Border terrier

Border terrier
Border terrier

To pies pracujący, odważny i dość agresywny. W związku z popularnością rasy angielskie kluby border terriera walczyły o utrzymanie w nienaruszonym stanie zdolności myśliwskich psa, który wykorzystywany jest głównie do polowań. Mimo tego border terrier jest niezwykle czuły dla swojego pana i rodziny. Jego jedyna wada to łatwe wchodzenie w konflikt z innymi psami tej samej płci. Border terrier nie nadaje się dla zbyt małych dzieci, bo jeśli potraktują psa jak pluszaka, jego reakcje mogą być nieprzewidywalne

Najważniejsze informacje o Border terrier

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Border terrier pochodzi z rejonu granicznego pomiędzy Anglią a Szkocją. To krzyżówka starego typu bedlington terriera, lakeland terriera i dandie dinmont terriera. Angielski Kennel Club uznał rasę dopiero w 1920 roku, ale jest ona dużo starsza. Należy do grupy terierów pracujących. Psy te brały udział w targach rolniczych odbywających się na początku XIX wieku w hrabstwie Borders, na pograniczu Szkocji i Anglii.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 33 i 35 cm

  Pies : pomiędzy 36 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 5 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Border terrier ma nietypową, krótką głowę przypominającą łeb wydry. Sylwetka jest smukła i lekka, czaszka średnio szeroka z krótką i mocną kufą. Oczy są małe i bystre. Uszy małe, w kształcie litery „V”, opadają do przodu, przylegając ściśle do policzków. Kończyny są proste, a kości niezbyt mocne. Ogon dość krótki, wysoko osadzony i noszony radośnie, ale niezaginany nad grzbietem.

  Ciekawostki

  Border terrier to dość mało popularna w Polsce rasa. Szczeniaka trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza, że mioty nie są liczne.

  Border terrier - charakter

  • 66%

   Czuły

   Choć jest to typowo pracujący pies, potrafi okazać uczucia swoim bliskim, nie można jednak traktować go jak maskotki. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten dynamiczny i dość przyjazny pies uwielbia się bawić, zwłaszcza gdy zabawa związana jest z refleksem. Tego typu aktywność pozwala mu wyrazić swój potencjał. Nie zaleca się jednak zostawiania dzieci samych z psem podczas zabawy – potrafi być nieprzewidywalny.

  • 66%

   Spokojny

   Spokojnie potrafi zachowywać się tylko po odpowiedniej dawce ruchu. W przeciwnym razie znajdzie sposób, by pokazać, że się nudzi (niszczenie, szczekanie itd.). 

  • 66%

   Inteligentny

   Psy pracujące często są posłuszniejsze i mądrzejsze od innych, ponieważ mają wykonywać konkretne zadania i utrzymywać koncentrację nieraz przez wiele godzin. Tak jest i w przypadku border teriera – świetnego pomocnika człowieka. 

  • 100%

   Łowca

   Border terrier to doskonały myśliwy, początkowo używany do polowań na lisy i ze sforami psów gończych. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten ciekawski i przyjazny pies zdecydowanie nie boi się obcych. 

  • 66%

   Niezależny

   W przeciwieństwie do wielu psów myśliwskich, zwłaszcza terierów, pies ten nie jest szczególnie niezależny. Lubi spokój, ale przede wszystkim jest niezwykle podległy swojemu panu. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Psy pracujące nie lubią samotności, choć są w stanie do niej przywyknąć, o ile będziemy ich tego uczyć od najmłodszego wieku, stosując pozytywne metody. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Border terrier jako pies pracujący stosunkowo łatwo przyswaja to, czego się od niego wymaga, i lubi interakcje z właścicielem, o ile jego zachowanie jest konsekwentne, stanowcze i jednocześnie łagodne. 

    Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by uniknąć pojawienia się i ugruntowania złych nawyków. Mimo że border terrier ma ogólnie dobry charakter, jest dość pewny siebie i bez odpowiedniego szkolenia szybko przejmie kontrolę nad właścicielem. 

   • 66%

    Szczekliwy

    To mało szczekliwy pies. Nawet gdy nie może doczekać się spaceru i zabawy ze swoim panem, potrafi zachować spokój i nie szczekać. 

    Jeśli natomiast zostanie sam i mu się to nie spodoba, może zacząć ujadać, by wyrazić frustrację i czymś się zająć. 

   • 100%