Lhasa apso

Lhasa apso
Lhasa apso © Shuttertstock

Lhasa apso to niewielki pies ozdobny, dobrze zbudowany i odporny, o łagodnym charakterze i dużej wrażliwości, dzięki której świetnie odnajdzie się u boku każdego właściciela, niezależnie od preferowanego przez niego trybu życia. Jest serdeczny i lubi zabawę, sprawdzi się więc jako pupil dla dzieci, a jego spokojny i zrównoważony charakter predysponuje go również do roli towarzysza życia osób starszych.

Najważniejsze informacje o Lhasa apso

Długość życia :

9

23

14

18

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa lhasa aso rozwinęła się w klasztorach buddyjskich i w wioskach otaczających święte miasto Lhassa. Ta bardzo stara rasa dopiero niedawno rozprzestrzeniła się w Europie (w Anglii w latach dwudziestych), ale bardzo szybko zyskała popularność. Jest krzyżówką teriera tybetańskiego i spaniela tybetańskiego. Chińczycy uważali, że przynosi szczęście, w związku z tym w Europie przylgnął do niej przydomek « pies – talizman ».

Klub rasy lhasa apso powstał w Wielkiej Brytanii w 1933 r. Początkowo psy te zaliczano do grupy terierów, ale w 1955 r. Amerykański Klub Kynologiczny (American Kennel Club) usunął je z grupy psów pracujących i ostatecznie zaklasyfikował jako psy do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 5 : psy tybetańskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 18 i 28 cm

  Pies : pomiędzy 20 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Lhasa apso to mały pies o wydłużonej sylwetce, dość zwinny pomimo niskiego i masywnego tułowia. Głowa jest duża z obfitym owłosieniem opadającym na oczy oraz bujną brodą i wąsami. Czaszka, dość prosta, nieznacznie zwęża się za oczami. Średniej wielkości oczy nie są ani wyłupiaste, ani zapadnięte. Uszy wiszące mają obfite frędzle. Długość tułowia jest większa od wysokości psa w kłębie. Ogon, noszony nad grzbietem, ma również bogate owłosienie oraz czasami załamanie na końcu. Kończyny są krótkie, proste i mocne, obficie owłosione.

  Ciekawostki

  Typowa dla tej rasy odporność i mocna sylwetka wynikają z faktu, że w Tybecie psy lhasa apso przebywają na dużych wysokościach, często w surowym klimacie. Czynnik ten miał duży wpływ na ewolucję rasy, głównie na rozwój sierści, która stopniowo nabierała coraz większej gęstości, przez co stała się świetnym izolatorem termicznym. Długie frędzle nad oczami wykształciły się jako ochrona od m.in. kurzu i wiatru.

  Lhasa apso - charakter

  • 100%

   Czuły

   Lhasa apso mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest wspaniałym towarzyszem życia, stróżem swoich bliskich, których pragnie zadowalać na każdym kroku.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Lhasa apso jest małym, serdecznym, żywotnym psem, który lubi się bawić i spędzać czas z dziećmi.

  • 66%

   Spokojny

   Lhasa apso sprawia wrażenie wesołego pieska i choć jest nim w istocie, w jego charakterze leży także spokój i pogoda ducha, dzięki którym będzie wspaniałym towarzyszem życia dla osób starszych.

  • 66%

   Inteligentny

   Lhasa apso, żywiołowy i łagodny zarazem, posiada liczne zdolności, dzięki którym łatwo się uczy, a jego szkolenie nie sprawia większych trudności. Jest mądrym psem, co odzwierciedla fakt, że z łatwością przystosowuje się do każdego rodzaju otoczenia i do trybu życia każdego właściciela.

  • 33%

   Łowca

   Niegdyś uważano, że lhasa apso należy do grupy terierów, czyli psów myśliwskich. Dość szybko zaklasyfikowano go do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa m.in. z uwagi na jego słabo rozwinięty instynkt drapieżcy.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec nieznajomych lhasa apso zachowuje dystans, jest wręcz nieufny i zawsze ostrzega domowników o ich przybyciu. Z drugiej strony dość szybko zaprzyjaźni się z nowopoznaną osobą, jeśli nabierze do niej zaufania. Potrafi odróżnić mile widzianego gościa od nieproszonego intruza.

  • 66%

   Niezależny

   Niegdyś jednym z głównym zadań psów lhasa apso było ostrzeganie przed niebezpieczeństwem i do dziś wykazują pod tym względem dużą inicjatywę. W charakterze lhasy apso leży działanie pod wpływem intuicji i impulsu, które nie zawsze pozostaje w zgodzie z wolą jego właściciela. Jest jednym z nielicznych psów ozdobnych i do towarzystwa, które nie są ślepo posłuszne swemu panu.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Ten mały domowy piesek może zostawać sam w domu w ciągu dnia i samotność znosi dość dobrze, o ile jego pan zadba o regularne spacery z pupilem przed i po każdej dłuższej nieobecności.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pochodzący z Tybetu lhasa apso jest psem wrażliwym, inteligentnym, ale czasem rozkojarzonym, przez co wymaga odpowiedniego szkolenia. Aby nie nabrał złych nawyków, szczeniak lhasa apso już od pierwszych dni w nowym domu powinien być zaznajamiany z obowiązującymi w nim zasadami.

    Ze względu na to, że jest małym, rozkosznym pupilem, często na dużo mu się pozwala, zaniedbując jednocześnie jego wychowanie. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak ich więksi kuzyni, małe pieski również potrzebują stanowczego i spójnego szkolenia.

    Pracę z lhasa apso należy podjąć odpowiednio wcześnie, pamiętając o tym, że najszybciej przyswoi on podstawowe zasady przy krótszych, lecz częstszych i regularnych lekcjach. Aby osiągnąć najlepsze efekty w procesie szkolenia, jego pan powinien być konsekwentny i pewny siebie.

   • 100%

    Szczekliwy

    Ten tybetański piesek zwany jest również “Apso Seng Kye”, co oznacza “psa wartowniczego ryczącego jak lew”. Rzeczywiście aż trudno uwierzyć, że tak małe stworzenie może tak donośnie szczekać. Ponadto szczeka w sposób charakterystyczny i bez żadnej nieśmiałości, byleby tylko przestrzec swoją rodzinę przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

   • 33%