenie: może on występować w umaszczeniu brzoskwiniowym, płowym, czarnym bądź srebrnym.

  To niewielkich rozmiarów pies o umięśnionej, zwartej i krępej sylwetce. Jego cechą rozpoznawczą są fałdy pokrywające niemal całe ciało. Nie jest to jednak kwestia nadwagi (choć rasa rzeczywiście jest na nią narażona), ale tego, że skóra jest stosunkowo luźna i układa się w tak charakterystyczny sposób. Oczy mopsa są duże i okrągłe, ale nie mogą sprawiać wrażenia wyłupiastych. Zwisające uszy w trójkątnym kształcie zawsze są ciemne. Okrywa włosowa mopsa jest błyszcząca, gładka i delikatna.

  Buldog  francuski 

  • Wielkość: wysokość w kłębie od 27 do 35 cm w przypadku psów i od 24 do 32 cm w przypadku suk.
  • Waga: psy ważą przeciętnie od 9 do 14 kg, natomiast suki od 8 do 13 kg.
  • Umaszczenie: Umaszczenie jest najczęściej jednolicie płowe lub płowe z pręgowaniem, mogą występować białe znaczenia.

  Ma on muskularną, krępą budowę. Kwadratowa głowa cechuje się krótką kufą, zadartym nosem i bardzo dużymi, stojącymi uszami. Nisko osadzone oczy są stosunkowo duże, mają żywy, inteligentny wyraz. Ogon jest krótki i nisko osadzony. Sierść jest krótka, błyszcząca i przyjemna w dotyku, bez podszerstka.

  Różnice w wyglądzie mopsa i buldoga francuskiego są wyraźnie zauważalne:

  • Mops jest nieco lżejszy od muskularnego buldoga.
  • Mops ma charakterystyczną pofałdowaną skórę, buldog cechuje się napiętą skórą.
  • Uszy mopsa są niewielkie, natomiast omawiany buldog może pochwalić się naprawdę imponującymi uszami, które zresztą są jego cechą rozpoznawczą.

  Mops vs buldog francuski - usposobienie

  Mops szybko się męczy i nie może być narażany na intensywną aktywność fizyczną (o czym za chwilę szerzej), ale wbrew pozorom jest zwierzęciem bardzo energicznym i skorym do zabaw. To pies uparty, inteligentny, a przy tym bardzo czuły i oddany najbliższym. Źle znosi samotność. To typowy pies do towarzystwa pod każdym względem. 

  Buldog francuski jest psem bardzo towarzyskim, przyjaznym (także wobec obcych ludzi i zwierząt) i inteligentnym. Uwielbia się bawić, choć, podobnie jak mops, nie powinien być narażany na intensywną aktywność. To czworonóg dość uparty, ale przy zastosowaniu odpowiednich metod szybko i chętnie się uczy. Nie lubi pozostawać sam. 

  Te molosowate czworonogi należą do grupy psów do towarzystwa. Choć ich pochodzenie jest zdecydowanie odmienne, każda z tych ras – głównie ze względu na swój uroczy wygląd i sympatyczny charakter – szybko zyskała spore zainteresowanie tzw. wyższych klas społeczeństwa. Psy te nigdy nie pełniły żadnych funkcji użytkowych. Zawsze wykorzystywane były jako czworonogi do towarzystwa, które miały bawić i umilać czas swoim właścicielom.

   Mops a buldog francuski – problemy zdrowotne

   Zarówno mops i buldog francuski należą do ras brachycefalicznych. W związku z tym narażone są na rozmaite choroby. Największym utrapieniem są problemy z układem oddechowym. Psy te nie powinny być poddawane intensywnej aktywności fizycznej. Muszą też być otoczone szczególną troską w czasie upałów, szybko się męczą i przegrzewają.

   Inne typowe problemy każdej z ras to m.in.

   Mops i buldog – ciekawostki

   Ze względu na to, że rasy te są obarczone mnóstwem chorób, Holandia w 2019 roku wprowadziła zakaz hodowli mopsów i wydała wyśrubowane wymogi dotyczące rozmnażania buldogów francuskich. Działania informacyjne prowadzone są na szeroką skalę m.in. w Wielkiej Brytanii.

   Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne przestrzega przez zakupem tych ras, szczególnie z pseudohodowli, właśnie z racji poważnych chorób, jakimi są obciążone. 

   Życie z mopsem i buldogiem francuskim

   Decyzja o zakupie jednej z wymienionych ras powinna być dobrze przemyślana i w pełni świadoma. Obecnie nie istnieje hodowla, w której można zakupić psa nienarażonego na wyżej wymienione choroby, gdyż po prostu – z racji specyficznej budowy tych czworonogów – pewne schorzenia są niejako „wpisane we wzorzec”.

   Kupując mopsa lub buldoga, należy liczyć się z tym, że wcześniej czy później zacznie on doświadczać przykrych problemów zdrowotnych, które będą wymagać niejednokrotnie długotrwałego i kosztownego leczenia. 

   Przeczytaj również:

   Więcej artykułów poradnikowych

   Co sądzisz o tym artykule?

   Dziękuję za odpowiedź!

   Dziękuję za odpowiedź!

   Zostaw komentarz
   Dodaj komentarz
   Chcesz udostępnić ten artykuł?