Reklama

cavachon
© Shutterstock

Cavachon – czuły i radosny towarzysz rodziny

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Tak zwane rasy hybrydowe cieszą się obecnie coraz większą popularnością, bo też coraz więcej osób pragnie mieć psa zupełnie wyjątkowego, niepowtarzalnego lub… przynajmniej rzadko spotykanego. Poznajcie cavachon - uroczego psiaka, który jest krzyżówką bichon frise oraz cavalier king charles spaniel.

Wyobraźnia hodowców przy tym nie ma granic, dlatego co rusz możemy usłyszeć o kolejnych ciekawych połączeniach ras psów. Jednym z nich jest rasa cavachon. Co kryje się za tą tajemniczą nazwą? Oto kilka faktów.

Cavachon i inne rasy hybrydowe, czyli…?

Tak na dobrą sprawę wszystkie dobrze znane nam dziś rasy są swego rodzaju „hybrydami”, bowiem powstały z jakiegoś połączenia. W licznych przypadkach udział w tworzeniu nowej rasy miały nie tylko dwie inne, ale znacznie więcej.

Dla przykładu popularny śnieżnobiały west highland white terrier wywodzi się od teriera szkockiego i cairn teriera

Z kolei buldog francuski powstał najprawdopodobniej w wyniku skrzyżowania buldoga angielskiego z boston terierem

Już od jakiegoś czasu prawdziwą furorę robią takie hybrydy jak m.in.: 

Jak łatwo zauważyć, nazwy ras hybrydowych stanowią połączenie części nazw każdej z ras psów biorących udział w krzyżówce. Ideą, jaka przyświeca hodowcom jest stworzenie czworonoga, który będzie posiadał najlepsze cechy każdej z wykorzystanych ras psów. 

Cavachon – początek rasy

Początek tej wyjątkowej rasie dały bichon frise oraz cavalier king charles spaniel. Choć w Polsce rasa ta nie jest jeszcze szczególnie znana, pierwsi jej przedstawiciele pojawili się w USA już w latach 90. ubiegłego wieku.

Chcąc lepiej zrozumieć, jaką rasą jest cavachon i dlaczego do jej stworzenia wykorzystano właśnie bichona i cavaliera, warto zacząć od samego początku, czyli od poznania jej protoplastów…

cavachon szczenię

©Shutterstock

Bichon frise

Bichon frise est niedużej wielkości psem (wysokość w kłębie nie może przekraczać 30 cm, waga waha się w granicach 5-6 kg) o śnieżnobiałej, jedwabistej sierści. Jako miejsce pochodzenia tego bichona wskazuje się Teneryfę.

Już w średniowieczu był bardzo dobrze znany m.in. we Włoszech, obecnie zaś jest najbardziej popularny w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jest to pies inteligentny, energiczny, wesoły i oddany swoim najbliższym. 

Cavalier king charles spaniel

Zgodnie z wzorcem nie powinien osiągać wysokości w kłębie większej niż 35 cm i ważyć więcej niż około 9 kg. W XVI i XVII wieku był szczególnie popularny i wysoce ceniony zarówno wśród arystokracji, jak i na królewskich dworach jako pies do towarzystwa. To czworonóg bardzo wesoły, energiczny i towarzyski.

Mocno przywiązuje się do swojej rodziny, uwielbia wspólne zabawy. Co warto zaznaczyć, jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi, a także psów i innych zwierząt. 

Biorąc pod uwagę niezwykłe charaktery i piękny wygląd obu ras, nie można się dziwić, że pokuszono się o ich połączenie – bardzo zresztą udane!

Cavachon – podstawowe informacje

cavachon

©Shutterstock

Na próżno szukać – zwłaszcza w polskich źródłach – szczegółowych informacji na temat rasy. Nie jest ona oficjalnie uznana przez FCI (w Polsce ZKwP) ani żadną inną organizację kynologiczną. Trudno też mówić o jednym konkretnym wzorcu rasy. Niemniej… 

Wygląd cavachon

Cavachon to nieduży pies, którego wysokość w kłębie osiąga przeciętnie 23-33 cm. Waży on średnio od 6 do 8,5 kg. 

Jego szata jest miękka i jedwabiście gładka, może osiągać długość nawet do 10 cm. Wymaga regularnego szczotkowania w celu uniknięcia splątywania i tworzenia się trudnych do usunięcia kołtunów. Rasa raczej nie linieje. Oczywiście może gubić pojedyncze włosy, ale nie jest to uciążliwe na szerszą skalę. 

Problemy zdrowotne cavachon

 Cavachony pochodzące z dobrych hodowli są generalnie zdrowymi czworonogami, wolnymi od konkretnych chorób genetycznych. Warunkiem ich zdrowia jest jednak właściwy dobór rodziców – również cieszących się nienagannym zdrowiem.

W przeciwnym wypadku może się okazać, że szczenięta odziedziczą określone choroby właściwe dla którejś z ras „wyjściowych”. Cavaliery mają np. tendencję do schorzeń oczu, z kolei bichony narażone są np. na zwichnięcia rzepki. 

Charakter cavachon

Rasa ta jest godna uwagi ze względu na swój wspaniały charakter. To psy bardzo towarzyskie, niezwykle oddane rodzinie, wesołe i energiczne, a przy tym łagodne i uczuciowe. Nie można też odmówić im inteligencji.

Łatwo i szybko się uczą, jeśli opiekun jest stanowczy a jednocześnie wyrozumiały i oferuje właściwe metody szkoleniowe, pozbawione przymusu.

Cavachon to cudowny towarzysz dla rodziny z dziećmi, wobec których jest cierpliwy i delikatny. Warto jednak pamiętać o tym, by konsekwentnie uczyć najmłodszych członków rodziny właściwego obchodzenia się z czworonogiem. 

Warunki mieszkaniowe dla cavachon

Cavachon jest małym, ale energicznym psem, który potrzebuje regularnej aktywności fizycznej (można nawet uprawiać z nim sporty kynologiczne). Jeśli potrzeba ta zostanie zaspokojona, odnajdzie się bez trudu nawet w mieszkaniu w bloku. Co więcej, nie powinien być uciążliwym lokatorem, bowiem nie cechuje się nadmierną szczekliwością. 

Czy warto kupić szczeniaka cavachon?

Istnieje wiele kryteriów, które należy brać pod uwagę, rozważając zakup psa. Jednym z istotniejszych jest prowadzony przez opiekuna tryb życia, potrzeby i możliwości psa.

Pies z rodzaju „kanapowców” prawdopodobnie nie stworzy udanego duetu z zapalonym sportowcem, podobnie jak psi amator sportów wszelakich nie będzie szczęśliwy u boku domatora ceniącego sobie spokojny, raczej siedzący tryb życia.

Cavachon jest rasą, która dość dobrze potrafi dostosować się do stylu życia swoich najbliższych, ale warto zastanowić się, czy możemy poświęcić mu wystarczająco dużo czasu i uwagi. 

Cavachon w Polsce

Rasa w Polsce nie jest znana, nie istnieje też żadna jej hodowla, zatem marząc o psie tej rasy, należy poszukać sprawdzonej zagranicznej hodowli. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?