Piła (64-920)
Shiba inu
Mocny charakter shiby sprawia, że z pewnością nie jest on psem dla każdego. Wymaga stanowczości i konsekwencji w postępowaniu. Właściwie wychowywany, staje się jednak wiernym i przywiązanym pupilem, który – choć dość niechętny do okazywania uczuć – jest bardzo lojalnym towarzyszem. Kochający aktywny tryb życia, shiba inu będzie doskonałym towarzyszem dla osób dynamicznych i lubiących sport, jeśli tylko będą wystarczajaco cierpliwi, aby odpowiednio wyedukować tego psiego uparciucha.
Długość życia |
Shiba inu średnio żyje od 13 do 16 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
mały
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 35 i 38 cm
Pies
pomiędzy 38 i 41 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 6 i 10 kg
Pies
pomiędzy 6 i 10 kg
|
Kolor umaszczenia
Kolor sezamowy oznacza równą mieszankę białych i czarnych włosów. Czarny sezam wskazuje, że pies ma większość czarnych włosów, a rudy, że włosy są czerwonawe zmieszane z czarnymi. Bez względu na kolor umaszczenia, ten japoński pies musi mieć tzw. „Urajiro”, czyli obecność białawego włosa na policzkach, pod szczęką, na klatce piersiowej, brzuchu, gardle , wnętrzu ogona, wnętrzu kończyn i bocznych powierzchniach pyska. |
Czarne Rude |
Rodzaj szaty
|
Krótka |
Kolor oczu
Ciemnobrązowy |
Brązowe
|
- Shiba to jedna z najpopularniejszych ras psów w Japonii. Jest też jedną z najmniejszych spośród sześciu pozostałych wywodzących się z tego kraju.
- Shiba to pies, który wyjątkowo (a wręcz przesadnie!) dba o czystość. Z wielką uwagą unika kałuż, starając się jak najczęściej myć sierść, pozbywając się z niej ewentualnych zanieczyszczeń. Zaawansowaniem i częstotliwością zabiegów higienicznych przypomina koty.
Więcej informacji na temat rasy Shiba inu
Pochodzenie i historia rasy Shiba inu
Przyjmuje się, że shiba to jedna z najstarszych japońskich ras psów. W latach 1868 – 1912 shibę zaczęto krzyżować ze sprowadzanymi z Anglii pointerami i seterami angielskimi, co w rezultacie doprowadziło niemalże do wyginięcia rasy pierwotnej. Program jej ochrony, który podjęto, na szczęście przyniósł rezultaty i rasa przetrwała do dziś.
Obecnie, poza Japonią, największą popularnością cieszy się również w Danii, Belgii, Holandii i Ameryce. Do Polski rasa trafiła dopiero w 1992 roku.
Grupa i sekcja FCI Shiba inu
-
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
-
Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne
Charakterystyka rasy Shiba inu
Zachowanie rasy Shiba inu
Szkolenie psa rasy Shiba inu
Shiba jest psem bardzo pojętnym, ale niezależnym, co może powodować problemy w szkoleniu. Oczywiście potrafi być posłusznym czworonogiem, ale pod warunkiem, że jego wychowanie będzie właściwe. Bez wpajania mu zasad i konsekwentnego ich egzekwowania, pies będzie wykazywał ową niezależność, sprzeciwiając się woli opiekuna.
Styl życia rasy Shiba inu
Dla kogo rasa Shiba inu ?
Shiba inu - cena
Średnia cena shiby inu z rodowodem wynosi średnio 3500 – 5000 zł.
Shiba inu - linienie
Średnie
Shiba traci niewielkie ilości sierści przez cały rok, ale intensywny okres linienia ma miejsce dwa razy w roku - wiosną i na jesieni. Wtedy psa trzeba szczotkować zdecydowanie częściej.
Shiba inu - pielęgnacja
Pielęgnacja shiby nie jest bardzo skomplikowana. Zasadniczo ogranicza się do szczotkowania sierści, którego częstotliwość należy zwiększyć w okresie linienia. Kąpiele psy powinny odbywać się w zależności od potrzeb ok. 2 – 3 razy w roku. Częstsze zabiegi nie są potrzebne, gdyż pieski shiba bardzo dbają o czystość, często wylizując futro.
Zdrowie rasy Shiba inu
Shiba jest psem wytrzymałym i odpornym. Zaliczanym do ras psów długowiecznych.
Shiba jest psem silnym i bardzo odpornym na choroby.
Shiba Inu dość dobrze znosi wysokie temperatury, ale jak każdy pies, powinien w czasie upałów móc dużo pić i odpocząć w cieniu.
Podszerstek tej japońskiej rasy psów dobrze je chroni przed zimnem i złymi warunkami pogodowymi.
Łakomstwo shiba inu, które można wykorzystać w trakcie szkoleń, powinno na co dzień pozostać pod kontrolą, aby nie dopuścić do nadwagi. Ważne jest, aby podawać posiłki o określonych porach i nie zostawiać psu w misce karmy dostępnej przez cały dzień.
- dysplazja stawów biodrowych
- jaskra
- atopia
- niedoczynność tarczycy