Reklama

10 ras małych psów długowłosych: czy znasz je wszystkie?

Shih tzu © Shutterstock

Nasze ukochane czworonogi są niebywale zróżnicowanym gatunkiem. Mają przeróżne charaktery, predyspozycje i oczywiście wygląd. Ogromnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się rasy małych psów długowłosych. Ale czy utrzymanie szaty psa długowłosego w należytym stanie nie jest przypadkiem zadaniem trudnym i czasochłonnym? Czy utrzymanie czystości w domu przy takim psie będzie wymagać ciągłego biegania ze ścierką i odkurzaczem? Oto rasy psów długowłosych niedużych rozmiarów i garść najważniejszych informacji o nich!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Jeśli chodzi o pielęgnację psów długowłosych, nie ma się co oszukiwać - z pewnością szacie takiego czworonoga należy poświęcić więcej czasu i uwagi niż sierści czworonoga krótkowłosego. Tego ostatniego wystarczy zazwyczaj przeczesać raz na jakiś czas i ewentualnie przetrzeć sierść wilgotną ściereczką dla odświeżenia.

Rozwiązaniem nie idealnym, ale bardzo dobrym może okazać się zakup bądź adopcja małego psa długowłosego, którego pielęgnacja i po którym sprzątanie zajmie mniej czasu niż w przypadku potężnego czworonoga. Dodatkowo można postawić na jedną z ras, która "nie linieje", co w praktyce oznacza, że traci bardzo mało włosa. Do ras takich należą m.in. hawańczyk i maltańczyk.

Psy długowłose - małe rasy

1. Jamnik długowłosy

Zacznijmy od psa, którego wszyscy doskonale znamy. Ale czy na pewno? Kiedy myślimy o jamniku, większości z nas przed oczami ukazuje się obraz jamnika krótkowłosego. Tymczasem istnieje przecież także odmiana długowłosa tej rasy. Wiele osób twierdzi, że jamniki długowłose są nieco spokojniejsze. Długa sierść tego czworonoga jest błyszcząca, przylegająca do ciała i prosta, z podszerstkiem. Na łapach tworzy charakterystyczne pióra.

Jamniki są świetnymi myśliwymi. Te długowłose doskonale radzą sobie m.in. w przedzieraniu się przez zarośla i w aportowaniu. Są to psy bardzo odważne, energiczne i wytrwałe w pracy. Do tego są oddane swojemu opiekunowi i wymagają sporej uwagi. Lubią kopać dziury w ogrodzie, dlatego jeśli ich potrzeby nie będą zaspokojone, żadna rabatka nie będzie bezpieczna!

©Shutterstock

2. Maltańczyk 

Mogłoby się wydawać, że nazwa tego czworonoga jasno wskazuje na miejsce jego pochodzenia. Tymczasem nie jest tak do końca pewne, że maltańczyk pochodzi z Malty. Bez wątpienia natomiast już w czasach starożytnych jego przodkowie żyli w obszarze Morza Śródziemnego. Maltańczyk jest jedną z najstarszych znanych ras psów. 

Jest też jedną z najpopularniejszych ras. Ten śnieżnobiały piesek ma włos, który nie linieje, jest gęsty, prosty i błyszczący. Utrzymanie szaty maltańczyka w idealnie białym kolorze jest prawdziwym wyzwaniem. Jeśli pies nie jest obcinany, jego włos należy regularnie czesać, aby nie doprowadzić do powstania kołtunów.

©Shutterstock

3. Yorkshire terrier

Jedna z najpopularniejszych ras długowłosych jest yorkshire terrier. Jest maleńkim pieskiem, który waży nie więcej niż 3 kg i mierzy około 22 cm w kłębie. York bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela, jest inteligentny, energiczny, raczej nieufny wobec obcych, choć nie agresywny. 

Jego piękna, jedwabiście gładka szata – jeśli włos nie jest obcinany na krótko – wymaga częstego czesania, szczególnie gdy pies przebywa w takich miejscach jak np. las, biega po zaroślach. Po spacerze obowiązkowo należy wyczesać psa i sprawdzić, czy we włosy nie zaplątały się różnego rodzaju zanieczyszczenia, jak m.in. liście i gałązki.

4. Shih tzu

Shih tzu to małe pieski o wielkim sercu i wspaniałym charakterze. Rasa pochodzi z Tybetu. W języku chińskim „shih tzu” oznacza lwiego psa. Choć czworonóg ten jest bardzo starą rasą, znaną już w starożytności, do Europy trafił dopiero w pierwszej połowie XX wieku. 

Szata shih tzu jest długa i wymaga starannej pielęgnacji. Ma niestety tendencje do kołtunienia się. Jeśli pies nie bierze udziału w wystawach, włos można przyciąć nieco krócej. Zabieg ten z pewnością sprawi, że dbanie o utrzymanie szaty w czystości i należytym wyglądzie będzie łatwiejsze i mniej czasochłonne.

©Shutterstock

5. Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, zwany inaczej pomeranianem, staje się coraz bardziej popularnym czworonogiem m.in. ze względu na swoją przepiękną sierść, niewielkie rozmiary (waży zaledwie 2-3 kg i mierzy do 22 cm w kłębie) i oczywiście wspaniały charakter. W przypadku tej rasy psów długowłosych nie ma całkowitej jasności co do jej pochodzenia.

Jedna z teorii głosi, że pomeranian pochodzi z okolic Pomorza. W oficjalnym wzorcu, który szpic ten „dzieli” ze szpicem wilczym, dużym, średnim i małym, jako kraj pochodzenia widnieją Niemcy. 

Szpic miniaturowy, jak zresztą pozostałe szpice niemieckie, ma przepiękną, gęstą sierść. Jest ona niezwykle puszysta i odstaje dzięki obfitemu podszerstkowi. Charakterystyczną cechą szpiców jest wspaniała kryza wokół szyi. Bardzo bujny włos znajduje się również na ogonie. Szata pomeraniana powinna odstawać, nie może przylegać do ciała, nie powinien też tworzyć się przedziałek na grzbiecie. 

©Shutterstock

6. Coton de tulear

To małe, białe psy długowłose, które nie są szczególnie popularne w Polsce. Rasa powstała w XIX wieku na Madagaskarze. Przez FCI uznana została oficjalnie dopiero w 1971 roku. Coton to wyjątkowy pies do towarzystwa – bardzo przyjazny, wesoły i oddany swojemu opiekunowi. Jest też wytrwały i inteligentny. 

Szata psa rasy coton de tulear pozbawiona jest podszerstka. Włos jest niezwykle miękki i delikatny, ma strukturę bawełny. Pielęgnacja jest dość czasochłonna. Sierść należy dokładnie wyczesywać, bo ma tendencje do kołtunienia się. 

©Shutterstock

7. Chin japoński

Chiny to małe psy długowłose, których przodkowie żyli już prawdopodobnie przed naszą erą. Gdy chin trafił z Korei na dwór japoński, szybko zyskał zainteresowanie. Od tej chwili stał się psem salonowym. W kolejnych wiekach również pełnił rolę psa do towarzystwa dla osób z wyższych sfer. Jest to czworonóg bardzo wesoły, łagodny i inteligentny, lubi zwracać na siebie uwagę opiekuna.

Psy rasy chin japoński mają długą, obfitą i jedwabistą szatę. Włos powinien być prosty. Pielęgnacja nie jest szczególnie trudna, ale powinna być regularna, by w sierść nie wplątywały się zanieczyszczenia i nie tworzyły się kołtuny. 

©Shutterstock

8. Lhasa apso

Psy rasy lhasa apso powoli zyskują w Polsce coraz większą popularność, choć zdecydowanie daleko im choćby np. maltańczyków czy shih tzu. Pochodzą z Tybetu. Jest to bardzo stara rasa, która uznawana była za świętą. Czczono ją wierząc, że dusze zmarłych mnichów odradzały się w ciałach owych psów. Lhasa – pomimo tego, że to małe pieski – są bardzo odważne i czujne, nieufne wobec obcych (mogą pełnić rolę stróża-alarmu), zrównoważone, energiczne i inteligentne. 

Rasa ta posiada piękny, długi i obfity włos, który nie linieje. Jest twardy, nie może być jedwabisty ani wełnisty. Podszerstek jest umiarkowany. Chcąc posiadać psa o bardzo długim włosie, należy regularnie go pielęgnować, aby zachować jego czystość i uniknąć kołtunienia się. 

©Shutterstock

9. Papillon

Papillon jest jedną z odmian spaniela kontynentalnego. To mały piesek, który waży od 2 do maksymalnie 5 kg. Cechą charakterystyczną papillona są stojące uszy z długim włosem. Odmianą ze zwisającymi uszami jest phalene. Papillon jest pełnym wdzięku psem ozdobnym o żywiołowym temperamencie. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia spędzać z nim czas, źle znosi samotność. Jest towarzyski i inteligentny. 

Długa szata papillona nie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Włos jest bujny i lśniący, pozbawiony podszerstka, lekko twardy w dotyku. Długie frędzle na ogonie mogą mieć długość nawet 15 cm.

©Shutterstock

10. Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel jest angielskim psem ozdobnym i do towarzystwa. Niewielki czworonóg, którego waga waha się od 5 do 8 kg, to pies o proporcjonalnej budowie, pełen wdzięku. Jest wesoły i energiczny, odważny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Rasę tę posiadali m.in. król Anglii i Szkocji Karol I, Maria Stuart i Elżbieta I. 

Szata cavaliera jest długa i jedwabista. Dopuszczalna jest nieznacznie falista, ale nie może być lokowana. Pielęgnacja nie jest bardzo wymagająca, ale powinna być regularna. Zaniedbanie w tej kwestii spowoduje, że włos stanie się nieładny i splątany. 

©Shutterstock

Wyżej wymienione to oczywiście nie wszystkie istniejące małe psy długowłose. Z kolejnych można wymienić jeszcze między innymi:

Każdy z opisanych czworonogów ma zupełnie inną historię i charakter, ale łączy je to, że wszystkie cechują się długą, bujną szatą, która wprawia w zachwyt. Jeśli pragniemy mieć niewielkiego psa długowłosego, z pewnością uda się nam wybrać pupila idealnego dla siebie z powyższych propozycji!

Przeczytaj również: Małe rasy psów krótkowłosych
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz