Border terrier

Border terrier
Border terrier

To pies pracujący, odważny i dość agresywny. W związku z popularnością rasy angielskie kluby border terriera walczyły o utrzymanie w nienaruszonym stanie zdolności myśliwskich psa, który wykorzystywany jest głównie do polowań. Mimo tego border terrier jest niezwykle czuły dla swojego pana i rodziny. Jego jedyna wada to łatwe wchodzenie w konflikt z innymi psami tej samej płci. Border terrier nie nadaje się dla zbyt małych dzieci, bo jeśli potraktują psa jak pluszaka, jego reakcje mogą być nieprzewidywalne

Najważniejsze informacje o Border terrier

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Border terrier pochodzi z rejonu granicznego pomiędzy Anglią a Szkocją. To krzyżówka starego typu bedlington terriera, lakeland terriera i dandie dinmont terriera. Angielski Kennel Club uznał rasę dopiero w 1920 roku, ale jest ona dużo starsza. Należy do grupy terierów pracujących. Psy te brały udział w targach rolniczych odbywających się na początku XIX wieku w hrabstwie Borders, na pograniczu Szkocji i Anglii.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 33 i 35 cm

  Pies : pomiędzy 36 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 5 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 7 kg

  Maść

  Rude
  Kremowe
  Niebieskie/szare

  Rodzaj szaty

  Długa

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Border terrier ma nietypową, krótką głowę przypominającą łeb wydry. Sylwetka jest smukła i lekka, czaszka średnio szeroka z krótką i mocną kufą. Oczy są małe i bystre. Uszy małe, w kształcie litery „V”, opadają do przodu, przylegając ściśle do policzków. Kończyny są proste, a kości niezbyt mocne. Ogon dość krótki, wysoko osadzony i noszony radośnie, ale niezaginany nad grzbietem.

  Ciekawostki

  Border terrier to dość mało popularna w Polsce rasa. Szczeniaka trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza, że mioty nie są liczne.

  Border terrier - charakter

  • 66%

   Czuły

   Choć jest to typowo pracujący pies, potrafi okazać uczucia swoim bliskim, nie można jednak traktować go jak maskotki. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten dynamiczny i dość przyjazny pies uwielbia się bawić, zwłaszcza gdy zabawa związana jest z refleksem. Tego typu aktywność pozwala mu wyrazić swój potencjał. Nie zaleca się jednak zostawiania dzieci samych z psem podczas zabawy – potrafi być nieprzewidywalny.

  • 66%

   Spokojny

   Spokojnie potrafi zachowywać się tylko po odpowiedniej dawce ruchu. W przeciwnym razie znajdzie sposób, by pokazać, że się nudzi (niszczenie, szczekanie itd.). 

  • 66%

   Inteligentny

   Psy pracujące często są posłuszniejsze i mądrzejsze od innych, ponieważ mają wykonywać konkretne zadania i utrzymywać koncentrację nieraz przez wiele godzin. Tak jest i w przypadku border teriera – świetnego pomocnika człowieka. 

  • 100%

   Łowca

   Border terrier to doskonały myśliwy, początkowo używany do polowań na lisy i ze sforami psów gończych. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten ciekawski i przyjazny pies zdecydowanie nie boi się obcych. 

  • 66%

   Niezależny

   W przeciwieństwie do wielu psów myśliwskich, zwłaszcza terierów, pies ten nie jest szczególnie niezależny. Lubi spokój, ale przede wszystkim jest niezwykle podległy swojemu panu. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Psy pracujące nie lubią samotności, choć są w stanie do niej przywyknąć, o ile będziemy ich tego uczyć od najmłodszego wieku, stosując pozytywne metody. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Border terrier jako pies pracujący stosunkowo łatwo przyswaja to, czego się od niego wymaga, i lubi interakcje z właścicielem, o ile jego zachowanie jest konsekwentne, stanowcze i jednocześnie łagodne. 

    Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by uniknąć pojawienia się i ugruntowania złych nawyków. Mimo że border terrier ma ogólnie dobry charakter, jest dość pewny siebie i bez odpowiedniego szkolenia szybko przejmie kontrolę nad właścicielem. 

   • 66%

    Szczekliwy

    To mało szczekliwy pies. Nawet gdy nie może doczekać się spaceru i zabawy ze swoim panem, potrafi zachować spokój i nie szczekać. 

    Jeśli natomiast zostanie sam i mu się to nie spodoba, może zacząć ujadać, by wyrazić frustrację i czymś się zająć. 

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Gdy pies ma za mało ruchu albo znajdzie interesujący trop, może zdarzyć mu się ucieczka. Jeśli żyje na wsi, należy dobrze zabezpieczyć jego otoczenie za pomocą solidnego ogrodzenia. 

    Nawet jeśli border terrier opanuje komendę przychodzenia