Coton de Tulear

Coton de Tulear
Coton de Tulear

Coton de Tuléar to niewielki piesek do towarzystwa, spokojny i energiczny zarazem, skory do zabawy. Zachwyci każdego przyjaznym usposobieniem, doskonale sprawdzi się również jako kompan samotnych osób. Pies ten w zasadzie niczego się nie boi, ale okazuje nieufność wobec obcych, dzięki czemu zaalarmuje o obecności intruza. Coton de Tuléar jest towarzyski i dobrze dogaduje się z innymi psami, bez problemu akceptuje też obecność innych zwierząt domowych (kotów, królików, itd.).

Najważniejsze informacje o Coton de Tulear

Długość życia :

9

21

14

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Coton de Tuléar pojawił się w Europie niedawno, pierwszy osobnik trafił do Francji w 1977 roku. Wcześniej pies ten żył wyłącznie na Madagaskarze i nie był znany w innych częściach świata. Nie ma pewności co do pochodzenia rasy, choć wpływ psów francuskich jest niewątpliwy. Mimo długiej historii rasy FCI uznała ją oficjalnie dopiero w 1975 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 22 i 27 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 3 i 5 kg

  Pies : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Coton de Tuléar to uroczy, wesoły i żywiołowy piesek. Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 2:3. Głowa widziana z góry ma kształt trójkąta, czaszka jest nieznacznie zaokrąglona, kufa krótsza niż czaszka, o długości ok. 6 cm. Niezbyt mocno zaznaczony stop. Oczy są okrągłe, o żywym wyrazie. Uszy wiszące, trójkątne i cienkie, o długości około 7 cm, wysoko osadzone na czaszce. Linia grzbietu jest nieznacznie wypukła. Kończyny powinny być idealnie pionowe. Ogon nisko osadzony, mierzący około 18 cm, grubszy u podstawy i zwężający się ku końcowi. W spoczynku noszony poniżej stawu skokowego z uniesionym końcem.

  Ciekawostki

  Jeśli nie szczotkujemy psa często, a nawet codziennie, konieczne będzie ogolenie sierści. Należy zatem wykazać się w tym zakresie systematycznością.

  Coton de Tulear - charakter

  • 100%

   Czuły

   To niezwykle czuły piesek, zwany też żartobliwie „antydepresantem”. Niezwykle szybko przywiązuje się do swoich opiekunów.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Coton de Tuléar uwielbia się bawić i bardzo ceni sobie towarzystwo człowieka. Jest pocieszny i potrafi rozweselić każdego.

  • 66%

   Spokojny

   Coton de Tuléar potrafi zachowywać się spokojnie, o ile zaspokoimy jego potrzeby i nauczymy go wyciszać się na polecenie (np. powrót do legowiska). 

   Jeśli pies ma za mało ruchu, będzie biegał po całym domu, co szybko stanie się dla nas męczące.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten niewielki piesek do towarzystwa jest wyjątkowo bystry. Inteligencję wykorzystuje głównie po to, by przyciągać uwagę właściciela.

  • 100%

   Łowca

   Coton de Tuléar zachował instynkt myśliwski, który w przeszłości był mu niezbędny do przeżycia. Obecnie polowanie służy mu raczej jako forma zabawy niż zaspokojenia głodu. 

   Często można zobaczyć go biegającego za ofiarą po całym ogrodzie.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Coton de Tuléar jest przyjaźnie nastawiony wobec znanych sobie osób, nie lubi natomiast obcych i zachowuje wobec nich dystans.

  • 33%

   Niezależny

   Pies ten bardzo przywiązuje się do swoich najbliższych, nie znosi wykluczenia. Opracował zresztą liczne strategie, które skutecznie pozwalają mu zwrócić na siebie uwagę właścicieli.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Jako pies do towarzystwa i ozdobny coton de Tuléar nie cierpi samotności. Jeśli zostawiamy go samego na zbyt długo, może rozwinąć się u niego lęk separacyjny.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wyszkolenie psa tej rasy nie jest trudne, jest to bowiem z natury posłuszny pies. Jednak tak, jak w przypadku innych ras,  naukę podstaw posłuszeństwa należy wdrożyć, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. Stosowane metody powinny być jednocześnie łagodne i zdecydowane, konsekwentne i pozbawione brutalności.

   • 100%

    Szczekliwy

    Pozostawiony w samotności coton de Tuléar może szczekać całymi godzinami aż do powrotu właścicieli.

   • 33%