Cairn terrier

Cairn terrier to w Polsce stosunkowo mało popularna rasa, którą warto jednak poznać bliżej. Należą do niej nieustraszone, żywe i wytrzymałe psy. Nie boją się niemal niczego, co świadczy o ich silnym charakterze, przez który zwierzęta bywają nieraz bardzo uparte podczas szkolenia. O ile zapewnimy cairn terrierowi odpowiednie wychowanie i uwagę od najmłodszego wieku, będzie bardzo towarzyskim i oddanym psem. Przedstawiciele tej rasy polują na szkodniki i potrafią ostrzegać przed intruzem, choć szybko zaprzyjaźniają się z nieznajomymi.

Cairn terrier
Cairn terrier dorosły pies

Najważniejsze informacje o Cairn terrier

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

To najstarszy z terierów pochodzących ze Szkocji. Dał początek terierowi szkockiemu i west highland white terrierowi. Prawdopodobnie istniał już w XV wieku, za czasów Marii Stuart i jej syna Jakuba VI. Istnieją pisemne źródła z XVIII wieku potwierdzające jego istnienie. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1987 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 2 : teriery małe

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Cairn terrier

  Suka : pomiędzy 28 i 31 cm

  Pies : pomiędzy 28 i 31 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 7 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Cairn terrier to mały, silny pies o naturalnym wyglądzie i niewielkiej, proporcjonalnej do reszty ciała głowie. Czaszka jest szeroka, stop dobrze zaznaczony. Pies ma mocną, ale nie ciężką kufę. Szczęki są mocne, ale nie długie. Oczy średniej wielkości, lekko zagłębione, z krzaczastymi brwiami. Uszy są małe, stojące, spiczaste, dość szeroko osadzone. Kończyny średniej długości i idealnie pionowe. Ogon osadzony wysoko.

  icon idea
  Ciekawostki

  Mimo swej urody i sympatycznego usposobienia cairn terrier jest mało popularny. Ze względu na niewielką liczbę hodowli konieczna jest rezerwacja szczeniaka z dużym wyprzedzeniem.

  Hodowle cairn terrier w  Polsce znajdziesz tutaj.

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Cairn terrier to doskonały kompan. Bardzo przywiązuje się do bliskich i uwielbia pieszczoty.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Ten nieustraszony i wesoły pies uwielbia się bawić. Można to wykorzystać, szkoląc go poprzez zabawę, w kreatywny sposób, bez przymusu i metod awersyjnych.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Jak każdy terier, ten również jest stale w ruchu i potrzebuje ciągłej aktywności oraz stymulacji.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Ten żywy i inteligentny pies szybko rozumie, czego się od niego oczekuje, i wykazuje się sporym sprytem, ale jego podatność na szkolenie określana jest jako średnia. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Cairn terrier to świetny myśliwy. Jego nazwa pochodzi od celtyckiego słowa „cairn” oznaczającego skalne szczeliny (typowe dla Szkocji), w których ukrywają się małe szkodniki, na które z zapałem polują psy tej rasy.

   Cairn terrier był też wykorzystywany w swoim kraju do polowania na lisy i wydry.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten nie jest z natury bojaźliwy. Lubi towarzystwo ludzi, nawet obcych, przez co nie nadaje się na stróża.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Można by się spodziewać, że cairn terrier odznacza się niezależnością, zwłaszcza ze względu na uparty charakter, ale w rzeczywistości jest to bardzo wrażliwy pies potrzebujący kontaktu z ludźmi, zwłaszcza ze swoim opiekunem.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Ten mocno związany z bliskimi, niezwykle aktywny pies nie lubi samotności. Przebywanie w odosobnieniu bez jakichkolwiek bodźców stanowi dla niego źródło stresu, frustracji i nudy.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie cairna należy rozpocząć wcześnie, by zapobiec zachowaniom niepożądanym. Od razu po przybyciu szczeniaka do naszego domu powinniśmy wdrożyć podstawy posłuszeństwa. 

    Pies bywa uparty, musimy więc być konsekwentni i znaleźć dobre źródło motywacji, aby zechciał on z nami współpracować. Zabawa i przysmaki są pomocne, poprawiają koncentrację naszego pupila, ale lekcje początkowo nie powinny być zbyt długie i męczące. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Cairn terrier szczeka, gdy tylko usłyszy nietypowy hałas. Sprawdzi się jako „dzwonek alarmowy”, choć poza tym nie nadaje się do stróżowania.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Ze względu na silny instynkt myśliwski cairn terrier może szybko złapać trop i oddalić się od domu. Konieczne będzie solidne ogrodzenie i nauczenie psa reakcji na zakazy, by ograniczyć ryzyko ucieczki.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Cairn terrier ma mnóstwo energii i jeśli się nudzi, może powodować szkody. Należy zapewniać mu regularne, stymulujące aktywności w ogrodzie, na spacerze i w domu.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Niektóre osobniki bywają bardziej łakome. Konieczne może się okazać dzielenie porcji na kilka posiłków, by uniknąć skrętu żołądka.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Cairn terrier może ostrzec o obecności intruza, ale potrwa to tylko chwilę, bo bardzo szybko się z nim zaprzyjaźni. Jeśli poczuje się zagrożony, może uporczywie szczekać, co jednak z pewnością nikogo nie odstraszy zważywszy na jego niewielki rozmiar.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Ze względu na silny charakter cairn terrier nie jest najlepszym wyborem na pierwszego psa. Jeśli jednak przyszli właściciele gotowi są poświęcić czas na wyszkolenie swojego pupila, jego sympatyczne usposobienie z pewnością wynagrodzi im wszelkie trudy.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Cairn terrier w mieszkaniu

     Pies może żyć w mieszkaniu w mieście. Szybko dostosuje się do miejskiego środowiska, zwłaszcza jeśli zapewnimy mu wczesną socjalizację i habituację. 

     Idealnym rozwiązaniem będzie natomiast dom z ogrodem. Pamiętajmy, że nie może on zastąpić regularnych spacerów. Z psem należy wychodzić codziennie, tak jak w przypadku zwierzęcia żyjącego w mieszkaniu. 

     Ogród traktowany jest przez psa jako kolejne pomieszczenie w domu, dlatego przebywanie w nim nie zaspokaja jego licznych potrzeb, w tym np. potrzeby eksploracji otoczenia.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Jeśli carin terrier nie bierze udziału w polowaniach, świetnie sprawdzi się w dyscyplinach sportowych, takich jak konkursy pracy norowców czy agility. Najważniejsze, by zaspokoić codzienne zapotrzebowanie psa na aktywność fizyczną.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Cairn terrier jest niewielki i może towarzyszyć swojemu panu wszędzie, zwłaszcza jeśli zapewnimy mu odpowiednie szkolenie i socjalizację. Możemy przewozić go publicznymi środkami komunikacji w torbie transportowej (do której należy psa stopniowo przyzwyczaić), nie przeszkadzając tym samym innym pasażerom.

     Współżycie z innymi

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Cairn terrier i koty

      Mimo instynktu myśliwskiego cairn może mieszkać z kotem, o ile przyzwyczaimy go do jego obecności w młodym wieku. Jednak nawet jeśli zaprzyjaźni się z nim, nie oznacza to, że będzie tolerował inne, obce koty.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Cairn terrier i psy

      Jak w przypadku wielu innych ras niewykastrowane osobniki nie zawsze się tolerują. Jeśli jednak zapewnimy naszemu pupilowi odpowiednią i wczesną socjalizację w okresie rozwoju, powinien bez problemu dogadać się ze swoimi współbraćmi.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Cairn terrier i dzieci

      Pies ten potrafi porozumieć się z dziećmi, o ile potrafią one szanować jego potrzeby. Uważajmy na najmłodsze pociechy, które bywają gwałtowne i przypadkowo mogą skrzywdzić czworonoga.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Cairn terrier i osoby starsze

      Wydawać by się mogło, że ten dynamiczny piesek nie nadaje się dla starszych osób, ale może on dostosować się do ich trybu życia, o ile będzie on dość aktywny. 

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Cena cairn terriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 PLN za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 5500 PLN. 

      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 80-100 PLN.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja cairn terriera nie jest skomplikowana. Nie powinno się go zbyt często czesać, by nie zmienić wyglądu jego sierści. Do czesania należy używać zgrzebła lub metalowego grzebienia.

      Psa nie wolno strzyc (należy go trymować), choć czasem przycina się zbyt długą sierść na uszach i łapach. Najlepiej powierzyć tę czynność zaufanemu groomerowi.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści jest umiarkowana, nawet w okresie linienia.

      Żywienie

      Żywienie cairn terriera nie jest trudne, zadbajmy jednak o karmę wysokiej jakości. Sprawdzą się również posiłki przygotowywane w domu, o ile spełniają one potrzeby psa i uwzględniają jego codzienną aktywność fizyczną. 

      Cairnowi wystarczą dwa posiłki dziennie, w przypadku bardziej łakomych osobników można podzielić dzienną dawkę na więcej porcji. 

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia cairn terriera to około 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Cairn terrier jest wytrzymały i długowieczny. Zdarzają się psy dożywające wieku 20 lat, a 14-letnie czy 15-letnie osobniki nadal potrafią bawić się piłką!

      Odporność na upały

      Pies dobrze znosi ciepło do pewnego stopnia. Podczas upału należy zmniejszyć jego aktywność fizyczną, nawet jeśli wydaje się, że świetnie sobie poradzi.

      Odporność na zimno

      Podwójna szata zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem. Nie powinien on jednak nocować na zewnątrz przy niskiej temperaturze.

      Skłonność do tycia

      Skłonność do tycia przejawiają cairn terriery traktowane jako pieski kanapowe. Pies mający odpowiednią dawkę ruchu szybko spala kalorie.

      Częste choroby

      • guz wątroby,
      • zwichnięcie rzepki,
      • osteopatia czaszkowo-żuchwowa (nieprawidłowa proliferacja kości),
      • przeciek portosystemowy (anomalia żyły wrotnej),
      • ektopia jąder (nieprawidłowe umieszczenie jąder).
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz