Shiba inu

Mocny charakter shiby sprawia, że z pewnością nie jest on psem dla każdego. Wymaga stanowczości i konsekwencji w postępowaniu. Właściwie wychowywany, staje się jednak wiernym i przywiązanym pupilem, który – choć dość niechętny do okazywania uczuć – jest bardzo lojalnym towarzyszem. Kochający aktywny tryb życia, shiba inu będzie doskonałym towarzyszem dla osób dynamicznych i lubiących sport, jeśli tylko będą wystarczajaco cierpliwi, aby odpowiednio wyedukować tego psiego uparciucha.

#31

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Shiba inu

Najważniejsze informacje o Shiba inu

Długość życia :

8

21

13

16

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Przyjmuje się, że shiba to jedna z najstarszych japońskich ras psów. W latach 1868 – 1912 shibę zaczęto krzyżować ze sprowadzanymi z Anglii pointerami i seterami angielskimi, co w rezultacie doprowadziło niemalże do wyginięcia rasy pierwotnej. Program jej ochrony, który podjęto, na szczęście przyniósł rezultaty i rasa przetrwała do dziś. Obecnie, poza Japonią, największą popularnością cieszy się również w Danii, Belgii, Holandii i Ameryce. Do Polski rasa trafiła dopiero w 1992 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Shiba inu

  Suka : pomiędzy 35 i 38 cm

  Pies : pomiędzy 38 i 41 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 10 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 10 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Ten niewielki, wytrzymały pies, ma dobrze rozwinięty kościec i mięśnie. Elegancka i harmonijna sylwetka, lekki chód i żywe spojrzenie świadczą o pewności siebie tej starej japońskiej rasy.

  icon idea
  Ciekawostki

  • Shiba to jedna z najpopularniejszych ras psów w Japonii. Jest też jedną z najmniejszych spośród sześciu pozostałych wywodzących się z tego kraju. 
  • Shiba to pies, który wyjątkowo (a wręcz przesadnie!) dba o czystość. Z wielką uwagą unika kałuż, starając się jak najczęściej myć sierść, pozbywając się z niej ewentualnych zanieczyszczeń. Zaawansowaniem i częstotliwością zabiegów higienicznych przypomina koty. 

  icon breed/personality
  Charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Pomimo tego, że shiba bardzo mocno przywiązuje się do właściciela, jest to pies, który raczej niechętnie okazuje uczucia i nie bywa skory do pieszczot. W obliczu ich nadmiaru szuka spokojnego schronienia. Jeśli ma ochotę na pieszczoty, sam będzie o nie zabiegał. Potrafi jednak z wielkim oddaniem darzyć szacunkiem swojego przewodnika i być o niego zazdrosnym.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Shiba to pies szybki i zwinny. Lubi więc zabawy, które pozwalają mu rozładować energię, dostarczając dużą porcję ruchu, a także doznać węchowych. Należy zadbać nie tylko o trening fizyczny, ale także umysłowy.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Psy należące do tej rasy są umiarkowanie spokojne. Jeśli ich potrzeba ruchu i zabawy będzie regularnie zaspokajana, nie powinien sprawiać dużych problemów.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Podobnie jak wiele innych pierwotnych ras psów, shiba jest  inteligentnym, psotnym i  przebiegłym zwierzęciem o wielkich zdolnościach. 
   Odpowiednio zmotywowany, potrafi się dużo nauczyć. Ze względu jednak na dużą niezależność i upór, musi być przez cały czas motywowany i zachęcany do podejmowania dalszej współpracy, a także rozumieć sens zadań, które otrzymuje.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Naturalny instynkt łowcy czyni z shiby bardzo dobrego myśliwego. Te cechy charakteru spowodowały, że przez wiele lat rasa ta była (i jest zresztą do dziś) wykorzystywana w Japonii do polowań.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   W stosunku do obcych shiba jest zdystansowany i nieufny. Jednak po bliższym poznaniu jest wobec nich przyjaźnie nastawiony. Raczej nie bywa agresywny, nawet w zetknięciu z nieznajomymi.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Shiba to pies bardzo niezależny z natury. Dlatego jego wychowanie wymaga dużej konsekwencji. Psa już od pierwszych tygodni życia należy przyzwyczajać do panujących w domu zasad – w przeciwnym razie zapanowanie nad nim w późniejszym czasie może okazać się mocno problematyczne.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Jak każdy pies mocno przywiązany do właściciela, shiba nie najlepiej znosi samotność. Oczywiście – właściwie przygotowany – może zostać sam przez kilka godzin, nie należy jednak pozostawiać go w odosobnieniu przez bardzo długi czas.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Shiba jest psem bardzo pojętnym, ale niezależnym, co może powodować problemy w szkoleniu. Oczywiście potrafi być posłusznym czworonogiem, ale pod warunkiem, że jego wychowanie będzie właściwe. Bez wpajania mu zasad i konsekwentnego ich egzekwowania, pies będzie wykazywał ową niezależność, sprzeciwiając się woli opiekuna.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Shiba nie jest psem nadmiernie hałaśliwym. Poziom jego szczekliwości można określić jako umiarkowany. Zazwyczaj nie szczeka bez przyczyny. Zaczyna się głośno zachowywać głównie wtedy, gdy czuje się zagrożony, komunikując w ten sposób swojemu właścicielowi zbliżające się niebezpieczeństwo.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Psy należące do tej rasy pomimo dużego przywiązania do właściciela, wykazują bardzo dużą skłonność do ucieczek. Wrodzony i bardzo silny instynkt łowiecki często daje o sobie znać i powoduje, że spuszczony ze smyczy shiba może podążyć za tropem, pozostając obojętnym na przywoływanie opiekuna. Dlatego też najlepiej pozwolić mu biegać na znanym i ogrodzonym terenie.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Rasa ta ma umiarkowane tendencje do niszczenia, ale dobrze wychowany shiba, któremu właściciel poświęca odpowiednią ilość czasu i uwagi, nie powinien wykazywać dużych skłonności niszczycielskich. Nie można zapominać o tym, że jak każdy znudzony pies, pozostawiony sam sobie, będzie broił.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Shiba jest wielkim łakomczuchem, dlatego warto racjonalnie gospodarować smakołykami oraz codzienne podawanym do miski pokarmem.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Psy rasy shiba mogą być dobrymi stróżami. Są czujne, potrafią wyczuć zagrożenie i zakomunikować je swojemu właścicielowi.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Shiba na pewno nie jest najlepszym kandydatem na pupila dla każdego. Jego przyszły opiekun powinien być nie tylko osobą cierpliwą i konsekwentną, ale też mocno zaangażowaną w wychowanie czworonoga. Pomocna w jego ułożeniu z pewnością będzie też wiedza dotycząca psiej psychiki i motywów zachowań, połączona z odpowiednim zasobem doświadczenia w tym względzie. 

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Shiba inu w mieszkaniu

     Shiba z powodzeniem może mieszkać w mieszkaniu, nawet niewielkim. Ważne, aby pupil każdego dnia miał przez właściciela stwarzaną możliwość podjęcia ulubionej formy aktywności.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Shiba są zwinne i sprytne. Potrzebują ruchu i lubią aktywność fizyczną. Są też wytrwałe. Decydując się na pupila tej rasy, trzeba być przygotowanym na konieczność odbywania regularnych spacerów i umiarkowanych ćwiczeń.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Shiba nie jest dużym psem. Podróż z nim pod względem stricte technicznym nie jest więc szczególnie trudna. Aby jednak w jej trakcie zarówno pupil, jak i jego właściciel czuli się komfortowo, pierwszą podróż powinna poprzedzać nauka komend i zaznajomienie czworonoga z akcesoriami wykorzystywanymi do transportu. 

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Shiba inu i koty

      Jak każdy łowca, shiba traktuje mniejsze zwierzęta jako potencjalne ofiary. O ile te, które żyją w jego najbliższym otoczeniu, może zaakceptować, obce zdecydowanie powinny mieć się na baczności.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Shiba inu i psy

      Psy należące do rasy shiba w stosunku do innych psów bywają wrogo nastawione. Często wchodzą z nimi w konflikty. Oczywiście właściwa socjalizacja może sprawić, że pies będzie akceptował inne psy w swoim otoczeniu.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Shiba inu i dzieci

      Pieski shiba w pełni akceptują dzieci i są wobec nich bardzo tolerancyjne. Kiedy jednak najmłodsi członkowie rodziny obdarzają je nadmiernym uczuciem, połączonym z dużą ilością pieszczot, wówczas mogą okazywać zniecierpliwienie. Rasa ta najlepiej nadaje się do rodziny z nieco starszymi dziećmi, które są w stanie przyswoić zasady „psiej etykiety”.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Shiba inu i osoby starsze

      Psy shiba tolerują wszystkich członków rodziny, są więc przyjaźnie nastawione do seniorów. Nie sprawdzą się jednak w roli ich pupili. Aktywne, niezależne i uparte, potrzebują opiekuna, który będzie w stanie dotrzymać im kroku. 

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Średnia cena shiby inu z rodowodem wynosi średnio 3500 – 5000 zł. 

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja shiby nie jest bardzo skomplikowana. Zasadniczo ogranicza się do szczotkowania sierści, którego częstotliwość należy zwiększyć w okresie linienia. Kąpiele psy powinny odbywać się w zależności od potrzeb ok. 2 – 3 razy w roku. Częstsze zabiegi nie są potrzebne, gdyż pieski shiba bardzo dbają o czystość, często wylizując futro.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Shiba traci niewielkie ilości sierści przez cały rok, ale intensywny okres linienia ma miejsce dwa razy w roku - wiosną i na jesieni. Wtedy psa trzeba szczotkować zdecydowanie częściej.

      Żywienie

      Psy shiba nie są szczególnie wymagające pod względem żywienia. W zupełności wystarcza im dobrej jakości karma przeznaczona dla psów średniej wielkości. Są jednak łakomczuchami i mają skłonność do tycia, zatem warto na bieżąco monitorować ich wagę.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Shiba jest psem wytrzymałym i odpornym. Zaliczanym do ras psów długowiecznych.

      Odporność/wytrzymałość

      Shiba jest psem silnym i bardzo odpornym na choroby.

      Odporność na upały

      Shiba Inu dość dobrze znosi wysokie temperatury, ale jak każdy pies, powinien w czasie upałów móc dużo pić i odpocząć w cieniu.

      Odporność na zimno

      Podszerstek tej japońskiej rasy psów dobrze je chroni przed zimnem i złymi warunkami pogodowymi.

      Skłonność do tycia

      Łakomstwo shiba inu, które można wykorzystać w trakcie szkoleń, powinno na co dzień pozostać pod kontrolą, aby nie dopuścić do nadwagi. Ważne jest, aby podawać posiłki o określonych porach i nie zostawiać psu w misce karmy dostępnej przez cały dzień.

      Częste choroby

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz