Foksterier

Inne nazwy: wire-haired fox terrier, wire fox terrier

#38

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Foksterier
Foksterier © Shutterstock

Foksterier to wyjątkowy pies myśliwski – odważny, wytrwały i szczególnie ceniony za wszechstronność. Mimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje się pewnością siebie, czasem nawet zbyt dużą w stosunku do innych psów. By odpowiednio współpracował, konieczne jest stanowcze i zarazem łagodne szkolenie. Ten wyjątkowo aktywny pies potrzebuje dyspozycyjnego, uprawiającego sport właściciela, który zaspokoi jego liczne potrzeby, zwłaszcza jeśli pies nie jest wykorzystywany do polowań.

Najważniejsze informacje o Foksterier

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Foksterier to bardzo stara rasa, krzyżówka różnych odmian terierów, niegdyś bardzo popularnych w całej Anglii i wykorzystywanych głównie do polowań na lisy. Prawdziwa selekcja terierów przeznaczonych do tego celu rozpoczęła się na początku XIX wieku dzięki wielebnemu Jackowi Russellowi. Kontynuowali ją miłośnicy polowania. Dzięki pasjonatom wystaw budowa foksteriera stała się coraz bardziej wyrafinowana. Jest to krzyżówka bulteriera i manchester teriera.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 33 i 35 cm

  Pies : pomiędzy 35 i 39 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 8 kg

  Pies : pomiędzy 7 i 9 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Rasa foksteriera dzieli się na dwie odmiany, wyróżniane wyłącznie ze względu na sierść - foksterier krótkowłosy i szorstkowłosy. To niezwykle aktywny i żywy pies. W niewielkiej, zwinnej sylwetce kryje się duża siła i mocne kości.

  W pozycji stojącej powinien przypominać dobrze zbudowanego konia do polowań o krótkim grzbiecie. Czaszka jest płaska i dość wąska. Jej szerokość zmniejsza się stopniowo ku oczom. Stop jest średnio zaznaczony. Szczęka i żuchwa są silne i dobrze umięśnione. Ciemne, małe oczy powinny być jak najbardziej okrągłe i mieć inteligentny wyraz. Małe uszy w kształcie litery „V” opadają do przodu na policzki. Linia załamania ucha przebiega wyraźnie ponad wierzchem czaszki. Kończyny są proste i mocne. Od przodu nie może być widoczne żadne wygięcie. Wysoko osadzony ogon sterczy pionowo. Nie może być zakręcony.

  Ciekawostki

  Foksteriery są szczególnie cenione w Anglii, co przekłada się na ich liczne zwycięstwa w słynnym Best in Show w Westminster. To najbardziej utytułowana ze wszystkich ras – zdobyła najwyższe laury 18 razy, w tym 14 dla odmiany szorstkowłosej.

  Odmiany

  Foksterier szorstkowłosy (wire)

  Foksterier krótkowłosy (smooth)

  Foksterier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Mimo silnego temperamentu foksterier jest bardzo czuły wobec najbliższych. Uwielbia swoich właścicieli, jest serdeczny wobec znanych sobie gości, potrafi zachowywać się łagodnie i delikatnie wobec dzieci.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To niezwykle energiczny, żywy i wesoły pies. Ognisty charakter foksteriera sprawia, że uwielbia on zabawę, w szczególności z dziećmi, o ile potrafią one z nim właściwie postępować.

  • 33%

   Spokojny

   Foksterier zdecydowanie nie jest pieskiem salonowym, mimo że po spacerze lub polowaniu chętnie podrzemie u boku opiekuna. 

   Ten energiczny, żywy, szybki i niestrudzony terier nie potrafi usiedzieć w miejscu. To doskonały towarzysz dla dynamicznych osób uprawiających sport.

  • 66%

   Inteligentny

   Jego wszechstronność podczas polowań świadczy o dużej inteligencji. Potrafi dostosować się do poleceń i precyzyjnie wykonywać powierzane mu zadania.

  • 100%

   Łowca

   Ten wytrwały i odważny pies to świetny pomocnik. Potrafi polować na różne zwierzęta, od małych szkodników po dużą zwierzynę. Szczególnie ceniony jest za umiejętnoś kopania podczas polowania na lisy i borsuki. 

   Dzięki wszechstronności sprawdzi się podczas standardowych polowań (przynosi drobne ptactwo lub zwierzynę), polowań z psami (dołącza do stada psów goniących zwierzynę w celu pozbawienia jej sił) i polowania w norach.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Foksterier lubi gości. Jeśli natomiast zauważy nieznajomego, będzie szczekał, by go odstraszyć. 

   Psa trzeba zapoznać z nową osobą, by zaakceptował on jej wkroczenie na swój teren. Po dokonaniu prezentacji pies okazuje serdeczność. 

   Właściciel foksteriera musi jednak kontrolować zwierzę. Może polecić mu, żeby zamiast wita wchodzące osoby, poszedł na swoje miejsce.

  • 66%

   Niezależny

   Foksterier jest uparty, przez co kojarzy się z niezależnością, potrafi jednak być prawdziwą „przylepą”. Czasem dobrze ukrywa swoje przywiązanie do bliskich, ale są oni dla niego niezwykle ważni. 

   Jeśli nawiążemy z psem relację opartą na zaufaniu, będzie chciał się przypodobać. Uznanie i uwaga ze strony członków rodziny mają dla niego ogromne znaczenie.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli foksterier ma wystarczająco dużo ruchu, nieobecność opiekuna nie stanowi dla niego problemu. 

    Jeśli nie zadbamy o jego potrzeby, będzie zachowywał się głośno i niszczył wszystko w swoim zasięgu, by wyrazić dyskomfort. Możemy zaproponować mu zabawki, które umilą czas spędzony w samotności. Nieobecności w żadnym wypadku nie powinny być zbyt długie.

      

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Mimo upartego usposobienia foksterier lubi prezentować wyuczone sztuczki i zachowania, co ułatwia naukę. Konieczne jest wczesne i konsekwentne szkolenie.

    To bardzo pewne siebie zwierzę, które nie będzie chciało współpracowa
    , jeśli szkolenie nie będzie ciekawe, przyjazne i konsekwentne. Jego silny charakter w żadnym wypadku nie usprawiedliwia użycia siły. Takie postępowanie naraziłoby relację i zniszczyło zaufanie psa.

    Gdy tylko szczenię pojawi się w naszym domu, powinniśmy ustalić granice i zasady, tak by nie nabrało ono złych nawyków. Kluczem do sukcesu w przypadku foksteriera jest cierpliwość. Przyda się pomoc specjalisty do spraw szkolenia i zachowania psa, zwłaszcza w przypadku osób niedoświadczonych. 

    Szczególny nacisk należy położyć na naukę przywołania, by móc kontrolować psa, gdy coś przyciągnie jego uwagę. Konieczna jest również wczesna socjalizacja, bo foksterier potrafi być bardzo ekspansywny, a nawet agresywny w stosunku do innych zwierząt.

   • 100%

    Szczekliwy

    To pies, który szczeka wyjątkowo dużo. Dzięki temu można wykorzystywać go do ostrzegania, ale jeśli funkcja ta nie jest szczególnie potrzebna właścicielom, może stanowić dla nich kłopot. Nie da się całkowicie oduczyć psa szczekania, bowiem jest to jeden ze sposobów psiej komunikacji (to tak, jakby oczekiwać od człowieka, że przestanie mówić!), ale można je nieco osłabić, np. ucząc czworonoga, by szczekał na komendę, za co będzie nagradzany. Można też nauczyć psa tego, by szybko reagował i przestawał szczekać na komendę, np. „cisza”.

   • 100%