Reklama

Boston terrier i buldog francuski
© Boston terrier i buldog francuski to rasy, które często są ze sobą mylone

Boston terrier a buldog francuski – poznaj te rasy i dowiedz się, dlaczego są ze sobą mylone!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Dlaczego te rasy są tak często ze sobą mylone? Jakie są różnice między nimi? Poznaj bliżej boston terriera i buldoga francuskiego!

Buldog francuski jest obecnie wyjątkowo popularnym czworonogiem, który cieszy się zainteresowaniem wśród rodzin z małymi dziećmi i wszystkich tych, którzy nie poszukują psa o sportowym zacięciu. Kiedy jednak mijasz na ulicy kolejnego buldoga francuskiego, może się okazać, że to wcale nie buldog, ale… boston terrier! 

Czym różnią się te rasy?

Buldog francuski – charakterystyka rasy

Buldog francuski to niewielkich rozmiarów czworonóg, który należy do psów molosowatych. Zgodnie z klasyfikacją FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) zaliczany jest do grupy psów do towarzystwa.

Pomimo tego, że rasa została wyhodowana we Francji, jej pochodzenie jest prawie całkowicie angielskie, gdyż jej przodkami są m.in. buldog angielski i teriery w typie boston terriera. Do Francji psy te przybyły wraz z emigrującymi w poszukiwaniu pracy tkaczami z Anglii. Choć Anglicy początkowo nie byli zachwyceni tymi czworonogami, Francuzów urzekła ona od razu! 

Nazwa buldog francuski zaczęła funkcjonować pod koniec XIX wieku, kiedy to ustalono wzorzec rasy i została ona oficjalnie uznana. Pomimo tego, że początkowo buldog francuski żył w domach mieszczan, dość szybko zyskał uznanie osób z wyższych sfer. Swego czasu jej szczęśliwym posiadaczem był nawet król Edward VII. 

Buldog francuski to bardzo popularna w Polsce rasa psów do towarzystwa ©Shutterstock

Boston terier – charakterystyka rasy

Boston terrier, podobnie jak buldog francuski, należy do psów molosowatych i zgodnie z klasyfikacją FCI zaliczany jest do grupy psów do towarzystwa. Nie podlega on próbom pracy.

Początki rasy sięgają XIX wieku i przenoszą nas do Stanów Zjednoczonych, a dokładniej – do Bostonu, stolicy stanu Massachusetts. Spoglądając na tego niewielkiego, sympatycznego czworonoga, aż trudno uwierzyć, co było przyczynkiem do jego powstania, a była nim chęć stworzenia jeszcze lepszej… rasy bojowej do popularnych wówczas walk psów! 

Przodkami bostona są m.in. buldogi angielskie i wymarłe już białe teriery angielskie. W późniejszym czasie psy te krzyżowano także z wyżej opisanym buldogiem francuskim. Amerykański Związek Kynologiczny oficjalnie uznał rasę w 1893 roku. 

Boston terrier©Shutterstock

Boston terrier a buldog - wygląd

Zarówno buldog francuski, jak i boston terrier, to niewielkie psy krótkowłose. Psy te na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Nic w tym dziwnego – w końcu buldog jest jednym z przodków bostona.

Każdy z nich jest małym psem molosowatym i należy do grupy psów do towarzystwa. Są to rasy brachycefaliczne. Buldog francuski jest jednak psem niższym i jednocześnie waży więcej niż boston. Rasy te można odróżnić także m.in. po umaszczeniu. Bostony wyróżniają się charakterystycznym białym „szalikiem” wokół szyi i znaczeniami na pysku. 

Buldog francuski

  • Wielkość: od 27 do 35 cm w kłębie przypadku psów i od 24 do 32 cm w przypadku suk.
  • Waga: Waga psów waha się w granicach od 9 do 14 kg, a suk przeciętnie od 8 do 13 kg.
  • Szata i umaszczenie:  Jego sierść, pozbawiona podszerstka, jest krótka i błyszcząca. Rasa występuje w różnych umaszczeniach, zazwyczaj płowym z pręgowniem bądź jednolicie płowym. Białe znaczenia są dopuszczalne. 

Pies ten cechuje się krępą, muskularną budową ciała. Ma krótką kufę, mocno zadarty nos, a jego cechą charakterystyczną są duże, stojące uszy. Dość duże oczy o inteligentnym, żywym wyrazie są nisko osadzone. Ogon buldoga francuskiego jest krótki i nisko osadzony.

Boston terrier

  • Wielkość: wysokość w kłębie nie przekracza 40 cm.
  • Waga: Występuje on w trzech kategoriach wagowych – poniżej 6,8 kg, od 6,8 do 9 kg i od 9 do 11,35 kg.
  • Szata i umaszczenie: Rasa występuje w umaszczeniu pręgowanym, czarnym z równo rozłożonymi znaczeniami (jest to coś, co wyróżnia rasę) w białym kolorze lub tzw. foczym, czyli o maści czarnej z rudnym odcieniem. 

Dymorfizm płciowy jest niemal niedostrzegalny. Suki mają zazwyczaj nieco „subtelniejszą” budowę. Jest to czworonóg o zwartej, harmonijnej budowie ciała. Należy on do ras brachycefalicznych, dlatego ma krótką głowę i spłaszczoną kufę. Głowa jest proporcjonalna do swojej sylwetki, jego tułów jest zwarty i krótki, a łapy mocne i stawiane elegancko. Oczy są pełne wyrazu, wesołe. Ogon Bostona jest krótki.

Buldog francuski a boston terrier  - charakter

Buldog ten jest stworzeniem wyjątkowo wesołym i towarzyskim. Uwielbia zabawy różnego rodzaju. Należy jednak do ras brachycefalicznych – wynikające z tego predyspozycje (jak m.in. źle wykształcona tchawica) uniemożliwiają mu intensywne aktywności fizyczne. Wykazuje przyjazny stosunek zarówno do ludzi i zwierząt. Jest inteligentny i szybko się uczy. Jako typowy pies do towarzystwa nie powinien zostawać przed dłuższy czas sam, bo sytuacja taka niekorzystnie wpływa na jego psychikę. 

Boston terrier to pies bardzo inteligentny i żywiołowy. Jest bardzo towarzyski i otwarty, akceptuje obcych ludzi i inne zwierzęta. Świetnie „dogaduje się” z dziećmi, jeśli te wiedzą, jak go traktować i nie narzucają się mu zbyt mocno. Jako typowy pies do towarzystwa mocno przywiązuje się do swoich najbliższych i źle znosi rozłąkę z nimi. Najlepiej się czuje, gdy jest w centrum zainteresowania. 

Obie rasy są bardzo towarzyskie, inteligentne, szybko i chętnie się uczą, jeśli stosuje się prawidłowe metody szkolenia. Każda z nich wymaga uwagi i zainteresowania opiekuna – mocno przywiązują się do domowników i źle znoszą samotność.

Buldog francuski jest o wiele bardziej popularny w Europie niż boston. Ten ostatni cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, choć coraz częściej można go zauważyć na ulicach europejskich miast… o ile nie pomylimy go z buldogiem! 

Buldog francuski i boston terrier – zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnacja szaty buldoga i bostona jest prosta i nie wymaga wiele czasu – o ile pies nie cierpi na schorzenia dermatologiczne, jak np. zapalenie skóry, do których rasy te są predysponowane (buldog znacznie bardziej niż boston).

Sierść wystarczy delikatnie szczotkować raz na kilka dni i przecierać wilgotną ściereczką w celu odświeżenia. Szczególną uwagę należy poświęcić pielęgnacji oczu, uszu i fałdek na pysku (w przypadku buldoga). 

Jako rasy cechujące się brachycefalią boston i buldog francuski narażone są na szereg chorób, takich jak m.in.:

  • ciągłe problemy z układem oddechowym,
  • choroby serca i kręgosłupa,
  • alergie,
  • zwichnięcie rzepki kolanowej.

Choć są to psiaki bardzo wesołe i energiczne, nie powinny być narażone na bardzo intensywną aktywność fizyczną. Szczególną uwagę należy im poświęcić w okresie upałów, ponieważ bardzo szybko się przegrzewają, co może skutkować groźnymi następstwami dla zdrowia. 

Buldog francuski i boston terrier – podsumowanie

Każda z wyżej opisanych ras jest wyjątkowo przyjazna i sympatyczna. Nie może zatem dziwić fakt, że cieszą się one ogromną popularnością zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi (boston głównie w USA). Każdy przyszły opiekun bostona lub/i buldoga francuskiego powinien mieć jednak świadomość tego, że są to czworonogi obarczone rozmaitymi schorzeniami, które w przyszłości mogą wymagać długotrwałej i kosztownej terapii.

Zanim zdecydujesz się na psa którejś z tych ras, koniecznie znajdź dobrą hodowlę, w której masz szansę nabyć psiaka stosunkowo zdrowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z hodowcą, który powinien przestawić Ci wszystkie fakty na temat rasy i udzielić szczegółowych wskazówek odnośnie opieki nad nią! 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?