Owczarek staroangielski bobtail

Owczarek staroangielski bobtail
Owczarek staroangielski bobtail © Shutterstock

Owczarek staroangielski bobtail to prawdziwy pies pasterski, który uwielbia zaganiać zwierzęta, choć obecnie służy głównie jako pies do towarzystwa. Jest bardzo łagodny i sympatyczny, ale niezbyt posłuszny, dlatego potrzebuje doświadczonego właściciela. Bobtail świetnie sprawdzi się jako stróż, nie jest jednak agresywny. Ten towarzyski i czuły pies jest również doskonałym kompanem dla dzieci w każdym wieku.

Najważniejsze informacje o Owczarek staroangielski bobtail

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Owczarek staroangielski, jak sama nazwa wskazuje, to bardzo stara rasa. Jej przodkiem jest prawdopodobnie ten sam owczarek azjatycki, co w przypadku francuskiego briarda, włoskiego owczarka z Bergamo i węgierskiego komondora. Bobtail został po raz pierwszy wyselekcjonowany podczas wojny stuletniej, w jego żyłach bez wątpienia płynie krew briarda.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 56 i 60 cm

  Pies : pomiędzy 61 i 65 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 35 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 35 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe
  Różnooki

  Opis

  Bobtail to duży, silny, zwarty pies, którego sylwetkę można wpisać w kwadrat. Jest obficie pokryty sierścią, krępy i umięśniony. Czaszka jest szeroka i raczej kwadratowa, dobrze wysklepiona nad oczami. Stop wyraźnie zaznaczony. Kufa mocna i kanciasta, o długości równej mniej więcej połowie długości całej głowy. Uszy są małe, noszone płasko przy głowie. Kończyny proste i pionowe. W niektórych przypadkach ogon jest szczątkowy od urodzenia. Jeśli jest kompletny, powinien być obficie owłosiony. 

  Ciekawostki

  Bobtail po angielsku oznacza „krótko ucięty ogon”, angielscy pasterze obcinali bowiem szczeniakom ogony w pierwszych dniach życia. 

  Niektórzy uważają, że robili to po to, by uniknąć „podatku od luksusu”, który obejmował właścicieli psów do towarzystwa. Krótki ogon oznaczał, że pies nie jest przeznaczony na wystawę i do towarzystwa, tylko do pracy. Inni natomiast sądzą, że było to spowodowane kwestiami higieny. W ten sposób ogon mniej się brudził. 

  Owczarek staroangielski bobtail - charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten niezależny z natury pies potrzebuje jednak do dobrego samopoczucia bliskich sobie osób. Potrafi okazywać czułość, zwłaszcza dzieciom, które uwielbia, nie jest jednak zbyt wylewny. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Bobtail jest bardzo aktywny, jego czujność należy utrzymywać przez codzienne zabawy i gry edukacyjne. Pies ten uwielbia zabawę, co bardzo przydaje się przy szkoleniu.

  • 66%

   Spokojny

   Bobtail bywa niespokojny, ale jeśli zadbamy o jego potrzeby, sprawdzi się jako doskonały towarzysz codziennego życia. 

  • 66%

   Inteligentny

   To aktywny i niezawodny pies, jego inteligencja przejawia się w podejmowaniu inicjatywy i dużej zdolności adaptacji. Ciężko się go szkoli, co też w pewien sposób potwierdza jego inteligencję. 

  • 33%

   Łowca

   Jako pies pasterski bobtail interesuje się innymi zwierzętami wyłącznie w celu ich zgrupowania na wzór stada owiec. Nie postrzega innych gatunków jako ofiar, ale jako grupę do zaganiania. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bobtail nigdy nie zachowuje się bojaźliwie lub agresywnie bez przyczyny. Jak wiele psów, do swobodnego zachowania potrzebuje opartej na zaufaniu relacji, ale o ile należycie zapoznamy go z nową osobą, chętnie zaakceptuje jej obecność w domu. 

  • 100%

   Niezależny

   To niezależny pies, który nie potrzebuje stale „wisieć” na swoim opiekunie, choć obecność ludzi jest niezbędna dla jego psychicznej i społecznej równowagi. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Bobtail nie ma szczególnych problemów z samotnością. Nieobecność właściciela nie powinna być jednak zbyt długa, a pies powinien mieć zapewnione w tym czasie zajęcie, by się nie nudził. 

    Jeśli pies ma zostać sam na dłużej, powinniśmy zapewnić mu wcześniej długi, interesujący spacer. 

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarek staroangielski uważany jest za mało posłusznego psa, jego szkolenie może więc okazać się trudne, jeśli nie rozpoczniemy go od razu, gdy szczeniak trafi do naszego domu i nie stosujemy łagodnych i stanowczych metod.

    Najważniejszymi elementami w pracy z tym czasem nazbyt entuzjastycznym psem jest nauka chodzenia na smyczy i socjalizacja

   • 66%

    Szczekliwy

    Bobtail sprawdzi się jako pies alarmujący informujący o pojawieniu się intruza. 

   • 33%