Reklama

Małe psy długowłose - poznaj najpopularniejsze rasy

Shih tzu
© Shutterstock

Nasze ukochane czworonogi są niebywale zróżnicowanym gatunkiem. Mają przeróżne charaktery, predyspozycje i oczywiście wygląd. Ogromnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się rasy małych psów długowłosych. Ale czy utrzymanie szaty psa długowłosego w należytym stanie nie jest przypadkiem zadaniem trudnym i czasochłonnym? Czy utrzymanie czystości w domu przy takim psie będzie wymagać ciągłego biegania ze ścierką i odkurzaczem? Oto rasy psów długowłosych niedużych rozmiarów i garść najważniejszych informacji o nich!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:53

Pielęgnacja i utrzymanie czystości 

Jeśli chodzi o samą kwestię pielęgnacji, nie ma się co oszukiwać - z pewnością szacie psa długowłosego należy poświęcić więcej czasu i uwagi niż sierści czworonoga krótkowłosego. Tego ostatniego wystarczy zazwyczaj przeczesać raz na jakiś czas i ewentualnie przetrzeć sierść wilgotną ściereczką dla odświeżenia. Psy długowłose należy czesać często i regularnie, a do tego bardzo dokładnie, aby na bieżąco usuwać zanieczyszczenia nagromadzone podczas codziennych spacerów i chronić włos przed kołtunieniem się. Jak głosi stare przysłowie, lepiej zapobiegać, niż leczyć! Kołtuny to prawdziwa zmora... Gdy powstaną, najczęściej nie ma innej rady, trzeba je po prostu wyciąć, doprowadzając tym samym do niezbyt estetycznego wyglądu pupila.

Jeżeli natomiast chodzi o kwestię sprzątania, tutaj miła niespodzianka dla miłośników psów długowłosych. Długa sierść wcale nie jest bardziej uciążliwa niż krótka! Ta ostatnia wbija się w dywany i wykładziny, nie mówiąc już o łóżkach i fotelach… Znacznie trudniej ją usunąć niż sierść długą, którą z powodzeniem można zebrać wilgotną ścierką, wałkiem czyszczącym czy jednym pociągnięciem odkurzacza. 

Linienie... Oto kolejny temat, który spędza sen z powiek psiarzom niezależnie od tego, jakiej rasy psa posiadają. Większość czworonogów zmienia sierść 1-2 razy do roku. W okresie tym wypadanie sierści jest wzmożone, ale jak zostało wyżej nadmienione, długa sierść, choć jest bardziej widoczna niż ta krótka, jest jednocześnie łatwiejsza do usunięcia.

Chcąc mieć psa, należy uświadomić sobie, że tutaj nie ma idealnego rozwiązania. Pies w domu równa się sierść w domu - długa czy krótka, w mniejszych czy większych ilościach, mniej czy bardziej widoczna, ale zawsze jest. Rozwiązaniem nie idealnym, ale bardzo dobrym może okazać się zakup bądź adopcja małego psa długowłosego, którego pielęgnacja i po którym sprzątanie zajmie mniej czasu niż w przypadku potężnego czworonoga. Dodatkowo można postawić na jedną z ras, która "nie linieje", co w praktyce oznacza, że traci bardzo mało włosa. Do ras takich należą m.in. hawańczyk i maltańczyk.

Psy długowłose - małe rasy

Jamnik długowłosy

©Shutterstock

Zacznijmy od psa, którego wszyscy doskonale znamy. Ale czy na pewno? Kiedy myślimy o jamniku, większości z nas przed oczami ukazuje się obraz jamnika krótkowłosego. Tymczasem istnieje przecież także odmiana długowłosa tej rasy. Wiele osób twierdzi, że jamniki długowłose są nieco spokojniejsze. Długa sierść tego czworonoga jest błyszcząca, przylegająca do ciała i prosta, z podszerstkiem. Na łapach tworzy charakterystyczne pióra.

Jamniki są świetnymi myśliwymi. Te długowłose doskonale radzą sobie m.in. w przedzieraniu się przez zarośla i w aportowaniu. Są to psy bardzo odważne, energiczne i wytrwałe w pracy. Do tego są oddane swojemu opiekunowi i wymagają sporej uwagi. Lubią kopać dziury w ogrodzie, dlatego jeśli ich potrzeby nie będą zaspokojone, żadna rabatka nie będzie bezpieczna!

Maltańczyk 

©Shutterstock

Mogłoby się wydawać, że nazwa tego czworonoga jasno wskazuje na miejsce jego pochodzenia. Tymczasem nie jest tak do końca pewne, że maltańczyk pochodzi z Malty. Bez wątpienia natomiast już w czasach starożytnych jego przodkowie żyli w obszarze Morza Śródziemnego. Maltańczyk jest jedną z najstarszych znanych ras psów. 

Jest też jedną z najpopularniejszych ras. Ten śnieżnobiały piesek ma włos, który nie linieje, jest gęsty, prosty i błyszczący. Utrzymanie szaty maltańczyka w idealnie białym kolorze jest prawdziwym wyzwaniem. Jeśli pies nie jest obcinany, jego włos należy regularnie czesać, aby nie doprowadzić do powstania kołtunów.

Yorkshire terrier

©Shutterstock

Jedna z najpopularniejszych ras – york – jest maleńkim pieskiem, który waży nie więcej niż 3 kg i mierzy około 22 cm w kłębie. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela, jest inteligentny, energiczny, raczej nieufny wobec obcych, choć nie agresywny. 

Jego piękna, jedwabiście gładka szata – jeśli włos nie jest obcinany na krótko – wymaga częstego czesania, szczególnie gdy pies przebywa w takich miejscach jak np. las, biega po zaroślach. Po spacerze obowiązkowo należy wyczesać psa i sprawdzić, czy we włosy nie zaplątały się różnego rodzaju zanieczyszczenia, jak m.in. liście i gałązki.

Shih tzu

©Shutterstock

Shih tzu to małe pieski o wielkim sercu i wspaniałym charakterze. Rasa pochodzi z Tybetu. W języku chińskim „shih tzu” oznacza lwiego psa. Choć czworonóg ten jest bardzo starą rasą, znaną już w starożytności, do Europy trafił dopiero w pierwszej połowie XX wieku. 

Szata shih tzu jest długa i wymaga starannej pielęgnacji. Ma niestety tendencje do kołtunienia się. Jeśli pies nie bierze udziału w wystawach, włos można przyciąć nieco krócej. Zabieg ten z pewnością sprawi, że dbanie o utrzymanie szaty w czystości i należytym wyglądzie będzie łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Szpic miniaturowy

©Shutterstock

Szpic miniaturowy, zwany inaczej pomeranianem, staje się coraz bardziej popularnym czworonogiem m.in. ze względu na swoją przepiękną sierść, niewielkie rozmiary (waży zaledwie 2-3 kg i mierzy do 22 cm w kłębie) i oczywiście wspaniały charakter. W przypadku tej rasy psów długowłosych nie ma całkowitej jasności co do jej pochodzenia.

Jedna z teorii głosi, że pomeranian pochodzi z okolic Pomorza. W oficjalnym wzorcu, który szpic ten „dzieli” ze szpicem wilczym, dużym, średnim i małym, jako kraj pochodzenia widnieją Niemcy. 

Szpic miniaturowy, jak zresztą pozostałe szpice niemieckie, ma przepiękną, gęstą sierść. Jest ona niezwykle puszysta i odstaje dzięki obfitemu podszerstkowi. Charakterystyczną cechą szpiców jest wspaniała kryza wokół szyi. Bardzo bujny włos znajduje się również na ogonie. Szata pomeraniana powinna odstawać, nie może przylegać do ciała, nie powinien też tworzyć się przedziałek na grzbiecie. 

Coton de tulear

©Shutterstock

To małe, białe psy długowłose, które nie są szczególnie popularne w Polsce. Rasa powstała w XIX wieku na Madagaskarze. Przez FCI uznana została oficjalnie dopiero w 1971 roku. Coton to wyjątkowy pies do towarzystwa – bardzo przyjazny, wesoły i oddany swojemu opiekunowi. Jest też wytrwały i inteligentny. 

Szata psa rasy coton de tulear pozbawiona jest podszerstka. Włos jest niezwykle miękki i delikatny, ma strukturę bawełny. Pielęgnacja jest dość czasochłonna. Sierść należy dokładnie wyczesywać, bo ma tendencje do kołtunienia się. 

Chin japoński

©Shutterstock

Chiny to małe psy długowłose, których przodkowie żyli już prawdopodobnie przed naszą erą. Gdy chin trafił z Korei na dwór japoński, szybko zyskał zainteresowanie. Od tej chwili stał się psem salonowym. W kolejnych wiekach również pełnił rolę psa do towarzystwa dla osób z wyższych sfer. Jest to czworonóg bardzo wesoły, łagodny i inteligentny, lubi zwracać na siebie uwagę opiekuna.

Psy rasy chin japoński mają długą, obfitą i jedwabistą szatę. Włos powinien być prosty. Pielęgnacja nie jest szczególnie trudna, ale powinna być regularna, by w sierść nie wplątywały się zanieczyszczenia i nie tworzyły się kołtuny. 

Lhasa apso

©Shutterstock

Psy rasy lhasa apso powoli zyskują w Polsce coraz większą popularność, choć zdecydowanie daleko im choćby np. maltańczyków czy shih tzu. Pochodzą z Tybetu. Jest to bardzo stara rasa, która uznawana była za świętą. Czczono ją wierząc, że dusze zmarłych mnichów odradzały się w ciałach owych psów. Lhasa – pomimo tego, że to małe pieski – są bardzo odważne i czujne, nieufne wobec obcych (mogą pełnić rolę stróża-alarmu), zrównoważone, energiczne i inteligentne. 

Rasa ta posiada piękny, długi i obfity włos, który nie linieje. Jest twardy, nie może być jedwabisty ani wełnisty. Podszerstek jest umiarkowany. Chcąc posiadać psa o bardzo długim włosie, należy regularnie go pielęgnować, aby zachować jego czystość i uniknąć kołtunienia się. 

Papillon

©Shutterstock

Papillon jest jedną z odmian spaniela kontynentalnego. To mały piesek, który waży od 2 do maksymalnie 5 kg. Cechą charakterystyczną papillona są stojące uszy z długim włosem. Odmianą ze zwisającymi uszami jest phalene. Papillon jest pełnym wdzięku psem ozdobnym o żywiołowym temperamencie. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia spędzać z nim czas, źle znosi samotność. Jest towarzyski i inteligentny. 

Długa szata papillona nie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Włos jest bujny i lśniący, pozbawiony podszerstka, lekko twardy w dotyku. Długie frędzle na ogonie mogą mieć długość nawet 15 cm.

Cavalier king charles spaniel

©Shutterstock

Cavalier king charles spaniel jest angielskim psem ozdobnym i do towarzystwa. Niewielki czworonóg, którego waga waha się od 5 do 8 kg, to pies o proporcjonalnej budowie, pełen wdzięku. Jest wesoły i energiczny, odważny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Rasę tę posiadali m.in. król Anglii i Szkocji Karol I, Maria Stuart i Elżbieta I. 

Szata cavaliera jest długa i jedwabista. Dopuszczalna jest nieznacznie falista, ale nie może być lokowana. Pielęgnacja nie jest bardzo wymagająca, ale powinna być regularna. Zaniedbanie w tej kwestii spowoduje, że włos stanie się nieładny i splątany. 

Wyżej wymienione to oczywiście nie wszystkie istniejące małe psy długowłose. Z kolejnych można wymienić jeszcze między innymi skye terriera, sussex spaniela, silky terriera, lwiego pieska (petit chien lion), pekińczyka czy owczarka szetlandzkiego. Każdy z opisanych czworonogów ma zupełnie inną historię i charakter, ale łączy je to, że wszystkie cechują się długą, bujną szatą, która wprawia w zachwyt. Jeśli pragniemy mieć niewielkiego psa długowłosego, z pewnością uda się nam wybrać pupila idealnego dla siebie z powyższych propozycji!