Lakeland terier

Lakeland terier

Lakeland terier jest bardzo żywiołowy, porywczy i odważny. Raczej gwałtowny wobec obcych ludzi i innych psów. Pozostaje wierny swojemu panu, choć ma własne zdanie. Wspaniale sprawdza się w pracy, do której został przeznaczony: zwinny i zdeterminowany, nie musi brać rozbiegu, by przeskoczyć z kamienia na kamień. Nieustraszenie stawia czoła większym i silniejszym od siebie ofiarom, a czasem nawet je zabija. Jego ognisty temperament sprawia, że nierzadko wdaje się w bójki z innymi psami.

Podstawowe informacje o rasie lakeland terier

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Lakeland terrier swoje imię zawdzięcza cieśninie uformowanej przez jeziora na północno-zachodnim wybrzeżu Anglii. Teriery w tym regionie rozwinęły się z konieczności jako psy pracujące, w odróżnieniu do większości terierów, które hodowano dla sportu. W krainie jezior roiło się od lisów, których populacja znacznie przekraczała optymalny poziom i które porywały drób, króliki oraz przetrzebiały dziką zwierzynę. 

Polowania konne na lisy na tych niedostępnych terenach były niemożliwe, konieczne więc było wyhodowanie psów, które pomagałyby w polowaniach pieszych. Rasa lakeland terrier – taka, jaką znamy dziś – miała wielu przodków, do których zaliczają się: bedlington terier, Dandie Dinmont terier, border terier, foksterier, jak również airedale terier. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy opracowano w 1912 r., a angielska organizacja kynologiczna Kennel Club uznała ją w 1921 r. Z kolei potwierdzenie oficjalnego wzorca przez FCI rasa lakeland terrier uzyskała dopiero w 1954 r.

Wygląd

Wysokość w kłębie Lakeland terier

Suka : pomiędzy 34 i 37 cm

Pies : pomiędzy 35 i 37 cm

Waga

Suka : pomiędzy 6 i 8 kg

Pies : pomiędzy 7 i 9 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Lakeland terrier jest psem żywiołowym, chętnym do pracy, zrównoważonym. Ma zwartą budowę. Głowę charakteryzują: płaska, dobrze obrysowana czaszka, silne szczęki oraz szeroka, nie za długa kufa. Oczy są ciemne lub orzechowe. Uszy małe, w kształcie litery V, są czujnie noszone. Długa szyja jest lekko łukowata. Klatka piersiowa umiarkowanie wąska, grzbiet krótki i krępy. Kończyny są dobrze umięśnione i idealnie proste. Ogon noszony jest radośnie, nigdy nad grzbietem ani zakręcony.

Ciekawostki

W XIX w. wśród psów o tym samym co lakeland pochodzeniu (kraina jezior) wyróżniano szereg odmian różniących się nazwą, takich jak patterdale terrier, fell terrier czy working terrier. Od 1912 r. wszystkie te odmiany określa się mianem lakeland terrier. Pomogło to ujednolicić, nie tylko pod względem nazewnictwa, rasę taką, jaką znamy dzisiaj. 

Lakeland terier - charakter

 • 66%

  Czuły

  Lakeland terrier opisywany jest jako pies pewny siebie, ale mimo to przywiązany do członków swojej rodziny. Przebywając w ich towarzystwie, jest przyjacielski i wesoły.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Lakeland co do zasady dobrze czuje się w towarzystwie dzieci, z którymi lubi się bawić. Należy jednak unikać zabaw związanych z rzucaniem i aportowaniem, gdyż mogą one wzmocnić instynkt łowiecki tego psa.

 • 33%

  Spokojny

  Jak „każdy szanujący się terier”, lakeland jest nieustraszony, porywczy i pełen energii. 

 • 66%

  Inteligentny

  Lakeland terrier jest czujny, pewny siebie i bardzo żywiołowy, co czyni z niego bardzo bystrego psa. Praca z nim to sama przyjemność.

 • 100%

  Łowca

  Lakeland terrier jest wszechstronnym psem myśliwskim, który równie dobrze czuje się w wodzie polując na wydrę, co na lądzie, w pogoni za lisem czy borsukiem. To uparty, zdeterminowany i bardzo odważny łowca.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Wierny i wbrew pozorom bardzo przywiązany do swojej rodziny, lakeland terrier jest bardzo nieufny wobec obcych. Niełatwo zdobyć jego zaufanie. W stosunku do nieznajomego zachowa dystans, dopóki nie zostanie on mu odpowiednio przedstawiony przez jego opiekuna.

 • 100%

  Niezależny

  Jak wiele terierów, lakeland jest typem niezależnego samotnika. Do pełni szczęścia i prawidłowego rozwoju nie potrzebuje stałej obecności członków swojej rodziny (pomimo tego, że jest do nich dość przywiązany).

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Ten bardzo aktywny pies względnie dobrze znosi nieobecności pana tylko wtedy, gdy wcześniej może spożytkować swoją energię. Lakeland terrier nie cierpi z tęsknoty za człowiekiem, ale źle znosi nudę i jest niecierpliwy, w związku z tym, jeśli przed pozostawieniem go na dłużej samemu w domu i po powrocie do mieszkania jego pan zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu, pies bez problemu zniesie jego nieobecność (która też nie powinna być zbyt długa), zwłaszcza jeśli będzie miał jakieś zajęcie.

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Lakeland terrier jest z natury uparty, w związku z czym współpraca z nim może okazać się wyzwaniem. W żadnym wypadku nie można go określić mianem łagodnego, a tym bardziej służalczo wypełniającego polecenia pana. Dla zbudowania poprawnej relacji z psem jego właściciel musi zadbać o właściwe wychowanie pupila. Powinno ono być prowadzone w sposób stanowczy (ale pozbawiony elementów przemocy), konsekwentny i wytrwały od pierwszych dni wprowadzenia psa do rodziny. Choć lakeland terrier lubi przypodobać się swojemu opiekunowi, jego żywiołowy temperament i silne wrodzone instynkty czasem każą mu zapominać o wpojonych mu zasadach.

  • 100%

   Szczekliwy

   Lakeland może być bardzo hałaśliwy, zwłaszcza kiedy pracuje, wyczuje zbliżającego się intruza lub kiedy się nudzi.

  • 100%

   Skłonność do ucieczek

   Lakeland ma doskonale rozwinięty instynkt łowiecki, w związku z czym, jeśli mieszka na wsi, jego pan powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu przylegającego do domu poprzez solidne ogrodzenie. W przeciwnym wypadku pies może podejmować próby ucieczki.

  • 66%

   Skłonność do niszczenia

   Lakeland terrier może powodować w domu szkody i zachowywać się w sposób niekontrolowany, jeśli zaniedbywane są jego potrzeby ruchowe.

  • 66%

   Łakomczuch

   Lakeland nie jest psem bardziej łakomym od innych. Nie rzuca się łapczywie na miskę z jedzeniem, ale docenia smakołyki, co jest bardzo przydatne w procesie jego szkolenia.

  • 66%

   Pies stróżujący

   Lakeland terrier nie odstrasza posturą, gdyż jest psem stosunkowo małym. Niemniej może być dobrym stróżem, który niczego się nie boi.

  • 66%

   Pierwszy pies

   Lakeland może być czasem uparty, nie jest to więc rasa rekomendowana dla osób debiutujących w roli właściciela psa. Niemniej ten mały, serdeczny terier, który lubi przypodobać się swojemu panu, może uwieść nawet niedoświadczonego opiekuna. Będzie on jednak musiał poświęcić sporo czasu na poznanie cech tej rasy i włożyć dużo pracy w wychowanie pupila.

   Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

   Tryb życia

   • 66%

    Lakeland terier w mieszkaniu

    Lakeland terrier równie dobrze będzie czuł się wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Miejsce, w którym mieszka, nie ma dla niego większego znaczenia. Może to być mieszkanie w bloku i dom z ogrodem. Najważniejsza dla niego jest możliwość efektywnego spożytkowania energii każdego dnia. Tylko przy odpowiedniej dawce ruchu będzie szczęśliwym psem.

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Jak każdy terier, lakeland ma ogromne pokłady energii, którym musi zapewnić ujście. To pełen pasji pies pracujący. Jest tak niesamowicie wytrzymały i wytrwały, że może spędzić całe godziny z zaciekłością podążając za tropem. Z tego powodu, jeśli nie ma możliwości uczestniczyć w polowaniach, powinien być towarzyszem życia osoby aktywnej i dyspozycyjnej, która będzie umiała zaspokoić jego ogromne potrzeby ruchowe nie tylko poprzez codzienne długie spacery, ale również przez udział w psich aktywnościach sportowych, takich jak np. cani-cross, agility, tropienie, taniec z psem, itp.

   • 66%

    Podróże/łatwość przewożenia

    Mogłoby się wydawać, że tak niewielki pies nie będzie sprawiał większych trudności w transporcie. Niestety podróż z terierem może być pełna wyzwań ze względu na jego dużą ruchliwość. Lakeland może bez większych problemów towarzyszyć swojemu panu w różnych wyjazdach, jeśli będzie do tego przygotowany przez odpowiednie wychowanie oraz rozpoczętą wcześnie socjalizację.

    Współżycie z innymi

    • 33%

     Lakeland terier i koty

     Terier nigdy nie powinien mieszkać pod jednym dachem z kotami lub z innymi małymi zwierzętami domowymi. Ze względu na jego silnie rozwinięty instynkt łowiecki jest wysoce nieprawdopodobne, aby między psem tej rasy i kotem rozwinęła się jakakolwiek solidna i trwała relacja. 

    • 33%

     Lakeland terier i psy

     Aby lakeland terrier ze spokojem i we właściwy sposób odnosił się do innych psów, jego właściciel musi zadbać o odpowiednio wczesną i opartą o dobre standardy socjalizację swojego pupila. Psy tej rasy są tak pełne energii i odważne, że dość często wdają się w bójki ze swoimi czworonożnymi kolegami.

    • 66%

     Lakeland terier i dzieci

     Lakeland dość dobrze znosi towarzystwo dzieci, ale – jak w przypadku każdego teriera – jego cierpliwość ma swoje granice. Rodzice powinni zadbać o to, by dzieci umiały pozostawić psa w spokoju oraz by właściwie go traktowały, z poszanowaniem jego typowych cech. Nie może być dla nich zabawką ani pupilem do przytulania. 

    • 33%

     Lakeland terier i osoby starsze

     Lakeland terrier jest zdecydowanie zbyt aktywny i dynamiczny, by nadawał się na towarzysza życia osób starszych, które nie byłyby w stanie zaspokoić jego potrzeb ruchowych. Oczywiście jego właściciel powinien mieć dla niego czas, ale dla teriera dużo ważniejsze jest to, aby był on osobą wysportowaną i prowadzącą aktywny tryb życia. 

     %}

     Lakeland terier - cena

     Cena lakeland terriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Spotykany jest dość rzadko, brak więc oficjalnych i rzetelnych informacji o cenie szczeniaka tej rasy z rodowodem. Aby zminimalizować ryzyko wady genetycznej u nabywanego psa, warto wyszukać hodowlę cieszącą się dobrą reputacją, która będzie umiała dowieść czystości rodowodu swoich okazów, jak również wykaże się dobrą selekcją reproduktorów. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości trzeba przeznaczyć około 100 zł plus koszty związane z zabiegami pielęgnacyjnymi. Zabiegi te należy przeprowadzać dość często, co może okazać się kosztowne.

     Pielęgnacja

     Lakeland wymaga regularnej i wyszukanej pielęgnacji. Przynajmniej raz na kwartał musi zostać poddany kompletnym zabiegom uwzględniającym strzyżenie i wyrównanie włosa. Poza tym, aby jego sierść pozostała czysta, piękna oraz by zachowała swoje właściwości ochronne, należy ją szczotkować przynajmniej raz w tygodniu. Okazy, które mają częsty kontakt z wodą, powinny być dokładnie wysuszone po każdej kąpieli. Lakeland ma wrażliwe oczy, które wymagają profilaktycznej kontroli oraz regularnego oczyszczania. 

     Linienie

     Utrata sierści u lakeland terriera jest umiarkowana, zwłaszcza jeśli jest regularnie wyczesywany. Jego dużą zaletą jest to, że okresy linienia przechodzi dość łagodnie.

     Żywienie

     Wyżywienie teriera nie jest wielkim wyzwaniem. Ma podstawowe potrzeby w tym zakresie, zadowala się wszystkim, jak długo posiłki są dostosowane do jego wieku, stopnia codziennej aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Jego właściciel ma więc duży wybór w zakresie doboru diety psa. Możliwe jest żywienie tradycyjne (oparte na surowiźnie lub gotowanych potrawach) lub przemysłowe (sucha i mokra karma). Wystarczający jest jeden/ dwa posiłki dziennie. Należy pamiętać, aby ten bardzo aktywny pies wyciszył się przed i po każdym posiłku, dzięki czemu uniknie torsji.

     Zdrowie

     Długość życia

     Oczekiwana długość życia lakeland terriera to 14 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Patterdale terrier jest psem wytrzymałym i odpornym. Żyje bardzo długo i co do zasady cieszy się dobrym zdrowiem. 

     Odporność na upały

     Jeśli pracuje, należy zadbać o to, by nie biegał zbyt długo podczas upałów. Lakeland jest tak uparty i zdeterminowany, że będzie gonił za zwierzyną do utraty tchu. Nawet przy ogromnym wyczerpaniu po prostu nie będzie mógł się zatrzymać.

     Odporność na zimno

     Jego szata stanowi wspaniałą ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu może nawet mieszkać na zewnątrz.

     Skłonność do tycia

     Lakeland terrier co do zasady nie cierpi z powodu otyłości. Jest tak dynamicznym psem, że stosunkowo łatwo pozbywa się ewentualnej nadwagi.

     Częste choroby

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz