Zadaj pytanie na forum Wamiz

Cavalier king charles spaniel

Inne nazwy: Cavalier King Charles

Cavalier king charles spaniel
Cavalier king charles spaniel

Pogodny, wesoły cavalier king charles spaniel jest psem o żywiołowym charakterze, zawsze w ruchu, biegającym za piłką lubi inną zabawką, którą mógłby zwrócić uwagę swojego opiekuna. To wspaniały pies do towarzystwa, który serdecznością, uczuciowością i uroczym wyrazem pyska zachwyca każdego – jak dzieci, tak i dorosłych.

dna

Najważniejsze informacje o Cavalier king charles spaniel

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 14 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Spokojny, Inteligentny
  • Rozmiar : mały
  • Rodzaj szaty : Długa, Kręcony

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 7 : karłowate spaniele angielskie

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 25 i 34 cm
Pies pomiędzy 25 i 34 cm

Waga

Suka pomiędzy 5 i 8 kg
Pies pomiędzy 5 i 8 kg

Maść

Szata może być czarna z podpalaniem, maści ruby (jednolita, intensywnie czerwona), maści blenheim (tło białe z łatami w żywym kasztanowym kolorze) lub trójbarwna (czerń, biel i podpalanie).

Rodzaj szaty

Sierść jest długa. Szata jest jedwabista, bez frędzli. Może być lekko falista, ale nigdy nie tworzy loków.

Kolor oczu

Oczy są ciemne.

Opis

Cavalier king charles spaniel jest psem żywiołowym i wesołym, o wdzięcznej, proporcjonalnej sylwetce. Czaszka między uszami jest prawie płaska, stop głęboki, kufa w formie ściętego stożka. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste. Długie i wysoko osadzone uszy ozdobione są piórami. Tułów jest krótki, o wyważonych proporcjach. Ogon jest długi, z obfitym piórem. Kończyny są proste i równoległe.

Cavalier King Charles Spaniel - usposobienie

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten miniaturowy spaniel jest psem serdecznym i przyjacielskim w stosunku do osób ze swojego najbliższego otoczenia.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cavalier uwielbia się bawić. Bezustannie dopomina się o uwagę swojego opiekuna i o kolejne wspólne aktywności. Chociaż potrafi się wyciszyć, zawsze jest skory do figli i psot, do których zaprasza w taki sposób, że trudno mu się oprzeć.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ogromną zaletą cavaliera jest fakt, że potrafi się w jednej chwili uspokoić, gdy otrzyma od właściciela sygnał, że teraz nie jest czas na zabawę. Poza tym zachowuje też czujność, zwraca uwagę na każdy gest swojego opiekuna, wyczekując na moment, w którym będzie mu już wolno wdrapać się obok niego na kanapę i upomnieć o pieszczoty.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten pies do towarzystwa jest bardzo inteligentny. Szybko i chętnie się uczy. Umie dostosować się do trybu życia swojego opiekuna, jak i do jego nastroju w danym momencie.

Cavalier może żyć u boku osoby młodej i aktywnej, ale bez problemu odnajdzie się także jako towarzysz życia osoby starszej. Podobnie będąc w euforii, potrafi błyskawicznie uspokoić się, jeśli uzna, że w ten sposób musi dostosować swoje zachowanie do oczekiwania właściciela.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Instynkt łowiecki był cechą charakterystyczną przodków cavaliera, którzy polowali głównie na ptaki. Choć niewątpliwie cavalier ma go w genach, wiele pokoleń temu hodowcy przestali wzmacnia jego predyspozycje łowieckie, skupiając się głównie na rozwoju cech czyniących z niego wspaniałego psa do towarzystwa.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cavalier nie jest psem ani bojaźliwym, ani agresywnym. Z nowymi osobami w otoczeniu wita się bardzo przyjaźnie. Potrafi jednak zachować dystans wobec ludzi, którzy nie wzbudzają jego zaufania. W takim wypadku zdaje się ich nie zauważać.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Choć kiedy trzeba, cavalier umie zejść z drogi swojemu panu, przez cały czas obserwuje go mniej lub bardziej intensywnie i czeka na jakiś przywołujący gest. Bardzo ciężko znosi obojętność z jego strony lub wykluczenie z życia rodziny. Jest prawdziwym pieszczochem.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cavalier bardzo cierpi, gdy jest pozostawiany sam. Nie może spędzać samotnie całych dni w domu, bez możliwości wyjścia na spacer z opiekunem i innych wspólnych aktywności.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Szkolenie cavaliera może przysparzać trudności. Czasem instruktor musi się mocno natrudzić, by skupić na sobie całą jego uwagę. Z drugiej strony, jeśli szkolenie cavaliera podejmie się odpowiednio wcześnie, sięgając jednocześnie po dobre motywatory (np. smakołyki), pies może okazać się bardzo chętny do współpracy.

Szczekliwy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cavalier bardzo rzadko szczeka, gdy jest pozostawiony sam w domu. Jest to zresztą jedna z jego głównych zalet jako towarzysza życia w mieszkaniu. Natomiast jeśli żyje pod jednym dachem z innymi psami, może okazać się bardziej hałaśliwy, głównie dlatego, że będzie chciał je naśladować.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cavalier king charles spaniel nie ma tendencji do ucieczek.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cavalier źle znosi samotność. Pies pozostawiony sam na długi czas w domu, może spowodować w domu szkody, jeśli jego pan zbyt długo nie wraca i zapomniał zostawić mu zabawki, które pomogłyby mu zabić nudę.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cavalier należy do psów dość łakomych, ale należy też pamiętać, że smakołyki stanowią wspaniałe wzmocnienie i pomoc w szkoleniu tego dość rozkojarzonego pieska. W związku z tym warto po nie sięgać podczas nauki, jednocześnie uszczuplając porcję karmy do miski, by nie doprowadzić do nadwagi.

Pies stróżujący

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cavalier nie jest psem stróżującym. Nie ma w zwyczaju okazywać nieufności wobec obcych, a swoim wyglądem zdecydowanie nie odstraszy intruza.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten mały, uczuciowy piesek, który potrafi być zarówno wulkanem energii, jak i oazą spokoju, będzie świetnym wyborem dla niedoświadczonego opiekuna. Nie należy jednak podchodzić zbyt lekko do jego wychowania. Cavalier to pies z charakterem, którego dobre zachowanie w dużym stopniu zależy od wpojonych mu wcześnie zasad.

Tryb życia

Cavalier king charles spaniel w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cavalier potrafi się z łatwością dostosować do życia w mieście, w mieszkaniu. Bardzo dobrze będzie się czuł również na wsi, w domu z ogrodem. Niezależnie od trybu życia ten mały piesek potrzebuje codziennych spacerów i innych regularnych aktywności, w przeciwnym razie będzie narażony na otyłość.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pomimo tego, że sprawia wrażenie spokojnego, cavalier bywa psem bardzo aktywnym i żywiołowym. Z tego powodu potrzebuje codziennych spacerów. Jeśli podejmuje jakieś aktywności sportowe, przy regularnych treningach może w nich sięgać po mistrzowskie laury.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Podróż z cavalierem nie powinna przysparzać trudności. Jeśli tylko od małego będzie przyzwyczajony do podróżowania, będzie je dobrze znosił niezależnie od środka transportu.

Współżycie z innymi

Cavalier king charles spaniel i koty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Stosunek cavaliera do kota powinien być raczej przyjazny, jeśli zostanie on mu odpowiednio przedstawiony. Niemniej należy zachować dużą czujność i obserwować zachowanie zwierząt – głównie kota, który może źle znosić towarzystwo psa o tak „ciekawym” temperamencie i przed którym może próbować się bronić pazurami.

Cavalier king charles spaniel i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cavalier co do zasady czuje się swobodnie w każdym otoczeniu, zwłaszcza jeśli jako szczeniak został poddany właściwej socjalizacji. Jest towarzyski i przyjaźnie podchodzi do innych psów, jak długo zachowują się one wobec niego w podobny sposób.

Cavalier king charles spaniel i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cavalier king charles spaniel jest psem bardzo wesołym i żywiołowym, jest będzie wspaniałym towarzyszem zabaw dla dzieci. Zawsze przymilny, w wyśmienitym humorze, o niewyczerpanych pokładach energii, ma na nie bardzo dobry wpływ, bo pokazuje im, na czym polega niczym niezmącona radość życia.

Cavalier king charles spaniel i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten mały piesek do towarzystwa dobrze nadaje się na pupila osoby starszej. Bardzo szybko dostosuje się do jej trybu życia i z pewnością doceni jej obecność w domu, na co nie może liczyć np. u boku pana nadal aktywnego zawodowo.

Cavalier King Charles Spaniel - cena

Cena cavaliera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2500 do nawet 4500 zł za psa z rodowodem. Na zaspokojenie podstawowych potrzeb tego małego psa należy przeznaczyć około 80 – 100 zł miesięcznie.

Pielęgnacja

Cavaliera nie strzyże się, gdyż jego szata powinna wyglądać naturalnie, niemniej spaniel ten wymaga systematycznego szczotkowania. Jego właściciel powinien o to zadbać przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Ponadto należy często badać i czyścić jego wiszące uszy i oczy, by zapobiec infekcjom.

Linienie

Cavalier king charles spaniel gubi niewielkie ilości sierści. Podczas okresów linienia wskazane jest jego codzienne szczotkowanie

Żywienie

O cavalierze w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że jest wybredny, jego żywienie nie sprawia więc żadnych trudności. To prawdziwy łakomczuch, który zadowoli się zarówno suchą karmą, jak i dietą opartą o surowiznę (BARF). Najważniejsze jest to, by zachować równowagę w zakresie ilości dostarczanego pokarmu i spalanej energii podczas różnego rodzaju aktywności, co pomoże uchronić psa przed otyłością. Porcje powinny być dostosowane do jego masy, wieku i przede wszystkim do dawki ruchu, jakiej codziennie zażywa.

Zdrowie

Długość życia

Przewidywana długość życia cavaliera to około 12 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

W odróżnieniu od swojego « kuzyna » king charles spaniela, który jest psem raczej delikatnym, spaniel cavalier wydaje się odporny i wytrzymały. Niestety psy tej rasy mają predyspozycje do różnych chorób, głównie do problemów kardiologicznych.

Odporność na upały

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cavaliery, ze względu na skróconą kufę mogą mieć problemy z oddychaniem i w związku z tym również z regulowaniem temperatury ciała. Z tego powodu właściciel cavaliera powinien zachować szczególną czujność podczas upałów i zadbać o to, by codzienne spacery odbywały się wcześnie rano i późno wieczorem.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cavalier boi się zimna i wilgoci, nie należy się więc dziwić, widząc pieska tej rasy ubranego w zimowy kubraczek.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cavalier ma skłonności do otyłości. W jego codziennym życiu nie powinno więc zabraknąć odpowiedniej dawki ruchu. Zaniedbanie w tym zakresie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Częste choroby

  • Endokardioza zastawki mitralnej (choroba zwyrodnieniowa zastawek w sercu)
  • Infekcja skóry grzybami drożdżakowatymi Malassezia
  • Plackowate wypadanie czarnej sierści
  • Jamistość rdzenia – syndrome Chiari (choroba neurologiczna)
  • Zwichnięcie rzepki
  • Problemy z oddychaniem związane z krótką kufą (syndrom ras brachycefalicznych)

Ciekawostki

Cavalier king charles spaniel wygląda jak najszczęśliwszy pies na świecie, jest więc idealnym towarzyszem dla osób, które potrzebują źródła codziennej radości. Jednakże zdarzają mu się chwile, kiedy się kładzie i oddaje « medytacji ». Sprawia wówczas wrażenie zasmuconego. Jeśli wierzyć legendzie, wspomina swoich przodków, którym ścięto głowy w tym samym czasie co Karolowi, królowi Anglii – wielkiemu miłośnikowi tej rasy.

Pochodzenie i historia

Rasa ta wywodzi się od king charles spaniela, niegdyś bardziej cenionego od cavaliera. Dziś obserwuje się odwrotną tendencję głównie ze względu na to, że cavaliery mają mniej problemów ze zdrowiem, przede wszystkim z oddychaniem. Do przodków cavaliera należą king charles spaniel, pekińczyk i mops. Nazwę rasa ta zawdzięcza królowi Anglii Karolowi II, który, jak donosili jego krytycy, wolał bawić się z tymi psami, niż zajmować sprawami państwa. 

Wzorzec rasy cavalier king charles spaniel został określony późno, bo w 1928 r., a dopiero w 1945 r. rasa została uznana przez Klub Kynologiczny (Kennel Club) w Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) ostatecznie zaakceptowało rasę w 1955 r.

Imiona

Pies: Johnny, Fafik, Bruno

Suka: Molly, Bryza, Iskra

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.