Terier japoński

Inne nazwy: Nihon teria

Terier japoński

Terier japoński to elegancki i niewielki pies o żywym i wesołym usposobieniu. To inteligentny i miły pies do towarzystwa, który, w przeciwieństwie do większości terierów, jest posłuszny i łatwy do ułożenia. 

Podstawowe informacje o terierze japońskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To rasa powstała w zachodniej Japonii poprzez skrzyżowanie foksteriera krótkowłosego, english toy terriera i nieistniejącego już english white terriera. Na początku były to przypadkowe krzyżówki, ale grupa hodowców zainteresowała się rasą, której cechy zostały ustalone. Uznał ją japoński Kennel Club.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 2 : teriery małe

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 30 i 33 cm

Pies : pomiędzy 30 i 33 cm

Waga

Suka : pomiędzy 4 i 5 kg

Pies : pomiędzy 4 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

To mały, elegancki pies o zwartej budowie i ładnie zarysowanej sylwetce. Stosunek między wysokością psa w kłębie i długością tułowia wynosi 1:1. Czaszka jest płaska, dość wąska i ma taką samą długość jak grzbiet nosa, który jest prosty. Pies ma słabo zaznaczony stop. Oczy są owalne, średniej wielkości, ciemnobrązowe. Uszy wysoko osadzone, dość małe, cienkie, w kształcie litery V, opadające ku przodowi. Dopuszczalne są też uszy zwinięte i odstające na boki. Kończyny o lekkim kośćcu, ale mocne. Ogon dość cienki, kopiowany na wysokości trzeciego lub czwartego kręgu.

Ciekawostki

Terier japoński przypomina krótkowłosego foksteriera, ale różni się od niego kolorem szaty, bardzo krótkim włosem, mniejszym rozmiarem oraz charakterem zbliżonym do psów do towarzystwa.

Terier japoński - charakter

 • 100%

  Czuły

  To niezwykle czuły pies, idealny jako towarzysz dla całej rodziny.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Terier japoński uwielbia zabawę, zwłaszcza z dziećmi. 

 • 66%

  Spokojny

  Ma on żywy charakter, typowy dla terierów, choć nie bywa tak pobudzony. Jest też dużo bardziej posłuszny niż większość terierów.

 • 100%

  Inteligentny

  Inne teriery znane są głównie ze swojego upartego usposobienia, natomiast nihon teria odznacza się posłuszeństwem i wielką inteligencją. 

 • 100%

  Łowca

  Pies ten ma zalety zarówno terierów, jak i psów do towarzystwa. W związku z tym przejawia dość mocny instynkt drapieżnika, który jednak łatwo jest kontrolować i złagodzić. 

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Terier japoński ma dość przyjazne usposobienie, ale ze względu na swoją wrażliwość może zachowywać się nieufnie wobec niektórych osób. 

 • 33%

  Niezależny

  Mimo że nihon teria należy do kategorii terierów, jest to pies do towarzystwa bardzo przywiązany do swojego właściciela. 

  Zachowanie

  • 33%

   Znoszenie samotności

   To wyjątkowo wrażliwy pies wymagający dużo uwagi i obecności właścicieli. Bardzo źle znosi samotność.

  • 100%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Ten japoński pies jest łatwy do wyszkolenia dzięki swej ogromnej inteligencji i naturze bardziej posłusznej niż u innych terierów. Szybko przyswaja umiejętności. Gdy nasz pupil opanuje podstawy dobrego zachowania, można uczyć go bardziej skomplikowanych sztuczek, by utrzymać jego czujność i refleks (kręcenie się, turlanie, kłanianie się, służenie itd.).

  • 33%

   Szczekliwy

   To bardzo cichy pies, który szczeka mniej niż przeciętny terier.

  • 33%