Owczarek podhalański

Inne nazwy: polski owczarek podhalański, Tatra sheperd dog, Polnischer Berghund, owczarek tatrzański, pot. podhalan

#29

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Owczarek podhalański
Owczarek podhalański © Shutterstock

Owczarek podhalański to spokojny, zrównoważony pies wykorzystywany obecnie do stróżowania oraz jako pies pasterski (zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem). W stosunku do właściciela jest niezwykle czuły i łagodny, natomiast wobec obcych okazuje nieufność. Ma spokojne usposobienie, jest bardzo czujny i niezależny. Jest podatny na szkolenie, o ile stosowane metody nie są oparte o przymus. To także wspaniały pies rodzinny, ponieważ szczególną sympatią darzy dzieci – jest wobec nich wyjątkowo cierpliwy.

Podstawowe informacje o owczarku podhalańskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Polski owczarek podhalański to rasa, która spotykana jest przede wszystkim w polskich Tatrach i Beskidach. Pochodzenie rasy nie jest do końca jasne. Istnieją zarówno opinie głoszące, iż potomkami polskich owczarków podhalańskich są mastify tybetańskie, jak i m.in. czuwacze słowackie oraz węgierskie kuvasze – także psy pasterskie i zaganiające.

Duże psy pasterskie o białym umaszczeniu dotarły do Polski prawdopodobnie w XIV lub XV wieku, a pierwsze wzmianki na ich temat (w okolicach Podhala) pochodzą z XVII wieku. Jednolicie białe umaszczenie dawniej było bardzo pożądane ze względu na to, iż pierwotnie psy te chroniły stado m.in. przed wilkami i musiały się od nich wyróżniać.

Więcej o polskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

Pies : pomiędzy 65 i 70 cm

Waga

Suka : pomiędzy 30 i 40 kg

Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Owczarek podhalański to duży, mocny pies przypominający nowofundlanda, ale całkowicie biały. Czaszka jest szeroka, bruzda czołowa płytka. Krawędź czołowa wyraźnie zaznaczona, jednak niezbyt silnie załamana. Oczy są wyraziste, średniej wielkości, lekko skośne. Mają inteligentny i łagodny wyraz. Uszy osadzone na wysokości zewnętrznego kąta oka, średniej długości, trójkątne i mocno owłosione. Ogon niezbyt wysoko osadzony, sięga co najmniej stawu skokowego.

Ciekawostki

Owczarki podhalańskie żyjące w polskich górach noszą żelazną lub kolczastą obrożę, która chroni je przed wilkami atakującymi gardło lub szyję.

Owczarek podhalański - charakter

 • 66%

  Czuły

  Owczarek podhalański jest nie tylko czuły, ale także wyjątkowo wierny swoim najbliższym. To prawdziwy pieszczoch. 

 • 66%

  Lubi zabawę

  Pies ten świetnie dogaduje się z dziećmi, z którymi lubi spędzać czas, ale nie należy on do najbardziej aktywnych czworonogów, dlatego szalone, intensywne zabawy nie są dla niego. Jeśli uzna, że nie ma ochoty na dalszą aktywność, po prostu spokojnie odejdzie w zaciszne miejsce – nie należy go wówczas zmuszać do zabawy.

 • 100%

  Spokojny

  Owczarek podhalański to siła spokoju. Jest duży, a jednocześnie niezwykle łagodny. Nie wolno jednak zachowywać się wobec niego gwałtownie, bo posiada bardzo silny instynkt obronny. 

 • 100%

  Inteligentny

  Owczarek podhalański jest żywy, odważny i inteligentny, może służyć zarówno jako pies użytkowy, jak i do towarzystwa. 

 • 33%

  Łowca

  Instynkt myśliwski jest bardzo słabo zaznaczony w stosunku do instynktu obronnego. Jedyne ofiary owczarka podhalańskiego to intruzi próbujący wtargnąć na jego teren.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Pies ten jest niezwykle czujny i nie ufa nieznajomym, przy czym nie okazuje strachu ani agresji. Dzięki swojemu zrównoważeniu i inteligencji potrafi szybko przeanalizować potencjalne zagrożenie danej sytuacji.

 • 100%

  Niezależny

  Owczarek podhalański jest bardzo niezależny, bez problemu potrafi oddać się własnym zajęciom. Stale jednak czuwa nad swoimi bliski, by zapewnić im odpowiednią ochronę. 

  Zachowanie

  • 100%

   Znoszenie samotności

   Pies ten bez problemu może zostawać sam w domu. Pod nieobecność właścicieli z radością będzie pilnował dobytku. Ale oczywiście – jak każdy pies – musi być do tego właściwie przygotowywany od szczeniaka. 

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Zmotywowanie owczarka podhalańskiego do nauki bywa trudne, ale przy odpowiednim podejściu wyniki szkolenia będą satysfakcjonujące.

   W żadnym wypadku nie wolno zaniedbywać szkolenia psa. Trzeba rozpocząć je, gdy tylko trafi on do naszego domu. Ze względu na rozmiar dorosłego osobnika, musimy umieć go kontrolować przy pomocy komend, zwłaszcza w mieście, podczas wizyty nieznajomego czy na spacerze. 

  • 66%

   Szczekliwy

   Owczarek podhalański może szczekać, by odstraszyć intruza, choć najczęściej wystarczy do tego sama jego obecność. 

  • 33%