Cavalier king charles spaniel

Inne nazwy: Cavalier King Charles

Pogodny, wesoły cavalier king charles spaniel jest psem o żywiołowym charakterze, zawsze w ruchu, biegającym za piłką lubi inną zabawką, którą mógłby zwrócić uwagę swojego opiekuna. To wspaniały pies do towarzystwa, który serdecznością, uczuciowością i uroczym wyrazem pyska zachwyca każdego – jak dzieci, tak i dorosłych.

#14

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Cavalier king charles spaniel

Najważniejsze informacje o Cavalier king charles spaniel

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Rasa ta wywodzi się od king charles spaniela, niegdyś bardziej cenionego od cavaliera. Dziś obserwuje się odwrotną tendencję głównie ze względu na to, że cavaliery mają mniej problemów ze zdrowiem, przede wszystkim z oddychaniem. Do przodków cavaliera należą king charles spaniel, pekińczyk i mops. Nazwę rasa ta zawdzięcza królowi Anglii Karolowi II, który, jak donosili jego krytycy, wolał bawić się z tymi psami, niż zajmować sprawami państwa. 

Wzorzec rasy cavalier king charles spaniel został określony późno, bo w 1928 r., a dopiero w 1945 r. rasa została uznana przez Klub Kynologiczny (Kennel Club) w Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) ostatecznie zaakceptowało rasę w 1955 r.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 7 : karłowate spaniele angielskie

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Cavalier king charles spaniel

  Suka : pomiędzy 25 i 34 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 34 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 5 i 8 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 8 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Cavalier king charles spaniel jest psem żywiołowym i wesołym, o wdzięcznej, proporcjonalnej sylwetce. Czaszka między uszami jest prawie płaska, stop głęboki, kufa w formie ściętego stożka. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste. Długie i wysoko osadzone uszy ozdobione są piórami. Tułów jest krótki, o wyważonych proporcjach. Ogon jest długi, z obfitym piórem. Kończyny są proste i równoległe.

  icon idea
  Ciekawostki

  Cavalier king charles spaniel wygląda jak najszczęśliwszy pies na świecie, jest więc idealnym towarzyszem dla osób, które potrzebują źródła codziennej radości. Jednakże zdarzają mu się chwile, kiedy się kładzie i oddaje « medytacji ». Sprawia wówczas wrażenie zasmuconego. Jeśli wierzyć legendzie, wspomina swoich przodków, którym ścięto głowy w tym samym czasie co Karolowi, królowi Anglii – wielkiemu miłośnikowi tej rasy.

  Dowiedz się, jakie rasy psów hoduje królowa Elżbieta II.

  icon breed/personality
  Cavalier King Charles Spaniel - usposobienie

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Ten miniaturowy spaniel jest psem serdecznym i przyjacielskim w stosunku do osób ze swojego najbliższego otoczenia.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Cavalier uwielbia się bawić. Bezustannie dopomina się o uwagę swojego opiekuna i o kolejne wspólne aktywności. Chociaż potrafi się wyciszyć, zawsze jest skory do figli i psot, do których zaprasza w taki sposób, że trudno mu się oprzeć.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Ogromną zaletą cavaliera jest fakt, że potrafi się w jednej chwili uspokoić, gdy otrzyma od właściciela sygnał, że teraz nie jest czas na zabawę. Poza tym zachowuje też czujność, zwraca uwagę na każdy gest swojego opiekuna, wyczekując na moment, w którym będzie mu już wolno wdrapać się obok niego na kanapę i upomnieć o pieszczoty.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Ten pies do towarzystwa jest bardzo inteligentny. Szybko i chętnie się uczy. Umie dostosować się do trybu życia swojego opiekuna, jak i do jego nastroju w danym momencie.

   Cavalier może żyć u boku osoby młodej i aktywnej, ale bez problemu odnajdzie się także jako towarzysz życia osoby starszej. Podobnie będąc w euforii, potrafi błyskawicznie uspokoić się, jeśli uzna, że w ten sposób musi dostosować swoje zachowanie do oczekiwania właściciela.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Instynkt łowiecki był cechą charakterystyczną przodków cavaliera, którzy polowali głównie na ptaki. Choć niewątpliwie cavalier ma go w genach, wiele pokoleń temu hodowcy przestali wzmacnia jego predyspozycje łowieckie, skupiając się głównie na rozwoju cech czyniących z niego wspaniałego psa do towarzystwa.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Cavalier nie jest psem ani bojaźliwym, ani agresywnym. Z nowymi osobami w otoczeniu wita się bardzo przyjaźnie. Potrafi jednak zachować dystans wobec ludzi, którzy nie wzbudzają jego zaufania. W takim wypadku zdaje się ich nie zauważać.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Choć kiedy trzeba, cavalier umie zejść z drogi swojemu panu, przez cały czas obserwuje go mniej lub bardziej intensywnie i czeka na jakiś przywołujący gest. Bardzo ciężko znosi obojętność z jego strony lub wykluczenie z życia rodziny. Jest prawdziwym pieszczochem.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Cavalier bardzo cierpi, gdy jest pozostawiany sam. Nie może spędzać samotnie całych dni w domu, bez możliwości wyjścia na spacer z opiekunem i innych wspólnych aktywności.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie cavaliera może przysparzać trudności. Czasem instruktor musi się mocno natrudzić, by skupić na sobie całą jego uwagę. Z drugiej strony, jeśli szkolenie cavaliera podejmie się odpowiednio wcześnie, sięgając jednocześnie po dobre motywatory (np. smakołyki), pies może okazać się bardzo chętny do współpracy.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Cavalier bardzo rzadko szczeka, gdy jest pozostawiony sam w domu. Jest to zresztą jedna z jego głównych zalet jako towarzysza życia w mieszkaniu. Natomiast jeśli żyje pod jednym dachem z innymi psami, może okazać się bardziej hałaśliwy, głównie dlatego, że będzie chciał je naśladować.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Cavalier king charles spaniel nie ma tendencji do ucieczek.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Cavalier źle znosi samotność. Pies pozostawiony sam na długi czas w domu, może spowodować w domu szkody, jeśli jego pan zbyt długo nie wraca i zapomniał zostawić mu zabawki, które pomogłyby mu zabić nudę.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Cavalier należy do psów dość łakomych, ale należy też pamiętać, że smakołyki stanowią wspaniałe wzmocnienie i pomoc w szkoleniu tego dość rozkojarzonego pieska. W związku z tym warto po nie sięgać podczas nauki, jednocześnie uszczuplając porcję karmy do miski, by nie doprowadzić do nadwagi.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Cavalier nie jest psem stróżującym. Nie ma w zwyczaju okazywać nieufności wobec obcych, a swoim wyglądem zdecydowanie nie odstraszy intruza.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Ten mały, uczuciowy piesek, który potrafi być zarówno wulkanem energii, jak i oazą spokoju, będzie świetnym wyborem dla niedoświadczonego opiekuna. Nie należy jednak podchodzić zbyt lekko do jego wychowania. Cavalier to pies z charakterem, którego dobre zachowanie w dużym stopniu zależy od wpojonych mu wcześnie zasad.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Cavalier king charles spaniel w mieszkaniu

     Cavalier potrafi się z łatwością dostosować do życia w mieście, w mieszkaniu. Bardzo dobrze będzie się czuł również na wsi, w domu z ogrodem. Niezależnie od trybu życia ten mały piesek potrzebuje codziennych spacerów i innych regularnych aktywności, w przeciwnym razie będzie narażony na otyłość.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Pomimo tego, że sprawia wrażenie spokojnego, cavalier bywa psem bardzo aktywnym i żywiołowym. Z tego powodu potrzebuje codziennych spacerów. Jeśli podejmuje jakieś aktywności sportowe, przy regularnych treningach może w nich sięgać po mistrzowskie laury.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Podróż z cavalierem nie powinna przysparzać trudności. Jeśli tylko od małego będzie przyzwyczajony do podróżowania, będzie je dobrze znosił niezależnie od środka transportu.

     Współżycie z innymi

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Cavalier king charles spaniel i koty

      Stosunek cavaliera do kota powinien być raczej przyjazny, jeśli zostanie on mu odpowiednio przedstawiony. Niemniej należy zachować dużą czujność i obserwować zachowanie zwierząt – głównie kota, który może źle znosić towarzystwo psa o tak „ciekawym” temperamencie i przed którym może próbować się bronić pazurami.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Cavalier king charles spaniel i psy

      Cavalier co do zasady czuje się swobodnie w każdym otoczeniu, zwłaszcza jeśli jako szczeniak został poddany właściwej socjalizacji. Jest towarzyski i przyjaźnie podchodzi do innych psów, jak długo zachowują się one wobec niego w podobny sposób.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Cavalier king charles spaniel i dzieci

      Cavalier king charles spaniel jest psem bardzo wesołym i żywiołowym, jest będzie wspaniałym towarzyszem zabaw dla dzieci. Zawsze przymilny, w wyśmienitym humorze, o niewyczerpanych pokładach energii, ma na nie bardzo dobry wpływ, bo pokazuje im, na czym polega niczym niezmącona radość życia.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Cavalier king charles spaniel i osoby starsze

      Ten mały piesek do towarzystwa dobrze nadaje się na pupila osoby starszej. Bardzo szybko dostosuje się do jej trybu życia i z pewnością doceni jej obecność w domu, na co nie może liczyć np. u boku pana nadal aktywnego zawodowo.

      %}

      icon breed/price
      Cavalier King Charles Spaniel - cena

      Cena cavaliera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2500 do nawet 4500 zł za psa z rodowodem. Na zaspokojenie podstawowych potrzeb tego małego psa należy przeznaczyć około 80 – 100 zł miesięcznie.

      Pielęgnacja

      Cavaliera nie strzyże się, gdyż jego szata powinna wyglądać naturalnie, niemniej spaniel ten wymaga systematycznego szczotkowania. Jego właściciel powinien o to zadbać przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Ponadto należy często badać i czyścić jego wiszące uszy i oczy, by zapobiec infekcjom.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Cavalier king charles spaniel gubi niewielkie ilości sierści. Podczas okresów linienia wskazane jest jego codzienne szczotkowanie

      Żywienie

      O cavalierze w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że jest wybredny, jego żywienie nie sprawia więc żadnych trudności. To prawdziwy łakomczuch, który zadowoli się zarówno suchą karmą, jak i dietą opartą o surowiznę (BARF). Najważniejsze jest to, by zachować równowagę w zakresie ilości dostarczanego pokarmu i spalanej energii podczas różnego rodzaju aktywności, co pomoże uchronić psa przed otyłością. Porcje powinny być dostosowane do jego masy, wieku i przede wszystkim do dawki ruchu, jakiej codziennie zażywa.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Przewidywana długość życia cavaliera to około 12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      W odróżnieniu od swojego « kuzyna » king charles spaniela, który jest psem raczej delikatnym, spaniel cavalier wydaje się odporny i wytrzymały. Niestety psy tej rasy mają predyspozycje do różnych chorób, głównie do problemów kardiologicznych.

      Odporność na upały

      Cavaliery, ze względu na skróconą kufę mogą mieć problemy z oddychaniem i w związku z tym również z regulowaniem temperatury ciała. Z tego powodu właściciel cavaliera powinien zachować szczególną czujność podczas upałów i zadbać o to, by codzienne spacery odbywały się wcześnie rano i późno wieczorem.

      Odporność na zimno

      Cavalier boi się zimna i wilgoci, nie należy się więc dziwić, widząc pieska tej rasy ubranego w zimowy kubraczek.

      Skłonność do tycia

      Cavalier ma skłonności do otyłości. W jego codziennym życiu nie powinno więc zabraknąć odpowiedniej dawki ruchu. Zaniedbanie w tym zakresie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

      Częste choroby

      • Endokardioza zastawki mitralnej (choroba zwyrodnieniowa zastawek w sercu)
      • Infekcja skóry grzybami drożdżakowatymi Malassezia
      • Plackowate wypadanie czarnej sierści
      • Jamistość rdzenia – syndrome Chiari (choroba neurologiczna)
      • Zwichnięcie rzepki
      • Problemy z oddychaniem związane z krótką kufą (syndrom ras brachycefalicznych)
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz