Parson russell terrier

Inne nazwy: Parson Terrier, Parson, Parson Jack Russell Terrier

Parson russell terrier
Parson russell terrier

Parson russell terrier to niewielkich rozmiarów czworonóg, który cechuje się jednak wyjątkowym charakterem i ogromnym potencjałem. Choć obecnie pełni głównie rolę psa do towarzystwa, jest naprawdę świetnym sportowcem i oczywiście – jak to terier – myśliwym. Wesoły, energiczny, wytrwały, bardzo odważny i mocno przywiązany do bliskich, choć jednocześnie niezależny – tak w kilku słowach można opisać tego wspaniałego psa!

Najważniejsze informacje o Parson russell terrier

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

The Reverend John Russell, a keen country sportsman, was the originator of the Parson Russell breed. It was bred for the first time in the early 1800’s, with a bitch named Trump, who was thought to have been purchased from a milkman. With a white body and tail and head markings, the first line of Jack Russell Terriers began. The breed later became recognised as the Parson Russell, (as opposed to the Jack Russell who has slightly shorter legs) with KC recognition following several years later in 1990.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 1 : teriery duże i średnie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 31 i 35 cm

  Pies : pomiędzy 34 i 38 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 5 i 8 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 8 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Parson russell terrier to niewielkich rozmiarów piesek. Idealna wysokość w kłębie w przypadku psa to 36 cm, natomiast w przypadku suki to 33 cm. Dopuszczalna jest jednak różnica +/- 2 cm. Terier ten jest nieco wyższy niż dłuższy. Jego sylwetka jest harmonijna, pies musi sprawiać wrażenie zwinnego i wytrzymałego. Stop jest lekko zaznaczony. Jego małe uszy w kształcie litery V opadają do przodu, oczy mają łagodny i zarazem inteligentny wyraz, są ciemne, o migdałowatym kształcie. Nos jest czarny niezależnie od umaszczenia. Średniej długości ogon jest prosty – grubszy u nasady, cieńszy na końcu. Dawniej często kopiowany (ucinany).

  Ciekawostki

  Parson, podobnie jak jack, został stworzony przez pastora Johna Russella, który był ogromnym wielbicielem polowań. Matką każdej z tych ras była suka należąca do staroangielskich terierów białych (rasy wymarłej). Psy te krzyżowano dalej z innymi terierami, by uzyskać jak najlepszego czworonoga do polowania na lisy w asyście myśliwych na koniach. Parson jest przodkiem jacka.

  Parson russell terrier - charakter

  • 66%

   Czuły

   Parson russell terrier, jak przystało na prawdziwego teriera, jest stworzeniem dość niezależnym i bardzo energicznym. Na pewno więc nie zechce leżeć z opiekunem na kanapie czy podążać za nim niczym cień. Niemniej ten niewielki czworonóg mocno przywiązuje się do swoich bliskich i wymaga od nich uwagi.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Parson to prawdziwy wulkan energii. Choć sam jest niewielki, ma wielkie potrzeby ruchowe! Chętnie będzie biegał, skakał, bawił się w każdą zaproponowaną zabawę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymaga on nie tylko stymulacji ruchowej, ale jednocześnie umysłowej.

  • 33%

   Spokojny

   Psy tej rasy raczej nie należą do spokojnych. Parson lubi, gdy coś się dzieje, gdy może być w ruchu. Oczywiście od początku dobrze wychowany pies, którego wszystkie potrzeby zostaną zaspokojone, będzie potrafił zachować w domu chwilowy spokój. Jak każdy czworonóg musi też przecież odpoczywać i spać.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten mały psiak jest naprawdę inteligentny, a do tego bardzo odważny i energiczny. Ponadto uwielbia prezentować nabyte umiejętności. Wszystko to sprawia, że z łatwością się uczy, choć jego szkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji. Bywa bowiem niesforny.

  • 100%

   Łowca

     Parson russell terrier to świetny myśliwy, pierwotnie wykorzystywany głównie jako norowiec oraz szczurołap. Sprawdzał się w polowaniach na lisy. Może przejawiać dość silny instynkt łowiecki, dlatego spuszczony ze smyczy na otwartym terenie może ogłuchnąć na polecenia opiekuna.

     

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   W żadnym wypadku parson nie jest psem strachliwym. To czworonóg bardzo odważny i jednocześnie zazwyczaj bardzo przyjacielsko nastawiony do ludzi.

  • 66%

   Niezależny

   Psy rasy parson russell terrier są niezależne. Choć w domu i podczas szkolenia parson nie pogardzi uwagą przewodnika, na zewnątrz bardziej będzie go interesowało podążanie za ciekawym tropem. Jako terier ma wrodzony „dar” do kopania dziur, dlatego pozostawiony sam sobie w ogrodzie może zrobić podkop i pognać ku przygodzie!

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Dobrze przygotowany do pozostawania w domu pod nieobecność właściciela może ją znosić dość spokojnie – jeśli nie będzie trwała zbyt długo. Biada jednak temu, kto go do tego odpowiednio nie przygotuje. Ten mały wulkan energii z nudów i frustracji może bowiem dosłownie roznieść cały dom.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jeśli parson będzie ufał swojemu opiekunowi i nawiąże z nim silną więź, chętnie podda się szkoleniu, bo lubi później popisywać się nabytymi umiejętnościami. Poza tym jest to pies o bardzo żywiołowym charakterze, który po prostu kocha cały czas coś robić. Podczas szkolenia trzeba być łagodnym i konsekwentnym jednocześnie.

   • 100%

    Szczekliwy

    Parson russell terrier jest psem dość szczekliwym, co może stanowić pewien problem dla sąsiadów w bloku, zwłaszcza gdy długo pozostaje sam. Jeżeli jednak właściciel zapewni mu dużo rozrywek i dopasowanych do jego potrzeb aktywności, pies chętniej zajmie się tym niż bezcelowym szczekaniem.

   • 100%