Foksterier

Inne nazwy : wire-haired fox terrier, wire fox terrier

Zdjęcie: dorosły pies rasa Foksterier
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Foksterier średnio żyje od 10 do 14 lat

Charakter

Rozmiar

mały

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 33 i 35 cm
Pies pomiędzy 35 i 39 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 6 i 8 kg
Pies pomiędzy 7 i 9 kg
Kolor umaszczenia
Białe
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Brązowe
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Foksterier

Pochodzenie i historia rasy Foksterier

Foksterier to bardzo stara rasa, krzyżówka różnych odmian terierów, niegdyś bardzo popularnych w całej Anglii i wykorzystywanych głównie do polowań na lisy. Prawdziwa selekcja terierów przeznaczonych do tego celu rozpoczęła się na początku XIX wieku dzięki wielebnemu Jackowi Russellowi. Kontynuowali ją miłośnicy polowania. Dzięki pasjonatom wystaw budowa foksteriera stała się coraz bardziej wyrafinowana. Jest to krzyżówka bulteriera i manchester teriera.

Odmiany rasy Foksterier

  • Foksterier szorstkowłosy (wire)
  • Foksterier krótkowłosy (smooth)

Szkolenie psa rasy Foksterier

Mimo upartego usposobienia foksterier lubi prezentować wyuczone sztuczki i zachowania, co ułatwia naukę. Konieczne jest wczesne i konsekwentne szkolenie.

To bardzo pewne siebie zwierzę, które nie będzie chciało współpracowa
, jeśli szkolenie nie będzie ciekawe, przyjazne i konsekwentne. Jego silny charakter w żadnym wypadku nie usprawiedliwia użycia siły. Takie postępowanie naraziłoby relację i zniszczyło zaufanie psa.

Gdy tylko szczenię pojawi się w naszym domu, powinniśmy ustalić granice i zasady, tak by nie nabrało ono złych nawyków. Kluczem do sukcesu w przypadku foksteriera jest cierpliwość. Przyda się pomoc specjalisty do spraw szkolenia i zachowania psa, zwłaszcza w przypadku osób niedoświadczonych. 

Szczególny nacisk należy położyć na naukę przywołania, by móc kontrolować psa, gdy coś przyciągnie jego uwagę. Konieczna jest również wczesna socjalizacja, bo foksterier potrafi być bardzo ekspansywny, a nawet agresywny w stosunku do innych zwierząt.

Foksterier - cena

Cena foksteriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 5000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania psa wynosi około 100-150 zł. Obejmuje on wysokiej jakości karmę i klasyczne zabiegi pielęgnacyjne.

Planujesz zakup psa rasy Foksterier?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Foksterier ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Foksterier jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: