Lhasa apso

Lhasa apso to niewielki pies ozdobny, dobrze zbudowany i odporny, o łagodnym charakterze i dużej wrażliwości, dzięki której świetnie odnajdzie się u boku każdego właściciela, niezależnie od preferowanego przez niego trybu życia. Jest serdeczny i lubi zabawę, sprawdzi się więc jako pupil dla dzieci, a jego spokojny i zrównoważony charakter predysponuje go również do roli towarzysza życia osób starszych.

Lhasa apso
Lhasa apso © Shuttertstock

Najważniejsze informacje o Lhasa apso

Długość życia :

9

23

14

18

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Rasa lhasa aso rozwinęła się w klasztorach buddyjskich i w wioskach otaczających święte miasto Lhassa. Ta bardzo stara rasa dopiero niedawno rozprzestrzeniła się w Europie (w Anglii w latach dwudziestych), ale bardzo szybko zyskała popularność. Jest krzyżówką teriera tybetańskiego i spaniela tybetańskiego. Chińczycy uważali, że przynosi szczęście, w związku z tym w Europie przylgnął do niej przydomek « pies – talizman ».

Klub rasy lhasa apso powstał w Wielkiej Brytanii w 1933 r. Początkowo psy te zaliczano do grupy terierów, ale w 1955 r. Amerykański Klub Kynologiczny (American Kennel Club) usunął je z grupy psów pracujących i ostatecznie zaklasyfikował jako psy do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 5 : psy tybetańskie

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Lhasa apso

  Suka : pomiędzy 18 i 28 cm

  Pies : pomiędzy 20 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Lhasa apso to mały pies o wydłużonej sylwetce, dość zwinny pomimo niskiego i masywnego tułowia. Głowa jest duża z obfitym owłosieniem opadającym na oczy oraz bujną brodą i wąsami. Czaszka, dość prosta, nieznacznie zwęża się za oczami. Średniej wielkości oczy nie są ani wyłupiaste, ani zapadnięte. Uszy wiszące mają obfite frędzle. Długość tułowia jest większa od wysokości psa w kłębie. Ogon, noszony nad grzbietem, ma również bogate owłosienie oraz czasami załamanie na końcu. Kończyny są krótkie, proste i mocne, obficie owłosione.

  icon idea
  Ciekawostki

  Typowa dla tej rasy odporność i mocna sylwetka wynikają z faktu, że w Tybecie psy lhasa apso przebywają na dużych wysokościach, często w surowym klimacie. Czynnik ten miał duży wpływ na ewolucję rasy, głównie na rozwój sierści, która stopniowo nabierała coraz większej gęstości, przez co stała się świetnym izolatorem termicznym. Długie frędzle nad oczami wykształciły się jako ochrona od m.in. kurzu i wiatru.

  icon breed/personality
  Lhasa apso - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Lhasa apso mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest wspaniałym towarzyszem życia, stróżem swoich bliskich, których pragnie zadowalać na każdym kroku.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Lhasa apso jest małym, serdecznym, żywotnym psem, który lubi się bawić i spędzać czas z dziećmi.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Lhasa apso sprawia wrażenie wesołego pieska i choć jest nim w istocie, w jego charakterze leży także spokój i pogoda ducha, dzięki którym będzie wspaniałym towarzyszem życia dla osób starszych.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Lhasa apso, żywiołowy i łagodny zarazem, posiada liczne zdolności, dzięki którym łatwo się uczy, a jego szkolenie nie sprawia większych trudności. Jest mądrym psem, co odzwierciedla fakt, że z łatwością przystosowuje się do każdego rodzaju otoczenia i do trybu życia każdego właściciela.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Niegdyś uważano, że lhasa apso należy do grupy terierów, czyli psów myśliwskich. Dość szybko zaklasyfikowano go do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa m.in. z uwagi na jego słabo rozwinięty instynkt drapieżcy.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec nieznajomych lhasa apso zachowuje dystans, jest wręcz nieufny i zawsze ostrzega domowników o ich przybyciu. Z drugiej strony dość szybko zaprzyjaźni się z nowopoznaną osobą, jeśli nabierze do niej zaufania. Potrafi odróżnić mile widzianego gościa od nieproszonego intruza.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Niegdyś jednym z głównym zadań psów lhasa apso było ostrzeganie przed niebezpieczeństwem i do dziś wykazują pod tym względem dużą inicjatywę. W charakterze lhasy apso leży działanie pod wpływem intuicji i impulsu, które nie zawsze pozostaje w zgodzie z wolą jego właściciela. Jest jednym z nielicznych psów ozdobnych i do towarzystwa, które nie są ślepo posłuszne swemu panu.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Ten mały domowy piesek może zostawać sam w domu w ciągu dnia i samotność znosi dość dobrze, o ile jego pan zadba o regularne spacery z pupilem przed i po każdej dłuższej nieobecności.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pochodzący z Tybetu lhasa apso jest psem wrażliwym, inteligentnym, ale czasem rozkojarzonym, przez co wymaga odpowiedniego szkolenia. Aby nie nabrał złych nawyków, szczeniak lhasa apso już od pierwszych dni w nowym domu powinien być zaznajamiany z obowiązującymi w nim zasadami.

    Ze względu na to, że jest małym, rozkosznym pupilem, często na dużo mu się pozwala, zaniedbując jednocześnie jego wychowanie. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak ich więksi kuzyni, małe pieski również potrzebują stanowczego i spójnego szkolenia.

    Pracę z lhasa apso należy podjąć odpowiednio wcześnie, pamiętając o tym, że najszybciej przyswoi on podstawowe zasady przy krótszych, lecz częstszych i regularnych lekcjach. Aby osiągnąć najlepsze efekty w procesie szkolenia, jego pan powinien być konsekwentny i pewny siebie.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Ten tybetański piesek zwany jest również “Apso Seng Kye”, co oznacza “psa wartowniczego ryczącego jak lew”. Rzeczywiście aż trudno uwierzyć, że tak małe stworzenie może tak donośnie szczekać. Ponadto szczeka w sposób charakterystyczny i bez żadnej nieśmiałości, byleby tylko przestrzec swoją rodzinę przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Lhasa apso to bardziej pies stróżujący (na ile pozwalają mu jego warunki fizyczne) niż łowiecki, dlatego bardzo rzadko wybiera się na samotne przechadzki. Zdecyduje się na nie tylko, jeśli jego spacery z panem będą zbyt rzadkie lub zbyt krótkie, albo jeśli odezwie się w nim instynkt odkrywcy i zechce zbadać teren poza już znajomym najbliższym otoczeniem.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Bardzo dobrze znosi samotność, lhasa apso nie będzie więc powodował w domu szkód pod nieobecność pana, gdyż toleruje ją ze stoickim spokojem, oczywiście w granicach rozsądku. Szkody mogą powodować szczeniaki lhapsa aso, ale są to sytuacje sporadyczne.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Ten piesek do towarzystwa nie będzie ukrywał swojego zadowolenia, gdy zostanie nagrodzony przysmakiem za właściwe zachowanie. W procesie szkolenia drobne frykasy będą dobrym wzmocnieniem motywującym psa, który bywa uparty.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Lhasa apso jest psem do towarzystwa, który dobrze sprawdzi się w roli stróża alarmującego o zbliżającym się intruzie poprzez głośnie szczekanie. Przez wieki był wykorzystywany w swoim kraju pochodzenia jako pies « ostrzegający », który uprzedzał swoich czworonożnych kolegów – mastify tybetańskie, trzymane jako psy obronne – o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Ten mały tybetański piesek jest idealnym kandydatem na pierwszego czworonoga w rodzinie. Łagodny charakter lhasa apso sprawia, że łatwo dostosowuje się do rytmu życia każdego właściciela. Nauczony jasnych i spójnych zasad panujących w domu, nie będzie sprawiał większych problemów swoim zachowaniem, jeśli pan zaspokoi wszystkie jego potrzeby.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Lhasa apso w mieszkaniu

     Lhasa apso jest pieskiem domowym, który bardzo dobrze czuje się zarówno w mieście jak i na wsi. Potrafi dostosować się do różnych warunków życia. Jest wytrzymały i dzięki temu może mieszkać zarówno w domu przy rodzinie, jak i na zewnątrz, ale należy pamiętać, że ten pies, choć dość niezależny, potrzebuje regularnego kontaktu z człowiekiem. Lhasa apso będzie szczęśliwy zarówno w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu, jednak niezależnie od miejsca i trybu życia właściciela ten powinien zadbać o codzienne spacery ze swoim pupilem, by zaspokoić jego potrzeby ruchowe. 

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Lhasa apso nie jest wielkim sportowcem i intensywny wysiłek nie jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Bez problemu może jednak podjąć różne aktywności fizyczne, gdyż jest z natury wytrzymały i odporny. Nawet jeśli nie został stworzony do wyczynowego sportu, lhasa apso pozostaje psem aktywnym, który lubi czuć się potrzebnym i potrafi pokazać się od tej strony osobom, które napotka na swej drodze. Do utrzymania równowagi fizycznej i psychicznej wystarczają mu codzienne spacery, ale na pewno doceni zajęcia, które zapewnią mu dodatkowe bodźce umysłowe takie jak taniec (dog-dancing), stymulujące i zajmujące zabawy np. w szukanie smakołyków i inne.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Lhasa apso jest psem małym i wytrzymałym, może więc towarzyszyć swojemu panu w podróży bez większego problemu, głównie dzięki swojej niewielkiej masie. Utrudnieniem może być zaniedbanie wczesnej socjalizacji psa. Już od szczeniaka należy wdrażać podstawy wychowania, które będą pożądane m.in. w jego przewożeniu (chodzenie na smyczy bez ciągnięcia, przybieranie nieruchomej pozycji, reagowanie na przywoływanie itp.)

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Lhasa apso i koty

      Co do zasady lhasa apso bez problemu akceptuje inne zwierzęta w swoim otoczeniu, w tym koty. Ich wzajemne relacje będą najlepsze, jeśli wychowują się razem pod jednym dachem.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Lhasa apso i psy

      Wobec innych psów lhasa apso będzie nastawiony przyjaźnie, o ile jego właściciel zadba o jego socjalizację na odpowiednim poziomie. Powinien ją rozpocząć wcześnie, najlepiej przed trzecim miesiącem życia szczeniaka, aby wzmocnić jego naturalne instynkty ułatwiające komunikację z innymi psami. Pomimo swojej niewielkiej postury lhasa apso nie boi się niczego i lubi dyktować własne warunki. Aranżując jego spotkania z innymi psami, należy brać pod uwagę takich czworonożnych kolegów, którzy będą to akceptować.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Lhasa apso i dzieci

      Lhasa apso sprawdzi się jako pupil dzieci, z którymi zazwyczaj lubi się bawić. Należy jednak pamiętać, że jego cierpliwość ma granice, zwłaszcza jeśli najmłodsi traktują go jak lalkę z długimi włosami. By uniknąć przykrych sytuacji, dzieci powinny nauczyć się zasad postępowania z psem. Muszą zrozumieć, że psa trzeba zostawić w spokoju, gdy jest w swoim koszyku oraz że nie wolno mu się naprzykrzać (nawet « tylko dla zabawy»). Muszą też nauczyć się czytać sygnały, którymi pies ostrzega przed zbyt dużą poufałością, takie jak warczenie, ziewanie, lizanie nosa, stroszenie sierści, « uśmiech » itp.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Lhasa apso i osoby starsze

      Lhasa apso jest psem spokojnym i serdecznym, będzie miłym towarzyszem osób starszych. Jego pan powinien być jednak sprawny fizycznie na tyle, by zapewnić mu przynajmniej dwa spacery dziennie. W przeciwnym razie musi mieć możliwość skorzystania z pomocy innych w tym zakresie.

      %}

      icon breed/price
      Lhasa apso - cena

      Cena psa rasy lhasa apso zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3600 zł za psa z rodowodem LOF. Pierwsze szczeniaki z miotu mogą osiągać cenę 4800 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego psa należy przeznaczyć około 120 zł, głównie na dobrej jakości karmę oraz podstawowe zabiegi (szczepienia, odrobaczanie, pielęgnacja itp.)

      Lhasa apso - pielęgnacja

      Obfite futerko tego małego pieska wymaga codziennej i uważnej pielęgnacji. Wskazane są regularne kąpiele psa, przynajmniej raz w miesiącu. Aby sierść pozostała piękna i zachowała swe właściwości ochronne, należy ją co tydzień rozczesywać i codziennie szczotkować. Szczególnej uwagi wymagają również wiszące uszy, które trzeba regularnie czyścić i profilaktycznie badać.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści jest umiarkowana, ale nasila się podczas okresów linienia, które występują dwa razy w roku: na wiosnę i na jesieni. W tym czasie należy poświęcić więcej czasu pielęgnacji psa i z większą częstotliwością niż zazwyczaj usuwać martwy włos.

      Żywienie

      Pod względem żywienia lhasa apso nie jest trudnym psem. Może zadowolić się suchą karmą wysokiej jakości. Przy odpowiednim odżywianiu przepiękne futerko tego psa zyska dodatkowy blask, dlatego ważne jest, aby sucha karma, na której oparta jest jego dieta, była jakości premium. 

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia lhasa apso to około 16 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Lhasa apso jest bardzo wytrzymały i może przetrwać w bardzo niskich temperaturach, w czym pomaga mu gęste futerko.

      Odporność na upały

      Lhasa apso jest psem wytrzymałym, mocnej budowy i upały nadmiernie mu nie dokuczają, o ile ma zapewniony swobodny dostęp do wody i do zacienionego miejsca, gdzie może odpocząć.

      Odporność na zimno

      Bogate owłosienie tego psa chroni go przed zimnem, w związku z czym lhasa apso dobrze znosi mróz i inne niesprzyjające warunki pogodowe, niemniej jednak w okresie zimowym czas najchętniej spędza w ciepłym i wygodnym domu.

      Skłonność do tycia

      Aby ten mocny, ale jednak wrażliwy piesek uniknął problemów zdrowotnych, należy ograniczać mu dostęp do przekąsek między posiłkami oraz do resztek ze stołu domowników.

      Częste choroby

      • Postępująca atrofia siatkówki
      • Wrodzone wodogłowie (hydrocefalia) 
      • Entropium (podwinięcie powieki)
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz