Zadaj pytanie na forum Wamiz

Foksterier

Inne nazwy: wire-haired fox terrier, wire fox terrier

Foksterier
Foksterier © Shutterstock
Foksterier
Foksterier szczeniak © Shutterstock

Foksterier to wyjątkowy pies myśliwski – odważny, wytrwały i szczególnie ceniony za wszechstronność. Mimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje się pewnością siebie, czasem nawet zbyt dużą w stosunku do innych psów. By odpowiednio współpracował, konieczne jest stanowcze i zarazem łagodne szkolenie. Ten wyjątkowo aktywny pies potrzebuje dyspozycyjnego, uprawiającego sport właściciela, który zaspokoi jego liczne potrzeby, zwłaszcza jeśli pies nie jest wykorzystywany do polowań.

dna

Najważniejsze informacje o Foksterier

 • Długość życia : pomiędzy 10 i 14 lat
 • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Łowca
 • Rozmiar : mały
 • Rodzaj szaty : Krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 33 i 35 cm
Pies pomiędzy 35 i 39 cm

Waga

Suka pomiędzy 6 i 8 kg
Pies pomiędzy 7 i 9 kg

Maść

Sierść może być jednokolorowa, dwukolorowa albo trójkolorowa. Dominującym kolorem powinien być biały. Dopuszczalne są łaty czarne, czarne podpalane i rudawe.

Rodzaj szaty

Foksterier ma krótką sierść. U osobników krótkowłosych sierść jest prosta, twarda, gęsta i obfita. U szorstkowłosych – gęsta i twardsza, podszerstek jest natomiast bardziej delikatny.  

Kolor oczu

Oczy są ciemne.

Opis

Rasa foksteriera dzieli się na dwie odmiany, wyróżniane wyłącznie ze względu na sierść - foksterier krótkowłosy i szorstkowłosy. To niezwykle aktywny i żywy pies. W niewielkiej, zwinnej sylwetce kryje się duża siła i mocne kości.

W pozycji stojącej powinien przypominać dobrze zbudowanego konia do polowań o krótkim grzbiecie. Czaszka jest płaska i dość wąska. Jej szerokość zmniejsza się stopniowo ku oczom. Stop jest średnio zaznaczony. Szczęka i żuchwa są silne i dobrze umięśnione. Ciemne, małe oczy powinny być jak najbardziej okrągłe i mieć inteligentny wyraz. Małe uszy w kształcie litery „V” opadają do przodu na policzki. Linia załamania ucha przebiega wyraźnie ponad wierzchem czaszki. Kończyny są proste i mocne. Od przodu nie może być widoczne żadne wygięcie. Wysoko osadzony ogon sterczy pionowo. Nie może być zakręcony.

Odmiany

Foksterier szorstkowłosy (wire)

Foksterier krótkowłosy (smooth)

Foksterier - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Mimo silnego temperamentu foksterier jest bardzo czuły wobec najbliższych. Uwielbia swoich właścicieli, jest serdeczny wobec znanych sobie gości, potrafi zachowywać się łagodnie i delikatnie wobec dzieci.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To niezwykle energiczny, żywy i wesoły pies. Ognisty charakter foksteriera sprawia, że uwielbia on zabawę, w szczególności z dziećmi, o ile potrafią one z nim właściwie postępować.

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Foksterier zdecydowanie nie jest pieskiem salonowym, mimo że po spacerze lub polowaniu chętnie podrzemie u boku opiekuna. 

Ten energiczny, żywy, szybki i niestrudzony terier nie potrafi usiedzieć w miejscu. To doskonały towarzysz dla dynamicznych osób uprawiających sport.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jego wszechstronność podczas polowań świadczy o dużej inteligencji. Potrafi dostosować się do poleceń i precyzyjnie wykonywać powierzane mu zadania.

Łowca

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten wytrwały i odważny pies to świetny pomocnik. Potrafi polować na różne zwierzęta, od małych szkodników po dużą zwierzynę. Szczególnie ceniony jest za umiejętnoś kopania podczas polowania na lisy i borsuki. 

Dzięki wszechstronności sprawdzi się podczas standardowych polowań (przynosi drobne ptactwo lub zwierzynę), polowań z psami (dołącza do stada psów goniących zwierzynę w celu pozbawienia jej sił) i polowania w norach.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Foksterier lubi gości. Jeśli natomiast zauważy nieznajomego, będzie szczekał, by go odstraszyć. 

Psa trzeba zapoznać z nową osobą, by zaakceptował on jej wkroczenie na swój teren. Po dokonaniu prezentacji pies okazuje serdeczność. 

Właściciel foksteriera musi jednak kontrolować zwierzę. Może polecić mu, żeby zamiast wita wchodzące osoby, poszedł na swoje miejsce.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Foksterier jest uparty, przez co kojarzy się z niezależnością, potrafi jednak być prawdziwą „przylepą”. Czasem dobrze ukrywa swoje przywiązanie do bliskich, ale są oni dla niego niezwykle ważni. 

Jeśli nawiążemy z psem relację opartą na zaufaniu, będzie chciał się przypodobać. Uznanie i uwaga ze strony członków rodziny mają dla niego ogromne znaczenie.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli foksterier ma wystarczająco dużo ruchu, nieobecność opiekuna nie stanowi dla niego problemu. 

Jeśli nie zadbamy o jego potrzeby, będzie zachowywał się głośno i niszczył wszystko w swoim zasięgu, by wyrazić dyskomfort. Możemy zaproponować mu zabawki, które umilą czas spędzony w samotności. Nieobecności w żadnym wypadku nie powinny być zbyt długie.

  

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Mimo upartego usposobienia foksterier lubi prezentować wyuczone sztuczki i zachowania, co ułatwia naukę. Konieczne jest wczesne i konsekwentne szkolenie.

To bardzo pewne siebie zwierzę, które nie będzie chciało współpracowa
, jeśli szkolenie nie będzie ciekawe, przyjazne i konsekwentne. Jego silny charakter w żadnym wypadku nie usprawiedliwia użycia siły. Takie postępowanie naraziłoby relację i zniszczyło zaufanie psa.

Gdy tylko szczenię pojawi się w naszym domu, powinniśmy ustalić granice i zasady, tak by nie nabrało ono złych nawyków. Kluczem do sukcesu w przypadku foksteriera jest cierpliwość. Przyda się pomoc specjalisty do spraw szkolenia i zachowania psa, zwłaszcza w przypadku osób niedoświadczonych. 

Szczególny nacisk należy położyć na naukę przywołania, by móc kontrolować psa, gdy coś przyciągnie jego uwagę. Konieczna jest również wczesna socjalizacja, bo foksterier potrafi być bardzo ekspansywny, a nawet agresywny w stosunku do innych zwierząt.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To pies, który szczeka wyjątkowo dużo. Dzięki temu można wykorzystywać go do ostrzegania, ale jeśli funkcja ta nie jest szczególnie potrzebna właścicielom, może stanowić dla nich kłopot. Nie da się całkowicie oduczyć psa szczekania, bowiem jest to jeden ze sposobów psiej komunikacji (to tak, jakby oczekiwać od człowieka, że przestanie mówić!), ale można je nieco osłabić, np. ucząc czworonoga, by szczekał na komendę, za co będzie nagradzany. Można też nauczyć psa tego, by szybko reagował i przestawał szczekać na komendę, np. „cisza”.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jak w przypadku wielu psów myśliwskich, trop dla foksteriera stanowi tak silny impuls, że może skłaniać go do ucieczki. By temu zapobiec, należy dobrze ogrodzić otoczenie i zapewnić psu codzienne spacery (na smyczy do momentu opanowania komendy przywołania). 

Ćwiczenia i zabawy związane z tropieniem w pewnym stopniu zaspokoją potrzeby psa. Dzięki temu możemy zmniejszyć jego skłonność do ucieczki. Ważne, by zwierzę mogło zaspokoić potrzeby u boku swojego opiekuna, w sposób kontrolowany. 

W razie ucieczki zawieszka z danymi właściciela ułatwi poszukiwanie.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Znudzony foksterier to prawdziwy niszczyciel. W ogrodzie kopie liczne dziury, w domu rozprawi się ze wszystkim, co znajdzie się w jego zasięgu.

Musimy więc zadbać o to, by pies miał wystarczająco dużo ruchu i zajęć, dzięki czemu spożytkuje nadmiar energii.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Foksterier to wielki łakomczuch. Nie wolno go przekarmiać, ponieważ będzie jadł do momentu, aż nie znajdzie już niczego, co by się do tego celu nadawało.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Foksterier wyraźnie informuje o pojawieniu się nieznajomego. To dobry pies ostrzegający, jest czujny i szczekliwy. Mimo swych niewielkich rozmiarów potrafi odstraszyć intruzów dzięki ciemnym oczom i wyniosłej sylwetce.

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

Nie należy wybierać tej rasy wyłącznie ze względu na jej cechy fizyczne. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę jej szczególny charakter i potrzeby.

Pies ten jest niezależny i uparty, wymaga odpowiedniego podejścia, dlatego nie nadaje się dla każdego. Właściciel musi być stanowczy i umieć kontrolować psa. Jeśli nie ma zamiaru polować i nie należy do osób szczególnie aktywnych, powinien wybrać inną rasę, np. z grupy psów ozdobnych i do towarzystwa lub przynajmniej takich, które nie mają myśliwskiego rodowodu.

Tryb życia

Foksterier w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten może żyć w mieszkaniu, o ile zapewnimy mu dużo ruchu. Jednak jego instynkt stróżujący w połączeniu ze skłonnością do szczekania może przeszkadzać sąsiadom. 

Jeśli pies żyje w środowisku miejskim, od najwcześniejszego wieku należy przyzwyczajać go do różnych dźwięków (klaksonów, syren, itd.), do chodzenia na smyczy przy nodze i do spokojnego mijania się z innymi psami. 

Ten myśliwski pies najszczęśliwszy będzie natomiast na wsi, w domu z dużym ogrodem. Pamiętajmy, że ogród w żadnym wypadku nie zwalnia właściciela z obowiązku codziennych spacerów zapewniających fizyczną i umysłową równowagę psa.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jeśli foksterier nie poluje, jego ogromną energię należy rozładować poprzez zabawę i sport stymulujące jego rozwój fizyczny i umysłowy.

Pies ten nadaje się dla osób uprawiających sport i mających dużo czasu. Nie zniesie przebywania w zamknięciu, nawet jeśli ma dostęp do dużego ogrodu. 

Codziennie należy zapewnić mu kilka długich spacerów i aktywność sportową (agility, tropienie, canicross, flyball, itd.).

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Foksteriera można bez problemu przewozić dzięki jego niewielkim rozmiarom. Nie potrafi on jednak usiedzieć na miejscu. Podróż może więc być męcząca zarówno dla psa, jak i jego właściciela, jeśli odpowiednio wcześnie czworonóg nie zostanie przygotowany do wycieczek różnymi środkami komunikacji.

Współżycie z innymi

Foksterier i koty

yellow-paw grey-paw grey-paw

Porozumienie z kotami w dużej mierze zależy od socjalizacji psa. Ciężko będzie wypracować spokojny i bezpieczny związek pomiędzy nimi. Wszystko jest natomiast możliwe, o ile pies od małego wychowuje się z kotem – wówczas powinien tolerować jego obecność.

Foksterier i psy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Foksterier jest bardzo zazdrosny i potrafi rzucić się nawet na zwierzę większe od siebie. Zycie pod jednym dachem z innymi psami może być problematyczne. Można o nim myśleć wyłącznie w sytuacji, gdy psy wspólnie dorastały i zapewniono im wczesną socjalizację.

Foksterier i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Foksterier uwielbia dzieci i świetnie nadaje się dla rodziny. 

Konieczne jest wprowadzenie zasad współżycia i zadbanie o to, by dzieci szanowały psa.

Foksterier i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Właścicielem foksteriera może być osoba starsza, o ile ma ona wystarczająco dużo energii, by zaspokoić potrzeby tego żywego psa. W żadnym wypadku nie sprawdzi się on jednak jako pupil osób prowadzących siedzący tryb życia.

Foksterier - cena

Cena foksteriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 5000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania psa wynosi około 100-150 zł. Obejmuje on wysokiej jakości karmę i klasyczne zabiegi pielęgnacyjne.

Pielęgnacja

Pielęgnacja odmiany szorstkowłosej jest bardziej uciążliwa niż krótkowłosej, mimo wszystko jednak dość prosta. 

Cotygodniowe szczotkowanie (raz w tygodniu w przypadku teriera krótkowłosego i 2–3 razy w tygodniu w przypadku teriera szorstkowłosego) wystarczy, by zachować piękno i właściwości ochronne szaty. 

W przypadku odmiany szorstkowłosej 3 razy do roku zaleca się trymowanie i kąpanie przez groomera.

Linienie

Foksterier traci niewiele sierści, linienie nie jest intensywne, zwłaszcza przy odpowiedniej pielęgnacji.

Żywienie

Koniecznie należy dba o dietę psa, by utrzymać jego prawidłową wagę. Dzienne porcje powinniśmy dostosować do wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia i aktywności fizycznej. 

Wystarczą dwa posiłki dziennie. Trzeba uważać na częste u aktywnych ras ryzyko skrętu żołądka. Dobrze, żeby co najmniej godzinę przed i po posiłku pies pozostał spokojny.

Foksterier jest bardzo żarłoczny, dlatego warto rozłożyć jedną z porcji na macie węchowej lub w ogrodzie. Dzięki temu pies będzie jadł wolniej. Zapewni to również stymulację węchu i aktywność zaspokajającą jego potrzeby. Można sięgnąć także po specjalną miskę spowalniającą jedzenie. 

W okresie wzrostu psa wskazana jest kontrola weterynaryjna. Zwierzęciu można podawać suchą karmę wysokiej jakości.

Zdrowie

Długość życia

Długość życia foksteriera to około 13 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Foksterier to wytrzymały, długowieczny pies.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

W okresie upałów należy wstrzymać się z intensywną aktywnością fizyczną. Spacery należy dostosować do samopoczucia psa i wybierać nieco chłodniejsze pory. Z psem wychodźmy wcześnie rano lub późno wieczorem, dzięki czemu będzie mógł bezpiecznie spożytkować nagromadzoną energię.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Foksterier krótkowłosy gorzej znosi chłód niż foksterier szorstkowłosy.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dietę psa należy kontrolować i zapewnić mu odpowiedni wysiłek fizyczny. Dzięki temu zachowa on formę.

Częste choroby

 • wrodzone rozszerzenie przełyku,
 • problemy z sercem (zespół Fallota),
 • wrodzona ataksja móżdżkowa (dotyczy wielu osobników),
 • problemy ze skórą (atopowe zapalenie skóry),
 • mastocytoma (rak skóry),
 • padaczka,
 • wrodzony zespół przedsionkowy (problemy z uchem wewnętrznym),
 • problemy z oczami (zwichnięcie soczewki, zaćma).

Ciekawostki

Foksteriery są szczególnie cenione w Anglii, co przekłada się na ich liczne zwycięstwa w słynnym Best in Show w Westminster. To najbardziej utytułowana ze wszystkich ras – zdobyła najwyższe laury 18 razy, w tym 14 dla odmiany szorstkowłosej.

Pochodzenie i historia

Foksterier to bardzo stara rasa, krzyżówka różnych odmian terierów, niegdyś bardzo popularnych w całej Anglii i wykorzystywanych głównie do polowań na lisy. Prawdziwa selekcja terierów przeznaczonych do tego celu rozpoczęła się na początku XIX wieku dzięki wielebnemu Jackowi Russellowi. Kontynuowali ją miłośnicy polowania. Dzięki pasjonatom wystaw budowa foksteriera stała się coraz bardziej wyrafinowana. Jest to krzyżówka bulteriera i manchester teriera.

Imiona

Suka: Mimka, Hela, Iga
Pies: Haps, Rekin, Skip

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.