Kuvasz

Kuvasz
Kuvasz

Kuvasz to duży i silny pies pasterski o niezwykle szlachetnym wyglądzie. Niegdyś wykorzystywany do pilnowania stad bydła i polowań, dziś jest przede wszystkim psem rodzinnym i stróżującym. To bardzo stara rasa, przybyła na tereny Węgier prawdopodobnie w XIII wieku. Kuvasz jest odważny, nieustraszony i całkowicie wierny swojemu opiekunowi, w obronie którego będzie walczyć z narażeniem życia. To pies, na którego zawsze można liczyć!

Podstawowe informacje o owczarku węgierskim kuvasz

Długość życia :

5

17

10

12

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Historia rasy nie jest jasna, najstarsze korzenie rasy są azjatyckie. Prawdopodobnie kuvasz na Węgry trafił z Kumanami, koczowniczymi pasterzami tureckiego pochodzenia. Świadoma hodowla rasy rozpoczęła się dopiero w XX wieku. W wyniku drugiej wojny światowej została zahamowana, ale po jej zakończeniu podjęto hodowlę na nowo. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 66 i 70 cm

  Pies : pomiędzy 71 i 76 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 37 i 50 kg

  Pies : pomiędzy 48 i 62 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Kuvasz to dużych rozmiarów pies (wysokość w kłębie do 76 cm u psów i do 70 cm u suk) o eleganckim wyglądzie, uosabiającym siłę i szlachetność. Ciało jest mało wydłużone, niemal kwadratowe. Głowa szlachetna i mocna. Czaszka długa, średniej wielkości, z szerokim końcem. Kufa zwęża się w kierunku nosa, ale nie jest spiczasta. Stop słabo zaznaczony, prosty grzbiet nosa. Oczy kuvasza są skośne, w kształcie migdałów, ciemnobrązowe, o łagodnym i inteligentnym wyrazie. Uszy mają kształt litery V, są wysoko osadzone i lekko odstające od głowy na wysokości 1/3, patrząc od góry, następnie płasko opadają i przylegają do głowy. Ogon nisko osadzony, sięgający stawu skokowego, lekko uniesiony koniec. Kończyny silne, umięśnione i proste.

  Ciekawostki

  Nazwa psa w języku tureckim oznacza wojownika. 

  Niektóre hipotezy zakładają, że kuvasz może być bardzo starą rasą wywodzącą się od psów żyjących w okresie cywilizacji Sumerów. 

  Kuvasz - charakter

  • 66%

   Czuły

   Kuvasz nie jest wielkim pieszczochem, z pewnością nie zechce wylegiwać się na kolanach opiekuna cały dzień. Docenia on jednak uwagę, którą go obdarzamy. Nie należy zmuszać go do pieszczot. Trzeba zapewnić mu strefę komfortu. Jeśli poczuje potrzebę bliskości, sam przyjdzie i to okaże. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Jako szczeniak pies ten bywa dość skory do zabawy, ale z wiekiem "poważnieje". To czworonóg aktywny, ale zamiast szalonej zabawy woli np. ćwiczenia ukierunkowane na konkretny cel.

  • 66%

   Spokojny

   Kuvasz jest z natury spokojnym i zrównoważonym czworonogiem. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią porcję aktywności i stymulacji umysłowej, w domu nie będzie sprawiał problemów. 

  • 66%

   Inteligentny

   To inteligentny i bystry pies o wielu zaletach. Potrafi dostosować się do rozmaitych zadań. Ceni sobie uwagę człowieka i będzie z nim chętnie współpracował, jeśli metody szkoleniowe zostaną odpowiednio dobrane do jego potrzeb. 

  • 33%

   Łowca

   Kuvasz jest przede wszystkim psem pasterskim, stróżującym i obronnym. Dawniej wykorzystywano go również do polowań, m.in. w roli psa tropiącego, bo ma świetny węch, ale nie cechuje się dużym instynktem łowieckim. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten jest wyjątkowo odważny i pewny siebie. Jest nieufny wobec obcych, co czyni z niego doskonałego stróża. Jest też gotów narazić życie w obronie swego opiekuna, co z kolei czyni go wspaniałym psem obronnym. Sprowokowany, może być gwałtowny i agresywny. Biada temu, kto wejdzie nieproszony na jego teren. 

  • 66%

   Niezależny

   To stosunkowo niezależny pies, niemniej potrzebuje on stałego kontaktu z człowiekiem. Opiekun nie powinien jednak osaczać psa i próbować uszczęśliwiać go na siłę ciągłym głaskaniem i przytulaniem.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Kuvasz bardzo dobrze znosi nieobecność właściciela, bo jego główną rolą jest pilnowanie pozostawionego pod jego opieką mienia. Nie oznacza to jednak, że psa nie trzeba do tego przygotować. Należy uczyć go tego od okresu szczenięcego i monitorować postępy. 

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    To pies o silnym, niezależnym charakterze, nad którym trzeba umieć zapanować za pomocą konsekwentnego i stanowczego szkolenia - pozbawionego jednak jakiejkolwiek brutalności! Jeśli kuvasz poczuje się zagrożony lub będzie źle traktowany, może stać się agresywny i nieprzewidywalny.

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies ten potrafi naprawdę głośno szczekać, by odstraszyć intruzów, którzy ośmielą się zbliżyć do pilnowanego przez niego mienia. Nie nadużywa on jednak tej umiejętności. Zazwyczaj już sam jego wygląd wystarczy do tego, by skutecznie zniechęcić nieproszonego gościa do bliższego kontaktu. 

   • 33%