Shiba inu

#31

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Shiba inu

Mocny charakter shiby sprawia, że z pewnością nie jest on psem dla każdego. Wymaga stanowczości i konsekwencji w postępowaniu. Właściwie wychowywany, staje się jednak wiernym i przywiązanym pupilem, który – choć dość niechętny do okazywania uczuć – jest bardzo lojalnym towarzyszem. Kochający aktywny tryb życia, shiba inu będzie doskonałym towarzyszem dla osób dynamicznych i lubiących sport, jeśli tylko będą wystarczajaco cierpliwi, aby odpowiednio wyedukować tego psiego uparciucha.

Najważniejsze informacje o Shiba inu

Długość życia :

8

21

13

16

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przyjmuje się, że shiba to jedna z najstarszych japońskich ras psów. W latach 1868 – 1912 shibę zaczęto krzyżować ze sprowadzanymi z Anglii pointerami i seterami angielskimi, co w rezultacie doprowadziło niemalże do wyginięcia rasy pierwotnej. Program jej ochrony, który podjęto, na szczęście przyniósł rezultaty i rasa przetrwała do dziś. Obecnie, poza Japonią, największą popularnością cieszy się również w Danii, Belgii, Holandii i Ameryce. Do Polski rasa trafiła dopiero w 1992 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 35 i 38 cm

  Pies : pomiędzy 38 i 41 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 10 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 10 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten niewielki, wytrzymały pies, ma dobrze rozwinięty kościec i mięśnie. Elegancka i harmonijna sylwetka, lekki chód i żywe spojrzenie świadczą o pewności siebie tej starej japońskiej rasy.

  Ciekawostki

  • Shiba to jedna z najpopularniejszych ras psów w Japonii. Jest też jedną z najmniejszych spośród sześciu pozostałych wywodzących się z tego kraju. 
  • Shiba to pies, który wyjątkowo (a wręcz przesadnie!) dba o czystość. Z wielką uwagą unika kałuż, starając się jak najczęściej myć sierść, pozbywając się z niej ewentualnych zanieczyszczeń. Zaawansowaniem i częstotliwością zabiegów higienicznych przypomina koty. 

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Pomimo tego, że shiba bardzo mocno przywiązuje się do właściciela, jest to pies, który raczej niechętnie okazuje uczucia i nie bywa skory do pieszczot. W obliczu ich nadmiaru szuka spokojnego schronienia. Jeśli ma ochotę na pieszczoty, sam będzie o nie zabiegał. Potrafi jednak z wielkim oddaniem darzyć szacunkiem swojego przewodnika i być o niego zazdrosnym.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Shiba to pies szybki i zwinny. Lubi więc zabawy, które pozwalają mu rozładować energię, dostarczając dużą porcję ruchu, a także doznać węchowych. Należy zadbać nie tylko o trening fizyczny, ale także umysłowy.

  • 33%

   Spokojny

   Psy należące do tej rasy są umiarkowanie spokojne. Jeśli ich potrzeba ruchu i zabawy będzie regularnie zaspokajana, nie powinien sprawiać dużych problemów.

  • 66%

   Inteligentny

   Podobnie jak wiele innych pierwotnych ras psów, shiba jest  inteligentnym, psotnym i  przebiegłym zwierzęciem o wielkich zdolnościach. 
   Odpowiednio zmotywowany, potrafi się dużo nauczyć. Ze względu jednak na dużą niezależność i upór, musi być przez cały czas motywowany i zachęcany do podejmowania dalszej współpracy, a także rozumieć sens zadań, które otrzymuje.

  • 100%

   Łowca

   Naturalny instynkt łowcy czyni z shiby bardzo dobrego myśliwego. Te cechy charakteru spowodowały, że przez wiele lat rasa ta była (i jest zresztą do dziś) wykorzystywana w Japonii do polowań.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   W stosunku do obcych shiba jest zdystansowany i nieufny. Jednak po bliższym poznaniu jest wobec nich przyjaźnie nastawiony. Raczej nie bywa agresywny, nawet w zetknięciu z nieznajomymi.

  • 100%

   Niezależny

   Shiba to pies bardzo niezależny z natury. Dlatego jego wychowanie wymaga dużej konsekwencji. Psa już od pierwszych tygodni życia należy przyzwyczajać do panujących w domu zasad – w przeciwnym razie zapanowanie nad nim w późniejszym czasie może okazać się mocno problematyczne.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jak każdy pies mocno przywiązany do właściciela, shiba nie najlepiej znosi samotność. Oczywiście – właściwie przygotowany – może zostać sam przez kilka godzin, nie należy jednak pozostawiać go w odosobnieniu przez bardzo długi czas.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Shiba jest psem bardzo pojętnym, ale niezależnym, co może powodować problemy w szkoleniu. Oczywiście potrafi być posłusznym czworonogiem, ale pod warunkiem, że jego wychowanie będzie właściwe. Bez wpajania mu zasad i konsekwentnego ich egzekwowania, pies będzie wykazywał ową niezależność, sprzeciwiając się woli opiekuna.

   • 66%

    Szczekliwy

    Shiba nie jest psem nadmiernie hałaśliwym. Poziom jego szczekliwości można określić jako umiarkowany. Zazwyczaj nie szczeka bez przyczyny. Zaczyna się głośno zachowywać głównie wtedy, gdy czuje się zagrożony, komunikując w ten sposób swojemu właścicielowi zbliżające się niebezpieczeństwo.

   • 100%