Niemiecki terier myśliwski

Inne nazwy: Jagdterrier

Niemiecki terier myśliwski
Niemiecki terier myśliwski

Jagdterrier to niemiecki, wszechstronny terier wykorzystywany głównie do polowania w norach i płoszenia zwierzyny. Jest odważny, uparty i obdarzony silnym charakterem, a równocześnie dość towarzyski i posłuszny. 

Najważniejsze informacje o niemieckim terierze myśliwskim

Długość życia :

9

21

14

16

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Na początku lat 20. XX w. suka foksteriera szorstkowłosego w Niemczech urodziła czarne, podpalane szczeniaki bez białych znaczeń. Psy te miały zatem wady, ale również doskonale sprawdzały się w pracy. Spróbowano zatem skrzyżować foksteriery krótkowłose, teriery walijskie i małe niemieckie psy w typie pinczera. Stopniowo wyodrębniono cechy fizyczne właściwe dla niemieckiego teriera myśliwskiego. Powinien mieć on kolor podpalany lub rzadziej brązowy podpalany, by odróżnić się od foksteriera. Dzięki pracom C.E. Gruenwalda, strażnika leśnego R. Fiessa, doktora H. Lacknera i W. Zangenberta rasa nabrała konkretnego kształtu. Nadano jej nazwę Deutscher Jagdterrier, a FCI uznała ją oficjalnie w 1968 roku.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 1 : teriery duże i średnie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 33 i 40 cm

  Pies : pomiędzy 33 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 7 i 8 kg

  Pies : pomiędzy 9 i 10 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Jagdterrier to niewielki pies o płaskiej czaszce, szerszej między uszami niż w przypadku foksteriera. Kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki mierzonej od stopu do guza potylicznego. Pies ma mocne uzębienie. Oczy są małe i głęboko osadzone. Uszy mają kształt litery V, są wysoko osadzone, niezbyt małe i przylegające do policzków. Kończyny są proste, umięśnione, o dość mocnym kośćcu. Ogon dobrze osadzony na przedłużeniu linii długiego zadu, noszony raczej poziomo, nie powinien być pionowy.

  Ciekawostki

  Nawet jeśli pies się zrani, można tego nie zauważyć, bo jest on mało wrażliwy na ból. Konieczna jest więc regularna kontrola po powrocie z polowania. 

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   To pies bardzo przywiązany do swoich bliskich, ale nie może służyć wyłącznie jako pies do towarzystwa. Jego głównym przeznaczeniem jest praca.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Niemiecki terier myśliwski ma mnóstwo energii, zabawa to świetny sposób na jej spożytkowanie.

  • 33%

   Spokojny

   Jak wiele terierów, ten również ma problemy z zachowaniem spokoju.

  • 66%

   Inteligentny

   To wszechstronny, niezawodny i godny zaufania pies pracujący.

  • 100%

   Łowca

   Jagdterrier może polować na dziki, jelenie, zające itd. Można wykorzystywać go do aportowania, tropienia i polowania w norach.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dzięki naturalnej nieufności wobec nieznanych sobie osób pies ten jest świetnym stróżem. Nigdy nie okazuje strachu i w razie potrzeby potrafi zachować się odstraszająco.

  • 66%

   Niezależny

   Niemiecki terier myśliwski jest związany ze swoją grupą społeczną, ale na tyle samodzielny i niezależny, by móc mieszkać na zewnątrz, czy ruszyć za tropem.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jagdterrier jest w stanie znieść samotność wyłącznie wtedy, gdy zaspokoimy jego potrzeby. Jeśli jednak za dużo czasu spędza sam w domu, może się szybko znudzić. Uważajmy więc na szkody. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jak każdy szanujący się terier, ten również jest uparty, lekkomyślny i zacięty. Jego szkolenie wymaga stanowczości, konsekwencji i cierpliwości. Szczeniak powinien przyswoić sobie podstawy dobrego zachowania jak najwcześniej, by nie nabrał złych nawyków. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Jagdterrier szczeka podczas pracy głośno i dużo.

   • 100%