Szpic włoski (volpino italiano)

Podstawowe informacje o szpicu włoskim Volpino, Italian Spitz, Volpino Italiano, Spitz de Florence, Chien du Quirinal, Cane de Guirinale

Szpic włoski (volpino italiano)
Szpic włoski

Szpic włoski to wesoły i żywy niewielki piesek, który nigdy nie traci czujności. Jest niezwykle czuły wobec członków swojej rodziny i dzieci, świetnie sprawdzi się jako pies do towarzystwa i stróżujący. Jest bardzo sympatyczny i ma wielkie „poczucie humoru”, uwielbia się bawić i żartować. To rzadka, mało rozpowszechniona na świecie rasa.

Podstawowe informacje o szpicu włoskim

Długość życia :

9

21

14

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Prapoczątki rasy są takie same, jak w przypadku szpica niemieckiego. Przez wieki była ona bardzo popularna we Włoszech, zwłaszcza w Toskanii, zarówno wśród arystokracji, jak i ludu. W ostatnich czasach szpic niemiecki stał się dużo bardziej rozpowszechniony, a jego włoski kuzyn niemal zniknął. Ocaliła go pasja kilku hodowców. Obecnie rasie nie grozi wyginięcie, ale nie jest ona też popularna.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 4 : szpice europejskie

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 25 i 28 cm

Pies : pomiędzy 27 i 30 cm

Waga

Suka : pomiędzy 4 i 5 kg

Pies : pomiędzy 4 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Pies ma masywną sylwetkę, którą można wpisać w kwadrat. Czaszka jest owalna, a stop dość wyraźnie zaznaczony. Szpic włoski ma okrągłe oczy. Uszy są trójkątne, dość krótkie, stojące, osadzone wysoko i blisko siebie. Tułów ma taką samą długość, co wysokość w kłębie. Kończyny są proste i o drobnym kośćcu. Ogon osadzony jest w przedłużeniu zadu i noszony stale zwinięty nad grzbietem.

Ciekawostki

Szpic włoski to jedna z najrzadszych ras na świecie, która zasługuje na większą popularność. Jego szczekliwość może niektórym przeszkadzać, ale stanowi zaletę w przypadku osób żyjących w odosobnionych miejscach.

Szpic włoski - charakter

 • 100%

  Czuły

  Szpic włoski nie przepada za pieszczotami, ale jest bardzo przywiązany do swoich bliskich, wobec których potrafi zachowywać się bardzo demonstracyjnie, głównie żeby zwrócić na siebie uwagę.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Ten przypominający lisa pies opisywany jest jako żywiołowy, wesoły i skory do harców. Uwielbia się bawić, żartować i spędzać czas z właścicielami.

 • 33%

  Spokojny

  Szpica włoskiego przepełnia energia, trudno mu usiedzieć na miejscu, to pies, który uwielbia zabawę.

 • 100%

  Inteligentny

  Po włosku „volpino” oznacza „lisek”. Szpic włoski bez wątpienia niezmiernie go przypomina. Ma również jego usposobienie, spryt i przebiegłość. Potrafi ugłaskać wszystkich i dostać to, czego chce.

 • 33%

  Łowca

  Mimo że jest to dość pierwotny pies, nie ma instynktu drapieżnika. Wykorzystywany jest wyłącznie jako pies do towarzystwa i ewentualnie stróżujący.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Szpic włoski nie obdarzy zaufaniem każdego. Jest niezwykle nieufny i zachowuje czujność, gdy ktoś się zbliża. Szczekania używa, by utrzymać swoich „wrogów” na dystans.

 • 66%

  Niezależny

  Szpice są przeważnie niezależne. Ten nie stanowi wyjątku, umie się sobą zająć i nie potrzebuje ciągłej atencji. Lubi jednak robić z siebie klowna i zwracać uwagę wszystkich dookoła.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Szpic włoski bez problemu znosi nieobecność właściciela. Jak każdego czworonoga, nie wolno natomiast absolutnie zostawiać go zamkniętego na cały dzień w mieszkaniu czy w ogrodzie.

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Ta włoska rasa psów odznacza się silnym charakterem. Szpic włoski potrzebuje wczesnego i zdecydowanego szkolenia, dzięki któremu będzie mógł skanalizować swą ogromną energię. Jest równie sprytny jak lis, konieczne więc jest wyznaczenie granic szczenięciu, gdy tylko trafi do naszego domu.
    
   Mimo swych niewielkich rozmiarów może stać się nie do zniesienia bez właściwego wychowania i socjalizacji.
    
   Jeśli potraktujemy psa w odpowiedni sposób (zdecydowana, konsekwentna i pozytywna postawa), z przyjemnością będzie się uczył. Niegdyś wykorzystywano go w cyrku, co dowodzi jego zdolności do nauki i słuchania.

  • 100%

   Szczekliwy

   Szpic włoski szczeka przeraźliwie, gdy usłyszy najmniejszy podejrzany hałas. Prawdopodobnie tego też względu rasa nie stała się zbyt popularna. Volpino z pewnością nie nadaje się dla osób lubiących spokój.

  • 33%