Lakeland terier

Lakeland terier

Lakeland terier jest bardzo żywiołowy, porywczy i odważny. Raczej gwałtowny wobec obcych ludzi i innych psów. Pozostaje wierny swojemu panu, choć ma własne zdanie. Wspaniale sprawdza się w pracy, do której został przeznaczony: zwinny i zdeterminowany, nie musi brać rozbiegu, by przeskoczyć z kamienia na kamień. Nieustraszenie stawia czoła większym i silniejszym od siebie ofiarom, a czasem nawet je zabija. Jego ognisty temperament sprawia, że nierzadko wdaje się w bójki z innymi psami.

Podstawowe informacje o rasie lakeland terier

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Lakeland terrier swoje imię zawdzięcza cieśninie uformowanej przez jeziora na północno-zachodnim wybrzeżu Anglii. Teriery w tym regionie rozwinęły się z konieczności jako psy pracujące, w odróżnieniu do większości terierów, które hodowano dla sportu. W krainie jezior roiło się od lisów, których populacja znacznie przekraczała optymalny poziom i które porywały drób, króliki oraz przetrzebiały dziką zwierzynę. 

Polowania konne na lisy na tych niedostępnych terenach były niemożliwe, konieczne więc było wyhodowanie psów, które pomagałyby w polowaniach pieszych. Rasa lakeland terrier – taka, jaką znamy dziś – miała wielu przodków, do których zaliczają się: bedlington terier, Dandie Dinmont terier, border terier, foksterier, jak również airedale terier. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy opracowano w 1912 r., a angielska organizacja kynologiczna Kennel Club uznała ją w 1921 r. Z kolei potwierdzenie oficjalnego wzorca przez FCI rasa lakeland terrier uzyskała dopiero w 1954 r.

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 34 i 37 cm

Pies : pomiędzy 35 i 37 cm

Waga

Suka : pomiędzy 6 i 8 kg

Pies : pomiędzy 7 i 9 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Lakeland terrier jest psem żywiołowym, chętnym do pracy, zrównoważonym. Ma zwartą budowę. Głowę charakteryzują: płaska, dobrze obrysowana czaszka, silne szczęki oraz szeroka, nie za długa kufa. Oczy są ciemne lub orzechowe. Uszy małe, w kształcie litery V, są czujnie noszone. Długa szyja jest lekko łukowata. Klatka piersiowa umiarkowanie wąska, grzbiet krótki i krępy. Kończyny są dobrze umięśnione i idealnie proste. Ogon noszony jest radośnie, nigdy nad grzbietem ani zakręcony.

Ciekawostki

W XIX w. wśród psów o tym samym co lakeland pochodzeniu (kraina jezior) wyróżniano szereg odmian różniących się nazwą, takich jak patterdale terrier, fell terrier czy working terrier. Od 1912 r. wszystkie te odmiany określa się mianem lakeland terrier. Pomogło to ujednolicić, nie tylko pod względem nazewnictwa, rasę taką, jaką znamy dzisiaj. 

Lakeland terier - charakter

 • 66%

  Czuły

  Lakeland terrier opisywany jest jako pies pewny siebie, ale mimo to przywiązany do członków swojej rodziny. Przebywając w ich towarzystwie, jest przyjacielski i wesoły.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Lakeland co do zasady dobrze czuje się w towarzystwie dzieci, z którymi lubi się bawić. Należy jednak unikać zabaw związanych z rzucaniem i aportowaniem, gdyż mogą one wzmocnić instynkt łowiecki tego psa.

 • 33%

  Spokojny

  Jak „każdy szanujący się terier”, lakeland jest nieustraszony, porywczy i pełen energii. 

 • 66%

  Inteligentny

  Lakeland terrier jest czujny, pewny siebie i bardzo żywiołowy, co czyni z niego bardzo bystrego psa. Praca z nim to sama przyjemność.

 • 100%

  Łowca

  Lakeland terrier jest wszechstronnym psem myśliwskim, który równie dobrze czuje się w wodzie polując na wydrę, co na lądzie, w pogoni za lisem czy borsukiem. To uparty, zdeterminowany i bardzo odważny łowca.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Wierny i wbrew pozorom bardzo przywiązany do swojej rodziny, lakeland terrier jest bardzo nieufny wobec obcych. Niełatwo zdobyć jego zaufanie. W stosunku do nieznajomego zachowa dystans, dopóki nie zostanie on mu odpowiednio przedstawiony przez jego opiekuna.

 • 100%

  Niezależny

  Jak wiele terierów, lakeland jest typem niezależnego samotnika. Do pełni szczęścia i prawidłowego rozwoju nie potrzebuje stałej obecności członków swojej rodziny (pomimo tego, że jest do nich dość przywiązany).

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Ten bardzo aktywny pies względnie dobrze znosi nieobecności pana tylko wtedy, gdy wcześniej może spożytkować swoją energię. Lakeland terrier nie cierpi z tęsknoty za człowiekiem, ale źle znosi nudę i jest niecierpliwy, w związku z tym, jeśli przed pozostawieniem go na dłużej samemu w domu i po powrocie do mieszkania jego pan zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu, pies bez problemu zniesie jego nieobecność (która też nie powinna być zbyt długa), zwłaszcza jeśli będzie miał jakieś zajęcie.

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Lakeland terrier jest z natury uparty, w związku z czym współpraca z nim może okazać się wyzwaniem. W żadnym wypadku nie można go określić mianem łagodnego, a tym bardziej służalczo wypełniającego polecenia pana. Dla zbudowania poprawnej relacji z psem jego właściciel musi zadbać o właściwe wychowanie pupila. Powinno ono być prowadzone w sposób stanowczy (ale pozbawiony elementów przemocy), konsekwentny i wytrwały od pierwszych dni wprowadzenia psa do rodziny. Choć lakeland terrier lubi przypodobać się swojemu opiekunowi, jego żywiołowy temperament i silne wrodzone instynkty czasem każą mu zapominać o wpojonych mu zasadach.

  • 100%

   Szczekliwy

   Lakeland może być bardzo hałaśliwy, zwłaszcza kiedy pracuje, wyczuje zbliżającego się intruza lub kiedy się nudzi.

  • 100%