Szpic włoski (volpino italiano)

Podstawowe informacje o szpicu włoskim Volpino, Italian Spitz, Volpino Italiano, Spitz de Florence, Chien du Quirinal, Cane de Guirinale

Szpic włoski (volpino italiano)
Szpic włoski

Szpic włoski to wesoły i żywy niewielki piesek, który nigdy nie traci czujności. Jest niezwykle czuły wobec członków swojej rodziny i dzieci, świetnie sprawdzi się jako pies do towarzystwa i stróżujący. Jest bardzo sympatyczny i ma wielkie „poczucie humoru”, uwielbia się bawić i żartować. To rzadka, mało rozpowszechniona na świecie rasa.

Podstawowe informacje o szpicu włoskim

Długość życia :

9

21

14

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Prapoczątki rasy są takie same, jak w przypadku szpica niemieckiego. Przez wieki była ona bardzo popularna we Włoszech, zwłaszcza w Toskanii, zarówno wśród arystokracji, jak i ludu. W ostatnich czasach szpic niemiecki stał się dużo bardziej rozpowszechniony, a jego włoski kuzyn niemal zniknął. Ocaliła go pasja kilku hodowców. Obecnie rasie nie grozi wyginięcie, ale nie jest ona też popularna.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 4 : szpice europejskie

Wygląd

Wysokość w kłębie Szpic włoski (volpino italiano)

Suka : pomiędzy 25 i 28 cm

Pies : pomiędzy 27 i 30 cm

Waga

Suka : pomiędzy 4 i 5 kg

Pies : pomiędzy 4 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Pies ma masywną sylwetkę, którą można wpisać w kwadrat. Czaszka jest owalna, a stop dość wyraźnie zaznaczony. Szpic włoski ma okrągłe oczy. Uszy są trójkątne, dość krótkie, stojące, osadzone wysoko i blisko siebie. Tułów ma taką samą długość, co wysokość w kłębie. Kończyny są proste i o drobnym kośćcu. Ogon osadzony jest w przedłużeniu zadu i noszony stale zwinięty nad grzbietem.

Ciekawostki

Szpic włoski to jedna z najrzadszych ras na świecie, która zasługuje na większą popularność. Jego szczekliwość może niektórym przeszkadzać, ale stanowi zaletę w przypadku osób żyjących w odosobnionych miejscach.

Szpic włoski - charakter

  • 100%

    Czuły

    Szpic włoski nie przepada za pieszczotami, ale jest bardzo przywiązany do swoich bliskich, wobec których potrafi zachowywać się bardzo demonstracyjnie, głównie żeby zwrócić na siebie uwagę.

  • 100%

    Lubi zabawę

    Ten przypominający lisa pies opisywany jest jako żywiołowy, wesoły i skory do harców. Uwielbia się bawić, żartować i spędzać czas z właścicielami.

  • 33%

    Spokojny

    Szpica włoskiego przepełnia energia, trudno mu usiedzieć na miejscu, to pies, który uwielbia zabawę.

  • 100%

    Inteligentny

    Po włosku „volpino” oznacza „lisek”. Szpic włoski bez wątpienia niezmiernie go przypomina. Ma również jego usposobienie, spryt i przebiegłość. Potrafi ugłaskać wszystkich i dostać to, czego chce.

  • 33%

    Łowca

    Mimo że jest to dość pierwotny pies, nie ma instynktu drapieżnika. Wykorzystywany jest wyłącznie jako pies do towarzystwa i ewentualnie stróżujący.

  • 100%

    Strachliwy/nieufny wobec obcych

    Szpic włoski nie obdarzy zaufaniem każdego. Jest niezwykle nieufny i zachowuje czujność, gdy ktoś się zbliża. Szczekania używa, by utrzymać swoich „wrogów” na dystans.

  • 66%

    Niezależny

    Szpice są przeważnie niezależne. Ten nie stanowi wyjątku, umie się sobą zająć i nie potrzebuje ciągłej atencji. Lubi jednak robić z siebie klowna i zwracać uwagę wszystkich dookoła.

    Zachowanie

    • 66%

      Znoszenie samotności

      Szpic włoski bez problemu znosi nieobecność właściciela. Jak każdego czworonoga, nie wolno natomiast absolutnie zostawiać go zamkniętego na cały dzień w mieszkaniu czy w ogrodzie.

    • 66%

      Posłuszny / łatwo się uczy

      Ta włoska rasa psów odznacza się silnym charakterem. Szpic włoski potrzebuje wczesnego i zdecydowanego szkolenia, dzięki któremu będzie mógł skanalizować swą ogromną energię. Jest równie sprytny jak lis, konieczne więc jest wyznaczenie granic szczenięciu, gdy tylko trafi do naszego domu.
       
      Mimo swych niewielkich rozmiarów może stać się nie do zniesienia bez właściwego wychowania i socjalizacji.
       
      Jeśli potraktujemy psa w odpowiedni sposób (zdecydowana, konsekwentna i pozytywna postawa), z przyjemnością będzie się uczył. Niegdyś wykorzystywano go w cyrku, co dowodzi jego zdolności do nauki i słuchania.

    • 100%

      Szczekliwy

      Szpic włoski szczeka przeraźliwie, gdy usłyszy najmniejszy podejrzany hałas. Prawdopodobnie tego też względu rasa nie stała się zbyt popularna. Volpino z pewnością nie nadaje się dla osób lubiących spokój.

    • 33%

      Skłonność do ucieczek

      Ten prawdziwy strażnik nigdy nie opuszcza swojego posterunku! Mimo niewielkich rozmiarów szpic włoski jest równie czujny, co cane corso. Nigdy nie opuszcza stanowiska obserwacyjnego i nie rusza się poza własne terytorium.

    • 66%

      Skłonność do niszczenia

      Szpic włoski może niszczyć przedmioty, jeśli jego potrzeby nie są zaspokojone i zostawiamy go samego na całe dnie bez żadnych interakcji społecznych i bodźców umysłowych, węchowych czy fizycznych.

    • 33%

      Łakomczuch

      Pies ten nie jest łakomy, lubi dobrze zjeść, ale nie rzuca się na miskę. Czasem nawet bywa wybredny.

    • 66%

      Pies stróżujący

      Ten niewielki kuzyn szpica niemieckiego jest nieustraszony. Niezwykle nieufny wobec obcych, zawsze gotów jest zaalarmować bliskich o obecności intruza. Pod tym względem świetnie sprawdzi się jako pies stróżujący, zwłaszcza w połączeniu z cane corso, który dodatkowo odstraszy nieproszonego gościa.

    • 100%

      Pierwszy pies

      Jeśli szpic włoski to nasz pierwszy pies, powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty, by nauczyć się kanalizować jego ogromną energię. Ten mały piesek jest dość uniwersalny, nie nadaje się natomiast dla osób szukających cichego i spokojnego zwierzaka.
       
      Przed decyzją o zakupie należy uwzględnić wszystkie cechy tej rasy. Entuzjazm i nadmierna szczekliwość psa mogą być bowiem uciążliwe.

      Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

      Tryb życia

      • 66%

        Szpic włoski (volpino italiano) w mieszkaniu

        Szpic włoski bez problemu dostosuje się do miejskiego życia w mieszkaniu, ale jego hałaśliwość może powodować problemy z sąsiadami.
         
        W odosobnionych miejscach bez problemu może oddawać się swojej ulubionej czynności bez ryzyka, że komuś przeszkodzi (z wyjątkiem intruzów).
         
        Pies ten może mieszkać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, świetnie sprawdzi się więc dom z ogrodem.

      • 66%

        Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

        Volpino italiano wydaje się delikatny, ale to żywy i dynamiczny pies uwielbiający ruch i potrzebujący codziennych spacerów.
         
        Może też uprawiać psie dyscypliny sportowe dostosowane do swej budowy. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w agility.

      • 100%

        Podróże/łatwość przewożenia

        Dzięki niewielkim rozmiarom piesek ten może być przewożony w torbie, zarówno samochodem, samolotem, jak i pociągiem. Pamiętajmy jednak, że nawet mały pies musi być odpowiednio wyszkolony i zsocjalizowany.

        Współżycie z innymi

        • 66%

          Szpic włoski (volpino italiano) i koty

          Jeśli szpic włoski dorasta z kotami, dobrze się z nimi dogada. Natomiast dorosły pies może mieć trudności z zaakceptowaniem nowych domowników. Zwierzęta należy zapoznać ze sobą w odpowiedni sposób.

        • 66%

          Szpic włoski (volpino italiano) i psy

          Ze względu na silny charakter ten mały piesek nie dogada się z każdym ze swoich współbraci. Ryzyko konfliktu dotyczy głównie psów o podobnym usposobieniu lub przeciwnie, bardzo spokojnych i zdystansowanych.
           
          By nasz pupil mógł przyswoić sobie psie kody komunikacyjne, konieczne są regularne, pozytywne i kontrolowane spotkania z psami o odpowiednim temperamencie.

        • 100%

          Szpic włoski (volpino italiano) i dzieci

          Ten niezwykle wesoły pies uwielbia spędzać czas z dziećmi. Konieczny jest jednak nadzór osoby dorosłej, bo pies może zachować się nieodpowiednio (np. lekko ugryźć).

        • 100%

          Szpic włoski (volpino italiano) i osoby starsze

          To pies o ogromnej energii i wesołym usposobieniu. Jako naturalny antydepresant świetnie sprawdzi się w roli towarzysza starszych, aktywnych osób, a także osób samotnych i odosobnionych, pod warunkiem, że nie będzie im przeszkadzała jego hałaśliwość.

          %}

          Szpic włoski - cena

          Cena szpica włoskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.
           
          Średni miesięczny koszt utrzymania psa to około 80 zł.

          Pielęgnacja

          Obfita sierść psa wymaga systematycznej pielęgnacji, w przeciwnym razie zmechaci się i skołtuni. Koniecznie należy ją wyszczotkować kilka razy w tygodniu – dzięki temu utrzymamy sierść w odpowiednim stanie.
           
          Kąpiele są możliwe, ale najlepiej u profesjonalisty. Nie powinny one jednak przebiegać zbyt często, bo sierść może stracić swoje ochronne właściwości.

          Linienie

          W okresie linienia wypadanie sierści jest intensywne, ale przez pozostałą część roku raczej umiarkowane. Jesienią i wiosną psa trzeba czesać codziennie, by usunąć jak najwięcej martwej sierści.

          Żywienie

          Konieczne jest zapewnienie psu karmy wysokiej jakości, od tego zależy wygląd szaty i zdrowie naszego pupila. Najlepiej sprawdzą się domowe posiłki na bazie surowego mięsa, świeżych warzyw, skrobi, zbóż itd.
           
          Sprawdzi się również sucha karma jakości premium.

          Zdrowie

          Długość życia

          Długość życia szpica włoskiego to około 15 lat.

          Odporność/wytrzymałość

          Ten niewielki pies jest bardzo wytrzymały i długowieczny.

          Odporność na upały

          W lecie pies szybko się przegrzewa ze względu na grubą sierść.

          Odporność na zimno

          Szpic włoski może mieszkać na zewnątrz, żadne warunki pogodowe nie są mu straszne.

          Skłonność do tycia

          Ten dynamiczny, mało żarłoczny pies raczej nie przybiera na wadze. Konieczne jest jednak zapewnienie mu wystarczającej ilości ruchu.

          Częste choroby

          Rasa ta jest mało popularna poza Włochami, w związku z czym nie ma zbyt wielu danych dotyczących jej najczęstszych kłopotów ze zdrowiem. Dwa dość często spotykane problemy to zwichnięcie soczewki i zwichnięcie rzepki.

          Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
          Dodaj komentarz