Cairn terrier

Cairn terrier
Cairn terrier dorosły pies

Cairn terrier to w Polsce stosunkowo mało popularna rasa, którą warto jednak poznać bliżej. Należą do niej nieustraszone, żywe i wytrzymałe psy. Nie boją się niemal niczego, co świadczy o ich silnym charakterze, przez który zwierzęta bywają nieraz bardzo uparte podczas szkolenia. O ile zapewnimy cairn terrierowi odpowiednie wychowanie i uwagę od najmłodszego wieku, będzie bardzo towarzyskim i oddanym psem. Przedstawiciele tej rasy polują na szkodniki i potrafią ostrzegać przed intruzem, choć szybko zaprzyjaźniają się z nieznajomymi.

Najważniejsze informacje o Cairn terrier

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To najstarszy z terierów pochodzących ze Szkocji. Dał początek terierowi szkockiemu i west highland white terrierowi. Prawdopodobnie istniał już w XV wieku, za czasów Marii Stuart i jej syna Jakuba VI. Istnieją pisemne źródła z XVIII wieku potwierdzające jego istnienie. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1987 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 2 : teriery małe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 28 i 31 cm

  Pies : pomiędzy 28 i 31 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 7 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Cairn terrier to mały, silny pies o naturalnym wyglądzie i niewielkiej, proporcjonalnej do reszty ciała głowie. Czaszka jest szeroka, stop dobrze zaznaczony. Pies ma mocną, ale nie ciężką kufę. Szczęki są mocne, ale nie długie. Oczy średniej wielkości, lekko zagłębione, z krzaczastymi brwiami. Uszy są małe, stojące, spiczaste, dość szeroko osadzone. Kończyny średniej długości i idealnie pionowe. Ogon osadzony wysoko.

  Ciekawostki

  Mimo swej urody i sympatycznego usposobienia cairn terrier jest mało popularny. Ze względu na niewielką liczbę hodowli konieczna jest rezerwacja szczeniaka z dużym wyprzedzeniem.

  Hodowle cairn terrier w  Polsce znajdziesz tutaj.

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Cairn terrier to doskonały kompan. Bardzo przywiązuje się do bliskich i uwielbia pieszczoty.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten nieustraszony i wesoły pies uwielbia się bawić. Można to wykorzystać, szkoląc go poprzez zabawę, w kreatywny sposób, bez przymusu i metod awersyjnych.

  • 33%

   Spokojny

   Jak każdy terier, ten również jest stale w ruchu i potrzebuje ciągłej aktywności oraz stymulacji.

  • 66%

   Inteligentny

   Ten żywy i inteligentny pies szybko rozumie, czego się od niego oczekuje, i wykazuje się sporym sprytem, ale jego podatność na szkolenie określana jest jako średnia. 

  • 100%

   Łowca

   Cairn terrier to świetny myśliwy. Jego nazwa pochodzi od celtyckiego słowa „cairn” oznaczającego skalne szczeliny (typowe dla Szkocji), w których ukrywają się małe szkodniki, na które z zapałem polują psy tej rasy.

   Cairn terrier był też wykorzystywany w swoim kraju do polowania na lisy i wydry.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten nie jest z natury bojaźliwy. Lubi towarzystwo ludzi, nawet obcych, przez co nie nadaje się na stróża.

  • 33%

   Niezależny

   Można by się spodziewać, że cairn terrier odznacza się niezależnością, zwłaszcza ze względu na uparty charakter, ale w rzeczywistości jest to bardzo wrażliwy pies potrzebujący kontaktu z ludźmi, zwłaszcza ze swoim opiekunem.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Ten mocno związany z bliskimi, niezwykle aktywny pies nie lubi samotności. Przebywanie w odosobnieniu bez jakichkolwiek bodźców stanowi dla niego źródło stresu, frustracji i nudy.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie cairna należy rozpocząć wcześnie, by zapobiec zachowaniom niepożądanym. Od razu po przybyciu szczeniaka do naszego domu powinniśmy wdrożyć podstawy posłuszeństwa. 

    Pies bywa uparty, musimy więc być konsekwentni i znaleźć dobre źródło motywacji, aby zechciał on z nami współpracować. Zabawa i przysmaki są pomocne, poprawiają koncentrację naszego pupila, ale lekcje początkowo nie powinny być zbyt długie i męczące. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Cairn terrier szczeka, gdy tylko usłyszy nietypowy hałas. Sprawdzi się jako „dzwonek alarmowy”, choć poza tym nie nadaje się do stróżowania.

   • 100%