Cavalier king charles spaniel

Inne nazwy: Cavalier King Charles

#14

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Cavalier king charles spaniel

Pogodny, wesoły cavalier king charles spaniel jest psem o żywiołowym charakterze, zawsze w ruchu, biegającym za piłką lubi inną zabawką, którą mógłby zwrócić uwagę swojego opiekuna. To wspaniały pies do towarzystwa, który serdecznością, uczuciowością i uroczym wyrazem pyska zachwyca każdego – jak dzieci, tak i dorosłych.

Najważniejsze informacje o Cavalier king charles spaniel

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa ta wywodzi się od king charles spaniela, niegdyś bardziej cenionego od cavaliera. Dziś obserwuje się odwrotną tendencję głównie ze względu na to, że cavaliery mają mniej problemów ze zdrowiem, przede wszystkim z oddychaniem. Do przodków cavaliera należą king charles spaniel, pekińczyk i mops. Nazwę rasa ta zawdzięcza królowi Anglii Karolowi II, który, jak donosili jego krytycy, wolał bawić się z tymi psami, niż zajmować sprawami państwa. 

Wzorzec rasy cavalier king charles spaniel został określony późno, bo w 1928 r., a dopiero w 1945 r. rasa została uznana przez Klub Kynologiczny (Kennel Club) w Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) ostatecznie zaakceptowało rasę w 1955 r.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 7 : karłowate spaniele angielskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 34 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 34 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 5 i 8 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 8 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Cavalier king charles spaniel jest psem żywiołowym i wesołym, o wdzięcznej, proporcjonalnej sylwetce. Czaszka między uszami jest prawie płaska, stop głęboki, kufa w formie ściętego stożka. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste. Długie i wysoko osadzone uszy ozdobione są piórami. Tułów jest krótki, o wyważonych proporcjach. Ogon jest długi, z obfitym piórem. Kończyny są proste i równoległe.

  Ciekawostki

  Cavalier king charles spaniel wygląda jak najszczęśliwszy pies na świecie, jest więc idealnym towarzyszem dla osób, które potrzebują źródła codziennej radości. Jednakże zdarzają mu się chwile, kiedy się kładzie i oddaje « medytacji ». Sprawia wówczas wrażenie zasmuconego. Jeśli wierzyć legendzie, wspomina swoich przodków, którym ścięto głowy w tym samym czasie co Karolowi, królowi Anglii – wielkiemu miłośnikowi tej rasy.

  Dowiedz się, jakie rasy psów hoduje królowa Elżbieta II.

  Cavalier King Charles Spaniel - usposobienie

  • 100%

   Czuły

   Ten miniaturowy spaniel jest psem serdecznym i przyjacielskim w stosunku do osób ze swojego najbliższego otoczenia.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Cavalier uwielbia się bawić. Bezustannie dopomina się o uwagę swojego opiekuna i o kolejne wspólne aktywności. Chociaż potrafi się wyciszyć, zawsze jest skory do figli i psot, do których zaprasza w taki sposób, że trudno mu się oprzeć.

  • 100%

   Spokojny

   Ogromną zaletą cavaliera jest fakt, że potrafi się w jednej chwili uspokoić, gdy otrzyma od właściciela sygnał, że teraz nie jest czas na zabawę. Poza tym zachowuje też czujność, zwraca uwagę na każdy gest swojego opiekuna, wyczekując na moment, w którym będzie mu już wolno wdrapać się obok niego na kanapę i upomnieć o pieszczoty.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten pies do towarzystwa jest bardzo inteligentny. Szybko i chętnie się uczy. Umie dostosować się do trybu życia swojego opiekuna, jak i do jego nastroju w danym momencie.

   Cavalier może żyć u boku osoby młodej i aktywnej, ale bez problemu odnajdzie się także jako towarzysz życia osoby starszej. Podobnie będąc w euforii, potrafi błyskawicznie uspokoić się, jeśli uzna, że w ten sposób musi dostosować swoje zachowanie do oczekiwania właściciela.

  • 66%

   Łowca

   Instynkt łowiecki był cechą charakterystyczną przodków cavaliera, którzy polowali głównie na ptaki. Choć niewątpliwie cavalier ma go w genach, wiele pokoleń temu hodowcy przestali wzmacnia jego predyspozycje łowieckie, skupiając się głównie na rozwoju cech czyniących z niego wspaniałego psa do towarzystwa.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Cavalier nie jest psem ani bojaźliwym, ani agresywnym. Z nowymi osobami w otoczeniu wita się bardzo przyjaźnie. Potrafi jednak zachować dystans wobec ludzi, którzy nie wzbudzają jego zaufania. W takim wypadku zdaje się ich nie zauważać.

  • 33%

   Niezależny

   Choć kiedy trzeba, cavalier umie zejść z drogi swojemu panu, przez cały czas obserwuje go mniej lub bardziej intensywnie i czeka na jakiś przywołujący gest. Bardzo ciężko znosi obojętność z jego strony lub wykluczenie z życia rodziny. Jest prawdziwym pieszczochem.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Cavalier bardzo cierpi, gdy jest pozostawiany sam. Nie może spędzać samotnie całych dni w domu, bez możliwości wyjścia na spacer z opiekunem i innych wspólnych aktywności.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie cavaliera może przysparzać trudności. Czasem instruktor musi się mocno natrudzić, by skupić na sobie całą jego uwagę. Z drugiej strony, jeśli szkolenie cavaliera podejmie się odpowiednio wcześnie, sięgając jednocześnie po dobre motywatory (np. smakołyki), pies może okazać się bardzo chętny do współpracy.

   • 33%

    Szczekliwy

    Cavalier bardzo rzadko szczeka, gdy jest pozostawiony sam w domu. Jest to zresztą jedna z jego głównych zalet jako towarzysza życia w mieszkaniu. Natomiast jeśli żyje pod jednym dachem z innymi psami, może okazać się bardziej hałaśliwy, głównie dlatego, że będzie chciał je naśladować.

   • 33%