Marzeniem wielu rodzin z dziećmi jest posiadanie psa. Nic dziwnego. W wielu domach psy domowe – lojalni i oddani czworonożni przyjaciele – stają się pełnoprawnymi członkami rodziny, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie.
Pies domowy - jak wyglądało udomowienie psa?
Proces udomowienia psa sięga bardzo daleko w historię ludzkości i jest wynikiem długotrwałej ewolucji relacji między ludźmi a wilkami. Psy najprawdopodobniej wykształciły się z jednego gatunku – wilka szarego (łac. Canis lupus) w wyniku krzyżowania z różnymi innymi gatunkami wilków na całym świecie.
Pierwsze udomowione psy (łac. Canis familiaris lub Canis lupus familiaris) pojawiły się prawdopodobnie około 15 tysięcy lat temu, choć istnieją także dowody sugerujące, że proces ten mógł rozpocząć się nawet 30 tysięcy lat temu.
Początkowo wilki same zbliżały się do ludzkich osad w poszukiwaniu łatwych źródeł pożywienia, a ludzie korzystali z ich umiejętności myśliwskich i stróżowania. Z czasem doprowadziło do wytworzenia się więzi opartej na korzyściach dla obu stron.
W miarę upływu czasu ludzie zaczęli selekcjonować psy pod kątem różnych cech, takich jak umiejętności myśliwskie, stróżowanie, towarzyskość czy wygląd. To doprowadziło do powstania różnorodności ras psów, który to proces obserwujemy dziś.
Rasy psów domowych
Wybierając psa, który ma towarzyszyć rodzinie, trzeba dobrze zastanowić się nad odpowiednim doborem rasy. Niektóre z nich są bowiem otwarte i chętne do zabaw z dziećmi, inne zaś znacznie bardziej wycofane. Zastanówmy się też, jaki tryb życia prowadzi nasza rodzina - czy lubimy sport i długie spacery, czy wolimy spędzać czas w domowym zaciszu?
Poniższe rasy psów, to czworonogi, które są szczególnie przyjazne i otwarte, lubią zabawę i dobrze odnajdą się w rodzinie z dziećmi.
Bichon frise
Bichon frise to niewielki piesek z ogromnym sercem, który uwielbia być głaskany i przytulany przez swoich właścicieli. Jest wobec nich bardzo czuły i szybko się przywiązuje. Charakteryzuje się wesołym usposobieniem i uwielbia się bawić, więc będzie idealnym towarzyszem starszych dzieci.
Decydując się na bichona, trzeba mieć jednak świadomość tego, że te psy rodzinne wymagają regularnej pielęgnacji i częstego strzyżenia.
Buldog francuski
Buldogi francuskie, ze względu na swoje niezwykle pogodne i łagodne usposobienie, okazują się wymarzonymi kompanami rodzin z dziećmi. Jako psy domowe są niezwykle oddane, ale wymagają sporo zainteresowania – źle noszą samotność. Wobec dzieci wykazują się dużą cierpliwością, uwielbiają się bawić i bardzo łatwo uczą się nowych sztuczek.
Coton de tulear
Psy domowe rasy coton de tulear wyróżniają się spośród innych przede wszystkim tym, że nie faworyzują żadnego z członków rodziny – przywiązują się do każdego z nich jednakowo.
Cotony są niezwykle energiczne i bardzo radosne, ale źle znoszą samotność, więc nie można zostawiać ich samych w domu na długie godziny. Podobnie jak w przypadku bichona, pielęgnacja jest dość czasochłonna.
Hawańczyk
Hawańczyk, jak mało który inny pies domowy, uwielbia dzieci i zabawy z nimi. Ze względu na przyjazny charakter i łatwość szkolenia hawańczyka uważa się za idealną rasę dla osób, które nigdy wcześniej nie miały psa. Jego właściciele powinni być jednak dość aktywni i poświęcać swojemu pupilowi sporo uwagi – psy tej rasy rozpiera energia.
Maltańczyk
Wśród ras psów domowych maltańczyk jest niewątpliwie jedną z tych, które znane są najdłużej. Jako typowe pieski do towarzystwa najlepiej czują się wśród ludzi. Uwielbiają być głaskane, czesane i przytulane. To świetni towarzysze zabaw starszych dzieci (młodsze mogą przez nieuwagę zrobić krzywdę filigranowemu maltańczykowi).
Shih tzu
O shih tzu mówi się, że ma iście koci charakter – choć uwielbia pieszczoty, zwykle sam decyduje, kiedy ma na nie ochotę. Lubi spać, więc nie nudzi się, gdy zostaje sam w domu. To sprawia, że może stać się wiernym przyjacielem także rodzin zabieganych i zapracowanych. Jak każdy pies, potrzebuje jednak uwagi i miłości ze strony domowników – nie należy mu więc ich szczędzić.
Terier tybetański
Urocze teriery tybetańskie, zanim stały się typowymi psami rodzinnymi, pomagały w wypasaniu owiec i bydła w Tybecie. Dziś to przede wszystkim psy domowe o wesołym, pogodnym charakterze, które są świetnymi kompanami starszych dzieci. Uwielbiają się bawić i bardzo szybko się uczą, stając się oddanymi towarzyszami rodziny.
Berneński pies pasterski
Większość wymienionych do tej pory ras psów domowych to pieski raczej filigranowe. Nie oznacza to jednak, że rodzinie nie mogą towarzyszyć większe psy. Doskonałym przykładem jest potężny, puchaty berneński pies pasterski.
Berneńczyki są wesołe i towarzyskie, a przy tym bardzo zrównoważone. Zazwyczaj posłuszne, łatwo przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią być same. Cierpliwe i wyrozumiałe, stają się szybko najlepszymi przyjaciółmi dzieci. Zostawione sam na sam z kilkulatkami mogą jednak niechcący przewrócić je w zabawie, nie zdając sobie sprawy ze swoich gabarytów. Są też zbyt silne, by dzieci mogły same wychodzić z nimi na spacery.
Golden retriever
Owczarek podhalański
Duże i silne owczarki podhalańskie to jedna z pięciu rdzennie polskich ras psów (obok charta polskiego, ogara, gończego polskiego i polskiego owczarka nizinnego). Wyróżniają się silnym charakterem i samodzielnością, ale odpowiednio wychowane okazują się idealnymi psami rodzinnymi.
Są przyjazne, opiekuńcze i bardzo oddane swoim właścicielom, od których często jednak domagają się okazywania uczuć poprzez pieszczoty i wspólną zabawę.
Labrador retriever
Żywiołowe i entuzjastyczne labradory to dzisiaj jedna z najchętniej wybieranych przez rodziny ras psów. Labradory rzeczywiście przepadają za dziećmi – chyba głównie ze względu na to, że te ciągle chcą się z nimi bawić.
W wirze zabawy trzeba jednak uważać na ich gabaryty – mogą niechcący przewrócić dziecko lub je popchnąć. Warto też pamiętać o tym, że ze względu na swój charakter labradory wymagają dużo aktywności.
Flat coated retriever
Innym psem idealnym dla rodzin aktywnych, które spędzają dużo czasu, ruszając się na świeżym powietrzu, może być flat coated retriever. To bardzo pogodna, żywiołowa rasa, której przedstawiciele lubią się bawić. Z tego względu świetnie odnajdują się w roli towarzyszy starszych dzieci.
Flaty są bardzo energiczne, wymagają dużo ruchu – najlepiej około 2 godzin dziennie. Jeśli nie uda nam się dostarczyć im odpowiedniej dawki treningu na świeżym powietrzu, mogą być kłopotliwe i psocić w domu.